Постанова від 15.10.2025 по справі 140/7522/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 рокуЛьвівСправа № 140/7522/24 пров. № А/857/24254/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 (головуючий суддя Валюх В.М., м. Луцьк) по справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «БАЙДЕН АВТО» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «БАЙЕН АВТО» звернулося в суд першої інстанції з адміністративним позовом до з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області), Державної податкової служби України (далі - ДПС України) в якому просило:

визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29 травня 2024 року № 11131852/43960305;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Приватним підприємством «БАЙДЕН АВТО» податкову накладну від 27 червня 2023 року № 46.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29 травня 2024 року № 11131852/43960305.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Приватним підприємством «БАЙДЕН АВТО» податкову накладну від 27 червня 2023 року № 46.

Стягнуто з Головного управління ДПС у Волинській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства «БАЙДЕН АВТО» судові витрати в загальному розмірі 4422 гривні 40 копійок (чотири тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Волинській області оскаржило його в апеляційному порядку, просить рішення суду скасувати і у задоволенні позову відмовити повністю.

В апеляційній скарзі зазначає, що висновки суду суперечать положенням п. 201.7 ст.201 ПК України, відповідно до якого податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата, а також змісту ст. п.187.1 ст.187 ПКУ, який пов'язує дату виникнення податкових зобов'язань з датою настання певної події.

Виходячи з вказаного реальність здійснення операції є найпершою обов'язковою умовою складання та реєстрації податкової накладної та платник має підтвердити її у першу чергу. Відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПК України, де вказано, що податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та на п. 201.10 ст. 201 ПК України, де визначено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Тобто, реєстрація податкової накладної без реального здійснення операції, в силу приписів п. 198.6 ст. 198 ПК та п. 201.10 ст.201 ПК, призводить до безпідставного формування податкового кредиту та відповідно збитків для бюджету. Механізм реєстрації податкових накладних перш за все спрямований на упередження безпідставного формування податкового кредиту.

Крім того, на необхідності дослідження та аналізу операцій на які складена податкова накладна та документів, наданих позивачем для підтвердження таких операцій наголошує Верховний Суд (зокрема у постанові від 03.06.2021 по справі №822/2095/18).

Щодо змісту квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної:

Пунктом 5 Порядку №520 (затверджений Наказом Міністерства фінансів від 12.12.2019) чітко встановлено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, які включають в себе: 1) договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; 2) договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; 3) первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; 4)розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; 5) документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Зміст квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування чітко встановлено пунктом 11 Порядку №1165 (затверджений Постановою КМУ від 11.12.2019), та не встановлено обов'язок контролюючого органу зазначати в квитанції конкретний перелік документів, а лише пропозицію щодо надання документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Натомість обов'язком платника податку є надання повного пакету первинних документів, вичерпний перелік яких встановлений п. 5 Порядку №520.

Звертає увагу на той факт, що зупинення реєстрації податкової накладної та винесення рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є окремими, законодавчо врегульованими процедурами, які мають окремі підстави та порядок застосування. Зупинення реєстрації податкової накладної є лише моніторинговою дією, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної є первісною по відношенню до рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. Зупинення реєстрації відбувається автоматично системою Моніторингу, яка перевіряє податкову накладну, направлену на реєстрацію, на предмет відповідності критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій. На етапі направлення податкової накладної на реєстрацію в ЄРПН не передбачається надання будь-яких інших документів, пояснень, окрім власне самої податкової накладної. Тому підстави «зупинення реєстрації ПН» та «відмови в реєстрації ПН» не можуть бути однаковими.

Крім того, Порядок №1165, Порядок №520 не пов'язують підстави для прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної з підставами зупинення реєстрації податкової накладної, а також не уповноважують податкові органи і не визначають процедуру надання платнику вказівок чи рекомендацій про надання конкретних документів.

Перелік необхідних для реєстрації податкової накладної документів залежить виключно від змісту господарської операції, та, насамперед, від змісту договору, який є найпершою передумовою господарської операції. Так от договори підряду, надання послуг, купівлі-продажу та ін. відрізняються документами, які супроводжують конкретну операцію. Тільки платник податків володіє інформацією про документи, які супроводжують господарську операцію, на яку складена податкова накладна.

Між ПП «Байден Авто» та ПП «АГРОПРОМИСЛОВА ФІРМА «УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 03777841) укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу № 47-06/23 від 27.06.2023.

ПП «Байден Авто» складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №46 від 27.06.2023 по факту реалізації транспортного засобу на суму 650 000,00 грн., в т.ч. ПДВ 108 333,33 грн.

Відповідно до квитанцій №9172186405 від 13.07.2023 реєстрація вказаної податкової накладної зупинена на підставі п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами): ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Для підтвердження реєстрації податкової накладної №46 від 27.06.2023 позивач подав до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, від 16.05.2024 року №1 та документи в кількості 15 додатків, а саме:

- копія виписки з ЄДРПОУ від 13.09.2023;

- копія Контракту №2-06-23 від 19.06.2023;

- копія інвойсу № 09/06/2023 від 19.06.2023;

- копія МД 23иА204080008729и3 від 22.06.2023;

- копія міжнародної товаротранспортної накладної;

- копія договору купівлі-продажу транспортного засобу № 47-06/23 від 27.06.2023;

- копія акту приймання-передачі транспортного засобу від 27.06.2023;

- копія видаткової накладної № РН-0000792 від 27.06.2023;

- копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу;

- копія рахунку № СФ-0000026 від 27.06.2023;

- копія платіжної інструкції № 548 від 27.06.2023;

- оборотно-сальдова відомість по 361 рахунку;

- копія Договору відповідального зберігання № 08/05/23 від 08.05.2023;

- оборотно-сальдова відомість по 281 рахунку;

- Пояснення № 05-24/1 від 16.05.2024.

За результатами розгляду вказаних документів Комісією Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11082302/43960305 від 21.05.2024, відповідно до якого, у зв'язку з необхідністю надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних суб'єкту господарювання було запропоновано надати додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме:

- копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, первинних документів щодо постачання, придбання товарів, транспортування продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/ІНВОЙСІВ, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Крім того, зазначена додаткова інформація: Надати підтверджуючі документи щодо транспортування транспортного засобу з м.Дубно до м.Луцьк. Надати інвентаризаційні описи. Надати документи, що підтверджують розрахунки з нерезидентом.

ПП «БАЙДЕН АВТО» на виконання абз. 6 пункту 9 Порядку № 520 подано на розгляд Комісії Головного управління ДПС у Волинській області Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На підтвердження здійснених операцій з ПП «АГРОПРОМИСЛОВА ФІРМА «УКРАЇНА» платником надано повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, які розміщені в підсистемі "Аналітична система «ІКС» Податковий блок».

ПП «БАЙДЕН АВТО» до повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних надано лише пояснення № 05-24/2 від 22.05.2024. Підтверджуючі документи щодо транспортування транспортного засобу з м.Дубно до м.Луцьк; інвентаризаційні описи; документи, що підтверджують розрахунки з нерезидентом, не надано.

Фактично ПП «БАЙДЕН АВТО» не скористалось своїм правом подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, визначеним абз. 6 п.9 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 №520 (зі змінами та доповненнями), та не подано до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів.

За результатами розгляду вказаних документів Комісією Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення № 11131852/43960305 від 29.05.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 11131852/43960305 від 29.05.2024:

Апелянт зазначає, що щодо ПП «БАЙДЕН АВТО» прийняте рішення про відповідність п.8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість від 11.03.2024 за №13033, яке станом на дату надання інформації має статус «діючий».

22.11.2023 ПП «Байден Авто» звернулось з позовом до ГУ ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про внесення ПП «Байден Авто» до переліку ризикових платників податків від 14.11.2023 № 57619 та зобов'язання виключити з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Волинський окружний адміністративний суд ухвалив клопотання ПП «Байден Авто» про забезпечення позову задовольнити. Зупинити до набрання законної сили рішенням суду у справі № 140/34427/23 за позовом ПП «Байден Авто» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, дію рішення Комісії Головного управління ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних від 14 листопада 2023 року №57619 про відповідність платника податку на додану вартість ПП «айден Авто» критеріям ризиковості платника податку.

Не погодившись із постановленою ухвалою ГУ ДПС у Волинській області було подано апеляційну скаргу.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.02.2024 №140/34427/23 пров.№А/857/25081/23 щодо ПП "Байден Авто" (код ЄДРПОУ 43960305) апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області задоволено, ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2023 року скасовано; у задоволенні клопотання ПП «Байден Авто» про забезпечення позову відмовити.

Частина ризикових господарських операцій, які були зазначені в рішенні від 14 листопада 2023 року №57619 про відповідність ПП «Байден Авто» критеріям ризиковості мали місце в період, що перевищує 180 календарних днів від 11.03.2024, що унеможливлює, з урахуванням абзацу 9 пункту 6 «Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, відображення таких операцій в рішенні про відповідність критеріям ризиковості.

Комісією Головного управління ДПС у Волинській області виконано Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.02.2024 №140/34427/23 пров. №А/857/25081/23 щодо ПП «БАЙДЕН АВТО» шляхом прийняття рішення про відповідність ПП «БАЙДЕН АВТО» п. 8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, відповідно до довідника кодів податкової інформації, затверджених наказом ДПС від 11.01.2023 року №17, а саме по кодах: « 03» - відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно- матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно- мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності, « 11» - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.

Враховуючи, що відповідно до абзацу 9 пункту 6 Постанови №1165 від 11.12.2019р., із змінами (не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку операція, відображена у податковій накладній/розрахунку дата складання якої/якого припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості) встановити ознаки ризикових операцій по поданих на реєстрацію податкових накладних із постачання товарів кодів УКТЗЕД.

Відповідно із наведених даних вбачається участь платників у схемі формування сумнівного податкового кредиту та оформлення в наступних ланцюгах постачання товарів/послуг, відмінних від придбаних.

ПП «БАЙДЕН АВТО» на розгляд Комісії не було надано документи щодо розрахунків з нерезидентом.

Верховний Суд у Постанові від 13 січня 2024 у справі №240/5563/23 дійшов висновку, що відмова в реєстрації податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 Порядку №520, а саме: первинних документів щодо придбання, зберігання, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи); розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, які б підтверджували придбання та постачання товару, є правомірною.

Отже, контролюючим органом встановлено відсутність рахунків на оплату, які були б належним підтвердженням факту розрахунків між сторонами.

Щодо товаросупровідних документів;

Верховний Суд в постановах від 13.07.2022 у справі №640/18540/18, від 13.07.2022 у справі № 520/223/20, від 04.07.2022 у справі № 816/4509/15, від 19.09.2022 у справі №640/19724/18 зазначив, що хоча товарно-транспортна накладна не є первинним документом, коли спір стосується встановлення реальності господарської операції, її наявність та належне оформлення є належним доказом переміщення товару, враховуючи, що перевезення є одним із етапів поставки.

У постанові Верховного Суду від 05.05.2023 у справі №1340/5998/18 суд прийшов до висновку, що хоча товарно-транспортна накладна не є первинним документом, коли спір стосується встановлення реальності господарської операції, її наявність та належне оформлення є належним доказом переміщення товару, враховуючи, що перевезення є одним із етапів поставки. Це стосується й інших документів, які повинні супроводжувати поставку відповідно до правових норм, умов договору або загальної практики.

Відсутність такого документа або суттєві недоліки в його оформленні може ставити під сумнів реальний характер господарської операції, особливо з урахуванням інших обставин, які свідчать про її безтоварність, наприклад, об'єктивна неможливість здійснення господарських операцій контрагентом, враховуючи податкову інформацію щодо характеру його діяльності; не встановлення джерела походження товару за результатами аналізу ланцюга постачання за даними Єдиного реєстру податкових накладних (так званий «обрив» ланцюга постачання); не відповідність предмета поставки видам господарської діяльності контрагентів у ланцюгу постачання; наявність кримінальних проваджень щодо контрагента; відсутність документів бухгалтерського обліку, складення яких передбачено правовими нормами або є загальноприйнятим за звичаями ділового обороту, та/чи суттєві недоліки в їх оформленні, тощо.

Також в ПП «БАЙДЕН АВТО» немає інвентаризаційних описів, які повинні бути оформленні відповідно до вимог установлених Положенням про документальне забезпечення запасів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Мінфіну України від 24.05.1998 №88.

Щодо твердження позивача на ст. 6 позовної заяви; «У випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискрецїї - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної».

Пунктом 5 Порядку №520 (затверджений Наказом Міністерства фінансів від 12.12.2019) чітко встановлено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, які включають в себе: 1) договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; 2) договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; 3) первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; 4)розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; 5) документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Зміст квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування чітко встановлено пунктом 11 Порядку №1165 (затверджений Постановою КМУ від 11.12.2019), та не встановлено обов'язок контролюючого органу зазначати в квитанції конкретний перелік документів, а лише пропозицію щодо надання документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Натомість обов'язком платника податку є надання повного пакету первинних документів, вичерпний перелік яких встановлений п. 5 Порядку №520.

Звертаємо увагу суду на той факт, що зупинення реєстрації податкової накладної та винесення рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є окремими, законодавчо врегульованими процедурами, які мають окремі підстави та порядок застосування. Зупинення реєстрації податкової накладної є лише моніторинговою дією, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної є первісною по відношенню до рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. Зупинення реєстрації відбувається автоматично системою Моніторингу, яка перевіряє податкову накладну, направлену на реєстрацію, на предмет відповідності критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій. На етапі направлення податкової накладної на реєстрацію в ЄРПН не передбачається надання будь-яких інших документів, пояснень, окрім власне самої податкової накладної. Тому підстави «зупинення реєстрації ПН» та «відмови в реєстрації ПН» не можуть бути однаковими.

Перелік необхідних для реєстрації податкової накладної документів залежить виключно від змісту господарської операції, та, насамперед, від змісту договору, який є найпершою передумовою господарської операції. Так от договори підряду, надання послуг, купівлі-продажу та ін. відрізняються документами, які супроводжують конкретну операцію. Тільки платник податків володіє інформацією про документи, які супроводжують господарську операцію, на яку складена податкова накладна.

Отже, враховуючи вищезазначене, Головне управління ДПС у Волинській області діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а підстави для задоволення позовної заяви ПП «Байден Авто» відсутні.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просив таку залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що 19.06.2023 між PTH «TRANSTON» (продавець) та ПП «БАЙДЕН АВТО» (покупець) укладено контракт № 2-06-23 (а. с. 24-25), за умовами якого продавець зобов'язується поставити покупцю, а покупець оплатити бувший у використанні сідельний тягач DAF XF 104.6 №XLRTEH4300G107021, напівпричіп-самоскид REISCH RHKS - 35/24 AP №W09106335DER30672 (пункт 1.1 контракту).

На виконання умов вказаного контракту позивачем згідно з інвойсом №09/06/2023 від 19.06.2023 (а. с. 26), МД №23UA204080008729U3 від 22.06.2023 (а. с. 27) придбано напівпричіп-самоскид, трьохвісний, марки «REISCH RHKS - 35/24 AP», номер шасі - № НОМЕР_1 , вартістю 5500,00 Євро.

У подальшому, в межах здійснення господарської діяльності, між ПП «БАЙДЕН АВТО», який виступає продавцем, та ПП «АФ «Україна», який виступає покупцем, 27.06.2023 укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу № 47-06/23 (а. с. 28), предметом якого є напівпричіп-самоскид REISCH RHKS - 35/24 AP, рік випуску - 2014, шасі № НОМЕР_1 , номерний знак - НОМЕР_2 .

Продаж транспортного засобу за домовленістю сторін вчиняється за 650000,00 грн (сума без ПДВ - 541666,67 грн, сума ПДВ - 108333,33 грн). Платежі за транспортний засіб здійснюються в національній валюті України у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний розрахунковий рахунок продавця (пункти 2.1 - 2.2 Договору).

Транспортний засіб передається продавцем за актом приймання-передачі, що є невід'ємною частиною даного договору (пункт 3.1 Договору).

На виконання умов вказаного Договору здійснено передачу транспортного засобу від продавця покупцю згідно з актом приймання-передачі транспортного засобу від 27.06.2023 (а. с. 29) та складено видаткову накладну від 27.06.2023 № РН-0000792 на суму 650000,00 грн, у тому числі ПДВ 108333,33 грн (а. с. 30).

Оплата за товар проведена повністю, що підтверджується платіжною інструкцією № 548 від 27.06.2023 (а. с. 33), оборотно-сальдовою відомістю по 361 рахунку (а. с. 35).

Товар перебував на зберіганні в с. Струмівка Луцького району, по вул. Рівненська, 74 згідно з Договором відповідального зберігання № 08/05/23 від 08.05.2023 (а. с. 37).

На виконання вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), позивач оформив та подав на реєстрацію до ЄРПН ПН від 27.06.2023 № 46 (покупець - ПП «АФ «Україна»; товар - напівпричіп-самоскид, призначений д/перев. вантажів марки «REISCH RHKS - 35/24 AP», номер шасі - № НОМЕР_1 , код товару згідно з УКТЗЕД 8716398000 у кількості 1 шт., обсягом постачання 541666,67 грн, ПДВ 108333,33 грн (а. с. 15).

Згідно із квитанцією від 13.07.2023 реєстрація ПН від 27.06.2023 № 46 була зупинена з таких підстав: ПН складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків (а. с. 16).

ПП «БАЙДЕН АВТО» подало пояснення від 16.05.2024 за вих. № 05-24/1 з документами на підтвердження здійснення господарської операції та просило прийняти рішення про реєстрацію в ЄРПН ПН № 46 від 27.06.2024 (а. с. 22).

21.05.2024 Комісія ГУ ДПС у Волинській області надіслала повідомлення за № 11082310/43960305 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, в яких зазначалось про необхідність надання первинних документів щодо постачання, придбання товарів, транспортування продукції, інвентаризаційні описи, у т. ч. рахунки-фактури, інвойси та інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН, а у графі «додаткова інформація» зазначено: «надати підтверджуючі документи щодо транспортування засобу з м. Дубно до м. Луцьк. Надати інвентаризаційні описи. Надати документи, що підтверджують розрахунки з нерезидентом» (а. с. 20-21).

ПП «БАЙДЕН АВТО», у відповідь на вказані повідомлення, подало пояснення від 22.05.2024 за вих. № 05-24/2 з документами на підтвердження здійснення господарської операції та просило прийняти рішення про реєстрацію в ЄРПН ПН № 46 від 27.06.2024 (а. с. 18-19).

Комісія ГУ ДПС у Волинській області прийняла рішення від 29.05.2024 № 11131852/43960305 про відмову у реєстрації ПН від 27.06.2023 № 46 в ЄРПН у зв'язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, а у графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» відомості відсутні (а. с. 17).

У протоколі засідання Комісії № 1 ГУ ДПС у Волинській області від 29.05.2024 № 108 зазначено таку підставу прийняття рішення про відмову у реєстрації ПН від 27.06.2023 № 46 в ЄРПН: «Не надано підтверджуючі документи щодо транспортування засобу з м. Дубно до м. Луцьк. Не надано інвентаризаційні описи. Не надано документи, що підтверджують розрахунки з нерезидентом» (а. с. 70).

Постановляючи рішення суд першої інстанції виходив з того, що за правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

За приписами абзаців десятого, дванадцятого пункту 201.10 статті 201 ПК України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165), цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Пунктом 7 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

За приписами пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/ невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Додатком 1 до Порядку № 1165 визначені критерії ризиковості платника податку на додану вартість, у пункті 8 яких вказано: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно із пунктом 1 Порядку прийняття рішень про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі ПК України) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2 - 4 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня). Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

За приписами пунктів 5, 6 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Відповідно до пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261). За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Згідно з пунктом 10 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 11 Порядку № 520 визначено, що рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Із оскаржуваного рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 29.05.2024 № 11131852/43960305 про відмову в реєстрації ПН № 46 від 27.06.2023 вбачається, що у реєстрації зазначених ПН було відмовлено у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку, а у графі «додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» відомості відсутні.

Відхиляючи підстави, що слугували для прийняття оскаржуваного рішення, суд першої інстанції виходив з наступного.

Реєстрація спірної ПН 27.06.2023 № 46 була зупинена виключно з такої підстави: ПН складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків (а. с. 16).

При цьому суд слушно зауважив, що вказана квитанція не містила конкретного переліку документів, які платник податків повинен був додатково подати до Комісії ГУ ДПС у Волинській області для реєстрації в ЄРПН зазначеної ПН. Подані позивачем документи до Комісії ГУ ДПС у Волинській області для реєстрації ПН підтверджують господарську операцію з реалізації товару «напівпричіп-самоскид, призначений д/перев. вантажів марки «REISCH RHKS - 35/24 AP», номер шасі - № НОМЕР_1 » ПП «АФ «Україна» і суд вірно вважав, що такі документи є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН.

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У даній спірній ситуації судом зґясовано, що ПН від 27.06.2024 № 46 була складена за першою подією «дата відвантаження товарів». Відтак, для реєстрації ПН позивач має підтвердити подію, яка зумовила формування ПН саме цією датою (зокрема, надати договір поставки та документи, що засвідчують факт поставки товару; інші документи є допоміжними та дають змогу зрозуміти зміст взаємовідносин позивача та його контрагента).

Згідно матеріалів справи 27.06.2023 між ПП «БАЙДЕН АВТО», який виступає продавцем, та ПП «АФ «Україна», який виступає покупцем, укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу №47-06/23 (а. с. 28), предметом якого є напівпричіп-самоскид REISCH RHKS - 35/24 AP, рік випуску - 2014, шасі № НОМЕР_1 , номерний знак - НОМЕР_2 . Продаж транспортного засобу за домовленістю сторін вчиняється за 650000,00 грн (сума без ПДВ - 541666,67 грн, сума ПДВ - 108333,33 грн). Платежі за транспортний засіб здійснюються в національній валюті України у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний розрахунковий рахунок продавця (пункти 2.1 - 2.2 Договору). Транспортний засіб передається продавцем за актом приймання-передачі, що є невід'ємною частиною даного договору (пункт 3.1 Договору).

На виконання умов вказаного Договору здійснено передачу транспортного засобу від продавця покупцю згідно акту приймання-передачі транспортного засобу від 27.06.2023 (а. с. 29) та складено видаткову накладну від 27.06.2023 № РН-0000792 на суму 650000,00 грн, у тому числі ПДВ 108333,33 грн (а. с. 30).

ПП «АФ «Україна» здійснило оплату за поставлений товар: 27.06.2023 на суму 650000,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 548 (а. с. 33).

Крім того, ПП «БАЙДЕН АВТО» надано документи, які підтверджують факт придбання позивачем у PTH «TRANSTON» товару «напівпричіп-самоскид REISCH RHKS - 35/24 AP №W09106335DER30672»: контракт від 19.06.2023 №2-06-23 (а. с. 24-25), інвойс №09/06/2023 від 19.06.2023 (а. с. 26), МД№23UA204080008729U3 від 22.06.2023 (а. с. 27), картку рахунку № 281 (а. с. 36).

Щодо покликань у протоколі засідання Комісії № 1 ГУ ДПС у Волинській області від 29.05.2024 № 108 підстави прийняття оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації ПН від 27.06.2023 № 46 в ЄРПН («Не надано підтверджуючі документи щодо транспортування засобу з м. Дубно до м. Луцьк. Не надано інвентаризаційні описи. Не надано документи, що підтверджують розрахунки з нерезидентом») (а. с. 70), то суд першої інстанції вірно зауважив, що спірна ПН від 27.06.2023 № 46 була складена щодо господарської операції купівлі-продажу транспортного засобу, а не його транспортування, та пунктом 3.2 договору купівлі-продажу від 27.06.2023 № 47-06/23 передбачено, що транспортний засіб вважається переданим покупцю з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі (а. с. 28). Тому правильним є висновок, що документи щодо транспортування засобу з м. Дубно до м. Луцьк, як і інвентаризаційні описи та документи, що підтверджують розрахунки з нерезидентом, не стосуються господарської операції, за результатами здійснення якої складена ПН від 27.06.2023 № 46, та неподання таких документів не може бути підставою для відмови у реєстрації зазначеної ПН в ЄРПН.

Подані позивачем первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту, узгоджуються між собою, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарську операцію. Передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію спірної ПН в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

Крім того, суд першої інстанції правильно зазанчив, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (вказана правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 03.10.2023 у справі № 380/4146/22, від 13.12.2023 у справі № 500/4191/22).

З урахуванням викладеного вище, обґрунтованим є висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області 29.05.2024 № 11131852/43960305 належить задовольнити.

Крім того, судом вірно враховано, що згідно частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (зі змінами) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання такої події, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Оскільки суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення, а подані позивачем документи, підтверджують здійснення господарських операцій, по яких складена спірна ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН, то відповідно суд вірно задовольним і похідні позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ПН від 27.06.2023 № 46 в ЄРПН.

Також колегія суддів погоджується з розміром судових витрат, які підлягають відшкодуванню, встановленого судом першої інстанції.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області - залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2024 року у справі №140/7522/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя М.А. Пліш

судді А. Р. Курилець

О. І. Мікула