Справа №295/9668/25
3/295/2541/25
14.10.2025 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Болейка А.П.,
секретаря судового засідання Бордюг В.В.,
з участю:
представника митниці Кондратюка А.В.,
захисника Охрімчук Т.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі матеріли, які надійшли з Житомирської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого у АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 , передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
06.02.2025 Житомирською митницею отримано лист Департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби України від 06.02.2025 № 26/26-04/7/321 (вхідний митниці від 06.02.2025 № 1098/4-20), яким надіслано відповідь митних органів Королівства Нідерланди від 31.01.2025 № NL24DZA01882096WZ (вхідний Держмитслужби від 31.01.2025 № 234/11/26) на запит про надання адміністративної допомоги в проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при ввезенні на митну територію України транспортного засобу марки - SKODA, модель - OCTAVIA, номер кузова НОМЕР_2 , що слідував на адресу ТОВ «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092).
У відповідності до інформації, наявної в АСМО «Інспектор», встановлено, що 07 квітня 2023 року о 11:56, громадянин України ОСОБА_2 (паспорт НОМЕР_3 ) через пункт пропуску «Угринів - Долгобичув» митного поста «Угринів» Львівської митниці, згідно документу контролю доставки, а саме електронної митної декларації ІМЕЕ № 23UA101000902852U6 ввіз на митну територію України товар, а саме: «легковий автомобіль марки SKODA, модель OCTAVIA, номер кузова НОМЕР_2 » на транспортному засобі з реєстраційними номерними знаками НОМЕР_4 / НОМЕР_5 .
У якості підстави для переміщення цього транспортного засобу через митний кордон України громадянин України ОСОБА_2 подав митним органам України документи, у тому числі свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 24.04.2012 № НОМЕР_6 та рахунок-проформу від 03.04.2023 № 31529, згідно заповнених граф якого продавець: AUTO1 European Cars B.V., (Hoogoorddreef 11, 3rd floor, 1101 BA Amsterdam,The Netherlands), покупець: LLC «AUTOTATO» (st. Zlitomyr, 5a/4, St. Nr./Tax No. 44984950).
Вартість цього товару (транспортного засобу), відповідно до рахунку-проформи від 03.04.2023 № 31529, становить 2500 євро.
10.04.2023 до відділу митного оформлення «Оліївка» (ВМО №1) митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці керівником, особою уповноваженою на роботу з митними органами ТОВ «АВТОТАТО» ОСОБА_1 подано електронну митну декларацією типу ІМ40ДЕ № 23UA101020012680U6, відповідно до якої було проведено митне оформлення товару: «легковий автомобіль: марки SKODA, модель OCTAVIA, номер кузова - НОМЕР_2 , тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів двигуна - 1598 см3, кількість місць - 5, тип кузова - універсал, колісна формула - 4х2, календарний рік виготовлення 2011; модельний рік виготовлення 2011; дата першої реєстрації 01.09.2011р; країна відправлення/експорту - Федеративна Республіка Німеччина DE», який відповідно до рахунку-проформи від 03.04.2023 № 31529 та поданої митної декларації слідував на адресу покупця, товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092) за ціною 2500 євро, що з урахуванням курсу НБУ на дату переміщення 07.04.2023 транспортного засобу через митний кордон України, у національній валюті становило 99 786,50 гривень).
За результатом опрацювання інформації, наданої митними органами Королівства Нідерланди, встановлено, що після проведеного аудиту в компанії AUTO1 митні органи Королівства Нідерланди зазначають, що дана компанія, для поставки легкових автомобілів, не укладала жодних контрактів (договорів) на купівлю-продаж з ТОВ «АВТОТАТО», з чого можливо зробити висновок, що контракт купівлі-продажу від 12.01.2023 №1201/2023, який подавався до митного оформлення та на основі якого здійснювалась поставка товару (легкового автомобіля марки - SKODA, модель - OCTAVIA, номер кузова НОМЕР_2 ) від відправника (продавця) AUTO1 European Cars B.V. одержувачу (покупцю) ТОВ «АВТОТАТО» є не автентичним. Крім цього, компанія (платформа для продажу вживаних автомобілів) AUTO1 заперечує факт придбання та продажу (реалізації) 43 автомобілів відповідно до списку наданого українськими митними органами (додаток додається) в тому числі легкового автомобіля марки - SKODA, модель - OCTAVIA, номер кузова НОМЕР_2 (№10 додатку).
Однак, вже під час ввезення на митну територію України, та під час митного оформлення у внутрішній митниці, до митного органу було надано рахунок-проформу від 03.04.2023 № 31529, згідно якого компанія AUTO1 European Cars B.V., (Hoogoorddreef 11, 3rd floor, 1101 BA Amsterdam,The Netherlands) продала товариству з обмеженою відповідальністю «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ 44977092) товар легковий автомобіль марки SKODA, модель OCTAVIA, номер кузова НОМЕР_2 за ціною 2500,00 євро та на умовах поставки DAP Zhytomyr, що не відповідає дійсності, так як згідно відповіді, наданої митними органами Королівства Нідерланди, компанія (платформа для продажу вживаних автомобілів) AUTO1 European Cars B.V. не здійснювала будь-яких операцій із зазначеним легковим автомобілем, а тому не є відправником (продавцем) цього товару.
З метою з'ясування усіх обставин переміщення та митного оформлення в Україні товару, транспортного засобу марки - SKODA, модель - OCTAVIA, номер кузова НОМЕР_2 , що слідував на адресу ТОВ «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092) відповідно до рахунку-проформи від 03.04.2023 № 31529, громадянину України ОСОБА_1 , керівнику, особі, уповноваженій на роботу з митними органами ТОВ «АВТОТАТО», та ОСОБА_3 , особі що безпосередньо переміщувала цей товар через митний кордон України, митницею було направлено листи-виклики, в яких було запропоновано прибути до управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил для дачі пояснень, або у разі неможливості прибуття надати письмову інформацію з поставлених питань засобами електронної пошти з досиланням поштою, на які вони не з'явились та будь-яких пояснень не надали.
Пунктом 1 частини четвертої ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що для ввезення товарів на митну територію України надаються такі документи та/або відомості, у числі засобами інформаційних технологій: а) заява встановленої форми про намір здійснити ввезення товарів на митну територію України (попереднє повідомлення або попередня митна декларація); б) відомості про найменування, обсяг (кількість) та вартість товарів, які планується ввезти на митну територію України;…». Відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ, зовнішньоекономічна діяльність - це діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами. Також даним Законом визначено поняття зовнішньоекономічного договору (контракту). Відповідно, зовнішньоекономічним договором (контрактом), є домовленість двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності. Згідно з ст. 6 цього Закону суб'єкти, які є сторонами зовнішньоекономічного договору (контракту), мають бути здатними до укладання договору (контракту) відповідно до цього та інших законів України та/або закону місця укладання договору (контракту). Зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності при складанні тексту зовнішньоекономічного договору (контракту) мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі цим та іншими законами України. Зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій або в електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом.
Згідно частини 1 статті 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи. Відповідно до статті 65 Господарського кодексу України: пункт 3 - для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства; пункт 5 - керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Частиною 1 статті 483 Митного кодексу України, в редакції, чинній станом на дату переміщення (07.04.2023) цього товару (транспортного засобу) через митний кордон України, встановлено, що переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Згідно Закону України від 21.11.2023 № 3475-IX частиною 1 статті 483 Митного кодексу України встановлено наступне: «переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю».
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями,внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Відповідно до п. 6 цієї Постанови підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Протоколу № II про взаємну адміністративну допомогу в митних справах до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (від 21.03.2014) сторони можуть використовувати в своїх протоколах представлення доказів, звітах і свідченнях, а також у судових розглядах і представленні обвинувачення в судах інформацію, які вони отримали, і документи, з якими вони були ознайомлені відповідно до положень цього Протоколу, як докази. Згідно ч. 1 ст. 467 Митного кодексу України, зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 08.11.2018 № 2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», процесуальні строки накладення адміністративного стягнення обчисляються з моменту виявлення правопорушення (цей момент може співпадати з моментом складання протоколу про порушення митних правил, а також відраховуватись з моменту встановлення ознак правопорушення).
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді керівника ТОВ «АВТОТАТО», вчинив дії, спрямовані на переміщення товару, а саме легкового автомобіля SKODA OCTAVIA, номер кузова НОМЕР_2 , вартістю 2500 євро (або еквівалент 99 786,50 гривень за курсом НБУ на час переміщення транспортного засобу через митний кордон України) через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення документів, а саме рахунок-проформу від 03.04.2023 № 31529, що містить неправдиві відомості щодо відправника (продавця) товару.
Окрім того, 06.02.2025 Житомирською митницею отримано лист Департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби України від 06.02.2025 № 26/26-04/7/321 (вхідний митниці від 06.02.2025 № 1098/4-20), яким надіслано відповідь митних органів Королівства Нідерланди від 31.01.2025 № NL24DZA01882096WZ (вхідний Держмитслужби від 31.01.2025 № 234/11/26) на запит про надання адміністративної допомоги в проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при ввезенні на митну територію України транспортного засобу марки - VOLKSWAGEN, модель - JETTA, номер кузова НОМЕР_7 , що слідував на адресу ТОВ «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092).
У відповідності до інформації, наявної в АСМО «Інспектор», встановлено, що 07 червня 2023 року о 16:18, громадянин України ОСОБА_4 (паспорт НОМЕР_8 ) через пункт пропуску «Устилуг - Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці, згідно документу контролю доставки, а саме електронної митної декларації ІМЕЕ № 23UA101000904853U2 ввіз на митну територію України товар, а саме: «легковий автомобіль марки VOLKSWAGEN, модель JETTA, номер кузова НОМЕР_7 » з реєстраційним номерним знаком НОМЕР_9 .
У якості підстави для переміщення цього транспортного засобу через митний кордон України громадянин України ОСОБА_4 подав митним органам України документи, у тому числі свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 03.03.2020 № НОМЕР_10 та рахунок-проформу від 01.06.2023 № 39080, згідно заповнених граф якого продавець: AUTO1 European Cars B.V., (Hoogoorddreef 11, 3rd floor, 1101 BA Amsterdam,The Netherlands), покупець: LLC «AUTOTATO» (Ukraine, Zlitomyr, st. Nebesnoi Sotni, 5A, St. Nr./Tax No. 0044977092).
Вартість цього товару (транспортного засобу), відповідно до рахунку-проформи від 01.06.2023 № 39080, становить 600 євро.
09.06.2023 до відділу митного оформлення «Оліївка» (ВМО №1) митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці керівником, особою уповноваженою на роботу з митними органами ТОВ «АВТОТАТО» ОСОБА_1 подано електронну митну декларацією типу ІМ40ДЕ № 23UA101020020736U0, відповідно до якої було проведено митне оформлення товару: «легковий автомобіль: марки VOLKSWAGEN, модель JETTA, номер кузова - НОМЕР_7 , тип двигуна - бензиновий, робочий об'єм циліндрів двигуна - 1595 см3, кількість місць - 5, тип кузова - cедан, колісна формула - 4х2, календарний рік виготовлення 2006; модельний рік виготовлення 2006; дата першої реєстрації 10.10.2006р; країна відправлення/експорту - Федеративна Республіка Німеччина DE», який відповідно до рахунку-проформи від 01.06.2023 № 39080 та поданої митної декларації слідував на адресу покупця, товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092) за ціною 600 євро, що з урахуванням курсу НБУ на дату переміщення 07.06.2023 транспортного засобу через митний кордон України, у національній валюті становило 23 430,96 гривень).
За результатом опрацювання інформації, наданої митними органами Королівства Нідерланди, встановлено, що після проведеного аудиту в компанії AUTO1 митні органи Королівства Нідерланди зазначають, що дана компанія, для поставки легкових автомобілів, не укладала жодних контрактів (договорів) на купівлю-продаж з ТОВ «АВТОТАТО», з чого можливо зробити висновок, що контракт купівлі-продажу від 12.01.2023 №1201/2023, який подавався до митного оформлення та на основі якого здійснювалась поставка товару (легкового автомобіля марки - VOLKSWAGEN, модель - JETTA, номер кузова НОМЕР_7 ) від відправника (продавця) AUTO1 European Cars B.V. одержувачу (покупцю) ТОВ «АВТОТАТО» є не автентичним. Крім цього, компанія (платформа для продажу вживаних автомобілів) AUTO1 заперечує факт придбання та продажу (реалізації) 43 автомобілів відповідно до списку наданого українськими митними органами (додаток додається) в тому числі легкового автомобіля марки - VOLKSWAGEN, модель - JETTA, номер кузова НОМЕР_7 (№21 додатку).
Однак, вже під час ввезення на митну територію України, та під час митного оформлення у внутрішній митниці, до митного органу було надано рахунок-проформу від 01.06.2023 № 39080, згідно якого компанія AUTO1 European Cars B.V., (Hoogoorddreef 11, 3rd floor, 1101 BA Amsterdam,The Netherlands) продала товариству з обмеженою відповідальністю «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ 44977092) товар легковий автомобіль марки VOLKSWAGEN, модель JETTA, номер кузова НОМЕР_7 за ціною 600,00 євро та на умовах поставки DAP Zhytomyr, що не відповідає дійсності, так як згідно відповіді, наданої митними органами Королівства Нідерланди, компанія (платформа для продажу вживаних автомобілів) AUTO1 European Cars B.V. не здійснювала будь-яких операцій із зазначеним легковим автомобілем, а тому не є відправником (продавцем) цього товару.
З метою з'ясування усіх обставин переміщення та митного оформлення в Україні товару, транспортного засобу марки - VOLKSWAGEN, модель - JETTA, номер кузова НОМЕР_7 , що слідував на адресу ТОВ «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092) відповідно до рахунку-проформи від 01.06.2023 № 39080, громадянину України ОСОБА_1 , керівнику, особі, уповноваженій на роботу з митними органами ТОВ «АВТОТАТО», та Юрію Катюха, особі що безпосередньо переміщувала цей товар через митний кордон України, митницею було направлено листи-виклики, в яких було запропоновано прибути до управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил для дачі пояснень, або у разі неможливості прибуття надати письмову інформацію з поставлених питань засобами електронної пошти з досиланням поштою, на які вони не з'явились та будь-яких пояснень не надали.
Пунктом 1 частини четвертої ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що для ввезення товарів на митну територію України надаються такі документи та/або відомості, у числі засобами інформаційних технологій: а) заява встановленої форми про намір здійснити ввезення товарів на митну територію України (попереднє повідомлення або попередня митна декларація); б) відомості про найменування, обсяг (кількість) та вартість товарів, які планується ввезти на митну територію України;…». Відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ, зовнішньоекономічна діяльність - це діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами. Також даним Законом визначено поняття зовнішньоекономічного договору (контракту). Відповідно, зовнішньоекономічним договором (контрактом), є домовленість двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності. Згідно з ст. 6 цього Закону суб'єкти, які є сторонами зовнішньоекономічного договору (контракту), мають бути здатними до укладання договору (контракту) відповідно до цього та інших законів України та/або закону місця укладання договору (контракту). Зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності при складанні тексту зовнішньоекономічного договору (контракту) мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі цим та іншими законами України. Зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій або в електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом.
Згідно частини 1 статті 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи. Відповідно до статті 65 Господарського кодексу України: пункт 3 - для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства; пункт 5 - керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Частиною 1 статті 483 Митного кодексу України, в редакції, чинній станом на дату переміщення (07.06.2023) цього товару (транспортного засобу) через митний кордон України, встановлено, що переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Згідно Закону України від 21.11.2023 № 3475-IX частиною 1 статті 483 Митного кодексу України встановлено наступне: «переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю».
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями,внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Відповідно до п. 6 цієї Постанови підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Протоколу № II про взаємну адміністративну допомогу в митних справах до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (від 21.03.2014) сторони можуть використовувати в своїх протоколах представлення доказів, звітах і свідченнях, а також у судових розглядах і представленні обвинувачення в судах інформацію, які вони отримали, і документи, з якими вони були ознайомлені відповідно до положень цього Протоколу, як докази. Згідно ч. 1 ст. 467 Митного кодексу України, зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 08.11.2018 № 2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», процесуальні строки накладення адміністративного стягнення обчисляються з моменту виявлення правопорушення (цей момент може співпадати з моментом складання протоколу про порушення митних правил, а також відраховуватись з моменту встановлення ознак правопорушення).
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді керівника ТОВ «АВТОТАТО», вчинив дії, спрямовані на переміщення товару, а саме легкового автомобіля VOLKSWAGEN JETTA, номер кузова НОМЕР_7 , вартістю 600 євро (або еквівалент 23 430,96 гривень за курсом НБУ на час переміщення транспортного засобу через митний кордон України) через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення документів, а саме рахунок-проформу від 01.06.2023 № 39080, що містить неправдиві відомості щодо відправника (продавця) товару.
Разом з тим, 06.02.2025 Житомирською митницею отримано лист Департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби України від 06.02.2025 № 26/26-04/7/321 (вхідний митниці від 06.02.2025 № 1098/4-20), яким надіслано відповідь митних органів Королівства Нідерланди від 31.01.2025 № NL24DZA01882096WZ (вхідний Держмитслужби від 31.01.2025 № 234/11/26) на запит про надання адміністративної допомоги в проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при ввезенні на митну територію України транспортного засобу марки - NISSAN, модель - NOTE, номер кузова НОМЕР_11 , що слідував на адресу ТОВ «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092).
У відповідності до інформації, наявної в АСМО «Інспектор», встановлено, що 29 квітня 2023 року о 09:38, громадянин України ОСОБА_5 (паспорт НОМЕР_12 ) через пункт пропуску «Устилуг - Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці, згідно документу контролю доставки, а саме електронної митної декларації ІМЕЕ № 23UA101000903447U1 ввіз на митну територію України товар, а саме: «легковий автомобіль марки NISSAN, модель NOTE, номер кузова НОМЕР_11 » з реєстраційним номерним знаком НОМЕР_13 .
У якості підстави для переміщення цього транспортного засобу через митний кордон України громадянин України ОСОБА_5 подав митним органам України документи, у тому числі свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 04.04.2023 № НОМЕР_14 та рахунок-проформу від 26.04.2023 № 24048, згідно заповнених граф якого продавець: AUTO1 European Cars B.V., (Hoogoorddreef 11, 3rd floor, 1101 BA Amsterdam,The Netherlands), покупець: LLC «AUTOTATO» (st. Nebesnoi Sotni, с. Zlitomyr, bild. 5a, ap 4, St. Nr./Tax No. 44984950).
Вартість цього товару (транспортного засобу), відповідно до рахунку-проформи від 26.04.2023 № 24048, становить 1000 євро.
05.05.2023 до відділу митного оформлення «Оліївка» (ВМО №1) митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці керівником, особою уповноваженою на роботу з митними органами ТОВ «АВТОТАТО» ОСОБА_1 подано електронну митну декларацією типу ІМ40ДЕ № 23UA101020015887U5, відповідно до якої було проведено митне оформлення товару: «легковий автомобіль: марки NISSAN, модель NOTE, номер кузова - НОМЕР_11 , тип двигуна - бензиновий, робочий об'єм циліндрів двигуна - 1598 см3, кількість місць - 5, тип кузова - універсал, колісна формула - 4х2, календарний рік виготовлення 2007; модельний рік виготовлення 2007; дата першої реєстрації 10.12.2007р; країна відправлення/експорту - Королівство Нідерландів NL», який відповідно до рахунку-проформи від 26.04.2023 № 24048 та поданої митної декларації слідував на адресу покупця, товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092) за ціною 1000 євро, що з урахуванням курсу НБУ на дату переміщення 29.04.2023 транспортного засобу через митний кордон України, у національній валюті становило 40 346,10 гривень).
За результатом опрацювання інформації, наданої митними органами Королівства Нідерланди, встановлено, що після проведеного аудиту в компанії AUTO1 митні органи Королівства Нідерланди зазначають, що дана компанія, для поставки легкових автомобілів, не укладала жодних контрактів (договорів) на купівлю-продаж з ТОВ «АВТОТАТО», з чого можливо зробити висновок, що контракт купівлі-продажу від 12.01.2023 №1201/2023, який подавався до митного оформлення та на основі якого здійснювалась поставка товару (легкового автомобіля марки - NISSAN, модель - NOTE, номер кузова НОМЕР_11 ) від відправника (продавця) AUTO1 European Cars B.V. одержувачу (покупцю) ТОВ «АВТОТАТО» є не автентичним. Крім цього, компанія (платформа для продажу вживаних автомобілів) AUTO1 заперечує факт придбання та продажу (реалізації) 43 автомобілів відповідно до списку наданого українськими митними органами (додаток додається) в тому числі легкового автомобіля марки - NISSAN, модель - NOTE, номер кузова НОМЕР_11 (№16 додатку).
Однак, вже під час ввезення на митну територію України, та під час митного оформлення у внутрішній митниці, до митного органу було надано рахунок-проформу від 26.04.2023 № 24048, згідно якого компанія AUTO1 European Cars B.V., (Hoogoorddreef 11, 3rd floor, 1101 BA Amsterdam,The Netherlands) продала товариству з обмеженою відповідальністю «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ 44977092) товар легковий автомобіль марки NISSAN, модель NOTE, номер кузова НОМЕР_11 за ціною 1000,00 євро та на умовах поставки DAP Zhytomyr, що не відповідає дійсності, так як згідно відповіді, наданої митними органами Королівства Нідерланди, компанія (платформа для продажу вживаних автомобілів) AUTO1 European Cars B.V. не здійснювала будь-яких операцій із зазначеним легковим автомобілем, а тому не є відправником (продавцем) цього товару.
З метою з'ясування усіх обставин переміщення та митного оформлення в Україні товару, транспортного засобу марки - NISSAN, модель - NOTE, номер кузова НОМЕР_11 , що слідував на адресу ТОВ «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092) відповідно до рахунку-проформи від 26.04.2023 № 24048, громадянину України ОСОБА_1 , керівнику, особі, уповноваженій на роботу з митними органами ТОВ «АВТОТАТО», та Максиму Українцю, особі що безпосередньо переміщувала цей товар через митний кордон України, митницею було направлено листи-виклики, в яких було запропоновано прибути до управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил для дачі пояснень, або у разі неможливості прибуття надати письмову інформацію з поставлених питань засобами електронної пошти з досиланням поштою, на які вони не з'явились та будь-яких пояснень не надали.
Пунктом 1 частини четвертої ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що для ввезення товарів на митну територію України надаються такі документи та/або відомості, у числі засобами інформаційних технологій: а) заява встановленої форми про намір здійснити ввезення товарів на митну територію України (попереднє повідомлення або попередня митна декларація); б) відомості про найменування, обсяг (кількість) та вартість товарів, які планується ввезти на митну територію України;…». Відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ, зовнішньоекономічна діяльність - це діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами. Також даним Законом визначено поняття зовнішньоекономічного договору (контракту). Відповідно, зовнішньоекономічним договором (контрактом), є домовленість двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності. Згідно з ст. 6 цього Закону суб'єкти, які є сторонами зовнішньоекономічного договору (контракту), мають бути здатними до укладання договору (контракту) відповідно до цього та інших законів України та/або закону місця укладання договору (контракту). Зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності при складанні тексту зовнішньоекономічного договору (контракту) мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі цим та іншими законами України. Зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій або в електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом.
Згідно частини 1 статті 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи. Відповідно до статті 65 Господарського кодексу України: пункт 3 - для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства; пункт 5 - керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Частиною 1 статті 483 Митного кодексу України, в редакції, чинній станом на дату переміщення (29.04.2023) цього товару (транспортного засобу) через митний кордон України, встановлено, що переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Згідно Закону України від 21.11.2023 № 3475-IX частиною 1 статті 483 Митного кодексу України встановлено наступне: «переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю».
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями,внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Відповідно до п. 6 цієї Постанови підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Протоколу № II про взаємну адміністративну допомогу в митних справах до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (від 21.03.2014) сторони можуть використовувати в своїх протоколах представлення доказів, звітах і свідченнях, а також у судових розглядах і представленні обвинувачення в судах інформацію, які вони отримали, і документи, з якими вони були ознайомлені відповідно до положень цього Протоколу, як докази. Згідно ч. 1 ст. 467 Митного кодексу України, зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 08.11.2018 № 2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», процесуальні строки накладення адміністративного стягнення обчисляються з моменту виявлення правопорушення (цей момент може співпадати з моментом складання протоколу про порушення митних правил, а також відраховуватись з моменту встановлення ознак правопорушення).
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді керівника ТОВ «АВТОТАТО», вчинив дії, спрямовані на переміщення товару, а саме легкового автомобіля NISSAN NOTE, номер кузова НОМЕР_11 , вартістю 1000 євро (або еквівалент 40 346,10 гривень за курсом НБУ на час переміщення транспортного засобу через митний кордон України) через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення документів, а саме рахунок-проформу від 26.04.2023 № 24048, що містить неправдиві відомості щодо відправника (продавця) товару.
Крім того, 06.02.2025 Житомирською митницею отримано лист Департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби України від 06.02.2025 № 26/26-04/7/321 (вхідний митниці від 06.02.2025 № 1098/4-20), яким надіслано відповідь митних органів Королівства Нідерланди від 31.01.2025 № NL24DZA01882096WZ (вхідний Держмитслужби від 31.01.2025 № 234/11/26) на запит про надання адміністративної допомоги в проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при ввезенні на митну територію України транспортного засобу марки - VOLKSWAGEN, модель - GOLF, номер кузова НОМЕР_15 , що слідував на адресу ТОВ «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092).
У відповідності до інформації, наявної в АСМО «Інспектор», встановлено, що 08 червня 2023 року о 22:49, громадянин України ОСОБА_6 (паспорт НОМЕР_16 ) через пункт пропуску «Угринів - Долгобичув» митного поста «Угринів» Львівської митниці, згідно документу контролю доставки, а саме електронної митної декларації ІМЕЕ № 23UA101000904835U1 ввіз на митну територію України товар, а саме: «легковий автомобіль марки VOLKSWAGEN, модель GOLF, номер кузова НОМЕР_15 » на транспортному засобі з реєстраційними номерними знаками НОМЕР_17 / НОМЕР_18 .
У якості підстави для переміщення цього транспортного засобу через митний кордон України громадянин України ОСОБА_6 подав митним органам України документи, у тому числі свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 08.04.2021 № НОМЕР_19 та рахунок-проформу від 01.06.2023 № 68309, згідно заповнених граф якого продавець: AUTO1 European Cars B.V., (Hoogoorddreef 11, 3rd floor, 1101 BA Amsterdam,The Netherlands), покупець: LLC «AUTOTATO» (Ukraine, Zhlitomyr, st. Nebesnoi Sotni, 5A, St. Nr./Tax No. 0044977092).
Вартість цього товару (транспортного засобу), відповідно до рахунку-проформи від 01.06.2023 № 68309, становить 1100 євро.
12.06.2023 до відділу митного оформлення «Оліївка» (ВМО №1) митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці керівником, особою уповноваженою на роботу з митними органами ТОВ «АВТОТАТО» ОСОБА_1 подано електронну митну декларацією типу ІМ40ДЕ № 23UA101020020984U9, відповідно до якої було проведено митне оформлення товару: «легковий автомобіль: марки VOLKSWAGEN, модель GOLF, номер кузова - НОМЕР_15 , тип двигуна - бензиновий, робочий об'єм циліндрів двигуна - 1390 см3, кількість місць - 5, тип кузова - універсал, колісна формула - 4х2, календарний рік виготовлення 2008; модельний рік виготовлення 2008; дата першої реєстрації 03.09.2008р; країна відправлення/експорту - Федеративна Республіка Німеччина DE», який відповідно до рахунку-проформи від 01.06.2023 № 68309 та поданої митної декларації слідував на адресу покупця, товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092) за ціною 1100 євро, що з урахуванням курсу НБУ на дату переміщення 08.06.2023 транспортного засобу через митний кордон України, у національній валюті становило 43 103,61 гривні).
За результатом опрацювання інформації, наданої митними органами Королівства Нідерланди, встановлено, що після проведеного аудиту в компанії AUTO1 митні органи Королівства Нідерланди зазначають, що дана компанія, для поставки легкових автомобілів, не укладала жодних контрактів (договорів) на купівлю-продаж з ТОВ «АВТОТАТО», з чого можливо зробити висновок, що контракт купівлі-продажу від 12.01.2023 №1201/2023, який подавався до митного оформлення та на основі якого здійснювалась поставка товару (легкового автомобіля марки - VOLKSWAGEN, модель - GOLF, номер кузова НОМЕР_15 ) від відправника (продавця) AUTO1 European Cars B.V. одержувачу (покупцю) ТОВ «АВТОТАТО» є не автентичним. Крім цього, компанія (платформа для продажу вживаних автомобілів) AUTO1 заперечує факт придбання та продажу (реалізації) 43 автомобілів відповідно до списку наданого українськими митними органами (додаток додається) в тому числі легкового автомобіля марки - VOLKSWAGEN, модель - GOLF, номер кузова НОМЕР_15 (№22 додатку).
Однак, вже під час ввезення на митну територію України, та під час митного оформлення у внутрішній митниці, до митного органу було надано рахунок-проформу від 01.06.2023 № 68309, згідно якого компанія AUTO1 European Cars B.V., (Hoogoorddreef 11, 3rd floor, 1101 BA Amsterdam,The Netherlands) продала товариству з обмеженою відповідальністю «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ 44977092) товар легковий автомобіль марки VOLKSWAGEN, модель GOLF, номер кузова НОМЕР_15 за ціною 1100,00 євро та на умовах поставки DAP Житомир, що не відповідає дійсності, так як згідно відповіді, наданої митними органами Королівства Нідерланди, компанія (платформа для продажу вживаних автомобілів) AUTO1 European Cars B.V. не здійснювала будь-яких операцій із зазначеним легковим автомобілем, а тому не є відправником (продавцем) цього товару.
З метою з'ясування усіх обставин переміщення та митного оформлення в Україні товару, транспортного засобу марки - VOLKSWAGEN, модель - GOLF, номер кузова НОМЕР_15 , що слідував на адресу ТОВ «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092) відповідно до рахунку-проформи від 01.06.2023 № 68309, громадянину України ОСОБА_1 , керівнику, особі, уповноваженій на роботу з митними органами ТОВ «АВТОТАТО», та ОСОБА_7 , особі що безпосередньо переміщувала цей товар через митний кордон України, митницею було направлено листи-виклики, в яких було запропоновано прибути до управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил для дачі пояснень, або у разі неможливості прибуття надати письмову інформацію з поставлених питань засобами електронної пошти з досиланням поштою, на які вони не з'явились та будь-яких пояснень не надали.
Пунктом 1 частини четвертої ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що для ввезення товарів на митну територію України надаються такі документи та/або відомості, у числі засобами інформаційних технологій: а) заява встановленої форми про намір здійснити ввезення товарів на митну територію України (попереднє повідомлення або попередня митна декларація); б) відомості про найменування, обсяг (кількість) та вартість товарів, які планується ввезти на митну територію України;…». Відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ, зовнішньоекономічна діяльність - це діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами. Також даним Законом визначено поняття зовнішньоекономічного договору (контракту). Відповідно, зовнішньоекономічним договором (контрактом), є домовленість двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності. Згідно з ст. 6 цього Закону суб'єкти, які є сторонами зовнішньоекономічного договору (контракту), мають бути здатними до укладання договору (контракту) відповідно до цього та інших законів України та/або закону місця укладання договору (контракту). Зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності при складанні тексту зовнішньоекономічного договору (контракту) мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі цим та іншими законами України. Зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій або в електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом.
Згідно частини 1 статті 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи. Відповідно до статті 65 Господарського кодексу України: пункт 3 - для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства; пункт 5 - керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Частиною 1 статті 483 Митного кодексу України, в редакції, чинній станом на дату переміщення (08.06.2023) цього товару (транспортного засобу) через митний кордон України, встановлено, що переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Згідно Закону України від 21.11.2023 № 3475-IX частиною 1 статті 483 Митного кодексу України встановлено наступне: «переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю».
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями,внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Відповідно до п. 6 цієї Постанови підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Протоколу № II про взаємну адміністративну допомогу в митних справах до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (від 21.03.2014) сторони можуть використовувати в своїх протоколах представлення доказів, звітах і свідченнях, а також у судових розглядах і представленні обвинувачення в судах інформацію, які вони отримали, і документи, з якими вони були ознайомлені відповідно до положень цього Протоколу, як докази. Згідно ч. 1 ст. 467 Митного кодексу України, зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 08.11.2018 № 2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», процесуальні строки накладення адміністративного стягнення обчисляються з моменту виявлення правопорушення (цей момент може співпадати з моментом складання протоколу про порушення митних правил, а також відраховуватись з моменту встановлення ознак правопорушення).
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді керівника ТОВ «АВТОТАТО», вчинив дії, спрямовані на переміщення товару, а саме легкового автомобіля VOLKSWAGEN GOLF, номер кузова НОМЕР_15 , вартістю 1100 євро (або еквівалент 43 103,61 гривні за курсом НБУ на час переміщення транспортного засобу через митний кордон України) через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення документів, а саме рахунок-проформу від 01.06.2023 № 68309, що містить неправдиві відомості щодо відправника (продавця) товару.
Разом з тим, 06.02.2025 Житомирською митницею отримано лист Департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби України від 06.02.2025 № 26/26-04/7/321 (вхідний митниці від 06.02.2025 № 1098/4-20), яким надіслано відповідь митних органів Королівства Нідерланди від 31.01.2025 № NL24DZA01882096WZ (вхідний Держмитслужби від 31.01.2025 № 234/11/26) на запит про надання адміністративної допомоги в проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при ввезенні на митну територію України транспортного засобу марки - TESLA, модель - MODEL S, номер кузова НОМЕР_20 , що слідував на адресу ТОВ «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092).
У відповідності до інформації, наявної в АСМО «Інспектор», встановлено, що 20 січня 2023 року о 22:24, громадянин України ОСОБА_8 (паспорт НОМЕР_21 ) через пункт пропуску «Устилуг-Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці, згідно документу контролю доставки, а саме електронної митної декларації ІМЕЕ № 23UA101020001801U8 ввіз на митну територію України товар, а саме: «легковий автомобіль марки TESLA, модель MODEL S, номер кузова НОМЕР_20 » на транспортному засобі з реєстраційними номерними знаками НОМЕР_22 / НОМЕР_23 .
У якості підстави для переміщення цього транспортного засобу через митний кордон України громадянин України ОСОБА_8 подав митним органам України документи, у тому числі свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 20.09.2022 № НОМЕР_24 та рахунок-проформу від 11.10.2022 № 27674, згідно заповнених граф якого продавець: AUTO1 European Cars B.V., (Hoogoorddreef 11, 3rd floor, 1101 BA Amsterdam,The Netherlands), покупець: «AUTOTATO» LLC (st. Heavenly Handred, building 5a, 10014 Zlitomyr, Ukraine, St. Nr./Tax No. 44977092).
Вартість цього товару (транспортного засобу), відповідно до рахунку-проформи від 11.10.2022 № 27674, становить 41350 євро.
23.01.2023 до відділу митного оформлення «Оліївка» (ВМО №1) митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці керівником, особою уповноваженою на роботу з митними органами ТОВ «АВТОТАТО» ОСОБА_1 подано електронну митну декларацією типу ІМ40ДЕ № 23UA101020002064U8, відповідно до якої було проведено митне оформлення товару: «легковий автомобіль: марки TESLA, модель MODEL S, номер кузова - НОМЕР_20 , тип двигуна - електричний, ємність батареї: 100 кВт*г, кількість місць - 5, тип кузова - Ліфтбек, колісна формула - 4х4, календарний рік виготовлення 2020; модельний рік виготовлення 2021; дата першої реєстрації 01.01.2021р; країна відправлення/експорту - Сполучені Штати Америки US», який відповідно до рахунку-проформи від 11.10.2022 № 27674 та поданої митної декларації слідував на адресу покупця, товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092) за ціною 41350 євро, що з урахуванням курсу НБУ на дату переміщення 20.01.2023 транспортного засобу через митний кордон України, у національній валюті становило 1 634 214,03 гривень).
За результатом опрацювання інформації, наданої митними органами Королівства Нідерланди, встановлено, що після проведеного аудиту в компанії AUTO1 митні органи Королівства Нідерланди зазначають, що дана компанія, для поставки легкових автомобілів, не укладала жодних контрактів (договорів) на купівлю-продаж з ТОВ «АВТОТАТО», з чого можливо зробити висновок, що контракт купівлі-продажу від 12.01.2023 №1201/2023, який подавався до митного оформлення та на основі якого здійснювалась поставка товару (легкового автомобіля марки - TESLA, модель - MODEL S, номер кузова НОМЕР_20 ) від відправника (продавця) AUTO1 European Cars B.V. одержувачу (покупцю) ТОВ «АВТОТАТО» є не автентичним. Крім цього, компанія (платформа для продажу вживаних автомобілів) AUTO1 заперечує факт придбання та продажу (реалізації) 43 автомобілів відповідно до списку наданого українськими митними органами (додаток додається) в тому числі легкового автомобіля марки - TESLA, модель - MODEL S, номер кузова НОМЕР_20 (№1 додатку).
Однак, вже під час ввезення на митну територію України, та під час митного оформлення у внутрішній митниці, до митного органу було надано рахунок-проформу від 11.10.2022 № 27674, згідно якого компанія AUTO1 European Cars B.V., (Hoogoorddreef 11, 3rd floor, 1101 BA Amsterdam,The Netherlands) продала товариству з обмеженою відповідальністю «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ 44977092) товар легковий автомобіль марки TESLA MODEL S, номер кузова НОМЕР_20 за ціною 41350,00 євро та на умовах поставки DPU Zhytomyr, що не відповідає дійсності, так як згідно відповіді, наданої митними органами Королівства Нідерланди, компанія (платформа для продажу вживаних автомобілів) AUTO1 European Cars B.V. не здійснювала будь-яких операцій із зазначеним легковим автомобілем, а тому не є відправником (продавцем) цього товару.
З метою з'ясування усіх обставин переміщення та митного оформлення в Україні товару, транспортного засобу марки - TESLA, модель - MODEL S, номер кузова НОМЕР_20 , що слідував на адресу ТОВ «АВТОТАТО», (10014, вул. Небесної Сотні, буд. 5-а, м. Житомир, код ЄДРПОУ: 44977092) відповідно до рахунку-проформи від 11.10.2022 № 27674, громадянину України ОСОБА_1 , керівнику, особі, уповноваженій на роботу з митними органами ТОВ «АВТОТАТО», та Дмитру Ослюку, особі що безпосередньо переміщувала цей товар через митний кордон України, митницею було направлено листи-виклики, в яких було запропоновано прибути до управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил для дачі пояснень, або у разі неможливості прибуття надати письмову інформацію з поставлених питань засобами електронної пошти з досиланням поштою, на які вони не з'явились та будь-яких пояснень не надали.
Пунктом 1 частини четвертої ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що для ввезення товарів на митну територію України надаються такі документи та/або відомості, у числі засобами інформаційних технологій: а) заява встановленої форми про намір здійснити ввезення товарів на митну територію України (попереднє повідомлення або попередня митна декларація); б) відомості про найменування, обсяг (кількість) та вартість товарів, які планується ввезти на митну територію України;…». Відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ, зовнішньоекономічна діяльність - це діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами. Також даним Законом визначено поняття зовнішньоекономічного договору (контракту). Відповідно, зовнішньоекономічним договором (контрактом), є домовленість двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності. Згідно з ст. 6 цього Закону суб'єкти, які є сторонами зовнішньоекономічного договору (контракту), мають бути здатними до укладання договору (контракту) відповідно до цього та інших законів України та/або закону місця укладання договору (контракту). Зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності при складанні тексту зовнішньоекономічного договору (контракту) мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі цим та іншими законами України. Зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій або в електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом.
Згідно частини 1 статті 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи. Відповідно до статті 65 Господарського кодексу України: пункт 3 - для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства; пункт 5 - керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Частиною 1 статті 483 Митного кодексу України, в редакції, чинній станом на дату переміщення (20.01.2023) цього товару (транспортного засобу) через митний кордон України, встановлено, що переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Згідно Закону України від 21.11.2023 № 3475-IX частиною 1 статті 483 Митного кодексу України встановлено наступне: «переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю».
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями,внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Відповідно до п. 6 цієї Постанови підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Протоколу № II про взаємну адміністративну допомогу в митних справах до Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (від 21.03.2014) сторони можуть використовувати в своїх протоколах представлення доказів, звітах і свідченнях, а також у судових розглядах і представленні обвинувачення в судах інформацію, які вони отримали, і документи, з якими вони були ознайомлені відповідно до положень цього Протоколу, як докази. Згідно ч. 1 ст. 467 Митного кодексу України, зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 08.11.2018 № 2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», процесуальні строки накладення адміністративного стягнення обчисляються з моменту виявлення правопорушення (цей момент може співпадати з моментом складання протоколу про порушення митних правил, а також відраховуватись з моменту встановлення ознак правопорушення).
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді керівника ТОВ «АВТОТАТО», вчинив дії, спрямовані на переміщення товару, а саме легкового автомобіля TESLA MODEL S, номер кузова НОМЕР_20 , вартістю 41350 євро (або еквівалент 1 634 214,03 гривень за курсом НБУ на час переміщення транспортного засобу через митний кордон України) через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення документів, а саме рахунок-проформу від 11.10.2022 № 27674, що містить неправдиві відомості щодо відправника (продавця) товару.
Отже, в діях ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.
В крайнє судове засідання 14.10.2025 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Захисник ОСОБА_1 - адвокат Охрімчук Т.В. просила проводити розгляд справи без його участі, тому суд розглянув справу у відсутності ОСОБА_1 .
Крім того, ОСОБА_9 зазначила, що ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаних порушень не визнає. Сам ОСОБА_1 приганяв та переміщав всі автомобілі як водій із-за кордону в Україну через митницю. Підтримала надані нею письмові заперечення, у яких просить закрити провадження у справах про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, обгрунтовуючи їх тим, що матеріали справи відносно ОСОБА_1 не містять доказів на підтвердження вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а також що протоколи про порушення митних правил не відповідають вимогам закону, ґрунтуються на недопустимих доказах, складені з пропуском встановлених строків та без доведення наявності умислу в діях особи. Разом з тим, просила справи об'єднати справи в одне провадження.
Представник митниці просив розглянути справу за наявними матеріалами справи, визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України та застосувати стягнення за санкцією статті, з конфіскацією транспортних засобів. Щодо об'єднання справ в одне провадження покладався на розсуд суду.
Заслухавши пояснення захисника та представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Частина 1 статті 483 Митного кодексу України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, окрім зазначеного, підтверджується наступними доказами: протоколами про порушення митних правил №0111/UA10100/2025, №0117/UA10100/2025, №0103/UA10100/2025, №0114/UA10100/2025 та №0118/UA10100/2025 від 24.03.2025; завіреними копіями листів про направлення протоколів про пмп від 24.03.2025; завіреними копіями листів згрупованих поштових відправлень №27.03.2025; завіреними копіями листів Час перевірки статусу відстеження: 2025-04.16; завіреними копіями ЕМД типу: IM EE 23UA101000904853U2, ІМ40ДЕ 23UA101020020736U0, IM EE 23UA101000902852U6, ІМ40ДЕ 23UA101020012680U6, IM EE 23UA101020001801U8, ІМ40ДЕ 23UA101020002064U8, IM EE 23UA101000903447U1, ІМ40ДЕ 23UA101020015887U5, IM EE 23UA101000904835U1, ІМ40ДЕ 23UA101020020984U9; завіреними копіями інвойсів; завіреними копіями свідоцтв про реєстрацію тз; звіренимою копією коонтракту від 12.01.2023 №1201/2023; завіреними копіями сертифікатів відповідності від 10.04.2023 №UA.018.006965-23, від 09.06.2023 №UA.008.038988-23, від 02.05.2023 №UA.018.008670-23; завіреною копією листа відповіді митних органів Королівства Нідерланди з перекладом; завіреними копіями облікової картки ТОВ «АВТОТАТО» від 16.02.2024 №121/2023/482; письмовими поясненнями адвоката Охрімчук Т.В.; доповідними записками; скріншотами; викликами та іншими матеріалами справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо (відправника/експортера), покупця (одержувача), року виробництва товару, умов поставки, а так само вартості товару, відомостей необхідних для визначення його вартості та нарахування митних платежів.
Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних порушень. Вказані матеріали складені у відношенні однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд. У зв'язку з чим, на підставі ст. 36 КУпАП, дані матеріали підлягають об'єднанню в одне провадження.
Санкція ч. 1 ст. 483 МК України передбачає накладення на правопорушника штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
Враховуючи викладене, доводи захисника про відсутність складу адміністративного правопорушення у діях ОСОБА_1 є необґрунтованими, а тому суд не може їх покласти в основу свого рішення.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд дійшов висновку про застосування до особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару - безпосередніх предметів порушення митних правилбез конфіскації предметів порушення з урахуванням рішення Конституційного Суду України №5-р(II)/2023 від 05.07.2023 року, яким абз. 2 ч. 1 ст. 483 МК України в частині конфіскації товарів був визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). Суд звертає увагу, що накладення на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу у розмірі 50% вартості безпосередніх предметів порушення митних правил, а також у разі одночасної конфіскації цих безпосередніх предметів порушення митних правил грошових коштів, на переконання суду становитиме надмірне втручання держави у право володіння особи через позбавлення значної частини коштів, а також не відповідатиме принципам розумності, справедливості та пропорційності, з урахуванням фактичної відсутності завдання правопорушенням майнової шкоди державним інтересам.
Таке адміністративне стягнення буде необхідним та достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладене таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 483, 527, 528 Митного кодексу України, ст.ст. 36, 40-1 КУпАП,
Об'єднати в одне провадження справи № 295/9668/25, № 295/9670/25, № 295/9621/25, № 295/9673/25 та № 295/9674/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушень передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.
Об'єднаній справі присвоїти № 295/9668/25.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару, що становить 49893 (сорок дев'ять тисяч вісімсот дев'яносто три) грн 25 коп без конфіскацієї предметів порушення митних правил.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару, що становить 11715 (одинадцять тисяч сімсот п'ятнадцять) грн 48 коп без конфіскації предметів порушення митних правил.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару, що становить 817107 (вісімсот сімнадцять тисяч сто сім) грн 01 коп без конфіскації предметів порушення митних правил.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару, що становить 20173 (двадцять тисяч сто сімдесят три) грн 05 коп без конфіскації предметів порушення митних правил.
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару, що становить 21551 (двадцять одна тисяча п'ятсот п'ятдесят одна) грн 80 коп без конфіскації предметів порушення митних правил.
Відповідно до ст. 36 КпАП України застосувати до ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50% вартості товару, що становить 817107 (вісімсот сімнадцять тисяч сто сім) грн 01 коп без конфіскації предметів порушення митних правил.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі ДСА України судовий збір в розмірі 605, 60 грн. Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя: А.П. Болейко
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.