15 жовтня 2025 року справа №200/8414/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Геращенка І.В., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року (повне судове рішення складено 21 травня 2025 року) у справі № 200/8414/24 (суддя в І інстанції Аляб'єв І.Г.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Слав-Агро" до Головного управління ДПС у Донецькій області та Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Слав-Агро» (далі - ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро») звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - відповідач-1) та Державної податкової служби України (далі - відповідач-2), в якому просило:
визнати протиправним та скасувати Рішення від 30.09.2024 №11838386/38056112 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.06.2024 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро» від 30.06.2024 № 2 датою її фактичного надходження;
визнати протиправним та скасувати Рішення від 30.09.2024 №11838387/38056112 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.06.2024 №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро» від 30.06.2024 № 3 датою її фактичного надходження;
визнати протиправним та скасувати Рішення від 30.09.2024 №11838388/38056112 про відмову у реєстрації податкової накладної від 12.07.2024 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро» від 12.07.2024 № 1 датою її фактичного надходження;
визнати протиправним та скасувати Рішення від 30.09.2024 №11838389/38056112 про відмову у реєстрації податкової накладної від 30.06.2024 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро» від 30.06.2024 №1 датою її фактичного надходження;
визнати протиправним та скасувати Рішення від 30.09.2024 №11838390/38056112 про відмову у реєстрації податкової накладної від 23.07.2024 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро» від 23.07.2024 № 2 датою її фактичного надходження;
стягнути на користь Позивача судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у процесі здійснення господарської діяльності товариство виписало та подало на реєстрацію податкові накладні, реєстрацію яких зупинено. Надані послуги здійснювалися підприємством за рахунок належної йому на праві власності та праві користування спеціальної техніки. Позивачем направлено до контролюючого органу пояснення з первинними бухгалтерськими документами, які підтверджують вчинення господарських операцій. Рішеннями про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено у реєстрації податкової накладної. Позивач не погоджується з такими діями відповідача та вважає їх протиправними.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року позов задоволено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, Головне управління ДПС у Донецькій області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що у відповідності до пунктів 5, 6 Порядку № 1165, подані на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро», після проведення перевірки на відповідність ознакам безумовної реєстрації, були автоматично перевірені щодо відповідності критеріям ризиковості здійснення операцій, які зазначені у додатку 3 до Порядку № 1165. Після цього, за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної було встановлено, що відображені операції у ПН від 30.06.2024 № 2, від 30.06.2024 № 3, від 12.07.2024 № 1, від 30.06.2024 № 1, від 23.07.2024 № 2 відповідають пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, тому реєстрація таких ПН була зупинена на підставі пункту 7 Порядку №1165.
У зв'язку з зупиненням реєстрації вищевказаних ПН, згідно з пунктами 8, 10 Порядку № 1165, а також пункту 17 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. №1246 (далі - Порядок № 1246), до електронного кабінету ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро» засобами електронного зв'язку надіслано (додається) квитанції про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (перші квитанції) щодо зупинення реєстрації ПН: від 30.06.2024 № 2, від 30.06.2024 № 3, від 12.07.2024 № 1, від 30.06.2024 № 1, від 23.07.2024 № 2 у ЄРПН з наступним змістом у полі «Результат обробки»: «Документ доставлено до ДПС України ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкових накладних від 30.06.2024 № 2, від 30.06.2024 № 3, від 12.07.2024 № 1, від 30.06.2024 № 1, від 23.07.2024 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 01.61, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Відповідно до пункту 4 Порядку № 520, згідно з відомостями Журналу розгляду Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК (АІС «Робота комісії ДПС» розділу «Аналітична система» ІС «Податковий блок»), ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро» на розгляд комісії контролюючих органів було надано повідомлення про подання пояснень та копій документів, що додаються: - від 10.09.2024 № 1 до ПН від 30.06.2024 № 2, від 30.06.2024 № 3, від 12.07.2024 № 1, від 30.06.2024 № 1, від 23.07.2024 № 2: акт здачі-приймання виконаних робіт від 30.06.2024 № 2, рахунок на оплату від 30.06.2024 № 4, платіжна інструкція від 12.07.2024 № С8-12982, рахунок на оплату від 23.07.2024 № 8, пояснення від 10.09.2024 № 22, платіжна інструкція від 18.07.2024 №С8-13187, договір від 02.04.2024 № 01/04/2024, акт здачі-приймання виконаних робіт від 30.06.2024 № 1/Р, акт прийому-передачі предмета оренди з договором від 01.01.2024 № 0101/1, рахунок на оплату від 30.06.2024 № 5, платіжна інструкція від 12.07.2024 № С8-12981, договір підряду від 17.06.2024 № 17/06/24, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_1 , платіжна інструкція від 12.07.2024 № С8-12983, свідоцтво про реєстрацію машини серія НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію машини серія НОМЕР_3 , рахунок на оплату від 12.07.2024 № 7, акт здачі-приймання виконаних робіт від 12.07.2024 № 8/Р, договір оренди сільськогосподарської техніки від 01.01.2024 № 0101/1, акт здачі-приймання виконаних робіт від 23.07.2024 № 22/П, акт прийому-передачі предмета оренди згідно з договором від 01.01.2024 № 0101/3, акт здачі-приймання виконаних робіт від 30.06.2024 № 1/П, платіжна інструкція від 25.07.2024 № С8-13446, договір оренди техніки від 01.01.2024 № 0101/3, рахунок на оплату від 30.06.2024 № 6, договір оренди сільськогосподарської техніки від 01.01.2024 № 0101/2, акт прийому-передачі предмета оренди згідно з договором від 01.01.2024 № 0101/2, договір оренди техніки від 01.01.2024 № 0101/4, акт прийому-передачі предмета оренди згідно з договором від 01.01.2024 № 0101/4, договір про надання послуг та виконання робіт (підряду) сільськогосподарського призначення від 02.04.2024 № 01/04/2024.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних проаналізовано письмові пояснення та копії документів, які надані платником податків та у встановлені терміни направлені Повідомлення від 16.09.2024 № 11773944/38056112, від 16.09.2024 № 11773941/38056112, від 16.09.2024 №11773942/38056112, від 16.09.2024 № 11773943/38056112, від 16.09.2024 №11773940/38056112, що додаються, про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, за формою згідно з додатком 2 до Порядку 520 з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, щодо надання: «інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додаткова інформація: собівартість, списання ПММ, штатний розпис, інформація щодо наявності працівників, сплати ПДФО, ВЗ».
Згідно з відомостями Журналу розгляду Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК (АІС «Робота комісії ДПС» розділу «Аналітична система» ІС «Податковий блок»), ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро» по ПН від 30.06.2024 № 2, від 30.06.2024 № 3, від 12.07.2024 № 1, від 30.06.2024 № 1, від 23.07.2024 № 2 додаткові пояснення та/або документи необхідні для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН у встановлені терміни не надано.
У зв'язку з ненаданням ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро» додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, комісією прийняті Рішення від 30.09.2024 №11838386/38056112, від 30.09.2024 №11838387/38056112, від 30.09.2024 №11838388/38056112, від 30.09.2024 №11838386/38056112, від 30.09.2024 №11838389/38056112, від 30.09.2024 №11838390/38056112 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
При поданні додаткових пояснень та документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН Позивачем не було надано документів щодо підтвердження придбання товарів, транспортування продукції
Відтак, Відповідачем-1 було правомірно, відповідно до вимог Порядку № 520, прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних на підставі ненадання Позивачем копій необхідних документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Враховуючи вищенаведене, вважають, що позивачем не подано контролюючому органу належні та достатні копії первинних документів, для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, а тому рішення Головного управління ДПС у Донецькій області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті правомірно і не підлягає скасуванню.
Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Слав-Агро» є юридичною особою, зареєстроване як юридична особи та є включеним до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ 38056112, юридична адреса: 84186, Донецька область, Слов'янський район, с. Рай-Олександрівка, вул. Шкільна, 2а). Основним видом діяльності позивача є за КВЕД: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, іншими видами діяльності позивача за КВЕД є: 1.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; 01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід; 01.46 Розведення свиней; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 01.63 Післяурожайна діяльність; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів; 77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування; 77.32 Надання в оренду будівельних машин і устаткування.
Позивач перебуває на обліку у ГУ ДПС у Донецькій області, з 17.05.2012 є платником податку на додану вартість.
Відповідач - Головне управління ДПС у Донецькій області є юридичною особою публічного права - установою, яка є територіальним органом Державної фіскальної служби України, яка в свою чергу, була створена в процесі перетворення Державної податкової служби України, та яка наділена правовим статусом контролюючого органу. Загальний обсяг правоздатності такого суб'єкта податкових відносин, як «контролюючий орган», визначено положеннями ст. 41 Податкового кодексу України. Зміст функцій контролю цих органів визначено положеннями ст. 61 Податкового кодексу України.
02.04.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Слав-Агро» (Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-промислова компанія «Полтавазернопродукт» (ідентифікаційний номер юридичної особи 31059651) Замовник) був укладений Договір про надання послуг та виконання робіт (підряду) сільськогосподарського призначення №01/04/24 (далі - Договір), за яким Виконавець зобов'язується за завданням Замовника власними або залученими силами та засобами, на свій ризик, надати Замовнику послуги чи виконувати роботи з навантаження/розвантаження вантажів, та/або з обробітку ґрунту, та/або з внесення ЗЗР з мікродобривами оприскувачем, та/або з підвезення і заправки водою оприскувача чи виконувати інші послуги/роботи сільськогосподарського призначення, визначені сторонами в Заявках до цього Договору, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити Виконавцю належним чином виконані роботи чи надані ним послуги.
Згідно з заявкою №1 до Договору роботи виконуються Виконавцем наступною сільськогосподарською технікою:
- оприскувач Case IH Patriot 3330, реєстраційний номер НОМЕР_4 , власник ТОВ «Агрофірма «Шевченківська»;
- оприскувач Case IH Patriot 3330, реєстраційний номер НОМЕР_5 , власний ФГ «Максімус-1»;
- оприскувач Case IH Patriot SPX 3330, реєстраційний номер НОМЕР_6 , власний ФГ «Максімус-1»;
- вантажний силовий тягач MAN, реєстраційний номер НОМЕР_7 , власник ОСОБА_1 ;
- напівпричеп цистерна GOFA, реєстраційний номер НОМЕР_8 , власник ТОВ «Виробниче-Будівельне підприємство «ДКС».
Відповідно до підписаного сторонами Акту №2 здачі-приймання виконаних робіт від 30.06.2024, вартість послуг за Договором №01/04/24 від 02.04.2024 склала 914 523,67 грн з ПДВ, що підтверджується Додатками до Акту №2 та Актом про використання матеріалів №2 від 30.06.2024.
30.06.2024 виконавець виставив Замовнику Рахунок на оплату №4 від 30.06.2024 щодо оплати робіт на загальну суму 914 523,67 грн разом з ПДВ, оплата здійснена 12.07.2024, що підтверджується платіжною інструкцією №С8-12982 від 12.07.2024.
30.06.2024 товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Слав-Агро» була складена податкова накладна № 1 на суму 914 523 гривні 67 копійок, у тому числі 152 420 гривень 61 копійка ПДВ. В подальшому зазначену податкову накладну було 18.07.2024 відправлено підприємством засобами електронного зв'язку на реєстрацію в ЄРПН.
Реєстрація Податкової накладної №1 від 30.06.2024 року була зупинена, в квитанції до податкової накладної у полі зазначено наступне: «Результат обробки»: «Документ доставлено до ДПС України ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.06.2024 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 01.61 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
17.06.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Слав-Агро» (Підрядник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-промислова компанія «Полтавазернопродукт» (ідентифікаційний номер юридичної особи 31059651) Замовник) був укладений Договір підряду №17/06/24 (далі - Договір), за яким Підрядник зобов'язується за завданням Замовника власними силами та засобами, на свій ризик, виконати роботи по збиранню озимої пшениці та озимого ріпаку врожаю 2024 року, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити Підряднику належним чином виконані роботи на умовах цього Договору.
Згідно з п. 1.1.1 зазначеного Договору роботи виконуються Підрядником наступною сільськогосподарською технікою:
- комбайн зернозбиральний Case IH Аxial-Flow 7240, реєстраційний номер НОМЕР_9 (Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Серії НОМЕР_10 ), власник ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро»;
- комбайн зернозбиральний Case IH Аxial-Flow 7240, реєстраційний номер НОМЕР_11 (Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Серії НОМЕР_12 ), власник ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро»;
- комбайн зернозбиральний JOHN DEERE S690I, реєстраційний номер НОМЕР_13 (Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Серії НОМЕР_14 ), власник ТОВ «Агрофірма «Шевченківська»;
- комбайн зернозбиральний CASE IH 7250, реєстраційний номер НОМЕР_15 (Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Серії НОМЕР_16 ), власник ФГ «Максімус-1».
Відповідно до підписаного Сторонами Акту №8/Р здачі-приймання виконаних робіт від 12.07.2024, вартість послуг за Договором підряду №17/06/24 від 17.06.2024 склала 417 168, 80 грн з ПДВ, що підтверджується Додатком до Акту №8/Р від 12.07.2024 та Актом про використання матеріалів №8/Р від 12.07.2024.
12.07.2024 Підрядник виставив Замовнику Рахунок на оплату №7 від 12.07.2024 щодо оплати робіт на загальну суму 417 168, 80 грн разом з ПДВ. Оплата за надані послуги з підряду була здійснена 18.07.2024, що підтверджується платіжною інструкцією №С8-13187 від 18.07.2024.
Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРФОІРМА «СЛАВ-АГРО» була складена Податкова накладна №1 від 12.07.2024 на суму 417 168 (гривень 80 копійок, у тому числі 69 528 гривень 13 копійок - ПДВ. В подальшому зазначену податкову накладну було 18.07.2024 відправлено підприємством засобами електронного зв'язку на реєстрацію в ЄРПН.
Реєстрація Податкової накладної №1 від 12.07.2024 була зупинена в квитанції до податкової накладної у полі зазначено наступне: «Результат обробки»: «Документ доставлено до ДПС України ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 12.07.2024 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 01.61 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Відповідно до Акту №22/п здачі-приймання виконаних робіт від 23.07.2024, вартість послуг за Договором підряду №17/06/24 від 17.06.2024 склала 1 197 980,32 грн, що підтверджується Додатком №1 до Акту та Актом про використання матеріалів №22/П від 23.07.2024 по кожній одиниці техніки.
23.07.2024 Підрядник виставив Замовнику Рахунок на оплату №8 від 23.07.2024 щодо оплати робіт на загальну суму 1 197 980,32 грн разом з ПДВ. Оплата за надані послуги з підряду була здійснена 25.07.2024, що підтверджується платіжною інструкцією №С8-13446 від 25.07.2024.
На підставі цього Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРФОІРМА «СЛАВ-АГРО» була складена Податкова накладна №2 від 23.07.2024 на суму 1 197 980 гривень 32 копійки, у тому числі 199 663 гривень 39 копійок - ПДВ. В подальшому зазначену податкову накладну було 15.08.2024 відправлено підприємством засобами електронного зв'язку на реєстрацію в ЄРПН.
Реєстрація Податкової накладної №2 від 23.07.2024 була зупинена в квитанції до податкової накладної у полі зазначено наступне: «Результат обробки»: «Документ доставлено до ДПС України ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 23.07.2024 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 01.61 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Відповідно до підписаного Сторонами Акту №1/Р здачі-приймання виконаних робіт від 30.06.2024, вартість послуг за Договором підряду №17/06/24 від 17.06.2024 склала 228 655,52 грн, що підтверджується Додатком №1 до Акту та Актом про використання матеріалів №1/Р від 30.06.2024 по кожній одиниці техніки.
30.06.2024 Підрядник виставив Замовнику Рахунок на оплату №5 від 30.06.2024 щодо оплати робіт на загальну суму 228 655,52 грн разом з ПДВ.
Оплата за надані послуги з підряду була здійснена 12.07.2024, що підтверджується платіжною інструкцією №С8-12983 від 12.07.2024.
На підставі цього Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРФОІРМА «СЛАВ-АГРО» відповідно до пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України була складена Податкова накладна №2 від 30.06.2024 на суму 228 655 гривень 52 копійки, у тому числі 38 109 гривень 25 копійок - ПДВ. В подальшому зазначену податкову накладну було 18.07.2024 відправлено підприємством засобами електронного зв'язку на реєстрацію в ЄРПН.
Реєстрація Податкової накладної №2 від 30.06.2024 була зупинена в квитанції до податкової накладної у полі зазначено наступне: «Результат обробки»: «Документ доставлено до ДПС України ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.06.2024 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 01.61 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Відповідно до підписаного Сторонами Акту №1/П здачі-приймання виконаних робіт від 30.06.2024, вартість послуг за Договором підряду №17/06/24 від 17.06.2024 склала 107 552,00 грн, що підтверджується Додатком №1 до Акту та Актом про використання матеріалів №1/П від 30.06.2024 по кожній одиниці техніки.
30.06.2024 Підрядник виставив Замовнику Рахунок на оплату №6 від 30.06.2024 щодо оплати робіт на загальну суму 107 552,00 грн разом з ПДВ.
Оплата за надані послуги з підряду була здійснена 12.07.2024, що підтверджується Платіжною інструкцією №С8-12981 від 12.07.2024.
На підставі цього Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРФОІРМА «СЛАВ-АГРО» відповідно до пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України була складена Податкова накладна №3 від 30.06.2024 на суму 107 552 гривень 00 копійки, у тому числі 17 925 гривень 33 копійки - ПДВ. В подальшому зазначену податкову накладну було 18.07.2024 відправлено підприємством засобами електронного зв'язку на реєстрацію в ЄРПН.
Реєстрація Податкової накладної №3 від 30 червня 2024 року була зупинена в квитанції до податкової накладної у полі зазначено наступне: «Результат обробки»: «Документ доставлено до ДПС України ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.06.2024 №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 01.61 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), остатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро» було надіслано на розгляд комісії контролюючих органів повідомлення про подання пояснень та копій документів, що додаються: - від 10.09.2024 № 1 до ПН від 30.06.2024 № 2, від 30.06.2024 № 3, від 12.07.2024 № 1, від 30.06.2024 № 1, від 23.07.2024 № 2: акт здачі-приймання виконаних робіт від 30.06.2024 № 2, рахунок на оплату від 30.06.2024 № 4, платіжна інструкція від 12.07.2024 № С8-12982, рахунок на оплату від 23.07.2024 № 8, пояснення від 10.09.2024 № 22, платіжна інструкція від 18.07.2024 №С8-13187, договір від 02.04.2024 № 01/04/2024, акт здачі-приймання виконаних робіт від 30.06.2024 № 1/Р, акт прийому-передачі предмета оренди з договором від 01.01.2024 № 0101/1, рахунок на оплату від 30.06.2024 № 5, платіжна інструкція від 12.07.2024 № С8-12981, договір підряду від 17.06.2024 № 17/06/24, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_1 , платіжна інструкція від 12.07.2024 № С8-12983, свідоцтво про реєстрацію машини серія НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію машини серія НОМЕР_3 , рахунок на оплату від 12.07.2024 № 7, акт здачі-приймання виконаних робіт від 12.07.2024 № 8/Р, договір оренди сільськогосподарської техніки від 01.01.2024 № 0101/1, акт здачі-приймання виконаних робіт від 23.07.2024 № 22/П, акт прийому-передачі предмета оренди згідно з договором від 01.01.2024 № 0101/3, акт здачі-приймання виконаних робіт від 30.06.2024 № 1/П, платіжна інструкція від 25.07.2024 № С8-13446, договір оренди техніки від 01.01.2024 № 0101/3, рахунок на оплату від 30.06.2024 № 6, договір оренди сільськогосподарської техніки від 01.01.2024 № 0101/2, акт прийому-передачі предмета оренди згідно з договором від 01.01.2024 № 0101/2, договір оренди техніки від 01.01.2024 № 0101/4, акт прийому-передачі предмета оренди згідно з договором від 01.01.2024 № 0101/4, договір про надання послуг та виконання робіт (підряду) сільськогосподарського призначення від 02.04.2024 № 01/04/2024.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних проаналізовано письмові пояснення та копії документів, які надані платником податків та у встановлені терміни направлені Повідомлення від 16.09.2024 № 11773944/38056112, від 16.09.2024 № 11773941/38056112, від 16.09.2024 №11773942/38056112, від 16.09.2024 № 11773943/38056112, від 16.09.2024 №11773940/38056112, про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, за формою згідно з додатком 2 до Порядку 520 з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, щодо надання: «інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додаткова інформація: собівартість, списання ПММ, штатний розпис, інформація щодо наявності працівників, сплати ПДФО, ВЗ».
Рішеннями голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Донецькій області від 30.09.2024 №11838390/38056112, №11838386/38056112, №11838387/38056112, №11838388/38056112, №11838389/38056112 відмовлено ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро» в реєстрації податкових накладних у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію якої зупинено.
При ухваленні рішення апеляційний суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010.
Згідно з п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України (далі - ПК України) об'єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Приписами п. 187.1 ст. 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; дата відвантаження товарів.
За п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Аналогічний обов'язок покладено на платників податку п. 201.10 ст. 201 ПК України.
Положеннями п. 201.16 ст. 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 11.12.2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», якою було затверджено, зокрема, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до п. 7 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Згідно з положеннями п. 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Положеннями п. 11 Порядку № 1165 визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (який є Додатком 3 до Порядку № 1165) відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/ послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216) було затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).
Положеннями п. 5 Порядку № 520 визначено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до приписів п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Згідно з п. 13 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної № 3 від 16.05.2023 було визначено ненаданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
У своїх постановах Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття (постанови Верховного Суду від 02.04.2019 у справі № 822/1878/18 та від 04.08.2021 у справі № 0840/4088/18).
У постанові від 04.08.2021 у справі № 0840/4088/18 Верховний Суд, серед іншого, вказав на те, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Також у даній постанові від 04.08.2021 у справі № 0840/4088/18 Верховний Суд зауважив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків, тоді як вживання контролюючим органом загального посилання на відповідний пункт Критеріїв ризиковості платника податку, без наведення відповідного положення, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження прав платника податків. Таким чином, якщо таке рішення контролюючого органу не містить та/або відповідним контролюючим органом чітко не вказано якому саме критерію ризикованості платника податку відповідав такий платник, а також не зазначено документів, яких платником податків не було подано контролюючому органу на підтвердження реальності господарських операцій, то таке рішення контролюючого органу є прийнятим не у відповідності до вимог чинного податкового законодавства.
Відповідно до висновку, наведеного Верховним Судом у постанові від 03.11.2021 року у справі № 360/2460/20, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості, вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.
Правові норми, закріплені у п. 11 Порядку № 1165, містять вимогу про те, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку та конкретну підставу для відмови у реєстрації податкової накладної.
Як вбачається зі змісту квитанцій J1201015, про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, та додатку № 2 до неї, відомості про необхідність надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкових накладних від 30.06.2024 № 2, від 30.06.2024 № 3, від 12.07.2024 № 1, від 30.06.2024 № 1, від 23.07.2024 № 2 в ЄРПН чи про відмову в її реєстрації, є неконкретизованими. Контролюючим органом взагалі не було вказано, які саме документи має подати позивач.
Відповідачами не наведено достатнього обґрунтування підстав неврахування наданих позивачем до контролюючого органу документів, а викладені у відзиві на позов доводи щодо ненадання позивачем певних документів не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки ненадання позивачем контролюючому органу вказаного відповідачами у відзиві на позов переліку документів не було зазначено в якості підстави для зупинення реєстрації або відмови у реєстрації спірних податкових накладної ані у квитанціях, ані в спірному рішенні Комісії.
Отже, відповідачами, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, не доведено правомірність прийняття спірних рішень Комісії від 30.09.2024 №11838386/38056112, від 30.09.2024 №11838387/38056112, від 30.09.2024 №11838388/38056112, від 30.09.2024 №11838389/38056112 та від 30.09.2024 №11838390/38056112.
У зв'язку з вищевикладеним суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Слав-Агро» в частині визнання протиправним та скасування Рішень від 30.09.2024 №11838386/38056112, від 30.09.2024 №11838387/38056112, від 30.09.2024 №11838388/38056112, від 30.09.2024 №11838389/38056112 та від 30.09.2024 №11838390/38056112 про відмову у реєстрації податкових накладних від 30.06.2024 № 2, від 30.06.2024 № 3, від 12.07.2024 № 1, від 30.06.2024 № 1, від 23.07.2024 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Суд, крім висновків, які були наведені вище, врахував також правові позиції Верховного Суду у подібних правовідносинах, висловлені в постановах, від 01.12.2021 у справі № 600/1878/20-а, від 20.01.2022 у справі № 140/4162/21 та від 29.06.2022 у справі № 380/5383/21.
Щодо позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Слав-Агро» про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ «Агрофірма «Слав-Агро» від 30.06.2024 № 2, від 30.06.2024 № 3, від 12.07.2024 № 1, від 30.06.2024 № 1, від 23.07.2024 № 2 датою їх фактичного надходження, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 13 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з положеннями п. 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання, зокрема, однієї з таких подій:
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
Приписами п. 20 Порядку № 1246 передбачено, що внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Відтак, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних тих податкових накладних, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України, а днем реєстрації податкових накладних може бути день, вказаний у рішенні суду.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
З урахуванням встановлених судом обставин щодо протиправного прийняття Комісією рішень про відмову у реєстрації податкових накладних від 30.06.2024 № 2, від 30.06.2024 № 3, від 12.07.2024 № 1, від 30.06.2024 № 1, від 23.07.2024 № 2 в ЄРПН, та приймаючи до уваги відсутність законодавчо закріплених перешкод для здійснення такої реєстрації, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, місцевий суд правильно вважав, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Державної податкової служби України здійснити реєстрацію податкових накладних від 30.06.2024 № 2, від 30.06.2024 № 3, від 12.07.2024 № 1, від 30.06.2024 № 1, від 23.07.2024 № 2 в ЄРПН датою їх фактичного подання на реєстрацію.
Оскільки рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.09.2024 №11838386/38056112, від 30.09.2024 №11838387/38056112, від 30.09.2024 №11838388/38056112, від 30.09.2024 №11838389/38056112 та від 30.09.2024 №11838390/38056112 є протиправними та підлягають скасуванню з мотивів, наведених судом вище, то, враховуючи норми Порядку № 1246, задоволенню також підлягають позовні вимоги про зобов'язання Відповідача-2, а саме ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 30.06.2024 № 2, від 30.06.2024 № 3, від 12.07.2024 № 1, від 30.06.2024 № 1, від 23.07.2024 № 2 у день надходження таких.
Суд зазначає, що реєстрація спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання на реєстрацію, є збереженням гарантій стосовно того, що спір між сторонами буде остаточно вирішено, та не є втручанням у дискреційні повноваження Державної податкової служби України.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку про обґрунтоване задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року у справі № 200/8414/24 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 15 жовтня 2025 року.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів І. В. Сіваченко
І. В. Геращенко
Т. Г. Гаврищук