Справа №: 452/3771/25
Провадження № 3/452/1785/2025
Іменем України
15 жовтня 2025 року м. Самбір
Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Пташинський І.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця. жителя АДРЕСА_1 ,
за ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , 13 вересня 2025 року о 19 год. 36 хв. в м. Самборі по вул. Шевченка Самбірського району Львівської області, керував транспортним засобом - автомобілем марки «Фольксваген Гольф», державний номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, (звужені зіниці очей, поведінка, що не відповідає обстановці, зміна забарвлення кольору обличчя). Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку у медичному закладі відмовився, що було зафіксовано на технічний засіб відеозапису, а саме нагрудного відеореєстратора 134,135, а дане правопорушення вчинено більше 2-ох разів протягом року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.130 КУпАП, та порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Крім того, ОСОБА_1 , 13 вересня 2025 року о 19 год. 36 хв. в м. Самборі по вул. Шевченка Самбірського району Львівської області, керував транспортним засобом - автомобілем марки «Фольксваген Гольф», державний номерний знак НОМЕР_1 , не маючи права керувати таким ТЗ та будучи позбавленим права керування відповідної категорії транспортними засобами, вчинив правопорушення повторно протягом року, внаслідок чого вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126, та порушив п. 2.1 (а) Правил дорожнього руху України.
Крім того, ОСОБА_1 , 06 жовтня 2025 року о 21 год. 56 хв. в м. Новий Калинів по вул. Станційна, 1, Самбірського району Львівської області, керував транспортним засобом - автомобілем марки «Subaru - Legasu», державний номерний знак НОМЕР_2 , не маючи права керувати таким ТЗ та будучи позбавленим права керування відповідної категорії транспортними засобами, вчинив правопорушення повторно протягом року, внаслідок чого вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126, та порушив п. 2.1 (а) Правил дорожнього руху України.
Крім того ОСОБА_1 , 06 жовтня 2025 року о 21 год. 56 хв. в м. Новий Калинів по вул. Станційна, 1, Самбірського району Львівської області, керував транспортним засобом - автомобілем марки «Subaru - Legasu», державний номерний знак НОМЕР_2 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, (звужені зіниці очей, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку у медичному закладі відмовився, що було зафіксовано на технічний засіб відеозапису, а саме нагрудного відеореєстратора 1707, а дане правопорушення вчинено більше 2-ох разів протягом року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.130 КУпАП, та порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Крім того ОСОБА_1 , 06 жовтня 2025 року о 22 год. 58 хв. в м. Новий Калинів по вул. Спортивна, 2, Самбірського району Львівської області, керував транспортним засобом - автомобілем марки «Subaru - Legasu», державний номерний знак НОМЕР_2 не маючи права керувати таким ТЗ та будучи позбавленим права керування відповідної категорії транспортними засобами, вчинив правопорушення повторно протягом року, внаслідок чого вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126, та порушив п. 2.1 (а) Правил дорожнього руху України.
Крім того ОСОБА_1 , 06 жовтня 2025 року о 22 год. 58 хв. в м. Новий Калинів по вул. Спортивна, 2, Самбірського району Львівської області, керував транспортним засобом - автомобілем марки «Subaru - Legasu», державний номерний знак НОМЕР_2 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, (звужені зіниці очей, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку у медичному закладі відмовився, що було зафіксовано на технічний засіб відеозапису, а саме нагрудного відеореєстратора 1711, а дане правопорушення вчинено більше 2-ох разів протягом року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.130 КУпАП, та порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча є належним чином повідомленим працівниками поліції на місці зупинки про місце розгляду справи, а також рекомендованим повідомленням.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Згідно із ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст. 283 КУпАП виносить постанову.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР, гарантовано кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
У листі Верховного Суду України від 25.01.2006 року № 1-5/45, визначено критерії оцінювання розумності строку розгляду справи, якими серед іншого є складність справи та поведінка заявника.
Рішеннями Європейського суду визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
ОСОБА_1 достовірно відомо про складення протоколів про адміністративні правопорушення за ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 КУпАП, а також про місце розгляду справи, однак, він до суду не з'явився, що в свою чергу дає правові підстави для висновку про зловживання своїми процесуальними правами та свідчить про затягування розгляду справи по суті.
Частиною третьою статті 130 КУпАП встановлено, що дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частина 5 статті 126 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті,
Винуватість правопорушника стверджується матеріалами справи, які надійшли від Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області, протоколами про адміністративні правопорушення, рапортами, направленнями, постановами та DVD-R дисками. тому в діях ОСОБА_1 є ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126 КУпроАП, як за ознаками за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, як за керування транспортними засобами вчинене особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Разом з тим, згідно довідки Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області, за відомостями «ГСЦ Посвідчення водія» інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» даних щодо отримання ОСОБА_1 посвідчення водія немає.
Відповідно до роз'яснень абзацу 3 пункту 28 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», суди не вправі застосовувати адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.
Таким чином, стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами до особи, яка його не має, не може бути застосовано.
При обранні виду та розміру стягнення, враховується характер адміністративних правопорушень та особа правопорушника, а також з урахуванням наведеного на ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу без позбавлення права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортних засобів, так як вони йому не належать, в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених - за ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 36, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126 та ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення, відповідно до ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення - штраф
51 000 ( п'ятдесят одна тисяча) грн. 00 коп. без позбавлення права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Встановити ОСОБА_1 строк для добровільної сплати визначеної суми штрафу - 15 днів з дня вручення йому копії цієї постанови.
У разі несплати штрафу правопорушником у встановлений строк, стягнути з ОСОБА_1 в порядку примусового виконання цієї постанови в дохід держави подвійний розмір штрафу, визначеного в постанові, тобто 102 000 (сто дві тисячі) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 грн. 60 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Самбірський міськрайонний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя