Єдиний унікальний номер 722/2063/25
Номер провадження 2-а/722/68/25
15 жовтня 2025 року м.Сокиряни
Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді Припхан І.І.
секретаря Козак А.В.,
розглянувши у порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Вінницькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА №5483288 від 14.08.2025 року,
Позивач звернувся в суд з наведеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що постановою серії EHA № 483288 від 14.08.2025 року у справі про адміністративне правопорушення на ОСОБА_1 було накладено штраф у розмірі 3400,00 грн. на підставі ч.2 ст.126 КУпАП. Постанову мотивовано тим, що водій керуючи транспортним засобом не мав при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
З зазначеною постановою позивач не згоден та вважає, що вона не відповідає вимогам закону, оскільки винесена з порушенням установленого порядку накладення адміністративних стягнень, ґрунтується на неповному та необ'єктивному розгляді справи про адміністративне правопорушення, за відсутності належних та допустимих доказів, які б підтверджували факт неправомірних дій позивача.
Зокрема, оскаржувана постанова не містить посилань на жодні належні та допустимі докази, зокрема, показання свідків, показання технічних приладів та засобів фото чи відеофіксації, посилання на офіційні документи, тощо, на підставі яких відповідачем зроблено висновок про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Позивач взагалі не був водієм транспортного засобу Mercedes-Benz Sprinter 313 CDI д.н.з НОМЕР_1 . Вказаним автомобілем, який був зупинений у с. Махнівка Вінницької області, керував водій - ОСОБА_2 . Зокрема, дана інформація підтверджується відео з нагрудної камери працівника патрульної поліції ОСОБА_3 . ОСОБА_1 перебував на пасажирському місці та не здійснював будь-яких дій відносно руху транспортного засобу. А тому, в його діях взагалі відсутній склад адміністративного правопорушення.
Позивач у судове засідання не з'явився, у письмовій заяві його представник клопотав про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином.
За змістом ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Із урахуванням наведеного судом ухвалено розгляд справи проводити в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо правомірності накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Згідно оскаржуваної постанови серії ЕНА № 5483288 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксоване не в автоматичному режимі від 14.08.2025 року, поліцейським 2 взводу 2 роти 1 батальйону БПП з обслуговування Хмільницького району УПП у Вінницькій області ДПП Слоболянюк М.А. встановлено, що ОСОБА_1 14.08.2025 року о 21:40:08 у с.Махнівка (Комсомольське), дорога АД 21, керуючи ТЗ Mercedes-Benz Sprinter 313 CDI д.н.з НОМЕР_1 не мав при собі посвідчення водія на право керування ТЗ відповідної категорії, чим порушив п.2.1.а ПДР України. У зв'язку з чим його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3 400 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п.2.1.а ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Зі змісту частини 1 статті 73 КАС України слідує, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Позивач факт вчинення адміністративного правопорушення заперечив. Вказав, що взагалі не був водієм транспортного засобу Mercedes-Benz Sprinter 313 CDI д.н.з НОМЕР_1 . Вказаним автомобілем, який був зупинений у с. Махнівка Вінницької області, керував водій - ОСОБА_2 . При цьому позивач перебував на пасажирському місці та не здійснював будь-яких дій відносно руху транспортного засобу.
Суд вважає що саме по собі описання адміністративного правопорушення не може бути належним доказом вчинення його особою. Факт вчинення правопорушення підлягає фіксації у постанові, яка по своїй правовій природі є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду правопорушення, якому передує його фіксування.
Лише фіксація вчинення адміністративного правопорушення позивача, підтверджує правомірність накладення адміністративного стягнення та буде вважатися належним доказом по справі, однак в даній справі правопорушення не було зафіксовано поліцейським на фото або відеозапис, чи у інший встановлений законом спосіб.
Згідно приписів ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Жодних доказів на підтвердження правомірності оскаржуваної постанови суду не надано.
Крім того відповідачем не надано жодних доказів щодо підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, в тому числі фото- чи відеофіксації правопорушення.
У зв'язку із чим, постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З урахуванням вказаних норм законодавства, суд прийшов до висновку що провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 слід закрити.
Разом з тим позов не містить правових підстав для визнання оскаржуваної постанови протиправною, оскільки місцевий загальний суд як адміністративний, в силу ч. 3 ст. 286 КАС України, не вправі визнавати рішення суб'єкта владних повноважень протиправним, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, а тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 33, 126 ч.2, 247, 251, 252, 254, 256, 258 КУпАП, керуючись ст. ст. 9, 77, 241-246, 250, 255, 286 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Вінницькій області про визнання дій протиправними та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення Серії ЕНА №5483288 від 14.08.2025 року - задовольнити частково.
Скасувати постанову серії ЕНА № 5483288 від 14.08.2025 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП - закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Сокирянський районний суд Чернівецької області протягом 10-ти днів з дня його проголошення.
Суддя: