Постанова від 22.08.2025 по справі 556/1338/25

Справа 556/1338/25

Номер провадження 3/556/776/2025

П ОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.08.2025 року

Суддя Володимирецького районного суду Рівненської області Іванків О.В.,

при секретарі Кньовець Н.П.,

у відкритому судовому засіданні в с-щі Володимирець,

з участю прокурора Кругліцького М.М.,

в присутності особи, відносно якої складено протокол ОСОБА_1 ,

розглянувши в режимі відеоконференції матеріали, що надійшли від начальника Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області ДСР Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, в.о. директора Державного підприємства «Дослідне господарство "Городецьке" Інституту сільського господарства Полісся Національної академії аграрних наук України»,-

за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

встановив:

ОСОБА_1 порушив вимоги фінансового контролю, а саме будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, несвоєчасно подав декларацію при таких обставинах.

Так, ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки директора Державного підприємства «Дослідне господарство "Городецьке" Інституту сільського господарства Полісся Національної академії аграрних наук України», відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» з урахуванням положень пункту 2-7 розділу ХІТІ цього Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 визнав свою вину. Пояснив, що наміру ухилятись від декларування не мав. Щиро розкаявся у вчиненому, просив застосувати відносно нього найменшу міру покарання.

В своєму висновку представник Вараської окружної прокуратури зазначив, що ОСОБА_1 винний у вчиненні інкримінованого правопорушення, однак враховуючи, що він вперше притягується до відповідальності, розкаявся у вчиненому, можна обмежитись мінімальним штрафом, який передбачено санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, Дослідне господарство "Городецьке» Інституту сільського господарства Полісся Національної академії аграрних наук України (ЄДРПОУ 00729586) є державним підприємством. Засновником є державна організація - Національної академії аграрних наук України (ЄДРПОУ 00024360) (далі - НААН). Види діяльності підприємства визначені КВЕД 72.11 «Дослідження й експериментальні розробки у сфері біотехнологій», КВЕД 72.19 «Дослідження й експериментальні у сфері інших природничих і технічних наук» розділу 72 «Наукові дослідження та розробки».

Частиною 3 статті 65 Господарського кодексу України визначено, що керівник підприємства є посадовою особою цього підприємства.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що керівник, юридичної особи публічного права є посадовою особою юридичної особи публічного права.

Відповідно до наказу Національної академії аграрних наук України 02.06.2021 № 213-к, ОСОБА_1 призначено виконуючим обов'язки директора ДП «Дослідне господарство "Городецьке» Інституту сільського господарства Полісся НААН України».

Наказом Національної академії аграрних наук України від 22.09.2021 № 387- к, на виконання рішення Володимирецького районного суду від 10.09.2021 по справі № 556/1395/21, ОСОБА_1 звільнено від виконання обов'язків директора ДП «Дослідне господарство "Городецьке" Інституту сільського господарства Полісся НААН України» у зв'язку з поновленням на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в"-»ґ" пункту 2, пунктів 4 частини 1 статті 3 Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

У відповідності до ч.5 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», дія розділу VII цього Закону не поширюється на посадових осіб закладів, установ та організацій, які здійснюють основну діяльність у сфері науки (крім президентів Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, перших віце-президентів, віце-президентів та головних учених секретарів Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, інших членів Президії Національної академії наук України та президій національних галузевих академій наук, обраних загальними зборами Національної академії наук України та національних галузевих академій наук відповідно, керівників науково-дослідних інститутів та інших наукових установ).

Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" набрав чинності 12.10.2023.

Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності, за 2021 рік в термін не пізніше 31.01.2024.

Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік о 16:04 год. 18.02.2025.

Матеріалами проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік несвоєчасно без поважних причин.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» з урахуванням положень пункту 2-7 розділу XIII цього Закону, несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Викладені вище факти протиправної діяльності підтверджуються поясненнями ОСОБА_1 , відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також іншими доданими матеріалами.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП повністю доведена.

При обранні розміру та виду адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Так, ОСОБА_1 скоїв правопорушення вперше, розкаявся у вчиненому, в даний час перебуває на пенсії.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про можливість застосування до ОСОБА_1 мінімального стягнення, передбаченого санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.33-35, 172-2 КУпАП, Законом України «Про засади запобігання та протидії корупції», суд, -

постановив:

ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП у вигляді стягнення штрафу в дохід держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у відповідності до положень ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.

Одночасно роз'яснити, що у разі несплати правопорушником штрафу у п'ятнадцятиденний строк, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

При цьому, під час примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, встановленого судом.

Суддя: