15 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 280/125/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 березня 2025 року (суддя Мінаєва К.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Запорізької міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Запорізької міської ради, в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Запорізького міського голови № 2510 к/тр від 06.12.2024 «Про проведення службового розслідування».
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27 березня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Зазначено, що суд не врахував, що спірне розпорядження виносились без наявних підстав та у той час, коли позивач перебував на лікарняному. Розпорядженням Запорізького міського голови №2510 к/тр від 06.12.2024 позивач був відсторонений від виконання обов'язків голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району з 09.12.2024 на час проведення службового розслідування.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як було встановлено судом першої інстанції, розпорядженням Запорізького міського голови від 23.12.2022 № 2159 к/тр ОСОБА_1 призначено на посаду голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району з присвоєнням йому 9 рангу посадової особи місцевого самоврядування.
05.04.2024 розпорядженням Запорізького міського голови № 92р «Про наповнення інтерактивної бази «Реєстр населення Запорізької області» затверджено склад уповноважених осіб на обробку та захист персональних даних під час здійснення функцій з наповнення інтерактивної бази «Реєстр населення Запорізької області» (пункт 1); голів районних адміністрацій Запорізької міської ради по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському районах забезпечити (пункт 3): організацію роботи з отримання, накопичення, зберігання, поновлення, використання, формування та захисту персональних даних під час здійснення функцій з наповнення інтерактивної бази «Реєстр населення Запорізької області» (підпункт 3.1), безумовне виконання Порядку доступу до персональних даних осіб, які уповноважені на обробку та захист персональних даних під час здійснення функцій з наповнення інтерактивної бази «Реєстр населення Запорізької області», затвердженого цим розпорядженням (підпункт 3.2)
04.12.2024 виконуючий обов'язки голови районної адміністрації, заступник голови районної адміністрації Сергій Ільченко звернувся до секретаря Запорізької міської ради Регіни Харченко із доповідною запискою № 21.01/03-21/1002, у якій просив провести службове розслідування щодо фактів неналежного виконання розпорядження міського голови ОСОБА_1 . Зазначив, що розпорядженням міського голови від 05.04.2024 № 92р зобов'язано голів районних адміністрацій Запорізької міської ради забезпечити організацію роботи з отримання, накопичення зберігання, поновлення, використання, формування та захисту персональних даних під час здійснення функцій з наповнення інтерактивної бази. Під час виконання обов'язків керівника Хортицького району з 13 травня 2024 року було виявлено критичну ситуацію з наповненням реєстру населення. Аналіз ситуації показав відсутність ефективної взаємодії з органами самоорганізації населення та керуючими компаніями, що призвело до незадовільних результатів у проведенні ідентифікації мешканців. За результатами комплексного аналізу ситуації з наповненням інтерактивної бази «Реєстр населення Запорізької області» було розроблено та реалізовано низку заходів, спрямованих на покращення цього показника. Станом на 01.12.2024 Хортицький район демонструє найвищі показники серед усіх районів Запоріжжя за рівнем наповнення інтерактивної бази.
Розпорядженням Запорізького міського голови від 06.12.2024 № 2510 к/тр, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Порядком проведення службового розслідування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950, у зв'язку з повідомленням районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району (доповідна записка від 04.12.2024 № 21.01/03-21/1002), зобов'язано: провести службове розслідування стосовно голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району Сергія Дергачова (пункт 1); визначено, що предметом службового розслідування за даним розпорядженням є невиконання або неналежне виконання головою районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району ОСОБА_2 службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, а також недодержання вимог законодавства (пункт 2); комісії розпочати службове розслідування з 09.12.2024 та закінчити його не пізніше 07.02.2025 (пункт 4); відсторонити ОСОБА_3 від виконання обов'язків голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району з 09.12.2024 на час проведення службового розслідування (пункт 5); покласти виконання обов'язків голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району з 09.12.2024 на період відсторонення ОСОБА_3 , на ОСОБА_4 - заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району (пункт 6).
Вважаючи протиправним розпорядження Запорізького міського голови № 2510 к/тр від 06.12.2024 «Про проведення службового розслідування», позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскарженого розпорядження було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» №2493-III служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Відповідно до статті 2 Закону №2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Статтею 3 Закону №2493-III передбачено, що посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Служба в органах місцевого самоврядування здійснюється на таких основних принципах: служіння територіальній громаді; поєднання місцевих і державних інтересів; верховенства права, демократизму і законності; гуманізму і соціальної справедливості; гласності; пріоритету прав та свобод людини і громадянина; рівних можливостей доступу громадян до служби в органах місцевого самоврядування з урахуванням їх ділових якостей та професійної підготовки; професіоналізму, компетентності, ініціативності, чесності, відданості справі; підконтрольності, підзвітності, персональної відповідальності за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов'язків; дотримання прав місцевого самоврядування; правової і соціальної захищеності посадових осіб місцевого самоврядування; захисту інтересів відповідної територіальної громади; фінансового та матеріально-технічного забезпечення служби за рахунок коштів місцевого бюджету; самостійності кадрової політики в територіальній громаді (стаття 4 Закону №2493-III).
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини першої статті 54 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до частини першої статті 12, частини восьмої статті 59 Закону № 280/97-ВР міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста, який в межах своїх повноважень видає розпорядження.
За пунктом 1.1. Положення про районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському району, затвердженому рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 №76 районна адміністрація Запорізької міської ради по Хортицькому району є виконавчим органом Запорізької міської ради в районі міста.
Районна адміністрація є складовою частиною єдиної системи місцевого самоврядування у місті. Районна адміністрація підзвітна і підконтрольна міській раді, підпорядкована виконавчому комітету міської ради, міському голові (пункт 1.2 Положення).
Згідно з пунктами 2.1, 2.2 Положення голова районної адміністрації очолює відповідну районну адміністрацію, здійснює керівництво її діяльністю, спрямовує, координує та контролює її діяльність, несе персональну відповідальність за виконання покладених на адміністрацію завдань і здійснення нею своїх функцій, безпосередньо підпорядковується міському голові. Призначається на посаду і звільняється з посади міським головою відповідно до чинного законодавства України.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що районна адміністрація Запорізької міської ради по Хортицькому району є виконавчим органом Запорізької міської ради в районі міста, підзвітна і підконтрольна міській раді, а голова відповідної адміністрації безпосередньо підпорядковується міському голові та призначається на посаду і звільняється з посади міським головою.
Як було встановлено судом, розпорядженням Запорізького міського голови від 23.12.2022 № 2159 к/тр ОСОБА_1 призначено на посаду голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району.
Суд першої інстанції вірно встановив, що у розумінні частини першої статті 2 Закону №2493-III позивач є посадовою особою місцевого самоврядування.
Судом також було встановлено, що на час розгляду справи у місті Запоріжжя відсутній Запорізький міський голова, а його обов'язки тимчасово виконує секретар Запорізької міської ради ОСОБА_5 .
Процедуру проведення службового розслідування стосовно осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», визначає Порядок проведення службового розслідування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №950 від 13.06.2000.
Пунктом 2 Порядку №950 передбачено, що службове розслідування може бути проведено в разі, зокрема, невиконання або неналежного виконання особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чи особою, яка для цілей Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, а також недодержання вимог законодавства.
Пунктом 5 Порядку №950 передбачено, що рішенням щодо проведення службового розслідування визначаються голова комісії з проведення службового розслідування, інші члени комісії, предмет і дата початку та закінчення службового розслідування. Строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців. Період проведення службового розслідування не охоплює час тимчасової втрати працездатності особою, стосовно якої проводиться службове розслідування, час її перебування у відпустці або службовому відрядженні чи відсутності з інших поважних причин, час отримання інформації, що стосується предмета службового розслідування, від установ, підприємств, організацій іноземних держав, а також час ознайомлення такої особи з актом службового розслідування.
Приписами пункту 6 Порядку №950 визначено, що службове розслідування проводиться із відстороненням особи, стосовно якої проводиться службове розслідування, від здійснення повноважень на посаді або без такого відсторонення. Рішення про відсторонення приймає відповідно суб'єкт призначення або керівник органу.
Особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Особа, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, якщо інше не передбачено Конституцією та законами України, може бути відсторонена від виконання службових повноважень за рішенням суб'єкта призначення або керівника органу, де вона працює, до закінчення розгляду справи судом.
У разі закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, у зв'язку з відсутністю події або складу адміністративного правопорушення особі, відстороненій від виконання службових повноважень, відшкодовується середній заробіток за час вимушеного прогулу, пов'язаного з таким відстороненням.
Судом було вірно встановлено, що положеннями Порядку №950 передбачено, що міський голова має право приймати розпорядження про проведення службового порядку з підстав, визначених Порядком №950 проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Службове розслідування може проводитися як із відстороненням особи від здійснення повноважень на посаді, за наявності певних підстав, або без такого відсторонення.
Як встановив суд першої інстанції, підставою для проведення службового розслідування відповідно до розпорядження Запорізького міського голови від 06.12.2024 № 2510 к/тр стало повідомлення районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району (доповідна записка від 04.12.2024 № 21.01/03-21/1002).
Доповідна записка була складена у зв'язку з виявленням критичної ситуації з наповненням інтерактивної бази «Реєстр населення Запорізької області» за час перебування ОСОБА_1 на посаді голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району.
Розпорядженням Запорізького міського голови № 92р «Про наповнення інтерактивної бази «Реєстр населення Запорізької області» голову районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району забезпечити організацію роботи з отримання, накопичення, зберігання, поновлення, використання, формування та захисту персональних даних під час здійснення функцій з наповнення інтерактивної бази «Реєстр населення Запорізької області» (підпункт 3.1 пункту 3 розпорядження).
Згідно із пунктом 2.1. Посадової інструкції голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району голова районної адміністрації очолює відповідну районну адміністрацію, здійснює керівництво її діяльністю, спрямовує, координує та контролює її діяльність, несе персональну відповідальність за виконання покладених на адміністрацію завдань і здійснення нею своїх функцій, безпосередньо підпорядковується міському голові (аналогічні положення містить пункт 2.1. Положення про районну адміністрацію).
Відповідно до пунктів 4.1 та 4.2 Посадової інструкції голова районної адміністрації несе персональну відповідальність за виконання покладених на районну адміністрацію завдань і здійснення нею своїх функцій; за неякісне або несвоєчасне виконання посадових завдань та обов'язків, бездіяльність, порушення правил етичної поведінки та обмежень, пов'язаних з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та їх проходженням.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що враховуючи вимоги розпорядження Запорізького міського голови № 92р, позивач, перебуваючи на посаді голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району, мав забезпечити організацію роботи з отримання, накопичення, зберігання, поновлення, використання, формування та захисту персональних даних під час здійснення функцій з наповнення інтерактивної бази «Реєстр населення Запорізької області», проте за наявності доповідної записки, якою було повідомлено про внесення до реєстру найменшої, порівняно з іншими районами міста, кількості населення, на підставі абзацу другого пункту 2 Порядку № 950 було розпочато проведення службового розслідування.
Вірними є висновки суду першої інстанції, що призначення службового розслідування шляхом видання розпорядження Запорізького міського голови від 06.12.2024 № 2510 к/тр відбулося у спосіб, визначений законом, та уповноваженою на те особою.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що сам факт проведення службового розслідування не є таким, що підтверджує порушення прав, свобод та законних інтересів позивача та не створює для нього будь-яких негативних наслідків. Сутністю службового розслідування, виходячи з його правової природи як спеціальної адміністративної процедури, має бути встановлення наявності або відсутності складу порушення в діяннях службовця, стосовно якого воно проводиться.
Видання наказу про проведення щодо позивача службового розслідування не спричинило висновку про його винуватість у невиконанні або неналежному виконанні службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, а також недодержанні вимог законодавства. Метою проведення службового розслідування є визначення наявності вини, характеру і тяжкості дисциплінарного проступку. Так, оскаржуваним наказом оцінка дій позивача по суті не надавалася, позивач не притягувався до відповідальності, адже такий наказ є лише проміжним рішенням та не створює для позивача юридичних наслідків.
Суд також вірно зазначив, що відсторонення не є мірою відповідальності або покаранням, віднесено до дискреційних повноважень особи, яка приймає рішення про проведення службового розслідування та здійснюється, зокрема, в інтересах забезпечення об'єктивності службового розслідування, оскільки приписи пункту 4 Порядку № 950 не містить жодних виключень і стосується усіх випадків та підстав проведення службових розслідувань, дозволяючи вирішувати питання про відсторонення на розсуд керівника.
Доводи апеляційної скарги зазначеного не спростовують.
Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27 березня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Запорізької міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 15 жовтня 2025 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш