Справа № 569/20756/24
1-кс/569/7443/25
26 вересня 2025 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області у складі:
в особі слідчого судді - ОСОБА_1
з участю секретаря - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
слідчого - ОСОБА_4
підозрюваної - ОСОБА_5
захисника підозрюваної адвоката- ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рівне клопотання слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Рівненській області майора поліції ОСОБА_4 , яке погоджено прокурором відділу Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Волинської області, с.Жовтневе, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , громадянці України, раніше не судимої, підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України,-
Слідчий слідчого управління Головного управління Національної поліції в Рівненській області майор поліції ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням, яке погоджено прокурором відділу Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 .
В обґрунтування клопотання зазначено, що Слідчим управлінням ГУНП в Рівненській області проводиться досудове розслідування об'єднаних кримінальних проваджень за єдиним спільним номер внесеним до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42022180000000053 від 22.07.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 332 КК України.
Указом від 18.04.2022 № 259/2022, який затверджено Законом України від 21.04.2022 № 2212-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.
Указом від 17.05.2022 № 341/2022, який затверджено Законом України від 22.05.2022 № 2263-ІХ, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.
Указом від 12.08.2022 № 573/2022, який затверджено Законом України від 15.08.2022 № 2500-ІХ, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб.
Указом від 07.11.2022 № 757/2022, який затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2738-ІХ, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб.
Указом від 06.02.2023 № 58/2023, затвердженим Законом України від 07.02.2023 № 2915-ІХ, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19.02.2023 строком на 90 діб.
Указом від 01.05.2023 № 254/2023, затвердженим Законом України від 02.05.2023 № 3057-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20.05.2023 строком на 90 діб.
ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 , усвідомлюючи протиправність своїх дій та маючи можливість передбачати настання суспільно небезпечних наслідків, сприяла незаконному переправленню осіб через державний кордон України, які не мають на це права, зокрема чоловіків у віці від 18 до 60 років, надавши для цього відповідні засоби та вчинила умисні дії для усунення перешкод для цього за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_8 , в цілях безпеки причетних до протиправної діяльності осіб, зменшення ризику та з метою прикриття протиправних дій, пов'язаних із організацією незаконного переправлення осіб через державний кордон України та доставлення гуманітарних вантажів з-за кордону, з метою сприяння незаконному переправлення осіб через державний кордон України, шляхом надання засобів та усунення перешкод для цього, точного часу досудовим розслідування не встановлено, але не пізніше 20 січня 2023 року, не маючи на меті здійснювати визначену статутну діяльність, у Центрі надання адміністративних послуг у м. Рівне за адресою: майдан Просвіти, 2, м. Рівне, зареєстрували юридичну особу - благодійну організацію «Благодійний фонд «Арес» (код ЄДРПОУ 45027441) із зазначенням інформації, що ОСОБА_8 є одноособовим власником та керівником вищевказаної благодійної організації.
У подальшому, керуючись єдиним злочинним умислом на вчинення протиправних дій, пов'язаних з організацією незаконного виїзду осіб за межі України, ОСОБА_8 орієнтовно у період 23-26 січня 2023 року, перебуваючи в м. Рівне, виготовив печатку (для здійснення відтиску) юридичної особи благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з текстом у середині «Благодійна організація «Благодійний фонд «Арес» 45027441* Україна», яку в подальшому використав для виготовлення та використання документів, що дають право перетину через державний кордон України.
Далі, ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , в період січня-липня 2023 року, достовірно знаючи, що у військовозобов'язаних осіб (клієнтів), які мали намір виїхати за межі території України, немає законних підстав для перетину державного кордону України в умовах дії правого режиму «Воєнний стан», усвідомлюючи, що наявність відомостей про особу у системі «Шлях», відповідно до п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724), надасть їм право на безперешкодний виїзд за межі території України, забезпечили незаконне переправлення осіб через державний кордон України, під приводом ввезення на територію України з-за кордону гуманітарної допомоги в розпорядження благодійної організації «Благодійний фонд «Арес», без будь-якого наміру ввезення такої допомоги, з використанням печатки для виготовлення документів подав до Рівненської обласної військової адміністрації за адресою: майдан Просвіти, 1, м. Рівне, листи-рекомендації для внесення інформації щодо 6 (шести) військовозобов'язаних осіб призовного віку (клієнтів) до системи «Шлях» як водіїв-волонтерів від БО «Благодійний фонд «Арес», а саме: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , які незаконно перетнули державний кордон України та у зворотному напрямі у подальшому не повернулися.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 26 січня 2023 року, ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_9 , від власного імені як керівник благодійної організації «Благодійний фонд «Арес», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_9 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.
Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме: наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 41 від 31.01.2023 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_9 у систему «Шлях», ОСОБА_8 , за попередньою змовою з ОСОБА_5 передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.
Далі, 03 лютого 2023 року о 14 год 52 хв ОСОБА_9 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_8 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 41 від 31.01.2023 та додатки до нього, як водій автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_1 , незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Краківець», що розташований в Львівській області та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).
Також, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 24 березня 2023 року, ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_10 , від власного імені як керівник благодійної організації «Благодійний фонд «Арес», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_10 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.
Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 149 від 29.03.2023 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_10 у систему «Шлях», ОСОБА_8 за попередньою змовою з ОСОБА_5 , передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.
16 квітня 2023 року о 16 год 38 хв ОСОБА_10 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_8 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 149 від 29.03.2023 та додатки до нього, як пасажир пасажирського автобуса з реєстраційним номером НОМЕР_2 незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Краківець», що розташований в Львівській області, та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).
Окрім цього, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 27 червня 2023 року, ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_11 , від власного імені як керівник благодійної організації «Благодійний фонд «Арес», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_11 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину ОСОБА_11 державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.
Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 308 від 28.06.2023 та додатку до нього у виді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_11 у систему «Шлях», ОСОБА_8 за попередньою змовою з ОСОБА_5 , передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.
06 липня 2023 року о 14 год 14 хв ОСОБА_11 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_8 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 308 від 28.06.2023 та додатки до нього, як водій автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_3 незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», що розташований в Львівській області, та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).
Також, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 27 червня 2023 року, ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_12 , від власного імені як керівник благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи « ОСОБА_15 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.
Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 308 від 28.06.2023 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_12 у систему «Шлях», ОСОБА_8 за попередньою змовою з ОСОБА_5 передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.
Далі, 6 липня 2023 року о 14 год 16 хв ОСОБА_12 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_8 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 308 від 28.06.2023 та додатки до нього, як пасажир автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_3 незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», що розташований в Львівській області, та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).
Окрім цього, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 14 липня 2023 року, ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_14 , від власного імені як керівник благодійної організації «Благодійний фонд «Арес», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_14 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.
Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 329 від 14.07.2023 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних ОСОБА_14 у систему «Шлях», ОСОБА_8 за попередньою змовою з ОСОБА_5 , передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.
22 липня 2023 року о 17 год 06 хв ОСОБА_14 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_8 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 329 від 14.07.2023 та додатки до нього, як водій автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_4 незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», що розташований в Львівській області, та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).
Також, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 14 липня 2023 року, ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_13 , від власного імені як керівник благодійної організації «Благодійний фонд «Арес», підготував лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_13 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.
Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 329 від 14.07.2023 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_13 у систему «Шлях», ОСОБА_8 за попередньою змовою з ОСОБА_5 передав останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надав поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.
22 липня 2023 року о 17 год 06 хв ОСОБА_13 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_8 , який діяв за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 329 від 14.07.2023 та додатки до нього, як пасажир автомобіля з реєстраційним номером НОМЕР_4 незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг», що розташований в Львівській області, та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).
Загалом, упродовж лютого-вересня 2023 року за зверненнями від імені благодійної організації «Благодійний фонд «Арес» (код ЄДРПОУ 45027441), які подавалися до Рівненської обласної державної адміністрації про включення до системи «Шлях» відповідних громадян як водіїв-волонтерів, здійснили виїзд за межі території України до країн Євросоюзу 26 осіб призовного віку.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у незаконному переправленні осіб через державний кордон України шляхом надання засобів та усунення перешкод для їх переправлення, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України.
Також, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_8 та іншими невстановленими на даний час особами, усвідомлюючи протиправність своїх дій та маючи можливість передбачати настання суспільно небезпечних наслідків, сприяла незаконному переправленню осіб через державний кордон України, які не мають на це права, зокрема чоловіків у віці від 18 до 60 років, надавши для цього відповідні засоби та вчинила дії для усунення перешкод для цього, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_8 , який діяв з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 , у жовтні 2022 року, достовірно знаючи, що у військовозобов'язаної особи (клієнта), який мав намір виїхати за межі території України, немає законних підстав для перетину державного кордону в умовах дії правого режиму «Воєнний стан», усвідомлюючи, що наявність відомостей про особу у системі «Шлях», відповідно до п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724), надасть йому право на безперешкодний виїзд за межі території України, забезпечив незаконне переправлення особи через державний кордон України, під приводом ввезення на територію України з-за кордону гуманітарної допомоги в розпорядження Рівненської обласної адміністрації без будь-якого наміру ввезення такої допомоги, звернуся до невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка з використанням печатки для виготовлення документів подала до Рівненської обласної військової адміністрації за адресою: майдан Просвіти, 1, м. Рівне, листи-рекомендації для внесення інформації щодо 1 (однієї) військовозобов'язаної особи призовного віку (клієнта) до системи «Шлях» як водія-волонтера від благодійної організації «Благодійного фонду Волонтерський центр - Ейрена», а саме ОСОБА_16 , який незаконно перетнув державний кордон України та у зворотному напрямі у подальшому не повернувся.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 12 жовтня 2022 року, невстановлена досудовим розслідування особа, на прохання ОСОБА_8 , який діяв з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 , від імені керівника благодійної організації «Благодійний фонд Волонтерський центр - Ейрена» підготувала лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_16 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійного фонду Волонтерський центр - Ейрена», з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину ОСОБА_16 державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.
Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 476 від 13.10.2022 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_16 у систему «Шлях», невстановлена досудовим розслідуванням особа з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 передала останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надала поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.
15 жовтня 2022 року о 19 год 21 хв ОСОБА_16 , виконуючи поради та вказівки ОСОБА_8 , який діяв з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 та іншими невстановленими на даний час особами, використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 476 від 13.10.2022 та додатки до нього, як пасажир пасажирського автобуса з реєстраційним номером НОМЕР_5 , незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Шегині», що розташований в Львівській області та у подальшому не повернувся до України, чим порушив вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).
Окрім цього, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою з іншою невстановленою досудовим розслідуванням особою, усвідомлюючи протиправність своїх дій та маючи можливість передбачати настання суспільно небезпечних наслідків, сприяла незаконному переправлення через державний кордон України осіб, які не мають на це права, у першу чергу чоловіків у віці від 18 до 60 років, надавши для цього відповідні засоби та вчинила дії для усунення перешкод для цього, за наступних обставин.
Так, невстановлена досудовим розслідування особа, з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 в жовтні 2022 року, достовірно знаючи, що у військовозобов'язаних осіб (клієнтів), які мали намір виїхати за межі території України, немає законних підстав для перетину державного кордону в умовах дії правого режиму «Воєнний стан», усвідомлюючи, що наявність відомостей про особу у системі «Шлях» відповідно до п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724), надасть їм право на безперешкодний виїзд за межі території України, забезпечили незаконне переправлення осіб через державний кордон України, під приводом ввезення на територію України з-за кордону гуманітарної допомоги в розпорядження Рівненської обласної адміністрації без будь-якого наміру забезпечити ввезення такої допомоги, з використанням печатки для виготовлення документів подала до Рівненської обласної військової адміністрації за адресою: майдан Просвіти, 1, м. Рівне, листи-рекомендації для внесення інформації щодо 1 (однієї) військовозобов'язаної особи призовного віку (клієнта) до системи «Шлях» як водія-волонтера від благодійної організації «Благодійного фонду Волонтерський центр - Ейрена» (код ЄДРПОУ 44849406), а саме ОСОБА_17 , який незаконно перетнув державний кордон України, та в зворотному напрямі не повернувся.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням точний дату та час, але не пізніше 12 жовтня 2022 року, невстановлена досудовим розслідування особа, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 , на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на забезпечення незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_17 , від імені керівника благодійної організації «Благодійного фонду Волонтерський центр - Ейрена» підготувала лист до Рівненської обласної державної (військової) адміністрації про прийняття рішення щодо виїзду за межі України та включення до системи «Шлях» ОСОБА_17 як водія для доставки гуманітарної допомоги з-за кордону для благодійної організації «Благодійного фонду Волонтерський центр - Ейрена», з метою забезпечення безперешкодного незаконного перетину останнім державного кордону України для власних цілей, не пов'язаних з гуманітарною допомогою.
Після отримання документів, що дають змогу виїхати за кордон, а саме наказу Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 476 від 13.10.2022 та додатку до нього у вигляді списку водіїв, яким надається дозвіл на перетин державного кордону України, а також внесення на підставі цього наказу даних стосовно ОСОБА_17 у систему «Шлях», невстановлена досудовим розслідування особа з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 , передала останньому вказані документи з метою уникнення підозр у працівників Державної прикордонної служби України, а також надала поради і вказівки щодо необхідної поведінки при спілкуванні з останніми під час перетинання державного кордону України.
24 жовтня 2022 року о 22 год 25 хв ОСОБА_17 , виконуючи поради та вказівки невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка діяла з відома та за попередньою змовою з ОСОБА_5 , використовуючи наказ Рівненської обласної державної (військової) адміністрації № 476 від 13.10.2022 та додатки до нього, як пасажир пасажирського автобуса з реєстраційним номером НОМЕР_6 , незаконно перетнув державний кордон України через пункт пропуску для автомобільного сполучення «Краківець», що розташований в Львівській області та у подальшому не повернувся до України, порушивши вимоги п.п. 2-8 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2010 № 724).
Загалом, упродовж квітня-жовтня 2022 року за зверненнями від імені благодійної організації «Благодійний фонд Волонтерський центр - Ейрена» (код ЄДРПОУ 44849406), які подавалися до Рівненської обласної державної адміністрації про включення до системи «Шлях» відповідних громадян як водіїв-волонтерів, здійснили виїзд за межі території України до країн Євросоюзу 64 особи призовного віку.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 332 КК України, а саме організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України шляхом надання засобів та усунення перешкод для їх переправлення, вчиненому за попередньою змовою групою осіб.
26.09.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительці АДРЕСА_2 , громадянці України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 332 КК України.
Причетність підозрюваної до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень підтверджується зібраними під час досудового розслідування матеріалами та доказами, іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Обґрунтування ризику, передбаченого п.1 ч.1 ст.177 КПК України, тобто переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду, є те, що відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 332 КК України відносяться до категорії тяжких кримінальних правопорушень, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 7 років. Тяжкість ймовірного покарання та суворість можливого вироку значно підвищують ймовірність ризику переховування від органів досудового розслідування та/або суду. З матеріалів провадження також вбачається, що підозрювана володіє паспортом для виїзду за кордон, а тому обізнана з правилами перетину державного кордону, має змогу його перетинати як законно так і в не законний спосіб. Враховуючи воєнний стан в Україні, підозра у вчинені резонансного злочину, вчиненого під час такого стану, з явним цинізмом по відношенню до інтересів держави та завдав негативного результату обороноздатності держави під час прямої воєнної агресії, існує ризик втечі підозрюваної за межі України з метою переховування від органу досудового розслідування та суду.
Обґрунтування ризику, передбаченого п.2 ч.1 ст.177 КПК України, тобто знищити, сховати та спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, є те що ОСОБА_5 підозрюється у організації та незаконному переправленні осіб через державний кордон України, вчинене під час воєнного стану, а в ході досудового розслідування, на даний час не встановлено весь механізм переправлення осіб через державний кордон України, не встановлено також і всіх інших учасників вказаної групи осіб, а тому, існує ризик того, що підозрюваний знищить, сховає або спотворить інші речі та документи, які мають відношення до вчинення кримінального правопорушення. Такими речами і документами є чорнові записи, фіктивні документи щодо виїзду за кордон, грошові кошти отримані злочинним шляхом, печатки та банківські картки тощо.
Обґрунтування ризику, передбаченого п.4 ч.1 ст.177 КПК України, тобто перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, є те, що ОСОБА_5 відомі анкетні дані свідків, а саме осіб, яких вона незаконно переправляла через державний кордон, відомі місця їх проживання, мобільні телефони, а тому остання у разі незастосування до нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, він може незаконно впливати на свідків шляхом залякування, чинити на них тиск з метою їх залякування щодо відмови від дачі показань, під час досудового розслідування так і під час розгляду кримінального провадження у суді. Крім того, на даному етапі досудового розслідування не встановлені всі особи, які входять до групи осіб, причетних до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, а тому ОСОБА_5 буде незаконно впливати на свідків та очевидців через інших осіб. Тому, існує ризик того, що підозрювана буде перешкоджати кримінальному провадженню.
При з'ясуванні обставин, які відповідно до ст. 178 КПК України, слід врахувати при застосуванні до підозрюваного запобіжного заходу:
- наявність вагомих доказів про вчинення підозрюваним вищевказаних кримінальних правопорушень;
- тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винним у вчиненні кримінальних правопорушень;
- вік та стан здоров'я підозрюваного, який є працездатною та здоровою особою, що дозволяє утримування його в умовах слідчого ізолятора.
В судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання підтримали, посилаючись на викладені у ньому обставини та просили його задоволити та застосувати відносно підозрюваної запобіжний захід у вигляді триманя під вартою з визначенням розміру застави 160 розмірів прожиткового мінімуму.
Підозрювана ОСОБА_5 та її захисник заперечили з приводу задоволення клопотання.
Заслухавши пояснення слідчого, прокурора, підозрювану, захисника, дослідивши надані слідчим матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Судом вставлено, що слідчим управлінням ГУНП в Рівненській області проводиться досудове розслідування об'єднаних кримінальних проваджень за єдиним спільним номер внесеним до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42022180000000053 від 22.07.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 3 ст. 332 КК України.
26.09.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительці АДРЕСА_2 , громадянці України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 332 КК України.
Вище наведені у клопотанні докази в сукупності, вказують на обґрунтовану підозру у вчиненні останнім інкримінованих кримінальних правопорушень.
Відповідно до рішення ЄСПЛ від 12.03.2013 року у справі «Волосюк проти України» тяжкість обвинувачення може бути достатньою причиною разом з іншими для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Тобто, у розумінні практики Європейського суду з прав людини сама тяжкість обвинувачення не є самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту.
Відповідно до ч.1 ст.183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Відповідно до п.3 ч.2 ст. 183 КПК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється чи обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до п'яти років, - виключно у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що перебуваючи на волі, ця особа переховувалася від органу досудового розслідування чи суду, перешкоджала кримінальному провадженню або їй повідомлено про підозру у вчиненні іншого злочину.
Так, згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі Фокс, Кембелл і Гартлі проти Сполученого Королівства, наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або інформації, які могли б переконати спостерігача в тому, що відповідна особа могла таки вчинити злочин, однак, те, що можна вважати обґрунтованим, залежить від обставин.
Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою та продовження строку тримання під вартою має оцінюватися в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання під вартою та продовження строку тримання під вартою може бути виправдано за наявності того, що його вимагають справжні інтереси суспільства, які не зважаючи на презумпцію невинуватості, переважають над принципом поваги до особистої свободи. При розгляді питання про доцільність тримання особи під вартою судовий орган повинен брати до уваги фактори, які можуть мати відношення до справи: характер (обставини) і тяжкість передбачуваного злочину; обґрунтованість доказів того, що саме ця особа вчинила злочин; покарання, яке можливо буде призначено в результаті засудження; характер, минуле, особисті та соціальні обставини життя особи, його зв'язки з суспільством.
Аналогічне відображення принципів вирішення питання застосування щодо особи запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою міститься і в положеннях ст.ст.177, 178, 183 КПК України.
Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Слідчий та прокурор при розгляді клопотання довели про наявність обґрунтованої підозри.
Слідством зібрано достатні фактичні дані, що дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 332 КК України, що підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Вивченням особи ОСОБА_5 на даний час встановлено, що вона працездатна, раніше не судима, не одружена, працює, має постійне місце проживання, не похилого віку, тяжкими захворюваннями, які б перешкоджали її утриманню під вартою, не страждає. Даних, які б вказували на неможливість застосування до ОСОБА_5 вказаного запобіжного заходу, не встановлено.
Слідчий суддя рахує про доведенням наявності ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 332 КК України, який відноситься до категорії тяжких кримінальних правопорушень, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 7 років, а також, існують достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 може переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати та спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Як передбачено ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, законним та обґрунтованим визнається арешт особи, коли він є необхідним для запобігання вчиненню нею правопорушення чи її втечі після його вчинення, а також для забезпечення виконання будь-якого обов'язку, встановленого законом.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Вирішуючи питання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, суд повинен виходити з того, що судове рішення повинно забезпечити не тільки права обвинуваченого, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Визначення таких прав, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці цінностей суспільства. Зважаючи на суспільний інтерес, який, з урахуванням презумпції невинуватості, виправдовує відступ від принципу поваги до особистої свободи, визначеного Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, що відповідає правовим позиціям, викладеним в п. 35 рішення ЄСПЛ «Летельє проти Франції».
Враховуючи, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України, слід взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 рішення від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, №182), те що вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).
А тому, враховуючи, що підозрювана ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 369, ч. 1 ст. 332 КК України, за який передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від 4 до 8 років із конфіскацією майна або без такої, а жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти вищевказаним ризикам, суд прийшов до висновку, що слід застосувати до нього запобіжний захід - тримання під вартою.
Разом з тим, відповідно до ч.3 ст.183 КПК України, слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків передбачених цим кодексом.
Отже, задовольняючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя вважає за необхідне визначити підозрюваному розмір застави.
Відповідно до ч.4 ст.182 КПК України розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, інших даних про його особу та ризиків, передбачених ст.177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для неї.
Враховуючи викладені вище обставини, а також те, що підозрювана ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 332 КК України, який відноситься до категорії тяжких кримінальних правопорушень, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 7 років, вважаю за необхідне визначити розмір застави у розмірі 40 розмірів прожиткових мінімумів, оскільки внесення застави саме в такому розмірі може гарантувати виконання підозрюваною покладених на неї обов'язків.
Окрім цього, застосовуючи щодо підозрюваної ОСОБА_5 альтернативний запобіжний захід у виді застави, який може бути внесений, вважаю за необхідне покласти на підозрюваного наступні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України: не відлучатися із населеного пункту, в якому вона зареєстрована, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; прибувати до слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні чи/або суду, за першою вимогою; повідомляти слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні, про зміну місця проживання чи фактичного перебування та роботи; повідомляти слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні, про відлучення з місця проживання у разі необхідності, крім відвідування закладів охорони здоров'я; утримуватися від спілкування зі свідками ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , та підозрюваними ОСОБА_8 та ОСОБА_22 у кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Відповідно до ч.4 ст.202 КПК України підозрюваний звільняється з-під варти після внесення застави, визначеної у даній ухвалі, якщо в уповноваженої службової особи місця ув'язнення, під вартою в якому він перебуває, відсутнє інше судове рішення, що набрало законної сили і прямо передбачає тримання останнього під вартою.
Керуючись ст.ст. 176-178, 183, 184, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого задовольнити частково.
Застосувати відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Волинської області, с.Жовтневе, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , громадянці України, раніше не судимої,, підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України - запобіжний захід у вигляді тримання під вартою тривалістю 60 днів, а саме до 25 листопада 2025 року включно.
Взяти ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під варту в залі суду негайно.
Утримувати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,, в ДУ «Рівненський слідчий ізолятор».
Строк тримання під вартою рахувати з моменту винесення ухвали, а саме з 26 вересня 2025 року.
Встановити строк дії ухвали до 25 листопада 2025 року.
Одночасно визначити розмір застави 40 розмірів прожиткового мінімуму доходів для працездатних осіб, що становить 121 120 гривень, у національній грошовій одиниці, яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) за наступними реквізитами: Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 26259988, Банк отримувача, ДКСУ, м. Київ, Код банку отримувача (МФО) 820172, Рахунок отримувача UA048201720355229002000010559.
Підозрювана або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою протягом дії ухвали.
Покласти на підозрювану ОСОБА_5 , у разі внесення застави, наступні обов'язки, визначені у ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: -не відлучатися із населеного пункту, в якому вона зареєстрована, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- прибувати до слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні чи/або суду, за першою вимогою;
- повідомляти слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні, про зміну місця проживання чи фактичного перебування та роботи;
- повідомляти слідчого, прокурора у даному кримінального провадженні, про відлучення з місця проживання у разі необхідності, крім відвідування закладів охорони здоров'я;
- утримуватися від спілкування зі свідками ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , та підозрюваними ОСОБА_8 та ОСОБА_22 у кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити підозрюваній, що у разі внесенні застави у визначеному у даній ухвалі розмірі, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок має бути наданий уповноваженій особі Державній установі «Рівненський слідчий ізолятор».
У разі внесенні застави та з моменту звільнення підозрюваної з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрювана зобов'язана виконувати покладені на неї обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
З моменту звільнення з-під варти у зв'язку з внесенням застави підозрювана вважається такою, до якої застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
Строк дії ухвали та покладених обов'язків, у разі внесення застави встановити до25 листопада 2025 року.
Ухвала слідчого судді підлягає негайно му виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду, протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя Рівненського міського суду ОСОБА_23