15 жовтня 2025 року справа №360/1174/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гаврищук Т.Г., Казначеєва Е.Г.,
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року у справі № 360/1174/25 (головуючий суддя І інстанції - Чернявська Т.І.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо здійснення розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 без врахування статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» з дати її призначення, тобто з 10 жовтня 2024 року з виплатою заборгованості та з врахуванням фактично сплачених сум.
В обґрунтування позову зазначив, що рішенням суду від 13 січня 2025 року по справі № 360/1372/24, зокрема, зобов'язано відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 з 10 жовтня 2024 року, зарахувавши до стажу роботи із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля період роботи з повним робочим днем під землею певні періоди роботи позивача повний робочий день під землею.
Водночас, призначаючи пенсію, відповідач допустив нове порушення прав позивача - неправильно розрахував розмір пенсії, а саме: без застосування статті 8 Закону № 345.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, які полягають у неправильному обчисленні розміру пенсії при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком за заявою від 10 жовтня 2024 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 з 10 жовтня 2024 року перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 968,96 грн.
Не погодившись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
В рішенні суду у справі № 360/1372/24 не визначався обов'язок пенсійному органу здійснити розрахунок пенсії відповідно до ст.8 Закону № 345, тому у відповідача були відсутні підстави для обчислення розміру пенсії позивача з розрахунку 80 відсотків від заробітної плати.
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП “Діловодство спеціалізованого суду».
Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему “Електронний суд» матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.
Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі “Електронний суд».
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Фактичні обставини справи.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся з заявою від 10 жовтня 2024 року про призначення пенсії за віком.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 17 жовтня 2024 року № 122950002709 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до частини третьої статті 114 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Позивач оскаржив рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області від 17 жовтня 2024 року № 122950002709 до суду.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року у справі № 360/1372/24, яке набрало законної сили 18 березня 2025 року, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 за його заявою від 10 жовтня 2024 року пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до абзацу першого частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 10 жовтня 2024 року, зарахувавши до стажу роботи із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля період роботи з повним робочим днем під землею періоди: з 19 березня 2001 року по 19 вересня 2002 року - електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею у Державному відкритому акціонерному товаристві шахта “Гірська» Державного підприємства ДХК “Первомайськвугілля», з 15 вересня 2003 року по 23 січня 2005 року - електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею у Структурному підрозділі шахта “Гірська» Державного підприємства “Первомайськвугілля», з 15 листопада 2005 року по 31 грудня 2005 року - електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею на Акціонерному приватному виробничому підприємстві “Шахтобудівельник», з 16 січня 2006 року по 19 липня 2010 року - електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею у Структурному підрозділі шахта “Гірська» Державного підприємства “Первомайськвугілля», яке реорганізовано у Відокремлений підрозділ шахта “Гірська» Державного підприємства “Первомайськвугілля», з 20 липня 2010 року по 31 жовтня 2010 року - гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею дільниці шахтно-конвеєрного транспорту, дільниці конвеєрного транспорту у Відокремленому підрозділі шахта “Гірська» Державного підприємства “Первомайськвугілля», з 01 листопада 2010 року по 12 травня 2017 року - заступником начальника дільниці конвеєрного транспорту, дільниці “Водовідлив» підземним з повним робочим днем під землею у Відокремленому підрозділі шахта “Гірська» Державного підприємства “Первомайськвугілля», з 13 травня 2017 року по 31 березня 2022 року - начальником дільниці водовідлив, дільниці конвеєрного транспорту виконуючий роботу у підземних умовах повний робочий день у Відокремленому підрозділі шахта “Гірська» Державного підприємства “Первомайськвугілля», з 02 жовтня 2024 року по 09 жовтня 2024 року - електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею у Виробничому структурному підрозділі “Шахтоуправління Тернівське» Приватного акціонерного товариства “ДТЕК Павлоградвугілля», до страхового стажу та до стажу роботи із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля з повним робочим днем під землею період з 01 вересня 1997 року по 26 лютого 2001 року - навчання в Первомайському навчально-технічному училищі № 74 Луганської області за кваліфікацією “Електрослюсар підземний, електрозварник ручного зварювання».
На виконання рішення суду у справі № 360/1372/24 рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 14 квітня 2025 року № 122950002709 “Про призначення пенсії» ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 10 жовтня 2024 року та зараховано до пільгового підземного стажу періоди роботи з 1 вересня 1997 року по 26 лютого 2001 року, з 19 березня 2001 року по 31 грудня 2001 року, з 1 січня 2002 року по 19 вересня 2002 року, з 15 вересня 2002 року по 30 вересня 2003 року, з 1 жовтня 2003 року по 31 грудня 2003 року, з 1 січня 2004 року по 23 січня 2005 року, з 15 листопада 2005 року по 30 листопада 2005 року, з 1 грудня 2005 року по 31 грудня 2005 року, з 16 січня 2006 року по 31 грудня 2006 року, з 1 січня 2007 року по 19 липня 2010 року, з 20 липня 2010 року по 31 жовтня 2010 року, з 1 листопада 2010 року по 12 травня 2017 року, з 13 травня 2017 року по 31 березня 2022 року, з 24 травня 2022 року по 1 жовтня 2024 року, з 2 жовтня 2024 року по 9 жовтня 2024 року (ст. 14, пост. 202, підземні, інші); загальний стаж роботи за Списком № 202 - 25 років 0 місяців 27 днів.
При цьому, при обчисленні розміру пенсії позивача відповідачем не застосовано положення статті 8 Закону № 345.
Згідно з записами у дипломі серії НОМЕР_2 від 26 лютого 2001 року позивач закінчив у 2001 році Первомайське навчально-технічне училище № 74 Луганської області та здобув кваліфікацію електрослюсаря підземного, електрозварника ручного зварювання.
Відповідно до записів у трудовій книжці від 20 лютого 2001 року серії НОМЕР_3 та у трудовій книжці від 24 травня 2022 року серії НОМЕР_4 у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 :
- з 1 вересня 1997 року по 26 лютого 2001 року навчався в СПТУ № 74 м. Первомайська по професії “Електрослюсар підземний - електрозварник ручного зварювання» 4 розряду;
- з 19 березня 2001 року по 19 вересня 2002 року працював електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею у Державному відкритому акціонерному товаристві шахта “Гірська» Державного підприємства ДХК “Первомайськвугілля». Відповідно до наказу від 29 грудня 2002 року № 374 атестація робочих місць за професією електрослюсар підземний дає право для переходу на пенсію за Списком № 1;
- з 15 вересня 2003 року по 23 січня 2005 року працював електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею у Структурному підрозділі шахта “Гірська» Державного підприємства “Первомайськвугілля». Відповідно до наказу від 29 грудня 2002 року № 374 атестація робочих місць за професією електрослюсар підземний дає право для переходу на пенсію за Списком № 1;
- з 15 листопада 2005 року по 31 грудня 2005 року працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею в АЧПП “Шахтобудівельник». Робоче місце атестовано за умовами праці за Списком № 1 (наказ від 02 липня 2022 року № 23);
- з 16 січня 2006 року по 19 липня 2010 року працював електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею у Структурному підрозділі шахта “Гірська» Державного підприємства “Первомайськвугілля», яке 1 лютого 2006 року реорганізовано у Відокремлений підрозділ шахта “Гірська» Державного підприємства “Первомайськвугілля». Відповідно до наказу від 29 грудня 2002 року № 374 робочих місць за професією електрослюсар підземний дає право для переходу на пенсію за Списком № 1;
- 26 листопада 2007 року відповідно атестації робочих місць професія електрослюсар підземний дає право для переходу на пенсію за Списком № 1 (наказ від 26 листопада 2007 року № 575);
- з 20 липня 2010 року по 31 жовтня 2010 року працював гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею дільниці шахтно-конвеєрного транспорту, дільниці конвеєрного транспорту. Відповідно до наказу від 26 листопада 2007 року № 575 атестація робочих місць за професією гірничий майстер підземним дає право для переходу на пенсію за Списком № 1;
- з 1 листопада 2010 року по 12 травня 2017 року працював підземним заступником начальника дільниці конвеєрного транспорту, дільниці “Водовідлив» з повним робочим днем під землею. Відповідно до наказу від 26 листопада 2007 року № 575 атестація робочих місць за професією заступник начальника дільниці підземний дає право для переходу на пенсію за Списком № 1;
- 22 листопада 2012 року відповідно атестації робочих місць професія заступник начальника дільниці підземний дає право для переходу на пенсію за Списком № 1 (наказ від 22 листопада 2012 року № 1136);
- з 13 травня 2017 року по 31 березня 2022 року працював начальником дільниці водовідлив, дільниці конвеєрного транспорту виконуючий роботу у підземних умовах повний робочий день. Згідно з наказом від 22 листопада 2012 року № 1136 і наказом від 14 листопада 2017 року № 873 атестація робочих місць за професією начальник дільниці виконуючий роботу у підземних умовах повний робочий день дає право для переходу на пенсію за Списком № 1;
- з 25 травня 2022 року по 09 жовтня 2024 року (по дату звернення за пенсією) працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею у Виробничому структурному підрозділі “Шахтоуправління Тернівське» Приватного акціонерного товариства “ДТЕК Павлоградвугілля».
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що у позивача наявний необхідний стаж на підземних роботах з повним робочим днем під землею (більш 15 років), тому він має право на розмір пенсії, обрахований відповідно до вимог ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Оцінка суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 1 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці від 02.09.2008 № 345-VI (далі Закон № 345) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
На підставі статті 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Як визначено абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналіз вищезазначених норм свідчить, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, до працівників, на яких поширюється дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці належать тільки ті, які зазначені у Списку № 1, як зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Такий правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17.
Стаття 1 Закону № 345 для застосування положень цього закону вимагає дотримання певних умов, а саме:
- робота за професією, яка пов'язана з видобутком вугілля, залізної руди, руд кольорових і рідкісних металів, марганцевих, уранових, магнієвих (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритних руд, робота на шахтобудівних підприємствах та в державних воєнізованих аварійно-рятувальних службах (формуваннях) у вугільній промисловості;
- віднесення професії до Списку № 1;
- робота на підземних роботах повний робочий день.
Як свідчать матеріали справи, підземний пільговий стаж позивача за Списком № 1 складає понад 15 років.
Таким чином, оскільки позивач працював в шахті, на посаді, яка дає йому право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, має пільговий стаж на підземних роботах більш 15 років, тому розрахунок його пенсії має бути здійснений відповідно до статті 8 Закону № 345.
З огляду на вищевикладене відповідач протиправно при призначенні пенсії позивачу відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 не здійснив розрахунок розміру пенсії із застосуванням ст. 8 Закону № 345, тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про зобов'язання здійснити ОСОБА_1 з 10 жовтня 2024 року перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідач в обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначив, що рішенням суду у справі № 360/1372/24 не визначався обов'язок пенсійному органу здійснити розрахунок пенсії позивача відповідно до ст. 8 Закону № 345.
Суд звертає увагу, що норма статті 8 Закону № 345 імперативно визначає, що при додержанні пенсіонером певних умов (робота, зокрема, за професією, яка пов'язана з видобутком вугілля; віднесення професії до Списку № 1; робота на підземних роботах повний робочий день не менш як 15 років) мінімальний розмір пенсії встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Тобто, право на розрахунок пенсії відповідно до Закону № 345 не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії на підставі ст. 8 Закону № 345, не пов'язано з наявністю судового рішення, а пенсійний орган, з врахуванням стажу та характеру роботи, зобов'язаний самостійно при розрахунку розміру пенсії застосувати положення Закону № 345 за наявності відповідних підстав.
Отже, вищезазначені доводи апелянта є неприйнятними.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення адміністративного позову.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Як визначено пунктом 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Отже зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року у справі № 360/1174/25 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 24 липня 2025 року у справі № 360/1174/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення 15 жовтня 2025 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених ст.328 КАС України.
Повне судове рішення складено 15 жовтня 2025 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді Т.Г. Гаврищук
Е.Г. Казначеєв