Рішення від 15.10.2025 по справі 620/4710/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року Чернігів Справа № 620/4710/25

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лукашової О.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України щодо не нарахування та невиплати головному сержанту ОСОБА_1 (в/ч НОМЕР_1 ) збільшеної додаткової винагороди відповідно до постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з 05.04.2022 по 31.12.2022;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити невиплати головному сержанту ОСОБА_1 (в/ч НОМЕР_1 ) спірну додаткову винагороду з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначено, що в спірний період позивач брав безпосередню участь у бойових діях та заходах з відсічі збройної агресії в районах їх проведення, через що набув право на додаткову винагороду за Постановою КМУ № 168, але відповідач відмовив у її виплаті, стверджуючи, що наявні документи підтверджують лише виконання ним службових обов'язків, а не безпосередніх бойових дій, передбачених наказами Держприкордонслужби.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.05.2025 поновлено позивачу строк на звернення до суду з адміністративним позовом, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Вказану ухвалу суду відповідач отримав 05.05.2025, що підтверджується довідкою в матеріалах справи, однак правом для подання відзиву чи заяви про продовження процесуального строку для подання відзиву у встановлений судом 15-денний строк не скористався.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Позивач у спірний період проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії - рульового відділення прикордонних катерів відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б), а з 09.12.2022 - на посаді інспектора прикордонної служби 2І категорії - рульового відділення малих катерів прикордонної застави « ІНФОРМАЦІЯ_4 » прикордонної комендатури « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».

Відповідно до наказів Головнокомандувача від 13.03.2022 № 84, від 30.03.2022 №101, від 01.04.2022 №102, від 30.04.2022 №125, від 02.06.2022 №157, від 01.07.2022 №184, від 01.08.2022 №212, від 01.09.2022 №237, від 01.10.2022 №262, від 01.11.2022 №282, від 02.12.2022 №311, від 02.01.2023 №1 Чернігівська та Сумська області у період з 24.02.2022 по 31.12.2022 визнані районами ведення бойових дій (а.с.23-34).

Згідно з витягами з робочого зошита начальника відділення інспекторів прикордонної служби (прикордонної застави) « ІНФОРМАЦІЯ_4 » прикк « ІНФОРМАЦІЯ_5 » позивач у період з 10.05.2022 по 31.12.2022, зокрема, на території Чернігівської області виконував план з охорони та оборони державного кордону в нарядах: робоча група на кордоні (РГК), вогнева засідка (ВЗ), сторожовий пост (СП), чатовий (ЧТ), пост спостереження (ПС), розшукова-пошукова група (РПГ); контроль за режимом в пункті пропуску (КрП) (а.с.35-83).

Начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на ім'я начальника НОМЕР_2 прикордонного загону подано рапорти про виплату позивачу додаткової винагороди, передбаченої Постановою КМУ № 168 (а.с.85-88), а саме:

- 70 000 грн за періоди з 01.04.2022 по 04.04.2022 за 4 дні, 05.04.2022 по 26.04.2022 за 22 дні; з 07.05.2022 по 31.05.2022 за 25 днів, 01.06.2022 по 30.06.2022 за 30 днів;

- 30 000 грн за період з 01.05.2022 по 31.05.2022 за 31 день.

На адвокатський запит відповідач листом від 09.04.2025 №02.5/4825-25 повідомив, що бойові розпорядження (накази) видавалися стосовно підрозділу в якому позивач проходив службу у ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України в цілому, а не стосовно позивача, надати їх копії немає можливості, оскільки вони мають обмежений гриф доступу (а.с.93-95).

З розрахункових листів (а.с.96-99) встановлено, що позивачу виплачувалась додаткова винагорода, а саме:

- за квітень 2022 року в сумі 30 000,00 грн у травні 2022 року та 9 333,33 грн (пропорційно за 4 дні від 70 000 грн) у червні 2022 року;

- за травень 2022 року в сумі 30 000,00 грн у червні 2022 року;

- за червень 2022 року в сумі 30 000,00 грн у липні 2022 року;

- за липень 2022 року в сумі 30 000,00 грн у серпні 2022 року;

- за серпень 2022 року в сумі 19 354,84 грн (пропорційно за 20 від 30 000 грн) у вересні2022 року;

- за вересень 2022 року в сумі 30 000,00 грн у жовтні 2022 року;

- за жовтень 2022 року в сумі 30 000,00 грн в листопаді 2022 року;

- за листопад 2022 року в сумі 30 000,00 грн у грудні 2022 року;

- за грудень 2022 року в сумі 30 000,00 грн у грудні 2022 року;

На думку позивача, за час служби з 05.04.2022 по 31.12.2022 він не отримав усіх належних сум грошового забезпечення, зокрема, додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн щомісяця, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи нормативно-правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частини першої статті 6 Закону України від 03 квітня 2003 року №661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (далі - Закон №661-IV) Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону №661-IV до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.

Статтею 16 Закону №661-IV визначено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ), дія якого, в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У частині другій статті 9 Закону № 2011-XII установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з абзацами першим і другим частини четвертої статті 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до пункту 2 розділу 1 Інструкції "Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України", затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України 25.06.2018 року № 558 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 року за № 854/32306, грошове забезпечення означає гарантоване державою грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам проходження військової служби та стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення складається із: посадового окладу; окладу за військовим званням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні постановлено ввести воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Строк дії воєнного стану в Україні був продовжений з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента від 14 березня 2022 року № 133/2022, надалі іншими Указами цей строк продовжений та діє на дату розгляду справи.

Пунктом 1 Постанови №168 визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року №793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168» (застосовується з 24.02.2022; далі - Постанова № 793) до Постанови №168 були внесені зміни, відповідно до яких: у пункті 1 в абзаці першому слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць»; доповнено постанову пунктом 2-1 такого змісту: « 2-1. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.».

У решті зміст пункту 1 Постанови № 168 в частині, що стосується виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, на час виникнення спірних правовідносин (з 24.02.2022 до 31.12.2022) не змінювався.

Конкретизація умов, визначених цитованим положенням пункту 1 Постанови №168, залежить від типу військового формування (роду військ), в якому проходить службу військовослужбовець, у зв'язку з чим подальшими змінами, внесеними постановою від 07.07.2022 № 793 (застосовується з 24.02.2022), Постанова № 168 доповнена пунктом 2-1, яким установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів».

Прядок і умови виплат додаткової винагороди визначено:

наказом № 164-АГ від 31.03.2022, що застосовується з 24.02.2022 та діяв до 01.08.2022;

наказом від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» (далі - наказ № 392-АГ), уведений в дію з 01.08.2022;

з 01.12.2022 прийнято наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ (далі - наказ № 628-АГ).

Пунктом 1 Наказу № 164-АГ визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби виплачується додаткова винагорода (пропорційно із розрахунку на місяць) в розмірі 30000 гривень, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплати здійснювати в поточному місяці за попередній місяць.

Відповідно до пункту 2 Наказу № 164-АГ під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» слід розуміти виконання військовослужбовцем:

бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії у складі створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;

бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;

бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;

завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районах ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;

бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

здійснення заходів з виводу сил та засобів з-під удару противника (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);

виконання польотів, пов'язаних з евакуацією військовослужбовців, цивільного населення, озброєння та інших матеріальних засобів з районів бойових дій;

виконання бойових завдань кораблями, катерами, морськими суднами в морській, річковій акваторії (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій).

Пунктом 3 Наказу № 164-АГ передбачено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі одного з таких документів:

бойового наказу (бойового розпорядження);

журналу бойових дій або інших відповідних документів;

рапорту начальника (командира) підрозділу про участь кожного військовослужбовця у бойових діях.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, які ведуть (вели) бойові дії та до яких відряджені військовослужбовці, надавати останнім довідку про участь у вказаних заходах із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.

У період з 01.08.2022 до 30.11.2022 діяв Наказ від 392-/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» (далі Наказ №392-АГ).

У пункті 2 цього Наказу конкретизовано за здійснення яких заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, військовослужбовцям, які проходять службу в органах Держприкордонслужби, додаткова винагорода збільшується до 100000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі:

(1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;

(2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;

(3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей.

(4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;

(5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;

(6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;

(7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;

(8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.

Пунктом 4 Наказу № 392-АГ визначено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:

(1) бойового наказу (бойового розпорядження);

(2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад;

(3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Відповідно до пункту 10 Наказу № 392-АГ облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та підготовку проєкту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покладено на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій.

Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.

У грудні 2022 року діяв наказ Адміністрації Держприкордонслужби 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» (далі - Наказ № 628-АГ).

У пункті 2 цього Наказу конкретизовано за здійснення яких заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, військовослужбовцям, які проходять службу в органах Держприкордонслужби, додаткова винагорода збільшується до 100000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі:

(1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

(2) бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених, які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;

(3) бойових завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);

(4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;

(5) бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;

(6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;

(7) бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів.

Пунктом 3 цього ж Наказу визначено, що документами, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є: 1) бойовий наказ (розпорядження); 2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них; 3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.

Згідно з пунктом 4 Наказу № 628-АГ облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, та підготовку проєкту наказу про виплату додаткової винагороди здійснюється штабами органів Держприкордонслужби, а у випадку відсутності штабу - підрозділом (посадовою особою), який веде облік бойових дій.

Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.

Верховний Суд вже неодноразово висловлював позицію щодо застосування зазначених наказів Адміністрації Держприкордонслужби.

Зокрема, у постанові від 05 грудня 2024 року у справі №120/12613/23 Верховний Суд зазначив, що у переліку завдань, які визначають «безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях або заходах», відсутня чітка прив'язка до меж, бойових (спеціальних) завдань та операцій здійснення самих бойових дій та заходів. Перелік охоплює широкий спектр військових дій, які можуть виконуватися військовослужбовцями як у районах ведення бойових дій, так і поза їх межами. Це означає, що виконання військовослужбовцем різноманітних військових завдань як у районах ведення бойових дій, так і поза їх межами, може вважатися підставою для визнання його участі у бойових діях або заходах.

Верховний Суд у постанові від 05.12.2024 у справі № 120/4135/23 наголосив, що безпосередня участь військовослужбовців у бойових діях або заходах не має тлумачитись надмірно вузько, а перелік завдань може охоплювати широкий спектр бойової діяльності як у районах ведення бойових дій, так і поза ними. За наказом № 164-АГ достатньо було одного документа (бойовий наказ, журнал бойових дій чи рапорт командира), тоді як накази № 392/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ запроваджують додаткові або конкретизовані вимоги і до підтвердження «безпосередньої участі» (конкретизувавши критерії до певних видів бойових завдань) і до кількості, необхідних для підтвердження участі у бойових діях чи заходах, документів - сукупність (альтернатива). Суд підкреслив, що за наявності формальних недоліків у документах, але при фактичному встановленні участі військовослужбовця у бойових діях, відмова у виплаті додаткової винагороди є необґрунтованою. Водночас необхідно керуватися оновленими критеріями, ураховуючи вимоги нових наказів, і ретельно оцінювати кожен наданий доказ, аби визначити, чи дає він підстави для отримання додаткової виплати.

У постанові від 06.03.2025 у справі № 620/18189/23 Верховний Суд вказував про важливість дотримання саме того наказу, який діяв у відповідний період, та необхідність урахування воєнних реалій при оцінці завдань військовослужбовця.

У цій постанові Верховний Суд зауважив, що під час оцінки права на додаткову винагороду за певний період необхідно застосовувати положення того наказу, який був чинним у відповідний час.

Окремо Верховний Суд підкреслив, що в умовах воєнного стану аналіз виконуваних військовослужбовцем завдань не можна проводити виключно на підставі Положення про відділ прикордонної служби, адже воно не враховує специфіку виконання таких завдань під час бойових дій. Якщо в мирний час певне завдання може виглядати як складова звичайної «оперативно-службової діяльності», то в контексті відсічі збройної агресії воно може означати безпосередню участь у бойових діях або заходах. Тому висновки про те, що виконання завдання «вогнева засідка» належить лише до службових обов'язків військовослужбовця і не дає права на збільшену винагороду, визнаються необґрунтованими, оскільки вони не враховують специфіку виконання таких завдань позивачем в умовах воєнного стану.

Суд встановив, що позивач у період з 10.05.2022 по 26.07.2022 (до 08:00) та з 12.08.2022 по 31.12.2022, зокрема, виконував план з охорони та оборони державного кордону в нарядах: робоча група на кордоні (РГК), вогнева засідка (ВЗ), сторожовий пост (СП), чатовий (ЧТ), пост спостереження (ПС), розшукова-пошукова група (РПГ), перебував у резерві та території Чернігівської області.

Основні завдання, права, обов'язки та порядок організації служби прикордонних нарядів з охорони державного кордону і під час виконання завдань, спрямованих на реалізацію функцій Державної прикордонної служби України визначені Інструкцією про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 № 1261. (далі Інструкція №1261 у редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин)

Згідно з пунктом 8 глави 5 розділу ІІ Інструкції №1261, чатовий - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для охорони окремих об'єктів (місць дислокації підрозділів охорони кордону, слідів осіб, транспортних засобів, інших предметів).

Під час виконання завдань чатовий зобов'язаний:

постійно перебувати на території (біля) об'єкта, що охороняється, поки не буде змінений або знятий, й охороняти об'єкт від раптового нападу;

не допускати на територію об'єкта сторонніх осіб і нікого не випускати з його території без дозволу начальника підрозділу охорони кордону та його заступників, старшого зміни прикордонних нарядів або чергового підрозділу;

вести спостереження за місцевістю і повітряним простором;

приймати сигнали прикордонних нарядів, що подаються з ділянки підрозділу охорони кордону, негайно доповідати про них черговому підрозділу;

приймати під охорону замкнені й опечатані (опломбовані) склади, сховища, бокси; постійно перевіряти стан сигналізаційних приладів, що контролюють територію об'єкта;

доповідати черговому підрозділу про повернення прикордонних нарядів і транспортних засобів;

спостерігати за навколишньою місцевістю, здійснювати обхід території об'єкта, звертаючи особливу увагу на приховані підступи до нього;

зупиняти сторонніх осіб, які наближаються або виявлені на території (поблизу) об'єкта, і доповідати черговому підрозділу;

у разі виникнення пожежі подавати команду "Пожежа" і вживати заходів до її гасіння. Після прибуття до місця пожежі інших прикордонників чатовий повертається до виконання своїх обов'язків.

Пунктом 10 глави 5 розділу ІІ Інструкції №1261 передбачено, що пост спостереження - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для візуального спостереження за певною ділянкою державного кордону чи об'єктом з метою виявлення і затримання правопорушників, виявлення ознак підготовки до порушення державного кордону, а також збирання інших даних обстановки.

Під час несення служби пост спостереження зобов'язаний:

послідовно оглядати місцевість у визначених секторах та помічати всі зміни;

при виявленні об'єкта, що тільки з'явився, безперервно спостерігати за ним, зафіксувати час виявлення об'єкта, всі дані про нього, вказавши його характерні ознаки та дії;

у разі якщо об'єкт порушив кордон чи рухається в бік кордону або його дії свідчать про підготовку до порушення кордону, доповісти про це старшому зміни прикордонних нарядів (черговому підрозділу);

у разі переміщення об'єкта в смугу спостереження іншого поста (свого або сусіднього підрозділу охорони кордону) повідомити про це чергового підрозділу і, за наявності зв'язку, сусідній пост спостереження;

при виявленні на території суміжної держави озброєних груп і підрозділів, військової техніки визначити та доповісти старшому зміни прикордонних нарядів їх чисельність (глибину колони), склад, озброєння, порядок і напрямок руху (звідки і куди);

під час несення служби на узбережжі моря (прикордонної річки, озера чи іншої водойми) вміти швидко й чітко визначати пеленг на судно, його курс, віддалення від берега, швидкість руху і державну належність.

Згідно з пунктом 13 глави 5 розділу ІІ Інструкції №1261 розвідувально-пошукова група - прикордонний наряд у складі чотирьох та більше прикордонників, який призначений для охорони оперативно-активних, важкодоступних або віддалених ділянок та напрямків, що знаходяться на значній відстані від підрозділу охорони кордону.

Також розвідувально-пошукова група призначається з метою викриття обстановки в зоні відповідальності, своєчасного запобігання, виявлення та припинення збройних нападів на військові об'єкти, реалізації отриманої оперативної інформації.

Під час віддачі наказу розвідувально-пошуковій групі додатково вказуються: час від'їзду (виходу), прибуття в різні пункти й остаточний термін повернення до підрозділу; прогноз погоди; порядок дій в умовах збройного зіткнення з противником (потрапляння в засідку, ведення бойових дій в оточенні, при спробі захоплення наряду в полон або висунення вимоги здати зброю); порядок дій у разі втрати орієнтування; порядок надання допомоги та евакуації з місця можливих бойових дій.

Особовий склад розвідувально-пошукової групи зобов'язаний:

здійснювати спостереження та прослуховування місцевості, огляд місцевих предметів, господарських та інших об'єктів, транспортних засобів;

виявляти маршрути можливого руху правопорушників, канали переміщення через державний кордон наркотичної речовини, зброї, вибухових речовин, засобів терору, товарів та вантажів;

здійснювати пошук місць можливого переховування (накопичення) незаконних мігрантів;

пересуватися від одного рубежу (точки) до іншого з дотриманням заходів маскування та безпосередньої охорони;

проводити розвідку місцевості щодо безпеки застосування сил і засобів підрозділу охорони, встановлювати можливі місця, які можуть бути використані для збройного нападу, скритих підступів до місць розташування прикордонних підрозділів.

Відповідно до пункту 15 глави 5 розділу ІІ Інструкції №1261 засідка - прикордонний наряд у складі п'ятьох та більше прикордонників, який призначений для затримання правопорушників за завчасно отриманими даними.

Залежно від умов обстановки та місцевості склад наряду посилюється груповою зброєю і додатковим запасом боєприпасів, протитанковими та зенітними засобами.

Під час виконання завдань особовий склад прикордонного наряду зобов'язаний:

після отримання наказу приховано висунутись до місця несення служби на напрямку ймовірного руху правопорушників та уникати свого виявлення в процесі несення служби;

вести спостереження за ймовірними маршрутами руху правопорушників, прослуховувати місцевість, здійснювати контроль за роботою контролюючих засобів (за наявності);

при підході правопорушників до місця розташування засідки здійснити їх затримання та доставлення до підрозділу охорони державного кордону;

суворо дотримуватись заходів маскування.

Згідно з пунктом 22 глави 5 розділу ІІ Інструкції №1261 контроль за режимом - прикордонний наряд у складі одного та більше прикордонників, який призначений для контролю за дотриманням режиму в пунктах пропуску (пунктах контролю, контрольних пунктах в'їзду - виїзду), ведення спостереження за особами і транспортними засобами, які перетинають державний кордон, їх в'їздом (виїздом) у пункт пропуску (пункт контролю, контрольний пункт в'їзду - виїзду), перевірки законності підстав сходження на берег членів екіпажів іноземних суден та інших осіб і повернення на них, а також для огляду місцевості, сигналізаційних і контролюючих засобів.

Під час виконання завдань прикордонний наряд з контролю за режимом зобов'язаний:

рухатись за вказаним маршрутом, уважно оглядати територію пункту пропуску (пункту контролю, контрольного пункту в'їзду-виїзду) та прилеглу до нього місцевість, службові приміщення, місця можливого переховування правопорушників;

перевіряти документи в осіб, які перебувають на території пункту пропуску (пункту контролю, контрольного пункту в'їзду - виїзду), виявляти і затримувати осіб, які незаконно там перебувають;

здійснювати спостереження за поведінкою обслуговуючого персоналу транспортних засобів та осіб, які перебувають у пункті пропуску (пункті контролю, контрольному пункті в'їзду - виїзду), та з урахуванням оцінки ризиків доповідати про виявлені ознаки протиправної діяльності;

у разі виявлення правопорушників або осіб, які намагаються незаконно перетнути кордон, негайно доповідати старшому прикордонних нарядів у пункті пропуску і вживати заходів до переслідування і затримання правопорушників.

Прикордонний наряд може розміщуватися на вишках, перекидних містках, у вагонах поїздів, на баржах, катерах, на українських суднах, портових кранах, у спеціально обладнаних для прихованого спостереження місцях, що убезпечують несення служби або виконання завдань на визначеному маршруті.

Відповідно до пункту 27 глави 5 розділу ІІ Інструкції №1261 робоча група на кордоні (далі - робоча група) - прикордонний наряд у складі двох і більше прикордонників, який призначений для виконання робіт з утримання державного кордону, створення (будівництва, облаштування), удосконалення та підтримання в робочому стані інженерних споруд та загороджень, лінійної частини технічних засобів охорони кордону на державному кордоні, а також охорони державного кордону в місці проведення робіт.

Прибувши до місця виконання завдання, робоча група повинна оглянути місцевість, перевірити сигналізаційні і контролюючі засоби на визначеній під охорону ділянці.

Під час несення служби робоча група зобов'язана:

здійснювати технічне обслуговування, ремонт, облаштування і утримання інженерних споруд і загороджень, усувати виявлені несправності і пошкодження, будувати нові споруди і загородження;

вести спостереження за місцевістю, суворо дотримуватися слідового режиму і не залишати на ділянці інструментів, будівельних матеріалів та інших сторонніх предметів, які можуть бути використані правопорушниками для подолання інженерних споруд та загороджень;

самостійно або у взаємодії з іншими прикордонними нарядами переслідувати і затримувати виявлених правопорушників.

Під час відбиття збройного вторгнення, припинення збройних провокацій та відбиття збройних нападів прикордонний наряд виконує завдання із застосуванням зброї та бойової техніки (за наявності). (пункт 1 глави 1 розділу ІІІ Інструкції №1261)

При виявленні підготовки збройного вторгнення або збройної провокації прикордонний наряд, до переходу супротивником державного кордону, приховано займає вигідну позицію або наявну оборонну споруду, готується до бою, здійснює доповідь черговому підрозділу охорони кордону (старшому зміни прикордонних нарядів або начальнику підрозділу охорони кордону) та веде спостереження. Старший наряду визначає спостерігача та ставить йому завдання, вживає заходів з укриття службових собак та транспортних засобів (за наявності). (пункт 2 глави 1 розділу ІІІ Інструкції №1261)

При раптовому нападі озброєного противника або виявленні засади прикордонний наряд негайно готується до бою, доповідає (подає сигнал) про необхідність допомоги та вражає противника вогнем з наявної зброї, не допускаючи проведення ним маневру або захвату прикордонників. (пункт 6 глави 1 розділу ІІІ Інструкції №1261)

При обстрілі прикордонного наряду з території суміжної держави склад прикордонного наряду займає вигідну позицію та, спостерігаючи за діями противника, готується до відбиття можливого збройного вторгнення. Вести вогонь у відповідь через державний кордон заборонено, крім випадків, визначених чинним законодавством України. (пункт 7 глави 1 розділу ІІІ Інструкції №1261)

Враховуючи викладене вище суд вважає, що виконання завдань з охорони та оборони державного кордону в нарядах: робоча група на кордоні, вогнева засідка, сторожовий пост, чатовий, пост спостереження, розшукова-пошукова група, контроль за режимом в пункті пропуску в умовах воєнного стану, на території Чернігівської області, яка у спірний період, наказами Головнокомандувача, була визнання районом ведення бойових дій, не можна вважати просто черговим службовим обов'язком, а фактично виконання таких завдань прирівнюється до бойових завдань, виконуваних у районах бойових дій.

Також суд враховує, що начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на ім'я начальника НОМЕР_2 прикордонного загону подано рапорти про виплату позивачу додаткової винагороди, передбаченої Постановою КМУ № 168 у розмірі 70 000 грн за періоди з 01.04.2022 по 04.04.2022 за 4 дні, 05.04.2022 по 26.04.2022 за 22 дні; з 07.05.2022 по 31.05.2022 за 25 днів, 01.06.2022 по 30.06.2022 за 30 днів.

Однак відповідач за період з 05.04.2022 по 31.12.2022 не виплатив позивачу додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100 000 грн пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні нацбезпеки й оборони України.

Відтак, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій і докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової винагороди до 100 000 грн відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з 05.04.2022 по 31.12.2022 пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні нацбезпеки й оборони України, а саме, за дні виконання завдань з охорони та оборони державного кордону в нарядах: робоча група на кордоні, вогнева засідка, сторожовий пост, чатовий, пост спостереження, розшукова-пошукова група, контроль за режимом в пункті пропуску та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову винагороду до 100 000 грн, відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 05.04.2022 по 31.12.2022 пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні нацбезпеки й оборони України, а саме, за дні виконання завдань з охорони та оборони державного кордону в нарядах: робоча група на кордоні, вогнева засідка, сторожовий пост, чатовий, пост спостереження, розшукова-пошукова група, контроль за режимом в пункті пропуску.

Щодо інших видів наряду, зокрема "резерв", "вхд", "хв", то суд не вбачає підстав для виплати додаткової винагороди збільшеної до 100 000 грн, оскільки такий наряд не прирівнюється до виконання бойових завдань у районах бойових дій.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).

Відтак, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази відповідача на підтвердження правомірності своїх дій і докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової винагороди до 100 000 грн відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» з 05.04.2022 по 31.12.2022 пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні нацбезпеки й оборони України, а саме, за дні виконання завдань з охорони та оборони державного кордону в нарядах: робоча група на кордоні, вогнева засідка, сторожовий пост, чатовий, пост спостереження, розшукова-пошукова група, контроль за режимом в пункті пропуску.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову винагороду до 100 000 грн, відповідно до постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 05.04.2022 по 31.12.2022 пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні нацбезпеки й оборони України, а саме, за дні виконання завдань з охорони та оборони державного кордону в нарядах: робоча група на кордоні, вогнева засідка, сторожовий пост, чатовий, пост спостереження, розшукова-пошукова група, контроль за режимом в пункті пропуску.

У задоволенні решти позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).

Повне судове рішення складено 15.10.2025.

Суддя Олена ЛУКАШОВА