Справа №760/26868/25 1-кс/760/11956/25
14 жовтня 2025 року, слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , слічого ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025101110000181 від 28.02.2025 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28 ч.1 ст.111-2 КК України,
встановив:
29 вересня 2025 року до слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Київської окружної прокуратури ОСОБА_6 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025101110000181 від 28.02.2025 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28 ч.1 ст.111-2 Кримінального кодексу України (далі - КК України).
На підставі протоколу автоматизованого визначення слідчого судді клопотання та додані до нього документи були передані в провадження слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 .
Встановлені органом досудового розслідування обставини. Обґрунтування щодо підстав надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування викладені у клопотанні.
Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22025101110000181 від 28.02.2025, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадяни України матеріали щодо яких виділено в окреме кримінальне провадження (далі по тексту Особа й та Особа 2), починаючи з 1996 року є засновниками ряду підприємств, розташованих на тимчасово окупованій території України в м. Луганськ та Луганській області, які спеціалізуються на роздрібній торгівлі пальним, надання в оренду автомобiлiв i легкових автотранспортних засобiв, оптовій та роздрібній торгівлі деталями та приладдям для автотранспортних засобів та інші.
Так встановлено, що 06.02.1996 року за адресою: 91021, Україна, Луганська обл., м. Луганськ, вулиця Павловская, будинок 2-В, зареєстровано ТОВ «Східні ресурси» (код ЄДРПОУ - 24049643), види діяльності вказаної юридичної особи є роздрібна торгівля пальним, надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна тощо. Згідно зі статутними документами засновниками і кінцевими бенефіціарними власниками вказаного підприємства є зокрема Особа 1 та Особа 2, директором вказаного підприємства є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Також встановлено, що 10.03.1998 року за адресою: 91047, Україна, Луганська обл., м. Луганськ, вулиця Оборонная, будинок 72-Б, зареєстровано ТОВ «ЛАКК» (код ЄДРПОУ - 23489498), види діяльності вказаної юридичної особи є технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів тощо. Згідно зі статутними документами засновником і кінцевим бенефіціарним власником вказаного підприємства є дружина Особи 1 - ОСОБА_7 .
Крім того, 30.11.2006 року за адресою: 91008, Україна, Лутугинський р-н, Луганська обл., сільрада Веселотарасівська, "Студентський" Житловий Масив, вулиця Університетська, будинок 2, зареєстровано ТОВ «ПРАЙМ КАР»» (Код ЄДРПОУ - 34721162), види діяльності вказаної юридичної особи є технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами тощо. Згідно зі статутними документами засновника і кінцевими бенефіціарними власниками вказаного підприємства є Особа 1 та Особа 2.
Надалі встановлено, що після початку повномасштабного вторгнення ЗС РФ на територію України - Особа 1 та Особа 2, які перебуваючи на території України підконтрольній українській владі, а також ОСОБА_5 , який перебуваючи на тимчасово окупований території України м. Луганськ, достовірно знаючи про те, що на території України введено воєнний стан, переслідуючи корисливі мотиви, які виразились в отриманні економічної вигоди від продовження ведення торгівлі паливно-мастильними матеріалами на тимчасово окупованій території України з підприємствами приватного та державного сектору економі держави-агресора, усвідомлюючи, що провадження будь-якої господарської діяльності на території з державою-агресором, в тому числі надання матеріальних ресурсів у вигляді товарів, послуг і робіт та інших активів у вигляді грошових коштів сплачених до державного бюджету РФ - є незаконним та призведе до сплати податкових зобов'язань та зборів на користь РФ, що в свою чергу сприятиме її економічному розвитку, буде спрямовуватись на розвиток військово-промислового комплексу РФ, забезпечення військових потреб та збільшення військового потенціалу країни-агресора, зорганізувалися у стійку злочинну групу та вирішили в обхід встановлених органами державної влади заборон продовжувати систематично провадити господарську діяльність у взаємодії з суб'єктами господарювання приватної та державної сфери економіки держави-агресора, шляхом надання матеріальних ресурсів у вигляді товарів, послуг і робіт, а також забезпечення російської економіку постійними надходженнями у вигляді податкових зобов'язань та зборів, а відтак сприяти у здійсненні військової агресії проти України, яка спрямована на насильницьку зміну, повалення конституційного ладу і захоплення державної влади в Україні, зміну меж території і державного кордону України.
Таким чином, за викладених вище обставин у Особи 1 та Особи 2 та ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на пособництво державі-агресору, збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто вчинення умисних дій по організації роботи підприємств розташованих на тимчасово окупованій території України, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільної передачі матеріальних ресурсі у вигляді товарів, послуг та робіт та інших активів у вигляді грошових коштів, сформованих з податкових зобов'язань та зборів представникам окупаційної адміністрації держави-агресора.
Так, встановлено, що Особа 1 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше початку листопада 2022 року, усвідомлюючи, що провадження будь-якої господарської діяльності з державою-агресором, у тому числі надання товарів, послуг і робіт на користь збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора чи підприємств приватної та/або державної сфери економіки окупаційній адміністрації держави-агресора є незаконною та призведе до сплати податкових зобов'язань та зборів на користь РФ, що в свою чергу допомагатиме її економічному розвитку, буде спрямовуватись на розвиток військово-промислового комплексу РФ, забезпечення військових потреб та збільшення військового потенціалу країни-агресора, розробив план дій, необхідний для досягнення мети протиправного механізму, який включав в себе: залучення осіб з числа працівників належних йому підприємство розташованих на тимчасово окупованій території України - ТОВ «Східні ресурси», ТОВ «ЛАКК» та ТОВ «ПРАЙМ КАР»; визначення та розподіл функцій кожної особи, яка прийматиме участь у вказаній злочинній діяльності; вчинення дій щодо перереєстрації належних їм підприємств ТОВ «Східні ресурси», ТОВ «ЛАКК» та ТОВ «ПРАЙМ КАР» під систему оподаткування РФ; реалізації товарів, послуг та робіт суб'єктам господарської діяльності окупаційної адміністрації держави-агресора.
Надалі, Особа 1, усвідомлюючи, що самостійно реалізувати свій злочинний умисел не зможе, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше листопада 2022 року, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб залучили до своєї протиправної діяльності - громадян України - Особу 2 та ОСОБА_5 та інших невстановлених досудовим розслідуванням довірених осіб з числа діючих працівників належних та підконтрольних їм підприємств розташованих на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ та Луганській області, які володіють організаторськими здібностями, здатні вирішувати поставлені завдання, успішно організовують та забезпечують ведення результативної роботи, виконують усі накази та розпорядження, володіють професійними знаннями і навичками, мають необхідний досвід роботи для виконання організаційно-розпорядчих та управлінських функцій щодо організації та здійснення господарської діяльності підконтрольних підприємств ТОВ «Східні ресурси», ТОВ «ЛАКК» та ТОВ «ПРАЙМ КАР».
Таким чином, вказані особи діючи умисно й добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх дій, зорганізувалися у стійке злочинне угрупування, діючи відповідно до розробленого Особою 1 плану, відомого кожному учаснику, з розподілом функцій між його учасниками, спрямованих на реалізацію цього плану, підкорюючись під час злочинної діяльності Особі 1, який здійснював координацію дій учасників під час вчинення злочину.
Вказану діяльність учасники організованої групи проводили послідовно, відповідно до розробленого плану та гідно з розподілом функцій, із вжиттям заходів конспірації, при цьому всі їх дії були спрямовані на пособництво державі-агресору, збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора. Одночасно із цим, без активної умисної участі кожного учасника вказаної організованої групи, створеної Особою 1, не було б можливе доведення до кінця їх спільного злочинного умислу.
Створена Особою 1 організована група характеризувалась наступним чином:
- метою створення організованої групи: вчинення злочинів, спрямованих на протиправне особисте збагачення, шляхом здійснення пособництва державі-агресору, а саме умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки, передачі матеріальних ресурсів та інших активів у вигляді грошових коштів, представникам збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора;
- наявність єдиного, відомого всім учасникам організованої групи плану злочинної діяльності, який полягав у зборі, підготовці, передачі матеріальних ресурсів та інших активів у вигляді грошових коштів, представникам збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора;
- попередньою організованістю в спільне об'єднання, про що свідчить розроблений Особою 1, а також схвалений учасниками план вчинення злочинної діяльності, чіткий розподіл ролей між учасниками об'єднання, наявність організатора та виконавців, а також попередньо узгоджений механізм прикриття своєї діяльності;
- стійкість організованої групи забезпечена стабільним складом її учасників, вчиненням спільних злочинних дій упродовж тривалого часу, постійністю зв'язків усіх співучасників з метою систематичного вчинення кримінального правопорушення;
- стабільністю організованої групи, яка виразилась у тривалості протиправних дій у стабільному складі, тобто до припинення її діяльності правоохоронними органами;
- тривалістю здійснення злочинної діяльності у складі організованої групи, а саме з січня 2023 року по вересень 2024 року.
Так, всередині організованої групи існувала сувора конспірація, яка виражається в тому, що учасники при обговоренні механізму вчинення злочинних дій використовувалась програма для обміну миттєвими повідомленнями, яка зашифровує дані користувачів та забезпечує конфіденційність - «Threеma».
Створивши організовану групу для вчинення злочинів щодо пособництва державі-агресору, збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави-агресора Особа 1 здійснено розподіл ролей та обов'язків учасників, зокрема:
Особа 1, будучи організатором організованої злочинної групи, засновником та кінцевим бенефіцірним власником ряду підприємств, маючи безпосередній вплив на співробітників підконтрольних їм суб'єктів господарювання розташованих на тимчасово окупованій території України, у тому числі ТОВ «Східні ресурси», ТОВ «ЛАКК» та ТОВ «ПРАЙМ КАР», усвідомлюючи протиправність своїх дій, суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання:
-організовував діяльність на підконтрольних підприємствах, розташованих на тимчасово окупованій території України;
-контролював діяльність, поставку товарів, надання послуг, робіт та сплату податкових зборів підконтрольними йому підприємствами;
-контролював виконання планів, розподіл грошових коштів між співробітниками;
-здійснював підбір кадрів на посади на підконтрольні йому підприємства на тимчасово окупованій території України;
-приймав участь у наглядових радах на ООО «Восточные ресурсы», ООО «ЛАКК» та ООО «ПРАЙМ КАР»;
-надавав вказівки щодо здійснення перереєстрації підконтрольних підприємств ООО«Восточные ресурсы», ООО «ЛАКК» та ООО «ПРАЙМ КАР» під систему оподаткування рф;
-вчиняв інші організаційні дії, спрямовані на пособництво державі-агресору.
Особа 2, будучи виконавцем організованої злочинної групи, засновником та кінцевим бенефіцірним власником ряду підприємств, у тому числі ТОВ «Східні ресурси» та ТОВ «ПРАЙМ КАР», усвідомлюючи протиправність своїх дій, суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання:
-контролював технічні, енергетичні, маркетингові питання, експлуатації обладнання підприємств ООО «Восточные ресурсы», ООО «ПРАЙМ КАР» та ООО «ЛАКК»;
-контролював виконання планів, розподіл грошових коштів між співробітниками;
-приймав участь у наглядових радах ООО «Восточные ресурсы», ООО «ЛАКК» та ООО «ПРАЙМ КАР»;
-вчиняв інші організаційні дії спрямовані на пособництво державі-агресору.
ОСОБА_5 , будучи виконавцем організованої злочинної групи, директором ТОВ «Східні Ресурси», Код ЄДРПОУ - 24049643 (ООО «ВОСТОЧНЫЕ РЕСУРСЫ», ОГРН 1229400088312) відповідно до розробленого злочинного плану та відведеної йому ролі здійснював:
-підготовку необхідних документів для перереєстрації вказаного підприємства під систему оподаткування рф;
-контролював діяльність, постачання товарів, наданням послуг, робіт та сплату податкових зборів вказаним підприємством до державного бюджету рф;
-підписував контракти, угоди та договори на постачання товарів укладених між ООО «Восточные ресурсы» та іншими суб'єктами господарювання приватної та державної сфери економіки держави-агресора;
-вчиняв інші дії спрямовані на пособництво державі-агресору.
Так, встановлено, що Особа 1 діючи як організатор на виконання спільного злочинного плану, за відома Особи 2, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 29.11.2022, з метою маскування ведення господарської діяльності на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ та Луганській області, усвідомлюючи, що ведення такої господарської діяльності можливе лише у взаємодії представниками окупаційної влади держави-агресора, шляхом сплати податків, реалізації товарів на тимчасово окупованій території України та надання іншої допомоги, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, надав вказівку ОСОБА_5 та іншим невстановленим досудовим розслідування особам, які перебувають на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ та Луганській області про підготовку документів щодо перереєстрації ТОВ «Східні ресурси», ТОВ «ЛАКК» та ТОВ «ПРАЙМ КАР» під систему оподаткування рф, подання їх в органи окупаційної адміністрації «ЛНР» та продовження ведення господарської діяльності, з метою пособництва окупаційній адміністрації держави-агресор.
Надалі ОСОБА_5 , діючи як виконавець на виконання спільного з Особою 1 та Особою 2 злочинного плану, перебуваючи на тимчасово окупованій території України, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 29.11.2022, здійснив підготовку документів необхідних для перереєстрації ТОВ «Східні ресурси», код ЄДРПОУ 24049643 під систему оподаткування держави-агресора, за результатом чого згідно витягу з «Единого государственного реестра юридических лиц» 16.05.2023 року було зареєстровано ООО «Восточные ресурсы», ОГРН 1229400088312) директором якого призначено ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який в подальшому контролював діяльність, постачання товарів, наданням послуг, робіт та сплату податкових зборів вказаним підприємством до державного бюджету рф, як уповноважена особа підписував контракти, угоди та договори на постачання товарів укладених між ТОВ «Східні Ресурси» та іншими суб'єктами господарювання приватної та державної сфери економіки держави-агресора.
Крім того, невстановлені особи, у період з 24.02.2022 до 29.11.2022, перебуваючи на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ та Луганській області на виконання вказівок Особи 1 та Особи 2 здійснили перереєстрацію ТОВ «Прайм Кар», ЄДРПОУ 34721162, (рос. реестр. ООО «ПРАЙМ КАР», ОГРН 1229400091348) та ТОВ «ЛАКК», код ЄДРПОУ 23489498, (рос. реестр. ООО «ЛАКК» ОГРН 1229400066246).
Таким чином, внаслідок вищевказаних протиправних дій, Особи 1 діючи у складі організованої групи з Особою 2 та ОСОБА_5 , стало можливим продовження ведення господарської діяльності українського підприємства під системою оподаткування рф - ООО «Восточные ресурсы», з суб'єктами господарювання державної та приватної сфери економіки рф по роздрібній торгівлі пальним, надання в оренду автомобiлiв i легкових автотранспортних засобiв, оптовій та роздрібній торгівлі деталями та приладдям для автотранспортних засобів та інші, а також сплата до бюджету РФ податків, тобто передання активів державі агресору, які спрямовуються на розвиток військово-промислового комплексу РФ, забезпечення військових потреб та збільшення військового потенціалу країни-агресора.
Крім того, внаслідок вищевказаних протиправних дій Особи 1 за попередньою змовою з Особою 2 стало можливим продовження ведення господарської діяльності українських підприємств під системою оподаткування рф - ООО «ПРАЙМ КАР» та ООО «ЛАКК» з суб'єктами господарювання державної та приватної сфери економіки рф по роздрібній торгівлі пальним, надання в оренду автомобiлiв i легкових автотранспортних засобiв, оптовій та роздрібній торгівлі деталями та приладдям для автотранспортних засобів та інші, а також сплата до бюджету РФ податків, тобто передання активів державі агресору, які спрямовуються на розвиток військово-промислового комплексу РФ, забезпечення військових потреб та збільшення військового потенціалу країни-агресора.
Так, на виконання спільного злочинного умислу, Особи 1 діючи у складі організованої групи з Особою 2 та ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, з метою здійснення пособництва окупаційній адміністрації держави-агресора, у період часу 01 січня 2023 по 31 грудня 2023, організовував та контролював надання товарів, послуг та робіт суб'єктам господарювання приватної та державної сфери економіки рф, а також контролював своєчасну сплату податкових зборів до державного бюджету рф з власних підприємств ООО «Восточные ресурсы», ООО «ПРАЙМ КАР» та ООО «ЛАКК».
Внаслідок зазначених вище протиправних дій Особи 1 у складі організованої групи з Особою 2 та ОСОБА_5 , у період часу з 01 січня 2023 по 31 грудня 2023, підприємством ООО «Восточные ресурсы» було забезпечено товарами, послугами та роботами суб'єктів господарювання державної та приватної сфери економіки держави агресора.
Таким чином, у період з 01 січня 2023 до 31 грудня 2023 року, Особа 1 діючи у складі організованої групи з Особою 2 та ОСОБА_5 , умисно, забезпечили стабільне функціонування компанії ООО «Восточные ресурсы», якою було забезпечено товарами, послугами та роботами суб'єктів господарювання державної та приватної сфери економіки держави агресора, на загальну суму - 1 685 978 021 руб., що станом на 31.12.2023 за курсом валют Національного банку України становило 714 001 135,38 гривень, чим здійснив дії, спрямовані на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом передачі матеріальних ресурсів у вигляді товарів, послуг та робіт, представникам держави-агресора на визначену суму.
Крім того, у період з 01 січня 2023 до 31 грудня 2023 року, на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на пособництво державі-агресору і вчинення умисних дій з організації роботи підконтрольних компаній, спрямованих на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом наданні товарів, послуг і робіт суб'єктам господарювання державної та приватної сфери економіки рф, а також передачі інших активів у вигляді грошових коштів, сформованих з податкових зобов'язань та зборів представникам окупаційній адміністрації держави-агресора, Особа 1 у складі організованої групи з Особою 2 та ОСОБА_5 , діючи умисно, забезпечили стабільне функціонування компанії ООО «Восточные ресурсы», якою до бюджету держави-агресора перераховано податків, зборів та платежів, з них: єдиний податковий внесок - 61 509 090 рублів, що станом на 31.12.2023 за курсом валют Національного банку України становило 26 048 714,48 гривень, чим здійснив дії, спрямовані на допомогу окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні шляхом передачі інших активів у вигляді грошових коштів, сформованих з податкових зобов'язань та зборів представникам держави-агресора на визначену суму.
Крім того, встановлено, що Особа 1 діючи у складі організованої групи з Особою 2 та ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 29.11.2022, після перереєстрації належного та підконтрольного їм підприємства розташованого на тимчасово окупованій території України у м. Луганськ - ТОВ «Східні ресурси», код ЄДРПОУ 24049643 (рос. реестр. ООО «Восточные ресурсы», ОГРН 1229400088312), розуміючи, що у зв'язку з повномасштабним вторгнення ЗС РФ на територію України, вказане підприємство перебуває у зоні ведення бойових дій, з метою безперешкодного продовження ведення господарської діяльності з окупаційною адміністрацією держави агресора, вирішили залучити охорону з числа представників збройних формувань держави-агресора, чим здійснити пособництво збройним формуванням держави-агресора.
Так, Особа 1 діючи у складі організованої групи з Особою 2 та ОСОБА_5 , у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 29.11.2022, на виконання спільного злочинного плану, вступив в злочинну змову з представниками окупаційною адміністрацією держави агресора та збройними формуваннями держави агресора, а саме: ФГКУ «УВО ВОЙСК НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ ПО ЛНР», діяльність якої спрямована на забезпечення громадського порядку та безпеки, на яких згідно домовленості покладались функції забезпечення охорони підконтрольного Особі 1 та Особі 2 підприємства ООО «Восточные ресурсы», його офісних та складських приміщень, а також об'єктів надання послуг із забезпечення паливно-мастильними матеріалами (АЗС) для окупаційної адміністрації держави агресора, збройних формувань та суб'єктів господарювання приватної та державної сфери економіки держави-агресора.
Крім того, Особа 1 діючи у складі організованої групи з Особою 2 та ОСОБА_5 , будучи одним із засновників та кінцевих бенефіціарних власників ООО «Восточные ресурсы», усвідомлюючи протиправність своїх дій, суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, а також усвідомлюючи, що вказане підприємство продовжує господарську діяльність у взаємодії з окупаційною адміністрацією держава-агресора та перебуває під охороною збройних формувань держави-агресора, здійснював контроль за забезпеченням охорони вказаного підприємства, а також контролював та організовував через довірених йому осіб, виплату збройним формування держави-агресора грошових коштів за надання послуг охорони, розуміючи, що вказані грошові кошти будуть спрямовуватись на розвиток військово-промислового комплексу РФ, забезпечення військових потреб та збільшення військового потенціалу країни-агресор.
В свою чергу, встановлено, що з 01 січня 2023 по 31 грудня 2023 року, представниками збройних формувань держави-агресора, а саме: ФГКУ «УВО ВОЙСК НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ ПО ЛНР» здійснювалась охорона належного та підконтрольного Особі 1 та Особі 2 підприємства ООО «Восточные ресурсы» де директром є ОСОБА_5 , чим забезпечувалось його функціонування та продовження ведення господарської діяльності з окупаційною адміністрацією держави агресора.
Так, внаслідок зазначених вище протиправних дій Особи 1 діючи у складі організованої групи з Особою 2 та ОСОБА_5 , у період часу з 01 січня 2023 по 31 грудня 2023 року, з рахунку належного та підконтрольного їм підприємства ООО «Восточные ресурсы» було перераховано на рахунок ФГКУ «УВО ВОЙСК НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ ПО ЛНР», грошові кошти у розмірі 460 265 рублів, що станом на 31.12.2023 за курсом валют Національного банку України становило 194 919,34 гривень, за надання послуг охорони, чим було здійснено передача інших активів (грошових коштів) збройним формуванням держави-агресор.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні ним, -пособництва державі-агресору, а саме умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки, передачі матеріальних ресурсів та інших активів у вигляді грошових коштів, представникам збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора, вчиненого організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
17.01.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111-2 КК України.
Того ж дня, у відповідності до п. 8 ст. 135 КПК України повідомлення про підозру та повістка про виклик ОСОБА_5 на 05.02.2025, 06.02.2025 та 07.02.2025 були опубліковані на сайті загальнодержавного засобу масової інформації - «Урядовий кур'єр», за результатами чого підозрюваний не з'явився.
Разом з цим, відповідно до п. 8 ст. 135 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_5 на 05.02.2025, 06.02.2025 та 07.02.2025 (оригінал та переклад) було опубліковано на сайті «Офіс Генерального прокурора».
05.02.2025 ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.
06.02.2025 ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.
07.02.2025 ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.
24.02.2025 щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 складено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28,
ч. 1 ст. 111-2 КК України.
26.02.2025 у відповідності до п. 8 ст. 135 КПК України повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та повістка про виклик ОСОБА_5 на 03.03.2025, 04.03.2025 та 05.03.2025 були опубліковані на сайті загальнодержавного засобу масової інформації - «Урядовий кур'єр», за результатами чого підозрюваний не з'явився.
Разом з цим, 26.02.2025 відповідно до п. 8 ст. 135 КПК України про зміну раніше повідомленої підозри та повістка про виклик ОСОБА_5 на 03.03.2025, 04.03.2025 та 05.03.2025 було опубліковано на сайті «Офіс Генерального прокурора».
03.03.2025 ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.
04.03.2025 ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.
05.03.2025 ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.
Згідно з повідомленням ГУ «І» ДЗНД СБУ, останній, виїхав з території України на тимчасово окуповану територію України, де й знаходиться до теперішнього часу.
Разом з тим, під час проведення досудового розслідування встановити місцезнаходження підозрюваного не вдалося.
28.02.2025 слідчим слідчого управління Головного управління, керуючись статтями 40, 110 та 281 КПК України, підозрюваного ОСОБА_5 було оголошено в розшук, виконання якого доручено співробітникам ГУ «І» ДЗНД СБУ.
29.03.2025 на адресу слідчого управління Головного управління надійшов лист ГУ «І» ДЗНД СБУ про те, що стосовно ОСОБА_5 заведено оперативно-розшукову справу категорії «розшук» за № 2321.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого йому правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Вказав про наявність достатніх підстав вважати, що підозрюваний громадянин України ОСОБА_5 вчинив особливо тяжкий злочин, який карається позбавленням волі на строк від від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Вказані докази є вагомими та дають обґрунтовані підстави для підозри громадянину України ОСОБА_5 , у вчиненні інкримінованого йому злочину.
Громадянин України ОСОБА_5 з 28 лютого 2025 року перебуває в державному розшуку, протягом тривалого часу переховується від органу досудового розслідування.
За таких підстав, беручи до уваги те, що підозрюваний громадянин України ОСОБА_5 , ухиляється від явки до органу досудового розслідування, що перешкоджає проведенню з нею слідчих та процесуальних дій із забезпеченням прийняття законного процесуального рішення у даному кримінальному провадженні в розумні строки, згідно відповіді оперативного підрозділу - ГУ «І» ДЗНД СБУ підозрюваний громадянин України ОСОБА_5 не перетинав кордон України в визначених пунктах пропуску, станом на теперішній час перебуває на тимчасово окупованій території України, орган досудового розслідування вважає необхідним застосування процедури спеціального досудового розслідування.
Участь сторін кримінального провадження, позиція щодо заявленого клопотання.
У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 підтримав подане клопотання та просив його задовольнити з підстав, зазначених у клопотанні. Зазначив, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28 ч.1 ст.111-2 КК України.
Захисник підозрюваного ОСОБА_5 , адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечив проти задоволення клопотання, вказавши на відсутність достатніх доказів щодо складу кримінального правопорушення.
На виконання вимог ст.135 КПК України, судом було розміщено повістки про виклик до суду для розгляду даного клопотання підозрюваного ОСОБА_5 в засобах масової інформації загальнодержавного значення «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Відтак, згідно положень ч. 8 ст. 135 КПК України, підозрюваний ОСОБА_5 вважається особою, яка належним чином повідомлена про виклик.
Норми права, які підлягають застосуванню
Згідно ст.1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно до ч.1 ст.42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно з ч.5 ст.139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до статті 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно зі статтею 297-2 КПК України з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.
Встановлені судом обставини
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025101110000181 від 28.02.2025 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28 ч.1 ст.111-2 КК України.
До матеріалів клопотання додані копії документів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а саме: витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, а також копії матеріалів, якими обґрунтовується необхідність здійснення спеціального досудового розслідування. Таким чином, слідчим виконані вимоги ст.297-2 КПК України.
При цьому слідчим суддею встановлено, що 17.01.2025 складено, але не вручено повідомлення про підозру громадянину України ОСОБА_5 , у вчиненні злочину, передбаченому ч.2 ст.28 ч.1 ст.111-2 КК України, у зв'язку із перебуванням останнього на тимчасово-окупованій державою-агресором території.
17 січня 2025 року належним чином повідомлено про підозру громадянину України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцю м. Луганськ, зареєстрованому та фактично проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч.1 ст.111-2 КК України.
22 січня 2025 року, у відповідності до п. 8 ст. 135 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик громадянина України ОСОБА_5 на 05.02.2025, 06.02.2025 та 07.02.2025 були опубліковані на сайті загальнодержавного засобу масової інформації - «Урядовий кур'єр», за результатами чого підозрюваний не з'явився.
Відповідно до п. 8 ст. 135 КПК України повідомлення про підозру та повістки про виклик громадянина України ОСОБА_5 на 05.02.2025, 06.02.2025 та 07.02.2025 було опубліковано на сайті «Офіс Генерального прокурора».
05 лютого 2025 року громадянин України ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.
06 лютого 2025 року громадянин України ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.
07 лютого 2025 року громадянин України ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.
24 лютого 2025 року щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 складено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого
ч.3 ст.28, ч.1 ст.111-2 КК України.
26 лютого 2025 року у відповідності до п.8 ст.135 КПК України повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та повістка про виклик ОСОБА_5 на 03.03.2025, 04.03.2025 та 05.03.2025 були опубліковані на сайті загальнодержавного засобу масової інформації - «Урядовий кур'єр», за результатами чого підозрюваний не з'явився.
Разом з цим, 26.02.2025 відповідно до п.8 ст.135 КПК України повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та повістки про виклик громадянина України ОСОБА_5 на 03.03.2025, 04.03.2025 та 05.03.2025 було опубліковано на сайті «Офіс Генерального прокурора».
03 березня 2025 року громадянин України ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.
04 березня 2025 року громадянин України ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.
05 березня 2025 року громадянин України ОСОБА_5 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.
Згідно з повідомленням ГУ «І» ДЗНД СБУ, ОСОБА_5 виїхав з території України на тимчасово окуповану територію України, де й знаходиться до теперішнього часу.
Разом з тим, під час проведення досудового розслідування встановити точне місцезнаходження підозрюваного не вдалося.
У зв'язку з цим, 28.02.2025 підозрюваного громадянина України ОСОБА_5 оголошено у розшук, про що слідчим винесено відповідну постанову.
Оцінка та мотиви суду
З огляду на наведене, слідчий суддя вважає, що наданих матеріалів цілком достатньо для висновку про наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28, ч.1 ст.111-2 КК України, в межах судового контролю, який здійснюється при розгляді питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.
У ході судового розгляду встановлено, що підозрюваний ОСОБА_5 зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тобто перебуває на тимчасово окупованій території України.
За таких підстав слідчий суддя вважає, що наведені вище обставини у сукупності обґрунтовано доводять, що підозрюваний ОСОБА_5 може перебувати на території на тимчасово окупованій території України, а саме на території міста Луганська, де переховується від органів слідства і суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що є окремою підставою для здійснення спеціального досудового розслідування.
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025101110000181 від 28.02.2025 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28 ч.1 ст.111-2 Кримінального кодексу України.
При цьому, приймаючи рішення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025101110000181 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.02.2025 за підозрою громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28, ч.1 ст.111-2 КК України, слідчий суддя враховує, що неможливість проведення досудового розслідування in absentia може паралізувати проведення кримінального провадження, оскільки це може призвести, наприклад, до спливу строку давності у кримінальному провадженні, а тому за конкретних обставин цієї справи, враховуючи, що тяжкість злочину, про який йдеться, є співмірною із значним суспільним інтересом у відправленні правосуддя, проведення такого розслідування за відсутності підозрюваного саме по собі не суперечитиме статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Керуючись статями 297-1-297-4, 369-372, 376, 532 КПК, слідчий суддя, -
постановив:
Клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025101110000181 від 28.02.2025 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28, ч.1 ст.111-2 Кримінального кодексу України - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, № 22025101110000181 від 28.02.2025 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28, ч.1 ст.111-2 Кримінального кодексу України.
У випадку, якщо підстави для постановлення слідчим суддею ухвали про спеціальне досудове розслідування перестали існувати, подальше досудове розслідування здійснюється згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.
Копію ухвали невідкладно направити слідчому для організації виконання в частині внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та здійснення відповідних публікацій.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_8