Постанова від 14.10.2025 по справі 160/33274/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/33274/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року (суддя В.В. Рянська) у справі № 160/33274/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови позивачу у перерахунку і виплаті перерахованої пенсії відповідно до абзацу 4 частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за показниками середньої заробітної плати для призначених до 31.12.2018 включно - 6186,32 грн, яка затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів, з дня звернення для призначення пенсії, з 19.04.2018;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії позивача відповідно до абзацу 4 частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за показниками середньої заробітної плати для призначених до 31.12.2018 включно - 6186,32 грн, яка затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів, з дня звернення для призначення пенсії, з 19.04.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. За призначенням пенсії позивач звернувся у квітні 2018 року. Позивач вважає, що пенсію було призначено у неналежному розмірі, без застосування показника середньої заробітної плати для пенсій, призначених до 31.12.2018 включно - 6186,32 грн. При обчисленні його пенсії було застосовано показник у сумі 3933,39 грн. На заяву позивача про перерахунок пенсії відмовлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 43381-34270/М-01/8-0400 від 07.09.2023. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025

року адміністративний позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо визначення заробітної плати для обчислення з 01.04.2023 пенсії позивачу із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки (3764,40 грн);

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2023 перерахунок і виплату пенсії позивача з визначенням заробітної плати для обчислення пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки (5377,90 грн), з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Судом першої інстанції зазначено, що відповідачем, починаючи з 01.04.2023 обчислено позивачу пенсію з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн), що не відповідає частині 2 статті 42 Закону № 1058-ІV. У матеріалах справи відсутні докази врахування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески в сумі 3764,40 грн до перерахунку пенсії позивача, проведеного з 01.04.2023.

Беручи до уваги встановлені під час розгляду справи обставини, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо визначення заробітної плати для обчислення з 01.04.2023 пенсії позивача із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки (3764,40 грн), та зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2023 перерахунок і виплату пенсії позивача з визначенням заробітної плати для обчислення пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки (5377,90 грн), з урахуванням раніше виплачених сум

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, скаржник вказує, що під час призначення пенсії позивачу було застосовано середній показник заробітної плати за 2016-2017 роки в розмірі 5377,90 грн. Зауважує, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться в першому випадку - з додаванням страхового стажу та з урахуванням заробітку, з якого попередньо призначено (перераховано) пенсію, в тому числі за новий період, в другому випадку - з додаванням страхового стажу та заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії (тобто не враховуються суми заробітної плати, отримані за додаткового набутий стаж, а показник заробітної плати залишається на рівні попереднього перерахунку (призначення) пенсії). Звертає увагу, що пенсійний орган автоматично здійснює перерахунки пенсії щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи. Вважає, що розмір пенсії позивача розраховано відповідно до норм чинного законодавства. Зауважує, що лист від 07.09.2023 носить лише роз'яснювальний та інформаційних характер.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену з 19.04.2018.

Позивач є особою з інвалідністю другої групи, що встановлено з копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 547577.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 01.08.2023 № 046850000527, прийнятим за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії від 29.07.2023, було відмовлено у проведенні перерахунку. У рішенні зазначено, що з 01.04.2023 позивачу було проведено перерахунок пенсії відповідно до абз. 1 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу та заробітку до 28.02.2023 відповідно до сплати страхових внесків. На день звернення із заявою 29.07.2023 позивач не набув 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку. Тому відсутнє право на перерахунок пенсії з додаванням стажу згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

10.08.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати у 2018 році - 6186,32 грн з дня звернення за призначенням пенсії, з урахуванням страхового стажу станом на 01.08.2023.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.09.2023 № 43381-34270/М-01/8-0400/23 на вказане звернення позивача повідомлено, що під час призначення пенсії було застосовано середній показник заробітної плати за 2016-2017 роки в сумі 5377,90 грн. З 01.04.2021 проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії. З 01.03.2021, 01.03.2022 та 01.03.2023 проведено індексацію пенсії. З 01.04.2023 проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсії. Страховий стаж, зарахований до 28.02.2023, становить 43 роки 03 місяці 05 днів. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; та 1,197, становить 5650,26 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,179 = 7405,03 грн х 0,76303). Загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.09.2023 - 2760,00 грн, у тому числі 2443,74 грн - основний розмір пенсії (5650,26 грн х 0,43250), 167,44 грн - доплата за 8 років понаднормовоого стажу (2093,00 грн х 8%), 148,82 грн - доплата особам, яким не виповнилось 70 років, до 2760 гривень.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови позивачу у перерахунку і виплаті перерахованої пенсії відповідно до абзацу 4 частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за показниками середньої заробітної плати для призначених до 31.12.2018 включно - 6186,32 грн, яка затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів, з дня звернення для призначення пенсії, з 19.04.2018, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

За приписами частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу. Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.

Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

З огляду на викладене під час здійснення перерахунку пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).

Тобто, перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Аналогічний висновок вказано Верховним Судом у постанові від 02.04.2024 року у справі № 420/19398/23.

Як правильно встановив суд першої інстанції, позивачу з 19.04.2018 призначено пенсію, обчислену із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016, 2017 роки в сумі 5377,90 грн, проте відповідачем, починаючи з 01.04.2023 обчислено позивачу пенсію з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн), що не відповідає статті 42 Закону № 1058-ІV.

Колегія суддів звертає увагу, що встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень визначеним статтею 2 КАС України критеріям для оцінювання рішення (дій), є достатньою підставою для задоволення позову, за умови, що встановлено порушення прав та інтересів позивача.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що згідно ч.2 ст.9 КАС України з метою ефективного захисту прав позивача наявні підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо визначення заробітної плати для обчислення з 01.04.2023 пенсії позивача із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки (3764,40 грн), та зобов'язання відповідача здійснити з 01.04.2023 перерахунок і виплату пенсії позивача з визначенням заробітної плати для обчислення пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016, 2017 роки (5377,90 грн), з урахуванням раніше виплачених сум.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року у справі № 160/33274/23 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 14.10.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя І.Ю. Добродняк

суддя А.В. Суховаров