Постанова від 15.10.2025 по справі 560/4680/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/4680/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Фелонюк Д.Л.

Суддя-доповідач - Сушко О.О.

15 жовтня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Мацького Є.М. Залімського І. Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “ФОРЕСТ-3» на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року у справі за адміністративним позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “ФОРЕСТ-3» до Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради , Державної інспекції архітектури та містобудування України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "Золота середина" про скасування містобудівних умов та обмежень і дозволу на виконання будівельних робіт,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- скасувати містобудівні умови та обмеження MU01:9160-3573-6974-2500 №107 від 2018-04-27 на об'єкт: “Будівництво багатоповерхового багатоквартирного будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Лісовогринівецькій 18 в м. Хмельницькому», затверджені Наказом Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради №107 від 27.04.2018р., видані Товариству з обмеженою відповідальністю “ЗОЛОТА СЕРЕДИНА»;

- скасувати дозвіл на виконання будівельних робіт “Будівництво багатоповерхового багатоквартирного будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Лісогринівецькій, 18 в м. Хмельницькому» від 04.01.2021 р., реєстраційний номер в ЄДЕССБ ІУ012201222706.

Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позов.

На обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що 02.07.2014 укладено договір оренди земельної ділянки №2/01 між Хмельницькою міською радою та ТОВ «ЗОЛОТА СЕРЕДИНА» щодо земельної ділянки по вул. Лісогриновецькій, 18 в м. Хмельницькому, кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:17:001:0028, відповідно до умов якого, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 13000 м2 під незавершене будівництво ІІ-ї та ІІІ-ї черги 10-ти поверхового 2-х секційного 204-х квартирного житлового будинку з вбудованими офісно-торговими приміщеннями. На земельній ділянці було зведено всі об'єкти будівництва, для яких і було передано в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:17:001:0028. Проте, в квітні 2018 року ТОВ «ЗОЛОТА СЕРЕДИНА» звернулося про видачу містобудівних умов та обмежень, надавши недостовірні вихідні дані щодо земельної ділянки 6810100000:17:001:0028 та умов її забудови. Надалі 27.04.2018 ТОВ «ЗОЛОТА СЕРЕДИНА» отримала містобудівні умови та обмеження №107 на об'єкт: «Будівництво багатоповерхового багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Лісогриновецькій 18 в м. Хмельницькому», кадастровий номер 6810100000:17:001:0028, які затверджені наказом Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради №107 від 27.04.2018. При цьому, ці містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані з порушенням норм ДБН та цільового використання земельної ділянки, а саме пункту 15 договору оренди земельної ділянки №2/01 від 02.07.2014 щодо умов передачі в оренду земельної ділянки. На підставі протиправних та оскаржених містобудівних умов і обмежень ТОВ “ЗОЛОТА СЕРЕДИНА» безпідставно отримано дозвіл на виконання будівельних робіт від 04.01.2021 №ІУ012201222706.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "ФОРЕСТ-3" (40966241) зареєстроване за адресою: Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Лісогринівецька, буд. 18-В.

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “ФОРЕСТ-3» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку № 18В та багатоквартирного будинку № 18Г, що розташовані за адресою: 29000, м. Хмельницький , вул. Лісогринівецька, буд. 18В.

Між Хмельницькою міською радою (орендодавець) та ТОВ «ЗОЛОТА СЕРЕДИНА» (орендар) 02.07.2014 укладено договір оренди землі №2/01, предметом якого визначено, що орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 13000 кв.м. (кадастровий номер 6810100000:17:001:0028) на підставі рішення тридцять сьомої сесії міської ради від 30.04.2014 №65 із земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться в м. Хмельницькому по вул. Лісогринівецькій, 18.

У пункті 8 сторонами узгоджено, що договір укладено на 3 (три) роки до 30.04.2017. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк.

У пунктах 15, 16 договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду під незавершене будівництво ІІ-ї та ІІІ-ї черги 101-ти поверхового 2-х секційного 204-х квартирного житлового будинку з вбудованими офісно-торговими приміщеннями. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.

Сторонами укладались додаткові угоди про поновлення дії договору оренди землі №2/01 від 02.07.2014 на нові строки.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗОЛОТА СЕРЕДИНА" звернулось до управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради із заявою від 25.04.2018 з метою отримання містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва: «Нове будівництво багатоповерхового багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: вул. Лісогринівецькій, 18 в м.Хмельницькому».

До заяви додано: витяг з ЄДРПОУ, копію документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, а саме копію договору оренди землі від 02.07.2014 №2/01 та додатки до договору, додаткову угоду №220/02 від 19.08.2017 та додатки до неї, додаткову угоду №398/02 від 28.12.2017 та додатки до неї, витяг з Державного земельного кадастру на земельну ділянку кадастровий номер 6810100000:17:001:0028 (НВ-0001494532018), викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000, містобудівний розрахунок та додатки до нього.

Управлінням архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, за результатами розгляду заяви замовника і доданих до неї матеріалів, підготовлено наказ №107 від 27.04.2018 «Про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва: «Будівництво багатоповерхового багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Лісогринівецькій, 18 в м.Хмельницькому».

Державною архітектурно-будівельною інспекцією України видано замовнику будівництва ТОВ «ЗОЛОТА СЕРЕДИНА» дозвіл на виконання будівельних робіт від 04.01.2021 №ІУ012201222706 «Будівництво багатоповерхового багатоквартирного будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Лісогринівецькій, 18 в м. Хмельницькому».

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, статтею 9 Закону України від 20.05.1999 №687-XIV «Про архітектурну діяльність» визначено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно із пунктом 8 частини 1 статті 1 Закону України від 17.02.2011 №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон №3038-VI) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Статтею 6 Закону №3038-VI регламентовано, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

До уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність".

До органів державного архітектурно-будівельного контролю належать: 1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; 2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю затверджується Кабінетом Міністрів України.

За змістом підпункту 7 пункту 2.2 розділу 2 «Завдання та функції Управління» Положення про управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради, затвердженого рішенням четвертої сесії Хмельницької міської ради від 17.02.2021 №14 «Про припинення шляхом ліквідації департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради, перейменування управлінь та затвердження Положень про управління, внесення змін в рішення міської ради», Управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради відповідно до покладених на нього завдань видає у визначеному законодавством порядку містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону №3038-VI забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.

Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації (частина 4 статті 26 Закону №3038-VI).

В силу частини 5 статті 26 Закону №3038-VI проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

В свою чергу, відповідно до частин 1, 2 статті 29 Закону №3038-VI основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

За правилами частини 3 статті 29 Закону №3038-VI містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; 4) витяг із Державного земельного кадастру.

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Витяг з містобудівного кадастру для формування містобудівних умов та обмежень до документів замовника додає служба містобудівного кадастру (у разі її утворення).

Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.

У той же час, частиною 4 статті 29 Закону №3038-VI визначено, що підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

Згідно з частиною 8 статті 29 Закону №3038-VI містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника.

Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника, на виконання приписів головних інспекторів будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, або за рішенням суду.

Скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється: 1) за заявою замовника; 2) головними інспекторами будівельного нагляду в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду у разі невідповідності містобудівних умов та обмежень містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам, стандартам і правилам; 3) за рішенням суду.

У разі скасування в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду або за рішенням суду містобудівних умов та обмежень посадові особи відповідного уповноваженого органу містобудування та архітектури несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону №3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

У той же час, статтею 19 Закону №3038-VI встановлено, що детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.

Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.

На підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід'ємною частиною детального плану території.

Детальний план території визначає: 1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; 7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об'єктів (у разі відсутності плану зонування території).

Детальний план території складається із графічних і текстових матеріалів.

Склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

За правилами статті 25 Закону №3038-VI режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій.

Режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, обов'язковий для врахування під час розроблення землевпорядної документації.

Режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, за межами населених пунктів встановлюється відповідними районними державними адміністраціями, а в разі відсутності адміністративного району - відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Севастопольською міською державними адміністраціями.

Узгодження питань щодо забудови визначених для містобудівних потреб територій суміжних територіальних громад здійснюється на підставі відповідних угод, відображається у схемах планування зазначених територій та генеральних планах населених пунктів.

Встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок.

Між тим статтею 33 Закону №3038-VI врегульовано питання комплексної забудови території.

Так, комплексна забудова території здійснюється з метою забезпечення реалізації громадських інтересів і спрямовується на попереднє проведення інженерної підготовки, спорудження зовнішніх інженерно-транспортних мереж, об'єктів соціальної сфери, житлових будинків, інших об'єктів будівництва, а також на благоустрій території. Комплексна забудова території може здійснюватися шляхом комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду одним або кількома інвесторами.

Зі змісту наведеного слідує, що містобудівні умови та обмеження є однією із складових вихідних даних, необхідних для проектування та будівництва об'єктів архітектури, що містять планувальні та архітектурні вимоги до проектування і будівництва, що ґрунтуються на вимогах містобудівної документації на місцевому рівні генерального плану населеного пункту, детального плану територій. Невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації є підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень.

Невідповідність намірів забудови означає, що запланований для будівництва об'єкт не відповідає вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, тобто затвердженим текстовим та графічним матеріалам з питань регулювання планування, забудови й іншого використання територій конкретного населеного пункту.

Здійснення забудови, наміри якої суперечать вимогам містобудівної документації (Генерального плану населеного пункту, Детального плану території, Плану зонування території), нівелює мету планування та забезпечення сталого розвитку населеного пункту, а отже, порушує суспільні інтереси, які виражаються у забезпеченні дотримання правил благоустрою населеного пункту, спрямованих на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини; містобудівні умови та обмеження, які не відповідають Генеральному плану населеного пункту та іншій містобудівній документації на місцевому рівні не можуть вважатися такими, що враховують громадські та приватні інтереси при плануванні та забудові територій (постанови Верховного Суду від 20.05.2019 у справі №826/15338/18, від 04.09.2019 у справі №826/13852/17, від 19.04.2021 у справі №640/11650/20, від 19.01.2023 у справі №640/9995/20, від 12.12.2023 у справі №640/19905/21).

Тобто, відповідність намірів забудови містобудівній документації на місцевому рівні, під час ухвалення рішення про надання або відмову у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, уповноважений орган визначає, виходячи із містобудівної документації на місцевому рівні.

Досліджуючи матеріали справи суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що спірним аспектом в її межах є встановлення обставин відповідності/невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної діяльності на місцевому рівні.

Враховуючи положення статті 1 Закону №3038-VI до містобудівної документації належать: генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту (пункт 2 частини 1); план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон (пункт 9 частини 1).

Планову діяльність передбачалося здійснювати на земельній ділянці загальною площею 1,3 га з кадастровим номером 6810100000:17:001:0028 по вул. Лісогринівецькій, 18 в м.Хмельницькому. Відповідно до Генерального плану міста Хмельницького, затвердженого рішенням 19 сесії Хмельницької міської ради від 06.08.2008 №4, вказана земельна ділянка відноситься до територій багатоквартирної житлової забудови (розрахунковий строк).

Відповідно до «Коригування (внесення змін) генерального плану м. Хмельницького» затвердженого рішенням позачергової 23 сесії Хмельницької міської ради від 29.12.2022 №6, зазначена земельна ділянка відноситься до територій існуючої багатоквартирної забудови.

Рішенням 5 сесії Хмельницької міської ради від 30.03.2011 прийнято рішення №25 «Про затвердження Плану зонування території м.Хмельницького». Згідно з пунктом 1.6 види використання земельних ділянок або нерухомості, які відсутні у списках переважних, дозволених або допустимих видів забудови земельних ділянок в межах зон, є недозволеними для відповідної функціонально-правової зони та не можуть бути дозволені.

За даними плану зонування території проектований об'єкт будівництва розташований в наступній зоні: Ж-2 «Зона багатоквартирної житлової та громадської забудови»

Відтак, згідно з викопіюванням з карти Плану зонування території міста Хмельницького, затвердженого рішенням 5-ої сесії Хмельницької міської ради від 30.03.2011 №25, земельна ділянка кадастровий номер 6810100000:17:001:0028 відноситься до зони багатоквартирної житлової та громадської забудови: Ж-2.

Отже, відповідно до Генерального плану м. Хмельницький та Плану зонування території м. Хмельницький дана земельна ділянка відноситься до території, на якій дозволено будівництво багатоквартирних будинків.

Слід зазначити, що позивач, обґрунтовуючи невідповідність (на його думку) намірів забудови містобудівній документації на місцевому рівні, посилається на ДБН Б 2.2-12:2019 та ДБН 360-92** та зазначає про перевищення максимально допустимої кількості квартир за показником щільності забудови (з урахуванням кількості проживаючих в квартирах), а також, про порушення цільового використання земельної ділянки з урахуванням пункту 15 договору оренди землі від 02.07.2017 №2/01. Проте, з урахуванням наведених норм, ці доводи не свідчать про порушення Генерального плану м. Хмельницький та Плану зонування території м. Хмельницький, тобто, про невідповідність намірів забудови містобудівній документації на місцевому рівні. Крім того, відповідно до договору оренди землі від 02.07.2014 №2/01, цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:17:001:0028 землі житлової та громадської забудови. Тобто, земельна ділянка, на яку відповідачем надано третій особі спірні містобудівні умови та обмеження, відповідає цільовому та функціональному призначенню, визначеному в Генеральному плані м. Хмельницький та Плані зонування території м. Хмельницький.

Доводи позивача про звернення в травні 2024 року заступника керівника Окружної прокуратури міста Хмельницького в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних відносинах Хмельницької міської ради з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "ЗОЛОТА СЕРЕДИНА" про розірвання договору оренди землі №2/01 від 02.07.2014 та зобов'язання ТОВ «ЗОЛОТА СЕРЕДИНА» повернути територіальній громаді в особі Хмельницької міської ради земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:17:001:0028, загальною площею 13000 кв.м. (1,3 га), яка знаходиться у м. Хмельницькому по вул. Лісогринівецькій, 18 Хмельницької міської ОТГ Хмельницького району Хмельницької області (справа №924/509/24), є безпідставними, оскільки станом на час отримання спірних містобудівних умов та обмежень, вказаний договір був чинним.

Щодо наведених доводів позивача, слід зазначити таке.

На момент видачі спірних містобудівних умов та обмежень, їх зміст визначено частиною 5 статті 29 Закону №3038-VI, відповідно до якої містобудівні умови та обмеження містять: 1) назву об'єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об'єкта; 2) інформацію про замовника; 3) відповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні; 4) гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах; 5) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; 6) максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону); 7) мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд; 8) планувальні обмеження (охоронні зони пам'яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об'єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони); 9) охоронні зони об'єктів транспорту, зв'язку, інженерних комунікацій, відстані від об'єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж. Перелік зазначених умов є вичерпним.

Однак, оскаржені містобудівні умови та обмеження не містять кількості проживаючих у квартирах. Натомість, у них встановлено обмеження для третьої особи щодо максимально допустимої щільності населення, яка повинна визначатися згідно з ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень», та повинні обов'язково враховуватися при розробленні проектної документації.

Водночас, подальше розроблення позивачем проектної документації на підставі вихідних даних (в тому числі містобудівних умов та обмежень) та здійснення будівельних робіт не впливає на правомірність виданих спірних містобудівних умовам та обмежень.

Беручи до уваги викладене, суд не встановив невідповідності спірних містобудівних умов та обмежень вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Також варто зазначити, що в матеріалах справи відсутні належні та достатні докази на підтвердження неподання третьою особою визначених частиною 3 статті 29 Закону №3038-VI документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень та/або виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці.

Стосовно права на звернення до суду в контексті правової природи містобудівних умов та обмежень як акта індивідуальної дії, слід зазначити таке.

Те, що містобудівні умови та обмеження є актом індивідуальної дії випливає з висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 18.03.2021 у справі №640/3844/20, від 23.01.2018 у справі №815/5989/13-а, від 07.08.2023 у справі №640/15459/21, від 06.12.2023 у справі №380/4498/20 та в багатьох інших і відступу від такого правозастосування не здійснювалося.

Крім того, слід зазначити, що містобудівні умови та обмеження та рішення про надання дозволу на будівництво, як правові акти індивідуальної дії, породжують права й обов'язки тільки для тих суб'єктів (чи визначеного цим актом певного кола суб'єктів), яким його адресовано.

Оскаржені рішення є правовими актами ненормативного характеру, тобто актами індивідуальної дії, які стосуються виключно визначених у них суб'єктів, а тому, вони не порушують прав позивача.

Зважаючи на викладене, відповідач, надаючи третій особі спірні містобудівні умови та обмеження діяв у порядку, спосіб та в межах наданих йому повноважень, що у свою чергу виключає наявність правових підстав для задоволення позовних вимог у наведеній частині.

Що стосується позовних вимог в частині позовних вимог щодо визнання нечинним та скасування дозволу на виконання будівельних робіт “Будівництво багатоповерхового багатоквартирного будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Лісогринівецькій, 18 в м. Хмельницькому» від 04.01.2021, реєстраційний номер в ЄДЕССБ ІУ012201222706, то підстави для їх задоволення відсутні, з огляду на не встановлення правових підстав для скасування містобудівних умов та обмежень, наданих відповідачем третій особі.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “ФОРЕСТ-3» залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Мацький Є.М. Залімський І. Г.