Рішення від 13.10.2025 по справі 620/7817/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/7817/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

представник позивача Пінчук К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 та просить наступне.

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом від 10.06.2025 №23 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , в особі Комісії з розгляду питань надання відстрочки військовозобов'язаним від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 8 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, викладених в мотивувальній частині судового рішення.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що рішення Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом від 10.06.2025 №23 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, суперечить нормам чинного законодавства та порушує його права і соціальні гарантії.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представники відповідачів в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 (надалі - Позивач) ІНФОРМАЦІЯ_4 є громадянином України, військовозобов'язаний, перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_3 ), військовий квиток серії НОМЕР_1 , номер в реєстрі Оберіг 020720201358955400008.

З розширених даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, станом на 25.04.2025, Позивач мав відстрочку від призову на військову службу терміном до 09.05.2025, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як усиновлювач, на утриманні якого перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами), або дитиною (дітьми) позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років.

02.06.2025, засобами поштового зв'язку (цінним листом з описом вкладення), Позивач звернувся до Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 (АДРЕСА_3) із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно з п. 8 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Разом із заявою про надання відстрочки Позивачем надано наступні документи:

- нотаріально завірена копія паспорта та ідентифікаційного коду Позивача,

- нотаріально завірена копія військового квитка Позивача серії НОМЕР_1 ,

- нотаріально завірена копія свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 29.10.2021,

- нотаріально завірені копії свідоцтв про народження дітей - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ,

- оригінал довідки про склад сім'ї,

- рішення Козелецького районного суду Чернігівської області від 08.11.2023 у справі №734/2923/23,

- ухвала Козелецького районного суду Чернігівської області від 09.11.2023 у справі №734/2923/23,

- рішення Козелецького районного суду Чернігівської області від 27.03.2023 у справі №734/1421/22,

- рішення Виконавчого комітету Козелецької селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 19.07.2022 №533-34/VIII «Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 » з додатком.

Рішенням Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформленим протоколом від 10 червня 2025 №23, Позивачу відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.

У якості причини відмови зазначено, що Позивачем не надано документів на підтвердження статусу дитини-сироти чи дитини позбавленої батьківського піклування, що визначені Додатком №5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №560, а саме: витяг із рішення районної, районної у місті Києві, Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної рад об'єднаної територіальної громади про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.

Не погодившись з таким рішенням, Позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

З поданих су3ду доказів убачається, що 29.10.2021 Козелецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) зареєстровано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , про що складено актовий запис №107 та видано Свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 .

Позивач, разом з дружиною ОСОБА_7 , виховують та матеріально утримують її дітей - ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Рішенням Козелецького районного суду Чернігівської області від 27.03.2023, у справі №734/1421/22, ОСОБА_10 позбавлено батьківських прав відносно його неповнолітніх дітей: ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Згідно рішення Козелецького районного суду Чернігівської області від 08.11.2023, у справі №734/2923/23, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 усиновлено неповнолітню ОСОБА_4 (до зміни прізвища - ОСОБА_8 ) ІНФОРМАЦІЯ_7 та малолітнього ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Усиновленим дітям змінено прізвище із « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_12 »/« ОСОБА_12 », змінено по-батькові із « ОСОБА_13 » на « ОСОБА_14 » та із « ОСОБА_15 » на « ОСОБА_16 ».

Внесено зміни до актових записів про народження дітей - у графі батько зазначено ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 .

На підставі вказаного рішення суду видано нові свідоцтва про народження дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Згідно Свідоцтва про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_3 від 26.12.2023, батьками ОСОБА_4 є ОСОБА_7 та ОСОБА_1 .

Згідно Свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_4 від 26.12.2023, батьками ОСОБА_3 є ОСОБА_7 та ОСОБА_1 .

Законами України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», та «Про охорону дитинства» визначено терміни:

дитина-сирота - дитина, в якої померли чи загинули батьки;

дитина, позбавлена батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов'язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки, а також діти, розлучені із сім'єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов'язків з причин, які неможливо з'ясувати у зв'язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України або в зоні проведення антитерористичної операції, та безпритульні діти.

Як вже зазначалось, рішенням Козелецького районного суду Чернігівської області від 27.03.2023 у справі №734/1421/22 ОСОБА_10 позбавлено батьківських прав відносно його неповнолітніх дітей: ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Відтак, з моменту набрання законної сили рішенням суду про позбавлення ОСОБА_10 батьківських прав, неповнолітні діти ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_8 набули статусу дітей, позбавлених батьківського піклування.

У свою чергу, рішенням Козелецького районного суду Чернігівської області від 08.11.2023 у справі №734/2923/23 не повнолітня ОСОБА_4 (до зміни прізвища - ОСОБА_8 ) ІНФОРМАЦІЯ_7 та малолітній ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_8 усиновлені ОСОБА_1 .

Вказані діти були усиновлені позивачем, а від так втратили статус дітей, позбавлених батьківського піклування.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року, №259/2022 від 18.04.2022 року, №341/2022 від 17.05.2022 року, №573/2022 від 12.08.2022 року, №757/2022 від 07.11.2022 року, №58/2023 від 06.02.2023 року, №254/2023 від 01.05.2023 року, №451/2023 від 26.07.2023 року строк дії воєнного часу продовжувався.

На момент подачі позову до суду правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України», передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 22 Закону № 3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Так, зокрема, відповідно до частин третьої, п'ятої статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560), який серед іншого, визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відповідно до пунктів 56-58 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії.

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним, які перебувають на військовому обліку в розвідувальних органах, СБУ, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період наказами керівників відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ утворюються відповідні комісії. Надання військовозобов'язаним відстрочок комісіями, утвореними в розвідувальних органах, СБУ, здійснюється відповідно до цього Порядку.

Питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації заброньованим на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, за підприємствами, установами і організаціями, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, комісією не розглядаються.

За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

За приписами пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

Статтею 23 Закону № 3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною- сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років.

Додатком 5 до Порядку № 560 визначено перелік документів, які подаються військовозобов'язаними для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

Відповідно до Переліку документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (Додаток 5 до Порядку №560) частина перша статті 23 Закону 8) усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває (перебувають) дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років: для усиновлювачів - рішення суду про усиновлення.

Так, задля продовження відстрочки від призову на військову службу, Позивачем подана заява від 02.06.2025 про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, яка відповідає формі, визначеній Додатком 4 до Порядку № 560. Позивач у заяві зазначає, що є особою, яка не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 8 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

На підтвердження вказаних обставин Позивачем надано рішення Козелецького районного суду Чернігівської області від 27.03.2023 у справі №734/1421/22 та рішення Козелецького районного суду Чернігівської області від 08.11.2023 у справі №734/2923/23, зі змісту яких цілком можна встановити, що Позивачем усиновлено неповнолітніх дітей - ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , які до моменту усиновлення мали статус дітей, позбавлених батьківського піклування, віком до 18 років.

Суд вважає, що необхідність надання витягу із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, є ознакою надмірного формалізму, оскільки наявність у дитини відповідного статусу, а саме статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, встановлено рішенням Козелецького районного суду Чернігівської області від 27.03.2023 у справі №734/1421/22 про позбавлення батьківських прав ОСОБА_10 .

Окремо суд зазначає, що до 02.06.2025 Позивачу неодноразово надавалась відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації на цій же підставі, передбаченій п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у 2024 - 2025 рр. як усиновлювачу дітей, позбавлених батьківського піклування віком до 18 років і лише за результатами розгляду його заяви від 02.06.2025 Позивачу відмовлено у наданні відстрочки від призову.

З огляду на викладене, суд дійшов переконання, що Відповідач не правомірно відмовив Позивачу в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, як такому, що належним чином підтвердив, що він є усиновлювачем дитини 2010 року народження, позбавленої батьківського піклування.

Окремо суд зазначає, що Позивач, як усиновлювач дитини, яка до моменту усиновлення мала статус дитини, позбавленої батьківського піклування, та на даний час не досягла 18 років, на підставі пункту 8 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, а відтак, має право на відстрочку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом від 10.06.2025 №23 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , в особі Комісії з розгляду питань надання відстрочки військовозобов'язаним від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.06.2025 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 8 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, викладених в мотивувальній частині судового рішення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлено 14 жовтня 2025 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ