Постанова від 15.10.2025 по справі 280/2218/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 280/2218/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.,

суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 червня 2025 року (суддя Семененко М.О., повне судове рішення складено 09 червня 2025 року) в справі № 280/2218/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ) про:

визнання протиправними дій щодо відмови здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1399/С від 11 вересня 2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2018 року;

зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року по 05 березня 2019 року відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 1399/С від 11 вересня 2024 року про розмір грошового забезпечення у розмірі 100%, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум;

здійснити нарахування та виплату компенсацію інфляційних втрат відповідно до вимог ст. 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», за весь час затримки з 01 січня 2018 року на день фактичної виплати заборгованості по пенсії та 3% річних від простроченої суми.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 09 червня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, оформлене листом від 20.02.2025 №2812-1273/К-02/8-0800/25, про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2024 року № 1399/с про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 04.03.2019 (включно) на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 11.09.2024 №1399/с, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову. Вважає, що відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі довідки від 11.09.2024 №1399/с про розмір грошового забезпечення у період з 01 січня 2018 року по 01 квітня 2019 року.

Зауважує, що позивачем пропущено строк звернення до суду.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах до-водів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04.07.2024 у справі №280/1442/24, яке набрало законної сили 09.09.2024, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

ІНФОРМАЦІЯ_2 складено довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії від 11.09.2024 року № 1399/с, відповідно до якої грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача обчислено станом на 01.01.2018 з урахуванням положень Постанови №704 та становить: посадовий оклад ТР 7 3 000,00 грн; оклад за військовим званням: ст. прапорщик 1020,00 грн; надбавка за вислугу років 50% - 2010,00 грн; класна класифікація 2 клас 3% - 90,00 грн; таємність 10% - 300,00; надбавка за особливості проходження військової служби 65% - 3919,50 грн; премія 110% - 3300,00 грн. Всього 13639,50 грн.

На відповідне звернення позивача про перерахунок пенсії на підставі поданої довідки, Управління листом від 20.02.2025 №2812-1273/К-02/8-0800/25 відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії та повідомило, що умови проведення перерахунку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) були передбачені пунктом 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103). Після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалось, змін до Постанови №704, у частині збільшення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, що зазначені в у наданих довідках, до теперішнього часу не внесено. Тож, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні. Що стосується повноти виплати перерахованої пенсії, то на теперішній час позивачу виплачується пенсія у повному обсязі (з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної на 1 січня 2018). Крім того, на теперішній час пенсія позивача не обмежується максимальним розміром передбаченим статтею 43 Закону №2262-ХІІ.

Врахувавши вимоги статті 7 КАС України, а також висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18, стосовно протиправності пунктів 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 й невідповідності правовим актам вищої юридичної сили та необхідності у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин, суд першої інстанції дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки необхідно здійснити з 01 січня 2018 року, а не з моменту набрання 05 березня 2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18.

Суд першої інстанції врахував, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.09.2021 у справі №280/7067/21, яке набрало законної сили 10.01.2022, крім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.04.2019 на підставі «корегуючої» довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №577/с від 10.03.2021 про грошове забезпечення для нарахування пенсії станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону №2262-ХІІ, ст.9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень Постанови №704, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Цим рішенням суду зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивача з урахуванням раніше виплачених сум, позивачу з 01.04.2019 по 03.09.2019 (включно) у розмірі 100% суми підвищення пенсії, з урахуванням «корегуючої» довідки №577/с від 10.03.2021 про грошове забезпечення для нарахування пенсії станом на 05.03.2019.

Отже, починаючи з 05.03.2019 порушене право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням довідки уповноваженого органу та 100% підвищення пенсії відновлено в межах справи №280/7067/21, а тому у справі, яка розглядається судом, порушене право позивача підлягає захисту за період з 01.01.2018 по 04.03.2019.

Суд першої інстанції вважав, що відсутні підстави для зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію без обмеження максимальним розміром, оскільки відповідно до встановлених обставин справи, відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з мотивів відсутності правових підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки №1399/с від 11.09.2024, адже з наданих розрахунків пенсії вбачається, що розмір пенсії позивача не обмежений максимальним розміром, тобто спір щодо обмеження пенсії максимальним розміром у цій справі відсутній, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні вимог в частині проведення компенсації інфляційних втрат, оскільки виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу (заборгованості), отже, до виплати належних особі сум за рішенням суду, відсутня протиправність в діях відповідача щодо не нарахування та невиплати компенсаційних виплат.

Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд визнає приведені висновки обґрунтованими, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ІНФОРМАЦІЯ_2 11 вересня 2024 року видана позивачу довідка № 1399/с про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2018 року.

На звернення позивача з питання перерахунку пенсії позивача за період з 01 січня 2018 року по 05 березня 2019 року на підставі зазначеної довідки відповідач листом від 20 лютого 2025 року ГУ ПФУ повідомлено про відсутність підстав для такого перерахунку пенсії.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які ма-ють право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закону № 2262-ХІІ).

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підс-тави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатко-вими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перера-хунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісяч-них додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищен-ням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пен-сію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військо-вих (спеціальних) звань не перераховуються.

Відтак, стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовос-лужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабіне-ту Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Зако-ном.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та роз-міри вказаного перерахунку визначені постановою Кабінету Міністрів України від 21 люто-го 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.

За положеннями пунктів 1 та 2 постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з війсь-кової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призна-чених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціаль-ним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною поса-дою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до ор-ганів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошо-вої допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно за-конами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійно-го забезпечення.

Статтею 1-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, то застосовуються норми міжнародного договору.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) встановлено, що виключно цим Законом визнача-ються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Постановою № 103 фактично змінені умови пенсійного забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення за Законом № 2262-ХІІ, що суперечить приписам як статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ, так й статті 5 Закону № 1058-IV.

Відповідно до частин першої - третьої статті 3 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Оскільки постанова № 103 як правовий акт не відповідає Законам № 1058-IV та № 2262-ХІІ, суд має застосовувати правові акти, які мають вищу юридичну силу, тобто Закони № 1058-IV та № 2262-ХІІ.

Згідно зі статтею 52 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.

Іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України.

Виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Відтак, позивач мав законні сподівання на своєчасне здійснення перерахунку пенсії у визначених законодавством випадках та виплату перерахованої пенсії без будь-яких обме-жень.

Пункти 1, 2 постанови № 103 визнані протиправними та нечинними рішенням Окру-жного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року.

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України, яка передбачає, що норматив-но-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, саме з 05 березня 2019 року пункти 1 та 2 поста-нови № 103 втратили чинність.

Разом з тим, враховуючи, що постанова № 103 як правовий акт не відповідає Законам № 1058-IV та № 2262-ХІІ, є протиправними дії відповідача з відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року.

Судом враховується правова позиція Верховного Суду, викладена в постанові від 11 серпня 2023 року у справі № 380/103/22, відповідно до якої з урахуванням вимог статті 7 КАС України, також того, що Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.

Дана правова позиція узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викла-деним у постанові від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18, згідно з якою право на пенсію підпадає під сферу дії статті 1 Протоколу першого Конвенції, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.

Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.

Юридична природа соціальних виплат, в тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту "законних очікувань" (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є не-від'ємними елементами принципу правової держави (Rechtstaat) та верховенства права.

Так у справі "Суханов та Ільченко проти України" (Заява № 68385/10 та № 71378/10) Європейський суд з прав людини вказав, що якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинний Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (пункт 35).

У справі "Кечко проти України" (Заява №63134/00) Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм ро-бітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове по-ложення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні по-ложення є чинними (пункт 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, має виплачуватися на основі чітких і об'єктивних критеріїв і якщо людина очевид-но підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумін-ні статті 1 Першого протоколу.

Таким чином, суд доходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії за період з 01.01.2018 по 04.03.2019 на підставі довідки про грошове забезпечення для пере-рахунку пенсії від 11.09.2024 №1399/с.

Суд відхиляє доводи апелянта про відсутність підстав для перерахунку пенсії позива-ча з 01 січня 2018 року, оскільки саме з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабі-нету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, а також установлено, що грошове забезпе-чення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразо-вих додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, з урахуванням того, що відповідно до постанови № 103 має бути здійснений перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі Закону № 2262-ХІІ пенсій з 1 січня 2018 року, то й довідка, видана позивачу після втрати чинності відповідними поло-женнями постанови № 103, є підставою для перерахунку пенсії саме з 01 січня 2018 року.

Також суд на підставі частини п'ятої статті 242 КАС України застосовує висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 11 серпня 2023 року у справі № 380/103/22, позаяк правовідносини в цій справі є повністю аналогічними правовідносинам в справі № 380/103/22, адже в справі № 380/103/22 спірним було права особи на перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 №с/6311 від 30 вересня 2021 року про грошове забезпечен-ня станом на 05 березня 2019 року, й Верховний Суд дійшов висновку, що перерахунок пен-сії позивачу на підставі довідки необхідно здійснити з 01 січня 2018 року, а не з моменту на-брання 05 березня 2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду мі-ста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18.

Підстав для незастосування цього висновку до спірних в цій справі правовідносинам судом не встановлено.

Апелянтом не приведено доводів у спростування висновку суду першої інстанції що-до наявності підстав для перерахунку пенсії позивача, виходячи із 100% суми підвищення пенсії без урахування розстрочки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим катего-ріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року, тому судом не надається оцінка висновкам суду першої інстанції в цій частині.

Суд відхиляє доводи апелянта стосовно пропуску позивачем строку звернення до су-ду.

Частиною третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відтак, право пенсіонера на отримання належної йому пенсії не обмежується певними строками, тому й положення статей 122 та 123 КАС України не можуть застосовуватися до спорів, які виникли у зв'язку з виплатою пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку пенсіонер не отримував з вини держави в особі її компетентних органів.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 червня 2025 року в справі № 280/2218/25 залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 червня 2025 року в справі № 280/2218/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 15 жовтня 2025 року та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Повне судове рішення складено 15 жовтня 2025 року.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя С.М. Іванов

суддя В.Є. Чередниченко