Справа № 535/820/25
Провадження № 3/529/332/25
іменем України
13 жовтня 2025 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Петренко Л.Є.,
секретаря - Звягольської В.А.,
з участю прокурора - Скубачевського П.П.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний матеріал, який надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого та зареєстрованого в АДРЕСА_1 , пенсіонера,
за ч.1 ст. 172-6 КУпАП
встановив:
ОСОБА_1 , будучи присяжним Котелевського районного суду Полтавської області, відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України Про запобігання корупції, примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2024), а саме лише о 15 год 44 хв 02 квітня 2024 року подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав, вказавши, що умислу на неподання декларації у нього не було. Намагався декілька разів відправити декларацію, але через поганий інтернет не вдалося це зробити. Визнає, що пропустив строк на подачу декларації, але це сталося не з його вини.
Прокурор обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративного правопорушення підтримав та зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши думку прокурора та дослідивши приєднані до справи докази, встановлено наступне.
Рішенням 40 сесії 7 скликання Котелевської районної ради Полтавської області від 16.06.2020 Про затвердження списку присяжних Котелевського районного суду Полтавської області Косовського О.М. включено до списку присяжних Котелевського районного суду Полтавської області (а.с.13-15)
Також рішенням 27.07.2023 14 сесії 8 скликання Полтавської районної ради Полтавської області затверджено список присяжних Котелевського районного суду Полтавської області, згідно якого ОСОБА_1 включено до списку присяжних вказаного суду (а.с.26-29)
Згідно з листом Котелевського районного суду Полтавської області від 18.07.2025 ОСОБА_1 виконував обов?язки присяжного в суді 27.04.2023 про що свідчить табель обліку використання робочого часу з 01.04.2023 по 30.04.2023 (а.с.20-23)
Відповідно до довідки ТУ ДСА України в Полтавській області присяжному ОСОБА_1 нарахована та виплачена винагорода в березні 2023 року - 358,30 грн, у грудні 2023 року - 394,13 грн (а.с.30)
07.11.2023 Котелевським районним судом Полтавської області направлялося повідомлення присяжному ОСОБА_1 про відновлення з 12.10.2023 декларування та необхідність подання щорічної декларації за 2023 рік. ОСОБА_1 ознайомлений з обов?язком подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, про що свідчить його підпис на вказаному повідомленні від 27.04.2023 (а.с.19)
Відповідно до ч.2 ст.63 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» присяжні виконують обов'язки, визначені пунктами 1, 2, 4-6 частини сьомої статті 56 цього Закону. Відповідно до пункту 6 ч.7 ст.56 Закону присяжні повинні виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції.
Відповідно до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України Про запобігання корупції зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «ґ» пункту 1 частини 1 статті 33 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки присяжного Котелевського районного суду Полтавської області, є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а","в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування(далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12 жовтня 2023 року.
Таким чином ОСОБА_1 виконуючи обов'язки присяжного Котелевського районного суду Полтавської області, був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік до 01.04.2024.
Проте, за інформацією з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 подав до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік о 15 год 44 хв 02 квітня 2024 року, тобто несвоєчасно.
Згідно з листом КНП «Котелевська лікарня планового лікування» від 22.05.2025 ОСОБА_1 у період з 01.01.2024 по 31.03.2024 до закладу охорони здоров'я за медичною допомогою не звертався (а.с.32).
Досліджені судом докази суддя визнає належними, допустимими, і такими, які повністю доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 345 від 21.08.2025.
При цьому судом встановлено, що строки притягнення до адміністративної відповідальності не минули, оскільки виявлення факту саме несвоєчасного подання декларації за 2023 рік відбулося 05.05.2025 з моменту отримання пакету документів ДСРНПУ від НАЗК, та саме з цієї дати починається відлік шестимісячного строку для притягнення до адміністративної відповідальності. Також, на момент розгляду справи не сплинув дворічний строк з моменту вчинення правопорушення - дата несвоєчасного подання декларації 02.04.2024.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 є визнання вини, притягнення до адміністративної відповідальності вперше. Обставин, що обтяжують відповідальність не встановлено.
Відповідно до вимог ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого правопорушення орган, посадова особа, уповноважені вирішувати справу, можуть звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Суддя враховує дані про ОСОБА_1 , який є пенсіонером, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався.
При цьому адміністративним правопорушенням не було завдано значних збитків державним або суспільним інтересам, які охороняються законом, що, на думку судді, суттєво знижує ступінь суспільної небезпеки вчиненого та, як наслідок, призводить до малозначності діяння.
При цьому суддя вважає, що недотримання строків подачі декларації на 2 дні не становить тієї великої суспільної небезпеки, а також не завдало значної шкоди окремим особам, державі або суспільству.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_1 правопорушення вчинив вперше, з врахуванням характеру правопорушення, і те що склад цього правопорушення є формальним, суддя вважає можливим звільнити його від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП на підставі ст.22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
На думку судді, застосування такого заходу, як усне зауваження, буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст.23 КУпАП мети, а саме виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Згідно із ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись статтями 22, 276-280, 283, 285 КУпАП, суддя
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та звільнити його від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Л.Є. Петренко