"14" жовтня 2025 р. Справа № 363/4401/25
14 жовтня 2025 року м. Вишгород
Суддя Вишгородського районного суду Київської області Котлярова І.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Вишгородського РУП ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП,-
17.07.2025 року близько 10 год. 00 хв. ОСОБА_1 перебуваючи за місцем свого проживання ухилилася від виконання батьківський обов'язків передбачених ст. 150 СК України, щодо виховання свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: не забезпечила належних умов для проживання та розвитку дитини. Відсутнє належне облаштування місця навчання та дозвілля, у будинку не забезпечено належних санітарно-гігієнічних умов проживання. Вказаними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
ОСОБА_1 щодо обставин викладених у протоколі про адміністративне правопорушення заперечувала, та зазначила, що у будинку, де вона проживає з дитиною, створені належні умови для її навчання, розвитку та відпочинку. Зокрема, у кімнаті, де мешкає дитина, облаштовано два робочі столи - один для навчання, інший для творчості. Крім того, з кімнати дитини були винесені зайві речі, що забезпечує порядок і комфорт для дитини. Разом із тим, ОСОБА_1 наголосила, що під час складання акту обстеження умов проживання від 17.07.2025 року представники служби у справах дітей фактично не здійснювали огляду приміщення, до будинку не заходили, а відтак - об'єктивна перевірка умов проживання не проводилась. Також вона зазначила, що зазначений акт було надано їй для підписання у незаповненому вигляді, без відображення фактичних обставин. Водночас до компетентних органів щодо можливих неправомірних дій посадових осіб ОСОБА_1 не зверталася.
Адвокатом Григоренком А.О. через підсистему «Електронний суд» подано письмові пояснення, у яких зазначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення відсутнє чітке визначення, у чому саме полягають неправомірні дії ОСОБА_1 , які могли б свідчити про її ухилення від виконання батьківських обов'язків. Зокрема, у протоколі не наведено конкретних фактів чи дій, що підтверджують неналежне виконання нею передбачених законом обов'язків щодо виховання, навчання або утримання дитини. Відтак, вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП. Крім того, адвокатом до матеріалів справи долучено фотографії сина ОСОБА_1 , які, на його думку, повністю спростовують відомості, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, та підтверджують належні умови проживання, догляду й виховання дитини.
13.10.2025 року через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання адвоката Григоренка А.О. про відкладення розгляду справи, відповідно до якого останній просив справу без його участі та участі ОСОБА_1 не розглядати та рішення у ній не ухвалювати.
Водночас, враховуючи те, що ОСОБА_1 та її захисник адвокат Григоренко А.О. були заздалегідь обізнані про дату та час судового засідання, з урахуванням обов'язку сторін добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами та обов'язками, а також те, що під час судового засідання ОСОБА_1 та ОСОБА_3 надали свої заперечення щодо матеріалів про адміністративне правопорушення, зважаючи, що суд обмежений принципами розумних строків, належної правової процедури, строками розгляду справи та накладення адміністративного стягнення, та враховуючи те, що справа про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 184 КУпАП відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП не належать до переліку справ, що розглядаються за обов'язкової присутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності, то суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 та її адвоката Григоренка Андрія Олександровича.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 7 КУпАП встановлено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП - адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Зі змісту ст. 280 КУпАП слідує, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні; чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 184 КУпАП, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, що тягне за собою попередження або накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так, згідно ст. 150 СК України - батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину.
Так, на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП органом поліції до матеріалів справи додано:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №852435 від 18.07.2025 року, з якого вбачається, що ОСОБА_1 ухилилася від виконання батьківських обов'язків відносно виховання свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 184 КУпАП;
- повідомлення в.о. начальника служби у справах дітей та сім'ї Димерської селищної ради Вишгородського району Київської області, відповідно до якого, 17.07.2025 року спеціалістами служби у справах дітей та сім'ї Димерської селищної ради було здійснено відвідування сім'ї ОСОБА_1 , в якій проживає малолітня дитина ОСОБА_2 , який знаходиться на обліку, як дитина, яка перебуває у складних життєвих обставинах, за адресою: АДРЕСА_1 . Під час обстеження умов проживання, у будинку не прибрано, відчувався задушливий, неприємний запах, санітарно-гігієнічні умови не відповідають нормам, кімнати захаращені непотрібними речами. В будинку немає належно створених умов для розвитку, навчання та виховання дитини. Відсутнє належно облаштоване місце для навчання та дозвілля дитини;
- акт обстеження умов проживання від 17.07.2025 року, зі змісту якого вбачається, що в будинку немає належно створених умов для розвитку, навчання та виховання дитини. Відсутнє належно облаштоване місце для навчання та дозвілля дитини;
- письмові поясненнями ОСОБА_1 , з яких вбачається, що остання дійсно не забезпечила належних умов для проживання дитини у зв'язку із браком часу та відсутністю постійної роботи;
- довідку начальника сектору ЮП ВП Вишгородського РУП ГУНП в Київській області Якименка С., відповідно до якої, під час проведення перевірки по інформаційно-комунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» встановлено, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не притягувалася;
- довідку-характеристику на ОСОБА_1 , відповідно до якої, остання за місцем проживання характеризується посередньо;
- копію паспорта на ім'я ОСОБА_1 ;
- свідоцтво про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 .
Крім того, 14.10.2025 року в.о. начальника ССДС Димерської селищної ради ОСОБА_4 було надано документи на підтвердження того, що малолітня дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно перебуває на обліку дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах та дана родина перебуває під соціальним супроводом КУ «Центр надання соціальних послуг» Димерської селищної ради.
Так, відповідно до рішення Димерської селищної ради Вишгородського району Київської області №153 від 19.10.2022 року ОСОБА_1 , дитину ОСОБА_2 з членами її сім'ї взято на облік як сім'ю, яка перебуває у складних життєвих обставинах.
Відповідно до наказу в.о. начальника Служби у справах дітей та сім'ї Димерської селищної ради Вишгородського району Київської області Миколайчук Ю. №13 від 28.01.2025 року, малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 було взято на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах у зв'язку із складними життєвими обставинами, а саме: ухиленням батьків від виконання своїх обов'язків з виховання дитини.
Також, 14.10.2025 року на адресу суду надійшла заява інспектора СЮП ВП Вишгородського РУП ГУНП в Київській області Артеменка О.С., відповідно до якої останній зазначив, що відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення, у зв'язку з тим, що остання неналежно виконує батьківські обов'язки по відношенню до свого сина ОСОБА_2 , а саме не створила належних умов для проживання останнього. Вказаний протокол було складено у присутності ОСОБА_1 , а також відібрано пояснення в останньої відносно вказаних обставин. ОСОБА_1 було роз'яснено її права та обов'язки, а також зміст ст. 184 КУпАП. Скарг відносно його дій до поліції не надходило.
Доводи адвоката щодо відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи та спростовуються наявними у матеріалах доказами.
Так, судом досліджено матеріали, надані органом поліції та службою у справах дітей та сім'ї Димерської селищної ради, з яких убачається, що під час обстеження умов проживання дитини за місцем проживання ОСОБА_1 зафіксовано неналежний санітарно-гігієнічний стан житлового приміщення, відсутність належних умов для навчання та розвитку малолітньої дитини.
Водночас із повідомлення та акту обстеження умов проживання від 17.07.2025 року вбачається, що у будинку, де проживає дитина, не створено безпечного і сприятливого середовища для її розвитку, навчання та дозвілля. Зокрема, кімнати були захаращені, відчувався неприємний запах, а робоче місце для навчання дитини відсутнє або не облаштоване належним чином.
Додатково суд бере до уваги, що відповідно до наданих документів служби у справах дітей та сім'ї, дитина перебуває на обліку як така, що опинилася у складних життєвих обставинах, а сім'я - під соціальним супроводом КУ «Центр надання соціальних послуг» Димерської селищної ради. Крім того, відповідно до актів обстеження умов від 09.01.2025 року, 20.01.2025 року, 23.04.2025 року та 17.07.2025 року, було встановлено, що в будинку брудно, відсутнє належно облаштоване місце для повноцінного розвитку та навчання дитини, що свідчить про систематичний характер проблем, пов'язаних із належним виконанням ОСОБА_1 батьківських обов'язків.
Відтак, оцінивши дослідженні в судовому засіданні докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, в їх сукупності з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке, передбачена ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Керуючись ст. 33 КУпАП, враховуючи особу правопорушниці, ступінь її вини, майновий стан, характер вчиненого адміністративного правопорушення, а також відсутність обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі, передбаченому ЗУ «Про судовий збір».
На підставі ст. 184 КУАП, керуючись ст.ст. 23, 33, 34, 40-1, 245, 283, 284 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на користь держави.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Вишгородський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя І.Ю. Котлярова