14 жовтня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/7162/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Фермерського господарства "ПРОГРЕС Л" до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Фермерське господарство «ПРОГРЕС Л» (далі - ФГ «ПРОГРЕС Л») 25.06.2025 звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі - ГУДПС у Чернігівській області), у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи в 2025 році, про що повідомлено позивача листом від 20.03.2025 за №2880/6/25-01-04-04-05;
- зобов'язати відповідача анулювати, з моменту прийняття, рішення щодо у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи в 2025 році та зареєструвати платником єдиного податку четвертої групи з 01.01.2025 року.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що внаслідок територіальної реформи та маючи переплату за податок на нерухоме майно відповідачем протиправно нарахована заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та переведено з платників єдиного податку на загальну систему оподаткування.
Ухвалою судді від 10.07.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, установлено відповідачу строк на подання відзиву на позов.
У визначений судом строк ГУДПС у Чернігівській області надано відзив на позов, у якому позовні вимоги не визнало, зазначило, що за результатами камеральної перевірки встановлено наявність у позивача податкового боргу, а саме з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що є порушенням вимог перебування на спрощеній системі оподаткування, що стало відмовою у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку на 2025 рік.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ГУ ДПС у Чернігівській області проведено камеральну перевірку податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, додатків до неї за 2025 рік та розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік, поданого до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2025 рік ФГ «ПРОГРЕС Л». За результатами аналізу баз даних встановлено наявність у платника податкового боргу станом на 01.01.2025, а саме: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, в сумі 1455,19 грн, що є порушенням вимог перебування платника на спрощеній системі оподаткування, про що складено акт від 17 березня 2025 року №4406/Ж5/25-01-04-04-01 (а.с.27).
Листом від 20.03.2025 №2880/6/25-01-04-04-05 ГУ ДПС у Чернігівській області повідомило, що ФГ «ПРОГРЕС Л» відмовлено у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи в 2025 році. Поданим податковим деклараціям платника єдиного податку четвертої групи: загальній №9038385677 від 20.02.2025 року, звітній №9038360888 від 20.02.2025 року, уточнюючій звітній №9070514318 від 19.03.2025 року, розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік, що подається до Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2025 рік №9421889988 від 30.01.2025 року буде присвоєно статус «Історія подання» (а.с.58).
01.04.2025 за вих. №28/25 позивач звернувся із заявою до ГУ ДПС у Чернігівській області, в якій просив зарахувати переплату по рахунках Сосницької територіальної громади з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в рахунок заборгованості з податку на нерухоме майно на бюджетних рахунках Понорницької селищної територіальної громади та повернути фермерське господарство на систему платників єдиного податку 4 групи (а.с.6).
Листом від 15.05.2025 ГУ ДПС у Чернігівській області повідомило, що позивач має право звернутись із заявою до територіального органу ДПС про помилково та/або надміру сплаченого платежу, який перераховано до бюджету. Також зазначив, що відповідно до п.п.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 ПУ України не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб'єкти господарювання, які станом на 1 січня базового (звітного) року мають податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) В порушення п.п.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 Кодексу ФГ «ПРОГРЕС Л» станом на 01.01.2025 має податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, в сумі 1455,19 грн. Наявність податкового боргу станом на 01.01.2025 є підставою прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку на 2025 рік (п.п.299.6 ст.296 Кодексу) Отже ФГ «ПРОГРЕС Л» не може бути платником податку 4 групи в 2025 році (а.с.6 зворот -7).
Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У свою чергу, порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлюється ст. 298 Податкового кодексу України, п. 298.8 якої передбачено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.8 цієї статті.
Щорічне підтвердження статусу платника єдиного податку, умови та порядок такого підтвердження встановлено правилами пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Згідно із пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Пунктом 299.10 ст. 299 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі, зокрема, якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу (абзац 5).
Аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку про чітке розмежування понять переходу на спрощену систему оподаткування та щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку.
Отже, Податковий кодекс України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку четвертої групи, але не містить норму, відповідно до якої платник, який має податковий борг, не може бути або втрачає статус платника єдиного податку четвертої групи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач станом на 31.12.2024 мав статус платника єдиного податку четвертої групи.
При цьому, відповідного рішення податкового органу про анулювання такої реєстрації відповідачем не приймалося, а тому 01.01.2025 позивач автоматично набув статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.
У свою чергу, позивачем скеровано до контролюючого органу податкову звітність, отриману ГУ ДПС у Чернігівській області (розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік та звітна податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи).
Згідно із абзацом 2 п. 299.11 ст. 299 Податкового кодексу України, у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті. 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу.
Такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Таким чином, нормами Податкового кодексу України передбачений порядок реєстрації або анулювання реєстрації платників єдиного податку. Прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Контролюючий орган має право прийняти рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи, згідно передбаченого Податковим кодексом України порядку.
Єдиним законним способом реалізації владних управлінських функцій є проведення документальної перевірки, на підставі якої встановлюється, що платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), як наслідок - прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку.
Отже, контролюючим органом повинна бути: 1) проведена документальна перевірка платника податків; 2) прийняття рішення про анулювання реєстрації шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.
Тобто, для прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи мають бути виконані всі вимоги передбачені Податковим кодексом України.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі №816/543/17, від 16.04.2018 у справі №808/657/16, від 08.05.2018 у справі №816/1088/17, від 19.04.2019 у справі №822/2037/18.
У постановах Верховного Суду від 26.02.2019 у справі №805/1396/17-а, від 06.05.2020 у справі №812/1137/16 системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що реєстрація особи платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу виключно у випадках, прямо передбачених законодавством.
При цьому прийняттю контролюючим органом відповідного рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку повинно передувати проведення документальної перевірки відповідного платника податку та встановлення під час здійснення такої перевірки порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).
Судом встановлено, що анулювання реєстрації позивача як платника єдиного податку IV групи було здійснено відповідачем без проведення відповідної документальної перевірки, яка передбачена чинним законодавством, та без прийняття відповідного рішення. Направлений позивачу податковим органом лист від 20.03.2025 №2880/6/25-01-04-04-05 не є рішенням суб'єкта владних повноважень.
Отже, відповідачем не було дотримано законодавчо визначену процедуру анулювання реєстрації платника єдиного податку.
Щодо доводів ГУ ДПС у Чернігівській області про наявність у позивача податкового боргу на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, станом на 01.01.2025 у розмірі 1455,19,00 грн, суд вважає їх не обґрунтованими, оскільки такі обставини можуть бути підставою для відмови в реєстрації суб'єкта господарювання платником єдиного податку IV групи, а не для анулювання раніше набутого статусу платника єдиного податку. Крім того, у позивача станом на 01.01.2025 була переплата за податок на нерухоме майно на бюджетних рахунках, про що господарство повідомляло податковий орган.
Отже, у даному випадку, належним способом захисту прав позивача, який забезпечить їх ефективне поновлення, є зобов'язання ГУДПС у Чернігівській області поновити реєстрацію позивача платником єдиного податку четвертої групи в Реєстрі платників єдиного податку з 01 січня 2025.
Статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено принцип законності, який вимагає, щоб органи державної влади та їх посадові особи діяли тільки на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі досліджених доказів та їх правової оцінки, враховуючи встановлені судом обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги мають бути задоволені у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Фермерського господарства "ПРОГРЕС Л" до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Чернігівській області щодо відмови Фермерському господарству "ПРОГРЕС Л" у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи в 2025 році, оформлену листом від 20.03.2025 за №2880/6/25-01-04-04-05.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Чернігівській області поновити Фермерське господарство "ПРОГРЕС Л" в Реєстрі платників єдиного податку як платника єдиного податку четвертої групи з 01 січня 2025 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь Фермерського господарства "ПРОГРЕС Л" судові витрати в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 14 жовтня 2025 року.
Позивач: Фермерське господарство «ПРОГРЕС Л» (код ЄДРПОУ 44314070, вул. Сіверська, буд. 19, с.Авдіївка, Новгород-Сіверський район, Чернігівська область, 16110).
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 44094124, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000).
Суддя С.В. Бородавкіна