Ухвала від 08.10.2025 по справі 755/5211/25

Справа №:755/5211/25

Провадження №: 1-кс/755/3832/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" жовтня 2025 р. Слідча суддя Дніпровського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Дніпровської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025100040000104 від 07 січня 2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 4 ст. 191 КК України,-

УСТАНОВИЛА:

Прокурор Дніпровської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025100040000104 від 07 січня 2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 4 ст. 191 КК України.

Мотивуючи клопотання, прокурор посилається на те, що слідчим відділом Дніпровського УП ГУНП в м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025100040000104 від 07 січня 2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 4 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідування встановлено, що до Дніпровського УП ГУНП у м. Києві надійшли матеріали про те, що в ході моніторингу електронної системи публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_1 » встановлено, що 02 жовтня 2024 року Комунальним некомерційним підприємством ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), оголосило відкриті торги з особливостями за предметом: «Поточний ремонт приміщень другого поверху в головному корпусі (стаціонар)», з очікуваною вартістю 24 939 477,80 гривень, та у подальшому було укладено договір із переможцем закупівлі, а саме - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Водночас проведеним моніторингом процедури закупівлі виявлено імовірне завищення цін на окремі позиції будівельних матеріалів на суму понад 1 млн.грн., що призвело до незаконного заволодіння бюджетними коштами в умовах воєнного стану, чим заподіяно збитку бюджету.

Окрім цього встановлено, що відповідно до частини п'ятої статті 7 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі -Закон), громадський контроль забезпечується через вільний доступ до всієї інформації щодо публічних закупівель, яка підлягає оприлюдненню відповідно до цього Закону, зокрема шляхом здійснення аналізу і моніторингу інформації, розміщеної в електронній системі закупівель, а також шляхом інформування через електронну систему закупівель або письмово органи, що уповноважені здійснювати контроль, про виявлені ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Громадська організація « ІНФОРМАЦІЯ_5 » здійснює постійний моніторинг та аналіз публічних закупівель з метою виявлення можливих порушень та їх усунення для досягнення ефективності, прозорості та дотримання принципів здійснення закупівель визначених статтею 5 Закону.

Відповідно до інформації розміщеної в системі електронних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_1 , 02 жовтня 2024 року Комунальне некомерційне підприємство " ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) (далі - Замовник) оголосило відкриті торги з особливостями за предметом: «Поточний ремонт приміщень другого поверху в головному корпусі (стаціонар) КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 (код ДК 021:2015: 45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи), за ідентифікатором закупівлі: ІНФОРМАЦІЯ_6 , очікуваною вартістю 24 939 477,80 грн.

16 жовтня 2024 року Замовник оголосив переможцем закупівлі ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) та оприлюднив повідомлення про намір укласти договір з ним.

30 жовтня 2024 року між Замовником та ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " було укладено Договір на виконання ремонту №2945 (далі - Договір).

Під час моніторингу процедури закупівлі. ГО " ІНФОРМАЦІЯ_5 " було виявлене імовірне завищення цін на окремі позиці будівельних матеріалів при аналізі Підсумкової відомості ресурсів, наданої як додаток до договору на приблизну суму понад 1 млн грн.

В ході проведення досудового розслідування слідчим, на виконання ухвали суду, проведено тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у володінні Комунального некомерційного підприємства " ІНФОРМАЦІЯ_2 (Київської міської Державної адміністрації) (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ). Проведеним аналізом вилучених документів встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », що розташоване за адресою, АДРЕСА_2 , проведено експертизу кошторисної частини проектної документації за робочим проектом: «Поточний ремонт приміщень другого поверху в головному корпусі (стаціонар) КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 », замовником якої є Комунальне некомерційне підприємство " ІНФОРМАЦІЯ_2 (Київської міської Державної адміністрації), про що складено позитивний експертний звіт (оцінка) №087-24, затверджений 02 серпня 2024 року.

Таким чином, у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », що розташоване за адресою, АДРЕСА_2 перебувають документи, які мають значення доказів у кримінальному провадженні, а саме експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини проектної документації за робочим проектом: «Поточний ремонт приміщень другого поверху в головному корпусі (стаціонар) КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 », а також інші документи, що надавались замовником для проведення такої експертизи.

Прокурор у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність та просив його задовольнити з підстав викладених у клопотанні.

Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя розглядає клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення документів.

Згідно норми ч.1 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного.

В силу ч. 1, 2 ст. 93 КПК збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом, зокрема, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Отже, виходячи із законодавчих норм, сторона обвинувачення наділена правом витребування та одержання від певних осіб документів на підтвердження фактів, які стосуються кримінального провадження. Якщо ж особа, яка має в своєму розпорядженні зазначені документи, не згодна надати їх, для отримання дозволу на тимчасовий доступ до них сторона захисту, застосовує заходи забезпечення кримінального провадження (звертається до суду за правилами глави 15 розділу II КПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно вимог ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити її копії та вилучити їх /здійснити їх виїмку/. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до п. 6 ч.2 ст. 160 КПК України, у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Частиною 7 статті 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, що є необхідними для з'ясування всіх обставин справи у даному провадженні, є потреба у наданні тимчасового доступу до документів та розпорядження про надання можливості вилучення їх.

Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи знаходиться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », що розташоване за адресою, АДРЕСА_2 та мають істотне значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з урахуванням можливості використання як доказу відомостей, що містяться у таких документах та відсутність можливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та, керуючись ст.ст. 131-132, 159-166, 309, 310, 395 КПК України, слідча суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Клопотання прокурора Дніпровської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025100040000104 від 07 січня 2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 4 ст. 191 КК України - задовольнити.

Надати слідчому СВ Дніпровського управління поліції ГУ НП в м. Києві ОСОБА_4 , а також прокурорам Дніпровської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », яке розташоване за адресою, АДРЕСА_2 ,з можливістю вилучення копій документів, а саме: експертний звіт (оцінка) № 087-24, затверджений 02 серпня 2024 року, замовником якого є Комунальне некомерційне підприємство " ІНФОРМАЦІЯ_2 (Київської міської Державної адміністрації), та документів, які стосуються виконання даної експертизи та документів, що були передумовою замовлення експертного звіту, у тому числі:

- експертних оцінок щодо розгляду кошторисної частини проектної документації, документів листування, у тому числі електронного листування із КНП " ІНФОРМАЦІЯ_2 складених та отриманих в ході проведення експертного дослідження та складання експертного звіту;

- документів, що були надані КНП " ІНФОРМАЦІЯ_2 для проведення експертного дослідження та складання експертного звіту;

- документів, наданих на підтвердження вартості будівельних робіт та матеріалів, які стали підставою для складання експертного звіту (протоколи погодження цін, прайс-листи, контракти тощо);

- висновки спеціалістів щодо кошторисної документації, на підставі яких складено експертний звіт.

Строк дії ухвали, не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.

Роз'яснити особі, яка зазначена в ухвалі слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів, як володілець речей або документів, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Особа, яка зазначена в даній ухвалі слідчого судді, як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених речей і документів вказаній особі за умови пред'явлення копії цього судового рішення.

Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, або ж на вимогу останнього залишено копію вилучених документів.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідча суддя ОСОБА_1