Постанова від 15.10.2025 по справі 308/13317/25

308/13317/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.10.2025 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бедьо В.І., за участю представника Закарпатської митниці Зубенка І.І., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці, відносно громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Румунія, Сату Маре ., тимчасово не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_1 ) паспорт громадянина Румунії для виїзду за кордон НОМЕР_1 від 21.03.2019, виданий органом - Satu-Mare, за ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

11серпня 2025 року о 13год. 19 хв., в зону митного контролю пункту пропуску «Дякове» Закарпатської митниці у напрямку «вїзд в Україну» заїхав автомобіль «BMW 320D» реєстраційний номер Румунії НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 під керуванням громадянина Румунії ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ). У якості пасажира, у даному транспортному засобі слідував громадянин Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ). Для митного контролю громадянином Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) було подано паспорт громадянина Румунії для виїзду за кордон НОМЕР_1 від 21.03.2019, виданий органом - Satu-Mare.

В ході митного контролю під час аналітично-перевірочних заходів з використанням баз даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи Держмитслужби, було встановлено, що громадянином Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) 22.01.2024 року було ввезено на митну територію України через пункт пропуску «Солотвино» Закарпатської митниці транспортний засіб, марки «CHRYSLER 300» реєстраційний номер Румунії- НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , з метою особистого користування в режимі «Тимчасове ввезення до 1 року».

Згідно частини 1 статті 380 Митного кодексу України (Закон України 4495-VI від 13 березня 2012 року), тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Згідно частини 6 статті 380 Митного кодексу України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Враховуючи інформаційні дані центральної бази даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи Держмитслужби, громадянин Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) мав вивезти транспортний засіб, марки «CHRYSLER 300» реєстраційний номер Румунії - НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 за межі митної території України до 22.01.2025 року.

В своєму поясненні громадянин Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) підтвердив факт невивезення вищезазначеного транспортного засобу з митної території України вчасно у зв'язку з поломкою транспортного засобу. В митний орган з метою продовження терміну тимчасового ввезення не звертався. Де на даний час знаходиться транспортний засіб - не відомо. На момент перетину кордону у громадянина відсутні кошти для забезпечення сплати штрафу. Згідно мережі Інтернет (сайт «MOBILE.DE») вартість аналогічного/ подібного автомобіля складає 2700 євро, що згідно з курсом НБУ становить 130123 грн 53 коп. (сто тридцять тисяч сто двадцять три грн. 53коп). Таким чином, громадянин Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України автомобіля, марки «CHRYSLER 300» реєстраційний номер Румунії - НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , більше ніж на 30 діб. Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого частиною 6 статті 481 Митного кодексу України

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.

В призначене судове засідання громадянин Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. В матеріалах справи наявна заява про розгляд справи у його відсутності.

Враховуючи наведене, суддя вважає за можливе розглянути справу про адміністративне правопорушення у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

В судовому засіданні представник Закарпатської митниці Державної митної служби України просив притягнути громадянина Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) до адміністративної відповідальності, оскільки останній допустив порушення митних правил, передбачених ч. 6 ст. 481 МКУ.

Суд, заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши матеріали справи, доходить наступного висновку.

Відповідно вимог ст. 245 КУпАП, ст. 486 МК України завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст. 280 КУпАП, ст. 486 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.

Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 280КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 103 МК України тимчасове ввезення це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.

Згідно з ч. 2 ст. 108 МК України, строк тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення встановлюється митним органом з урахуванням того, що ці транспортні засоби повинні бути вивезені за межі митної території України після закінчення транспортних операцій, для яких вони були ввезені.

Частиною 3 цієї статті передбачено, що з урахуванням мети ввезення товарів та/або транспортних засобів комерційного призначення, особливостей транспортних операцій та інших обставин попередньо встановлений строк тимчасового ввезення товарів відповідно до частини першої цієї статті та/або транспортних засобів комерційного призначення відповідно до частини другої цієї статті за письмовою заявою власника цих товарів, транспортних засобів комерційного призначення або уповноваженої ним особи може бути продовжений відповідним митним органом.

Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 108 МК України, якщо транспортні засоби комерційного призначення, поміщені у митний режим тимчасового ввезення, не можуть бути своєчасно вивезені за межі митної території України: внаслідок дії обставин, зазначених у статті 192 цього Кодексу; у разі зберігання таких транспортних засобів під митним контролем (за умови інформування митного органу, який контролює їх переміщення); у разі здійснення інших операцій з такими транспортними засобами у випадках, передбачених цим Кодексом (за умови інформування митного органу, який контролює їх переміщення); у разі накладення на них арешту (за винятком арешту внаслідок позовів приватних осіб) або вилучення у справі про порушення митних правил, перебіг строку тимчасового ввезення зупиняється на час дії таких обставин, зберігання, арешту (вилучення) або здійснення таких операцій.

Відповідно до ч. 1 ст. 460 МК України вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньо економічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Диспозиція ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у перевищенні строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Стаття 481 ч. 6 МК України передбачає, що перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.

Від так визначальним при прийнятті рішення про притягнення особи до відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.

Відповідно до п. 2 Розділу 8 Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленного митного режиму, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 № 657 обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів,проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події. Факт аварії чи дії обставин непереборної сили -часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Одночасно, обставин, передбачених ст. 460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбачене ст. 481 Митного кодексу України, не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлено, як не встановлено дії обставин непереборної сили, які стали причиною пропуску строку тимчасового ввезення на митну території України транспортного засобу марки «CHRYSLER 300» реєстраційний номер Румунії- НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 протоколу про порушення митних правил № 0564/UA305000/2025 від 11.08.2025 року встановлено, що громадянин Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) 22.01.2024 року через пункт пропуску «Солотвино» Закарпатської митниці було ввезено на митну територію України в митному режимі «Тимчасове ввезення до 1 року», транспортний засіб марки «CHRYSLER 300» реєстраційний номер Румунії- НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 .

Відповідно до наявних баз даних Єдиної Автоматизованої Інформаційної Системи станом на 11.08.2025 року вказаний транспортний засіб значиться як не вивезений з митної території України.

Вказані в сукупності зібрані матеріали свідчать про наявність в діях громадянина Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) ознак складу правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481МК України - перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб.

Дії громадянина Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) за ч. 6 ст. 481МК України - кваліфіковані правильно.

Вина громадянина Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) у вчиненому правопорушенні підтверджується: даними протоколу про ПМП № 0564/UA305000/2025 від 11.08.2025, даними обліку транспортних засобів в пунктах пропуску для автомобільного сполучення, письмовими поясненнями громадянина Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) та іншими матеріалами справи.

Аналізуючи наведені докази у даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд дійшов висновку, що вина громадянина Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України доведена повністю.

Враховуючи вищевикладені норми закону, при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, у відповідності до вимог ст.ст. 23, 33 КУпАП, вважаю, що до громадянина Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене ч. 6 ст. 481 МК України у виді конфіскації транспортного засобу - марки «CHRYSLER 300» реєстраційний номер Румунії- НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , що буде достатньою мірою відповідальності для досягнення мети адміністративного стягнення, яке застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, такі іншими особами.

Адміністративне стягнення згідно ст. 23 КУпАП є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.

Керуючись ст.ст. 370, ч. 6 481, 519, 520, 527-529 МК України, ст. ст. 287-290 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винною в порушенні митних правил за ч. 6 ст. 481 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу, а саме: легкового автомобіля марки «CHRYSLER 300» реєстраційний номер Румунії - НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , вартість якого згідно протоколу про порушення митних правил № 0564/UA305000/2025 від 11.08.2025 року становить 130 123, 53 грн.

На підставі ст. 541 ч. 2 МК України, у разі неможливості конфіскувати автомобіль марки «CHRYSLER 300» реєстраційний номер Румунії - НОМЕР_4 , ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_5 , стягнути з громадянина Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь держави його вартість в розмірі 130 123, 53 грн.

Стягнути з громадянина Румунії ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь держави 605, 60 грн. судового збору.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником,захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.

Суддя Ужгородського

Міськрайонного суду

Закрпатської області В.І.Бедьо