Постанова від 15.10.2025 по справі 600/2391/25-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/2391/25-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Анісімов Олег Валерійович

Суддя-доповідач - Мацький Є.М.

15 жовтня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мацького Є.М.

суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Автотранслайн" до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. Приватне підприємство “АВТОТРАНСЛАЙН» (далі - позивач або ПП «АВТОТРАНСЛАЙН») звернулось до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернівецькій області (далі - відповідач, апелянт), в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області (58013, м, Чернівці, вул. Героїв Майдану, 22-А, код ЄДРПОУ 44057187) №1034-рл від 20.03.2025 року про відмову у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності (на право роздрібної торгівлі пальним) ПРИВАТНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ “АВТОТРАНСЛАЙН» (код ЄДРПОУ 43011508);

- зобов'язати Головне управління ДПС у Чернівецькій області (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 22-А, код ЄДРПОУ 44057187) видати ПРИВАТНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ “АВТОТРАНСЛАЙН» (код ЄДРПОУ 43011508) ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності, а саме на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Чернівецька область, Дністровський район, село Сербичани, вул. Республіканська, 9-А.

2. Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідно до заяв по суті справи, що ним 20.03.2025 року подана до ГУ ДПС у Чернівецькій області заяву № 3469/АП/ЗЛ про отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним з урахуванням вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №3817-ІХ від 18.06.2024 року (далі - Закон №3817-ІХ). До заяви було додано необхідний пакет документів, зокрема: платіжну інструкцію, договори та витяги з реєстрів щодо земельної ділянки, рішення місцевих органів влади, паспорти прив'язки, дозволи Держпраці, декларацію відповідності матеріально-технічної бази тощо.

3. Того ж дня позивач отримав рішення №1034-рл про відмову у видачі ліцензії, мотивоване нібито неподанням повного пакету документів та невідповідністю об'єкта вимогам Закону № 3817-ІХ. Водночас, усі належні документи були надані у повному обсязі.

4. У листі ГУ ДПС № 1107/АП/24-13-09-01-06 від 20.03.2025 року зазначено, що об'єкт торгівлі за адресою Чернівецька обл., с. Сербичани, вул. Республіканська, 9А не є об'єктом нерухомого майна у розумінні закону. Позивач наголошує, що земельна ділянка, яка є основою для діяльності, належить йому на праві власності, що підтверджується договором купівлі-продажу та відповідними витягами з реєстрів.

5. Обладнання, яке планується використовувати, - модуль для заправки автомобілів зрідженим газом «Шельф 1-10Н1/1/LPG100-1», має сертифікати відповідності та є технологічною системою, призначеною для зберігання та відпуску пального. Таке обладнання належить до категорії модульних АЗС, визначених ДБН Б.2.2-12:2019. Устаткування має сертифікати відповідності та є єдиною технологічною системою для прийому, зберігання і відпуску газу.

6. Закон №3817-ІХ не забороняє використання модульних АЗС як об'єктів для роздрібної торгівлі пальним. Водночас, ДПС неправомірно ототожнила тимчасову споруду з відсутністю належного об'єкта нерухомості. Земельна ділянка - це нерухоме майно, на якому встановлене відповідне технологічне обладнання.

7. 28.03.2025 року позивач оскаржив відмову до Державної податкової служби України. 18.04.2025 року строк розгляду скарги було продовжено, а 14.05.2025 року ДПС України залишила скаргу без задоволення, а рішення № 1034-рл - без змін.

8. Вважає, рішення відповідача протиправним, оскільки воно ухвалене формально, без повного дослідження наданих документів, що порушує принципи законності та обґрунтованості. ДПС вийшла за межі своїх повноважень, неправильно застосувала норми матеріального права та необґрунтовано обмежила право позивача на здійснення господарської діяльності.

9. Відповідно до Конституції України та статті 181 ЦК України, земельна ділянка є об'єктом нерухомості. Позивач має всі правовстановлюючі документи та сертифікати відповідності обладнання, що підтверджує законні підстави для отримання ліцензії. Відмова порушує права підприємства на ведення підприємницької діяльності.

10. Також звертає увагу, що ДПС посилається на відсутність сертифіката про введення в експлуатацію. Проте модульна АЗС не є об'єктом будівництва, а заводським виробом, що встановлюється без фундаменту. Верховний Суд у справах № 640/19955/19 та № 580/2513/21 підтвердив, що для таких об'єктів не потрібне введення в експлуатацію.

11. Таким чином, вимоги частини 2 статті 39 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» не поширюються на модульні АЗС. Обов'язок отримання сертифіката введення в експлуатацію виникає лише щодо стаціонарних об'єктів будівництва.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

12. 3 вересня 2025 року рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду позовні вимоги задоволено.

13. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області №1034-рл від 20.03.2025 року про відмову у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності (на право роздрібної торгівлі пальним) ПРИВАТНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ “АВТОТРАНСЛАЙН».

14. Зобов'язано Головне управління ДПС у Чернівецькій області видати ПРИВАТНОМУ ПІДПРИЄМСТВУ “АВТОТРАНСЛАЙН» ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності, а саме на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Чернівецька область, Дністровський район, село Сербичани, вул. Республіканська, 9-А.

15. Стягнуто на користь Приватного підприємства «АВТОТРАНСЛАЙН» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернівецькій області судові витрати у вигляді сплаченого платіжною інструкцією №2468 від 15.05.2025 року судового збору у розмірі 3028,00 грн.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ДОВОДІВ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

16. Апелянт ГУ ДПС у Чернівецькій області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

17. Апелянт зазначив, що 17.03.2025 року ПП «Автотранслайн» подало заяву про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю пальним за адресою: Чернівецька обл., Дністровський р-н, с. Сербичани, вул. Республіканська, 9А. До заяви додано ряд документів: платіжну інструкцію, договір купівлі-продажу землі, витяги з реєстрів, паспорти прив'язки, дозволи Держпраці, декларацію відповідності тощо. Відповідно до пункту 52 частини 1 статті 1 Закону № 3817-ІХ, місце роздрібної торгівлі пальним має бути об'єктом нерухомості або цілісним майновим комплексом, де розміщене обладнання для приймання, зберігання і реалізації пального. Згідно частини 7 статті 29 Закону № 3817-ІХ, роздрібна торгівля пальним допускається лише на автозаправних станціях, автогазозаправних станціях, відповідних пунктах та складах, за винятком продажу у тарі до 5 літрів.

18. Відповідно до статті 39 Закону № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності», прийняття в експлуатацію об'єктів із середнім та значним класом наслідків здійснюється на підставі акта готовності та сертифіката, виданого органами держархбудконтролю.

19. На підставі паспортів прив'язки встановлено, що об'єкт ПП «Автотранслайн» є пересувною тимчасовою спорудою, яка не відповідає вимогам Закону № 3817 щодо місця роздрібної торгівлі пальним.

20. Крім того, до заяви не було додано копій документів, визначених абзацами 1 та 2 пункту 2 частини 5 статті 43 Закону № 3817-ІХ, а саме: сертифіката про прийняття об'єкта в експлуатацію та технічного паспорта (або інших документів, що підтверджують характеристики об'єкта нерухомості).

21. У зв'язку з цим, ПП «Автотранслайн» не виконало вимоги Закону № 3817-ІХ, що стало підставою для ухвалення рішення ГУ ДПС від 20.03.2025 № 1034-рл про відмову у видачі ліцензії.

ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

22. ПП «Автотранслайн» здійснює діяльність пов'язану із роздрібною торгівлею пальним.

23. З метою здійснення своєї господарської діяльності позивач 17.03.2025 року звернувся до Головного управління ДПС у Чернівецькій області із заявою щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (вх. ГУ ДПС у Чернівецькій області № 4080/АП/ЗЛ), адреса місця роздрібної торгівлі пальним зазначена в заяві: Чернівецька область, Дністровський район, с. Сербичани, вул. Республіканська, буд. 9 А.

24. До заяви додано копії наступних документів:

- платіжна інструкція від 04.03.2025 р. № 2320 з відміткою банку;

- договір купівлі-продажу земельної ділянки від 09.01.2024 р. № 42;

- витяг з Державного реєстру речових прав від 09.01.2024 № 361199825;

- витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 04.03.2025 р. № НВ-9950566132025;

- паспорт прив'язки на встановлення пересувної тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності в адміністративних межах Сербичанської сільської ради, ст. Романківці, вул. Республіканська, 9 А, Сокирянського району Чернівецької області від 07.02.2020 р. № 01/20;

- рішення виконавчого комітету Сербичанської сільської ради «Про погодження режиму роботи ПП «Автотранслайн» від 15.07.2020 р. № 25;

- рішення виконавчого комітету Сокирянської міської ради «Про продовження терміну дії паспорта прив'язки на встановлення пересувних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Сокирянської міської ради» від 27.02.2025 р. №42;

- паспорт прив'язки на встановлення пересувних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по вул. Республіканській, 9 А на території Сербичанського старостинського округу Дністровського району Чернівецької області від 04.03.2025 р. № 01/25;

- дозвіл управління Держпраці у Чернівецькій області від 19.01.2021 р. № 0021.21.77;

- дозвіл управління Держпраці у Чернівецькій області від 20.01.2020 р. № 0023.20.77;

- дозвіл управління Держпраці у Чернівецькій області від 20.01.2020 р. № 0024.20.77;

- дозвіл управління Держпраці у Чернівецькій області від 19.04.2021 р. № 0022.21.77;

- декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці від 20.08.2021 р.

- заява про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 13.03.2025.

25. 25.03.2025 року відповідачем прийнято рішення №1034-рл про відмову у наданні ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

26. Підставою для прийняття такого рішення став пункт 5 частини 1 статті 45 Закону №3817, а саме неподання або подання не в повному обсязі разом із заявою про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності копій документів, визначених цим Законом.

27. Згідно листа ГУ ДПС у Чернівецькій області від 20.03.2025 року, №1107/АП/24-13-09-01-06 сутність наведеного вище порушення полягала у тому, що позивачем для отримання ліцензії:

- не надано копії сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта нерухомого майна, що підтверджує прийняття закінченого будівництвом об'єкта нерухомого майна в експлуатацію, щодо всіх об'єктів нерухомого майна, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності, - для об'єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку з 1 травня 2011 року;

-не надано копії технічного паспорта та/або інвентаризаційної справи, та/або довідки про технічні характеристики об'єкта нерухомого майна, що підтверджують функціональне призначення об'єкта нерухомого майна, що видані бюро технічної інвентаризації або фізичною особою - підприємцем, або юридичною особою, у складі якої працюють один або більше виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, що пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна відповідно до Закону України «Про архітектурну діяльність», - для об'єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку до 30 квітня 2011 року включно, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності.

28. Не погоджуючись із рішенням Головного управління ДПС в Чернівецькій області позивачем 28.03.2025 року до Державної податкової служби України скеровано скаргу на рішення про відмову у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, прийняте ГУ ДПС у Чернівецькій області за №1034-рл від 20.03.2025 (вх. ДПС № 14744/6 від 02.04.2025).

29. Державною податковою службою України прийнято рішення про залишення скарги без задоволення, а рішення ГУ ДПС в Чернівецькій області №. 1034-рл від 20.03.2025 року, залишено без змін (вх. ДПС України № 13690/6/99-00-06-03-03-06 від 14.05.2025 року).

ІІІ. ДОВОДИ СТОРІН

30. Правова позиція позивача викладена в п.2-11 постанови.

31. Правова позиція апелянта викладена в пп.17-21 постанови.

ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

32. Законом №3817, окрім іншого, визначено основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України.

33. Відповідно до пункту 52 частини 1 статті 1 Закону №3817 під місцем роздрібної торгівлі пальним розуміють об'єкт нерухомого майна або єдиний (цілісний) майновий комплекс, на території якого розташоване технологічне обладнання, призначене для приймання, зберігання та роздрібної торгівлі пальним, який належить суб'єкту господарювання на праві власності або користування; нафтоналивний несамохідний морський/річковий бункерувальник (далі - бункерувальник); спеціалізований транспортний засіб для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом, з якого здійснюється роздрібна торгівля скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів. Місце роздрібної торгівлі пальним вважається місцем зберігання пального, якщо зберігання пального здійснюється за таким місцем роздрібної торгівлі пальним.

34. Надання ліцензії це надання суб'єкту господарювання права на провадження певного виду (кількох видів) господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про надання ліцензії на право провадження певного виду (кількох видів) господарської діяльності та внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, а в передбачених цим Законом випадках - також шляхом набуття такого права автоматично (пункту 53 частини 1 статті 1 Закону №3817).

35. Пунктом 77 частини 1 статті 1 Закону №3817 передбачено, що під роздрібною торгівлею пальним розуміють діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден.

36.Аналізуючи наведене слід прийти до висновку, що роздрібна торгівля пальним можлива в конкретно визначеному Законом №3817 місці, під яким розуміють об'єкт нерухомого майна або єдиний (цілісний) майновий комплекс.

37. Закон №3817 не містить визначення терміну «об'єкт нерухомого майна», однак згідно із частиною 1 статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

38. Тобто, земельна ділянка, в розумінні цивільного законодавства України, відноситься до об'єкту нерухомого майна.

39. При цьому суд звертає увагу на те, що Закон №3817 використовує такі юридичні конструкції, як «об'єкт нерухомого майна, відмінний від земельної ділянки» (див. для прикладу пункти 46,48,50 частини 1 статті 1 Закону №3817) та «об'єкт нерухомого майна» (див. пункт 50 частини 1 статті 1 Закону №3817).

40. Наведене свідчить, що законодавець при формуванні пункту 50 частини 1 статті 1 Закону №3817, розуміючи значення поняття «об'єкт нерухомого майна», свідомо упустив словосполучення «відмінний від земельної ділянки», надаючи тим самим суб'єкту господарювання можливість здійснювати роздрібну торгівлю пальним на земельній ділянці, власником якої він є.

41. Водночас суд звертає увагу на положення підпункту 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 ПК України, згідно якої податкове законодавство України ґрунтується на такому принципі, як презумпція правомірності рішень платника податку, відповідно до якого в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

42. Дійсно, відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 частини 5 статті 43 Закону №3817 до заяви про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним додатково додаються копії документів:

- сертифіката про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта нерухомого майна, що підтверджує прийняття закінченого будівництвом об'єкта нерухомого майна в експлуатацію, щодо всіх об'єктів нерухомого майна, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності, - для об'єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку з 1 травня 2011 року;

- технічного паспорта та/або інвентаризаційної справи, та/або довідки про технічні характеристики об'єкта нерухомого майна, що підтверджують функціональне призначення об'єкта нерухомого майна, що видані бюро технічної інвентаризації або фізичною особою - підприємцем, або юридичною особою, у складі якої працюють один або більше виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, що пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна відповідно до Закону України «Про архітектурну діяльність», - для об'єктів нерухомого майна, введених в експлуатацію у встановленому законодавством порядку до 30 квітня 2011 року включно, розташованих у місці виробництва пального, оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, необхідних для здійснення такої діяльності.

43. Разом з цим, згідно частини 7 статті 29 Закону №3817 забороняється роздрібна торгівля пальним, крім реалізації пального у споживчій тарі об'ємом до 5 літрів включно, в інших місцях, ніж автозаправні станції/автогазозаправні станції/автогазозаправні пункти/бункерувальники газонаповнювальних станцій/газонаповнювальних пунктів/проміжні склади балонів із скрапленим вуглеводневим газом/спеціалізовані магазини з продажу газу, крім роздрібної торгівлі скрапленим вуглеводневим газом у балонах для побутових потреб населення та інших споживачів із спеціалізованих транспортних засобів для перевезення балонів із скрапленим вуглеводневим газом.

44. Визначення поняття “автозаправна станція» (скорочено - АЗС) наводиться у п. 3.2. ДБН Б.2.2.-12:2019 “Планування і забудова територій», згідно з яким це комплекс будинків, споруд, технологічного обладнання, призначений для приймання, зберігання моторного палива та заправлення ним автотранспорту (мототранспорту).

45. При тому, у цьому ж ДБН наявна таблиця 10.9 під назвою “Класифікація АЗС за їх категорією», де чітко визначено 4 типи АЗС за їх технологічним рішенням, а саме залежно від розміщення резервуара відносно ПРК, визначення яких наведено в розділі З “Терміни і визначення»: традиційна АЗС - АЗС з підземним розташуванням резервуарів зберігання палива, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту тільки рідким моторним паливом (бензином, дизельним паливом); характеризується розосередженим розташуванням резервуарів і паливно-роздавальних колонок (ПРК) (п. 3.65); блочна АЗС - АЗС з підземним розташуванням резервуарів зберігання палива, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту тільки рідким моторним паливом (бензином, дизельним паливом); характеризується розміщенням ПРК над резервуаром та виконана як цілісний заводський виріб (п. 3.9); модульна АЗС - АЗС з наземним розташуванням резервуарів для зберігання палива, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту тільки рідким моторним паливом (бензином, дизельним паливом); характеризується розосередженим розташуванням ГІРК та резервуара зберігання палива (п. 3.40); - контейнерна АЗС - установка для відпуску нафтопродуктів, яка складається з резервуара і ПРК, зблокованих в єдиному контейнері (п. 3.34).

46. Цей розділ закріплює визначення і інших термінів, які пов'язані з обігом пального: багатопаливна АЗС - АЗС, технологічне обладнання якої призначено для заправлення автотранспорту моторним паливом двох або трьох видів, серед яких дозволяється рідке моторне паливо (бензин / дизельне паливо) (п. 3.6); - паливозаправний пункт - АЗС, яка розташована на території підприємства і призначена для заправлення автотранспорту, який належить підприємству (п. 3.42): пересувна АЗС - комплексна установка технологічного обладнання, змонтованого на автомобільному шасі або причепі, для транспортування та відпуску нафтопродуктів (п. 3.44).

47. Також, відповідно до пункту 3.38 Державних будівельних норм “Планування та забудова територій» ДБН Б.2.2.-12:2019, які затверджені Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.04.2019 р. №104, модульна автозаправна станція це автозаправна станція з наземним розташуванням резервуарів для зберігання палива, технологічне обладнання якої призначене для заправлення автотранспорту тільки рідким моторним паливом (бензином, дизельним паливом); характеризується розосередженим розташуванням паливороздавальних колонок (ПРК) та резервуарів зберігання палива.

V. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

48. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої апеляційної скарги, Апеляційний Суд виходить з наступного.

49. Колегія суддів зазначає, що позивач має намір використовувати для здійснення роздрібної торгівлі пальним модуль для заправки автомобілів зрідженим газом типу «Шельф 1-10Н1/1/LPG100-1», який виготовлений ТОВ "Науково-виробнича компанія "Шельф", зав. № 1318, дата випуску 11.2020 відповідно до ТУ У 29.1-30838462-006:2009, призначений для прийому, зберігання та заправки зрідженим вуглеводним газом автомобілів, обладнаних газобалонними установками з надлишковим тиском не більше 1,57 МПа.

50. Цей модуль зберігання є наземним обладнанням, яке складається з декількох частин та не має фундаменту. Тобто, вказаний модуль не є об'єктом нерухомості. В свою чергу, вказаний модуль є рухомим майном, матеріальним об'єктом, який може бути переміщеним без заподіяння йому шкоди.

51. Отже, наявними у справі доказами (технічні паспорти) підтверджується, що обладнання, яке позивач мав намір використовувати для здійснення господарської діяльності з роздрібної торгівлі пальним, є наземним обладнанням, яке складається з декількох частин, та не має фундаменту.

52. Така тимчасова споруда АЗС за своїми технічними характеристиками є технологічним обладнанням (заводським виробом) та не потребує здійснення будівельно - монтажних робіт для його встановлення, переміщення якого може відбуватися без заподіяння йому шкоди.

53. Згідно частини 2 статті 34 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності» перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затверджується Кабінетом Міністрів України.

54. На момент подання позивачем документів для отримання ліцензії, розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності відповідно до статті 28 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності» віднесено до Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію (пункт 7), який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 року № 406.

55. За таких обставин, суд першої інстанції правильно визначив, що модульна АЗС позивача є тимчасовою спорудою та не була об'єктом, що підпадає під визначення об'єктів завершеного будівництва у зв'язку з тим, що будь-яких будівельних робіт щодо їх створення не здійснювалось, а тому такий об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію. Відповідно на цю автозаправну станцію не може бути видано документів, котрі підтверджують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта згідно статті 39 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності».

56. Водночас суд звертає увагу, що Верховний Суд у постанові від 23.08.2023 року, у справі № 640/27953/21, виснував, що установлення на бетонний майданчик АЗС, які виконані як цілісний заводський виріб і для їх установлення не передбачено будь-яких будівельних робіт, зокрема, улаштування фундаменту, не є будівництвом, а тому при розміщені такої АЗС не виникає обов'язку щодо прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва.

57. Також, у матеріалах справи наявний висновок експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи №1/03-25 від 24.03.2025 року, згідно якого модуль для заправки автомобілів зрідженим газом заводський № 1318 та модуль для заправки автомобілів рідким паливом заводський (серійний) № 1259, що розташовані по вулиці Республіканській, 9а, на території Сербичанського старостинського округу Дністровського району Чернівецької області, на земельній ділянці кадастровий номер 7324089000:05:001:0030 є рухомим майном, не пов'язаним з земельною ділянкою фундаментами, яке не може бути введене в експлуатацію згідно містобудівного законодавства, оскільки не відносяться до об'єктів будівництва, їх встановлення не відноситься до будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

58. Модуль для заправки автомобілів зрідженим газом заводський № 1318 та модуль для заправки автомобілів рідким паливом заводський (серійний) № 1259, що розташовані по вулиці Республіканській, 9а, на території Сербичанського старостинського округу Дністровського району Чернівецької області, на земельній ділянці кадастровий номер 7324089000:05:001:0030 являють собою модульні установки заводського виготовлення, які можуть бути вільно переміщені за допомогою вантажно-транспортних засобів без пошкодження (знецінення) та зміни призначення, що підтверджується технічною документацією (копію вказаного висновку додаємо).

59. За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що розміщення модулю заправки автомобілів моторним паливом, установка та монтаж (збір) яких проводився без здійснення будівельних робіт та без улаштування фундаменту, не потребують документів, що дають право на їх виконання, а такий модуль, після закінчення робіт по їх установці та монтажу (зборці) не підлягають прийняттю в експлуатацію в розумінні Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

60. Також, колегія суддів звертає увагу, що 27.02.2025 року рішенням виконавчого комітету Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області №42 продовжено термін дії паспорту прив'язки на встановлення пересувних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на власній земельній ділянці з кадастровим номером 7324089000:05:001:0030 по вул. Республіканській, 9 А на території Сербичанського старостинського округу Дністровського району Чернівецької області. На підставі вказаного рішення виконавчого комітету 04.03.2025 відділом містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та благоустрою Сокирянської міської ради Дністровського району Чернівецької області видано паспорт прив'язки на встановлення пересувних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по вул. Республіканській, 9 А на території Сербичанського старостинського округу Дністровського району Чернівецької області № 01/25.

61. Також, відповідно до частин 5 та 10 статті 21 Закону України "Про охорону праці" порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

62. Набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки може здійснюватися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. Переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виконання або експлуатація (застосування) яких може здійснюватися на підставі такої декларації, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

63. У матеріалах справи наявні дозволи управління Держпраці у Чернівецькій області від 19.01.2021 р. № 0021.21.77, від 20.01.2020 р. № 0023.20.77, від 20.01.2020 р. № 0024.20.77, від 19.04.2021 р. № 0022.21.77 та декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці від 20.08.2021 р., які позивачем були додані до заяви про надання ліцензії.

64. Аналізуючи викладене, слід прийти до висновку, що управління Держпраці у Чернівецькій області Державної служби України з питань праці дозволено ПП «Автотранслайн» експлуатувати вищезгадану модульну автозаправну станцію.

65. За таких обставин, враховуючі наведене, зважаючи на те, що модульна АЗС позивача не є об'єктом будівництва, а отже не вимагає прийняття її в експлуатацію як об'єкта будівництва, а тому підстав вимагати в суб'єкта господарювання акту вводу в експлуатацію об'єкта, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним - у апелянта не було.

66. Водночас колегія суддів звертає увагу на положення Закону України “Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 року, №2073-ІХ, який відповідно до положень його частини 2 статті 1 поширюється на відповідача, згідно яких адміністративний орган при здійсненні адміністративного провадження повинен діяти, керуючись здоровим глуздом, логікою та загальноприйнятими нормами моралі, з дотриманням вимог законодавства (частина 2 статті 10) та сумніви щодо правомірності дій та вимог особи, що виникають внаслідок неоднозначного (множинного) трактування норми права, повинні тлумачитися адміністративним органом на користь їх правомірності (частина 2 статті 15).

67. Є вірним висновок суду першої інстанції , що позивач не міг надати відповідачу для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним акт вводу в експлуатацію об'єкта, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним, оскільки таких не існує у природі та немало існувати на момент виникнення досліджуваних правовідносин.

VІ. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.

68. Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

69. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

70. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

71. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

72. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.

73. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, Апеляційний Суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які б були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Мацький Є.М.

Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.