Постанова від 15.10.2025 по справі 420/14817/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року

м. Київ

справа № 420/14817/23

провадження № К/990/48176/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Кашпур О. В., Мацедонської В. Е.

розглянув у порядку письмового провадження у суді касаційної інстанції справу

за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Коломойцева Миколи Миколайовича на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року, прийнятої у складі колегії суддів: головуючого - Єщенка О. В., суддів: Крусяна А. В., Яковлєва О. В.

І. Суть спору

1. У червня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

1.1. визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 грошової компенсації відпустки як учаснику бойових дій за період з 2021 року по 2023 рік та грошової компенсації щорічної основної відпустки за 2022 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день виключення зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

1.2. зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2021 року по 2023 рік та грошову компенсацію за невикористані календарні дні щорічної основної відпустки за 2022 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день виключення зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 .

2. На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він проходив військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_1 , звідки був звільнений наказом Міністра оборони України від 17 травня 2023 року № 585 у зв'язку з подальшим проходженням служби в лавах Служби безпеки України.

Водночас на момент видачі наказу про виключення зі списку особового складу відповідачем не було проведено усіх необхідних розрахунків щодо нарахування та виплати позивачу грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, передбаченої пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за період з 2021 по 2023 роки, а також грошової компенсації за невикористані календарні дні щорічної основної відпустки.

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи

3. ОСОБА_1 проходив військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

4. Позивач отримав статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 13 жовтня 2021 року.

5. Згідно з наказом Міністра оборони України від 17 травня 2023 року № 585 капітана ОСОБА_1 звільнено від займаних посад, припинено дію контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, виключено зі списків особового складу Збройних Силах України та направлено до подальшого проходження військової служби до Служби безпеки України.

6. Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) від 17 червня 2023 року № 167 капітана ОСОБА_1 , офіцера відділення запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень, увільненого від займаної посади наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 17 травня 2023 року № 585 та направленого для подальшого проходження військової служби у розпорядження голови Служби безпеки України, визначено таким, що посаду і справи здав і вибув до нового місця служби міста Херсон. З 17 червня 2023 року позивача виключено із списків особового складу зонального відділу та всіх видів забезпечення. Щорічна основна відпустка за 2022 рік використана тривалістю 3 доби з 21 лютого 2022 року по 23 лютого 2022 року. Щорічна основна відпустка за 2023 рік використана тривалістю 10 діб з 20 лютого 2023 року по 29 лютого 2023 року. Грошову допомогу для оздоровлення за 2023 рік отримав. Матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, не отримав.

ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення

7. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2023 року адміністративний позов задоволено.

7.1. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 грошової компенсації відпустки як учаснику бойових дій за період з 2021 року по 2023 рік та грошової компенсації щорічної основної відпустки за 2022 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день виключення зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 .

7.2. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2021року по 2023 рік та грошову компенсацію за невикористані календарні дні щорічної основної відпустки за 2022 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день виключення зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 .

8. Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що у рік звільнення військовослужбовця зі служби у разі невикористання ним щорічної основної або додаткової відпустки виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки. Норми цих Законів не обмежують та не припиняють право учасника бойових дій на отримання у рік звільнення виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, право на яку набуто під час проходження військової служби в особливий період з моменту оголошення мобілізації.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач при звільненні з військової служби у запас мав право на отримання грошової компенсації за невикористану ним додаткову відпустку як учасник бойових дій за період 2021 року по 2023 рік, передбачену пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та грошової компенсації за невикористані календарні дні щорічної основної відпустки за 2022 рік.

9. Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2023 року скасовано та прийнято нову постанову, якою в позові відмовлено.

10. П'ятий апеляційний адміністративний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову в позові, виходив з того, що на підставі наказів від 17 травня 2023 року № 585 та від 17 червня 2023 року № 167 позивач звільнений від займаної посади в ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто з позивачем припинено дію контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, виключено зі списків особового складу Збройних Силах України та направлено до подальшого проходження військової служби до Служби безпеки України.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про передчасність вимоги щодо виплати компенсації за всі невикористані ним дні щорічної основної та додаткової відпустки, оскільки позивач фактично не був звільнений з військової служби.

IV. Касаційне оскарження

11. Представник ОСОБА_1 - адвоката Коломойцев Микола Миколайович подав касаційну скаргу на вказане судове рішення з підстави, передбаченої пунктом 3 частини четвертої статті 328, підпункту «в» пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його рішення та залишити в силі рішення першої інстанції.

12. Так, автор скарги зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування пункту 3 розділу XXXI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, абзацу 3 пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Сил України, яке визначено Указом Президента України № 1153/2008, пункту 14 наказу Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260 в розрізі того, чи має виключно факт «остаточності звільнення з військової служби» визначальне значення щодо реалізації права позивача на грошову компенсацію невикористаних календарних днів основних та додаткових відпусток, оскільки позивач проходить службу у підрозділі силового воєнізованого формування у спірних правовідносинах.

13. Верховний Суд ухвалою від 26 грудня 2024 року відкрив касаційне провадження за скаргою представника ОСОБА_1 - адвоката Коломойцева Миколи Миколайовича на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року з підстави, передбаченої пунктом 3 частини четвертої статті 328 КАС України.

14. Водночас представник ІНФОРМАЦІЯ_1 у своєму відзиві вказує на безпідставність касаційної скарги і просить залишити її без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.

V. Релевантні джерела права й акти їхнього застосування

15. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

16. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

17. Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

18. Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

19. Згідно з пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ (далі - Закон № 3551-ХІІ) учасникам бойових дій надаються такі пільги, як використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.

20. Статтею 4 Закону України «Про відпустки» від 05 листопада 1996 року № 504/96-ВР (далі - Закон № 504/96-ВР) передбачено такі види щорічних відпусток: основна відпустка (стаття 6 цього Закону); додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці (стаття 7 цього Закону); додаткова відпустка за особливий характер праці (стаття 8 цього Закону); інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.

21. Відповідно до статті 16-2 Закону № 504/96-ВР учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особам, реабілітованим відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу, надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

22. Згідно з пунктом 8 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, додаткові відпустки у зв'язку з навчанням, творчі відпустки та соціальні відпустки надаються відповідно до Закону України «Про відпустки». Інші додаткові відпустки надаються їм на підставах та в порядку, визначених відповідними законами України.

У разі якщо Законом України «Про відпустки» або іншими законами України передбачено надання додаткових відпусток без збереження заробітної плати, такі відпустки військовослужбовцям надаються без збереження грошового забезпечення.

23. Абзацом третім пунктом 14 статті 10-1 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що у рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.

24. Відповідно до пунктом 17 статті 10-1 Закону № 2011-ХІІ в особливий період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або до моменту прийняття рішення про демобілізацію військовослужбовцям надаються відпустки, передбачені частинами першою, шостою та дванадцятою цієї статті, і відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин. Надання військовослужбовцям відпусток, передбачених частиною першою цієї статті, здійснюється за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу. Відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин військовослужбовцям надаються із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів.

25. Згідно з пунктом 18 статті 10-1 Закону № 2011-ХІІ в особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин зі збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

26. Відповідно до пункту 19 статті 10-1 Закону 2011-ХІІ надання військовослужбовцям у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті, інших видів відпусток, крім відпусток військовослужбовцям-жінкам у зв'язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку, а також відпусток у зв'язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії, припиняється.

27. При цьому визначення поняття особливого періоду наведене у законах України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (далі - Закони № 3543-XII та № 1932-XII відповідно).

28. Так, за визначенням статті 1 Закону № 3543-XII особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

29. Стаття 1 Закону № 1932-XII визначає особливий період, як період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи моменту введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний стан і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

30. Крім того, у статті 1 Закону № 3543-XII надано визначення мобілізації та демобілізації. Мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано; демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу.

31. Відповідно до пункту 3 розділу XXXI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197 (далі - Наказ № 260) у рік звільнення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), звільненим з військової служби за віком, станом здоров'я, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, які не використали щорічну основну відпустку або використали частково, за їх бажанням надається відпустка із наступним виключенням зі списків особового складу військової частини та виплачується грошове забезпечення у розмірі відповідно до кількості наданих днів відпустки або виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки.

Іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які звільняються з військової служби, за їх бажанням надається відпустка із наступним виключенням зі списків особового складу військової частини тривалістю, що визначається пропорційно часу, прослуженому в році звільнення за кожен повний місяць служби, та за час такої відпустки виплачується грошове забезпечення або виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки.

32. За правилами пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008, після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов'язані у п'ятиденний строк прибути до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.

У разі звільнення з військової служби на військовослужбовця оформлюється службова характеристика, в якій відповідний командир (начальник) визначає посаду для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України. Зазначена характеристика додається до особової справи військовослужбовця.

Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.

33. Розрахунок грошового забезпечення за час надання щорічної основної відпустки з подальшим виключенням зі списків особового складу та грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки здійснюється виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення, які військовослужбовець отримував за останньою займаною штатною посадою (пункт 6 розділу XXXI Порядку № 260).

VI. Позиція Верховного Суду

34. Спірні правовідносини, які склались у цій справі, зводяться до питання щодо правомірності невиплати грошової компенсації за невикористані позивачем календарні дні додаткової відпустки як учасника бойових дій за період з 2021 року по 2023 рік та грошової компенсації за невикористані календарні дні щорічної основної відпустки за 2022 рік, виходячи з грошового забезпечення, станом на день виключення позивача зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Водночас невиплата грошової компенсації за всі дні невикористаних щорічної та додаткової відпусток відбулась у зв'язку зі звільненням позивача з посади військової служби в ІНФОРМАЦІЯ_1 для подальшого проходження ним військової служби у Службі безпеки України.

35. Аналіз наведених вище правових норм свідчить, що учасникам бойових дій відповідно до статті 16-2 Закону № 504/96-ВР надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

Разом з цим військовослужбовцям відповідно до статті 10-1 Закону 2011-ХІІ надається протягом календарного року щорічна основна відпустка із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

36. У справі, що розглядається, позивач проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 , маючи статус учасника бойових дій.

Водночас у період з 2021 року по 2023 рік позивач не використав усі календарні дні додаткової відпуски, а також щорічної основної за 2022 рік, що слугує підставою для виплати грошової компенсації у разі звільнення зі служби.

37. Загальновідомо, що в Україні діє особливий період, який розпочався з моменту оголошення рішення про мобілізацію у зв'язку із введенням воєнного стану в Україні.

Такий період започаткував особливе функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

38. В особливий період з моменту оголошення мобілізації припиняється надання військовослужбовцям інших видів відпусток, в тому числі додаткової соціальної відпуски.

Однак Законом № 2011-XII не встановлено припинення виплати компенсації за невикористані частини додаткової соціальної відпустки, право на яку позивач набув за період проходження ним військової служби.

Водночас у разі невикористання додаткової соціальної відпуски протягом календарного року, в якому у особи виникає право на таку відпустку, додаткова соціальна відпустка переноситься на інший період, тобто особа не втрачає самого права на надану їй чинним законодавством України соціальну гарантію, яке може бути реалізовано в один із таких двох способів: 1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати невизначений термін; 2) грошова компенсація відпустки особі.

39. Отже, припинення надання військовослужбовцям додаткових відпусток (відповідно до пункту 19 статті 10-1 Закону 2011-ХІІ у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті) є тимчасовим обмеженням способу реалізації права на використання додаткової відпустки безпосередньо. Між тим, обмеження щодо одного з двох способів реалізації такого права не впливає на суть цього права, яке гарантується пунктом 12 частини першої статті 12 Закону № 3551-XII, пунктом 8 частини першої статті 10-1 Закону № 2011-ХІІ, статтею 16-2 Закону № 504/96-ВР.

Крім того, відповідно до пункту 3 розділу XXXI Порядку № 260 у рік звільнення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), звільненим з військової служби за віком, станом здоров'я, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, які не використали щорічну основну відпустку або використали частково, за їх бажанням надається відпустка із наступним виключенням зі списків особового складу військової частини та виплачується грошове забезпечення у розмірі відповідно до кількості наданих днів відпустки або виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки.

Іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які звільняються з військової служби, за їх бажанням надається відпустка із наступним виключенням зі списків особового складу військової частини тривалістю, що визначається пропорційно часу, прослуженому в році звільнення за кожен повний місяць служби, та за час такої відпустки виплачується грошове забезпечення або виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки.

Отже, у випадку звільнення військовослужбовців з військової служби їм виплачується компенсація за всі невикористані ними дні щорічної відпустки, в тому числі за невикористані дні додаткової відпустки, передбаченої статтею 16-2 Закону № 504/96-ВР та пунктом 12 частини першої статті 12 Закону № 3551-ХІІ.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 серпня 2019 року у зразковій справі № 620/4218/18.

40. Повертаючись до обставин цієї справи, наказом Міністра оборони України від 17 травня 2023 року № 585 капітана ОСОБА_1 , офіцера відділення запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнено від займаної посади, припинено дію контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, виключено зі списків особового складу Збройних Силах України та направлено до подальшого проходження військової служби до Служби безпеки України.

На підставі вказаного наказу начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) видав наказ від 17 червня 2023 року № 167, яким капітана ОСОБА_1 , офіцера відділення запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень, увільненого від займаної посади наказом Міністра оборони України від 17 травня 2023 року № 585 та направленого для подальшого проходження військової служби у розпорядження голови Служби безпеки України, визначено таким, що посаду і справи здав і вибув до нового місця служби АДРЕСА_1 . З 17 червня 2023 року позивача виключено із списків особового складу зонального відділу та всіх видів забезпечення.

У наказі також передбачено, що щорічна основна відпустка за 2022 рік використана позивачем тривалістю 3 доби з 21 лютого 2022 року по 23 лютого 2022 року. Щорічна основна відпустка за 2023 рік використана тривалістю 10 діб з 20 лютого 2023 року по 29 лютого 2023 року. Грошову допомогу для оздоровлення за 2023 рік позивач отримав. Матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, не отримав.

41. Отже, за обставинами цієї справи, під час звільнення позивача від займаної посади в ІНФОРМАЦІЯ_1 , припиненні дії контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та виключені зі списків особового складу Збройних Силах України позивачу не проведено грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки з 2021 по 2023 рік та грошову компенсацію за невикористані календарні дні щорічної основної відпустки за 2022 рік.

З наведеного висновується, що позивач має право на отримання відповідних виплат.

42. За арґументами відповідача, останній не заперечує наявність у позивача права на отримання грошової компенсації за невикористані календарні дні основної та додаткової відпусток.

Водночас, не здійснивши таку грошову компенсацію на момент виключення позивача зі списків особового складу, відповідач керувався тієї обставиною, що проходження військової служби позивачем закінчено не було.

43. Дійсно, як уже зазначалось, позивача звільнено для подальшого проходження ним військової служби у Службі безпеки України.

44. Варто зауважити, що на момент видання наказів від 17 червня 2023 року та від 17 травня 2023 року в Україні діяв та діє воєнний стан, у зв'язку з чим звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється лише на підставах, зазначених у пункті 2 частини четвертої статті 26 Закону № 2232-XII.

Натомість, у справі, що розглядається, у позивача відсутні підстави для звільнення відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону № 2232-XII, що, насамперед, свідчить про цілком обґрунтоване направлення позивача для подальшого проходження військової служби до Служби безпеки України згідно з наказом Міністра оборони України від 17 червня 2023 року № 585.

45. Враховуючи, що у період з 2021 по 2023 роки позивач проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому саме відповідач на день виключення ОСОБА_1 з особового складу мав нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані дні основної та додаткової відпусток.

46. Відмовляючи у позові, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про передчасність заявлених позивачем вимог про виплату компенсації за всі невикористані ним дні щорічної основної та додаткової відпустки.

47. З цього приводу варто зазначити, що на підставі наказу Міністра оборони України від 17 травня 2023 року № 585 начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) видав наказ від 17 червня 2023 року № 167, яким позивача виключено із списків особового складу зонального відділу та всіх видів забезпечення, з 17 червня 2023 року.

48. Як свідчать матеріали справи, позивач як на момент звернення до суду з цим позовом, так і на момент розгляду цієї справи судами попередніх інстанцій, не отримав грошової компенсації за період служби 2021-2023 роки, яка, насамперед, має бути виплачена саме ІНФОРМАЦІЯ_1 , з яким позивач з 17 червня 2023 року не перебуває у трудових відносинах.

49. За таких обставин та правового врегулювання відповідач порушив право позивача при звільненні з військової служби у запас на отримання ним грошової компенсації за невикористану ним додаткову відпустку як учасника бойових дій за період 2021 року по 2023 рік, передбачену пунктом 12 частини першої статті 12 Закону № 3551-XII та грошової компенсації за невикористані календарні дні щорічної основної відпустки за 2022 рік.

Протиправна бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягла у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 такої компенсації, є підставою для зобов'язання відповідача її виплатити.

50. Отже, суд першої інстанції цілком правомірно задовольнив позовні вимоги.

51. П'ятий апеляційний адміністративний суд, неправильно застосувавши норми матеріального права, помилково скасував рішення суду першої інстанції.

52. З огляду на викладене та, зважаючи на приписи статті 352 КАС України, постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2024 року підлягає скасуванню, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 травня 2024 року - залишенню в силі.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Коломойцева Миколи Миколайовича задовольнити.

2. Постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року у справі № 420/14817/23 скасувати.

3. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2023 року у справі № 420/14817/23 залишити в силі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий М. І. Смокович

Судді О. В. Кашпур

В. Е. Мацедонська