Ухвала від 15.10.2025 по справі 600/4570/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

15 жовтня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/4570/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левицького В.К., розглянув матеріали за позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Чернівецькій області звернулося до суду з вказаним позовом, в якому просить: стягнути з ОСОБА_1 податковий борг до місцевого бюджету за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у сумі 34193,05 грн.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 02.10.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали.

Копію ухвали Чернівецького окружного адміністративного суду від 02.10.2025 про залишення позовної заяви без руху надіслано до електронного кабінету позивача та доставлено 03.10.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

На виконання вимог ухвали суду від 02.10.2025, представник позивача подав до суду заяву щодо виконання вимог ухвали суду.

Перевіривши виконання позивачем вимог ухвали суду від 02.10.2025 про залишення позовної заяви без руху, зазначених в мотивувальній частині ухвали, суд вважає, що наявні підстави для повернення позовної заяви позивачу, з огляду на наступне.

Так, ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 02.10.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліку, зазначеного в мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали.

Судом встановлено, що в позовній заяві позивачем зазначено адресу місця проживання/перебування фізичної особи (відповідача) - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ): АДРЕСА_1 .

Із змісту відповіді на запит за обліками ВОМІРМП УДМС у Чернівецькій області видно, що за вказаними обліками громадянин України ОСОБА_1 за РНОКПП НОМЕР_1 не значиться.

Згідно відповіді № 1848734 від 02.10.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за вказаними параметрами особу не встановлено.

Отже, реєстраційний номер облікової картки платника податків та адреса відповідача, зазначена в позовній заяві, не підтверджена відомостями з ВОРМІРМП УДМС у Чернівецькій області та Єдиного державного демографічного реєстру.

З огляду на наведене, позивачу в ухвалі суду запропоновано надати до суду реєстраційний номер облікової картки платника податків відповідача та докази проживання/перебування відповідача за адресою вказаною ним в позовній заяві, зокрема: довідку органу реєстрації про реєстрацію місця проживання/перебування ОСОБА_1 ; копію паспорту відповідача з відомостями про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання особи; докази реєстрації платником податків тощо.

Як зазначалося вище, на виконання вимог ухвали суду від 02.10.2025 представником позивача подано до суду заяву щодо виконання вимог ухвали суду.

В заяві представник позивача зазначав, що на виконання вимог ухвали суду від 02.10.2025 надсилає відповідь на запит з ДРФО від 08.10.2025 № 2413-2025-0002552 про місце народження та місце проживання ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу на адресу: АДРЕСА_2 .

Дослідивши відповідь на запит від 08.10.2025 № 2413-2025-0002552 щодо отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про реєстраційні дані фізичної особи - платника податків ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) видно, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна. Чернівецька область, Чернівецький район, Кам'янецька територіальна громада, с. Багринівка; місце проживання: АДРЕСА_2 .

Суд зауважує, що в позовній заяві позивачем зазначено адресу місця проживання/перебування фізичної особи (відповідача) - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ): АДРЕСА_1 .

Водночас, згідно обліків ВОМІРМП УДМС у Чернівецькій області та відповіді № 1848734 від 02.10.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за вказаними параметрами особу не встановлено (не значиться).

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Наведене визначення є місцем проживання в приватноправовому розумінні.

Натомість відносини щодо місця проживання фізичної особи в публічно-правовому розумінні регулюються Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".

У ст. 3 вказаного Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" надано визначення, зокрема, такого терміну: місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.

У відповідності до ст. 16 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" місце проживання особи, яке на день набрання чинності цим Законом підтверджувалося пропискою або було відповідно зареєстроване, вважається зареєстрованим.

Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру", в редакції чинній до 14.03.2022.

Так, відповідно до п. 3, п. 4 Правил реєстрації місця проживання, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.

Пунктом 9 Правил реєстрації місця проживання визначено, що відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.

Механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265 “Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування)» (далі - Порядок № 265).

Так, відповідно до п. 3, п. 4 Порядку № 265 декларування/реєстрація місця проживання (перебування), зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), зміна місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради.

Особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Згідно п. 36, 41 Порядку створення, ведення та адміністрування реєстрів територіальних громад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265, за зверненням особи, яка декларує/реєструє місце проживання (перебування), власника (співвласників) житла, законного представника (представника) особи або власника (співвласника) житла, уповноваженої особи житла, іпотекодержателя або довірчого власника (далі - суб'єкт звернення) орган реєстрації або центр надання адміністративних послуг видає витяг із реєстру територіальної громади (далі - витяг).

Витяг містить інформацію про прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), дату народження, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), реєстраційний номер (за наявності), адресу та дату задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) або адресу та дату знятого місця проживання (перебування), або відомості про скасоване місце проживання (перебування), вид витягу, дату формування витягу, номер витягу, найменування органу реєстрації, підставу для формування витягу, дату звернення за витягом, відомості про суб'єкта запиту.

Системний аналіз наведених норм права дає змогу зробити висновок про те, що місце проживання - це житло, в якому проживає особа, а реєстрація у встановленому законом порядку місця проживання/перебування підтверджується вичерпним переліком документів, зокрема, паспортом громадянина України, або витягом із реєстру територіальної громади.

Отже, чинним законодавством передбачено чіткі вимоги до реєстрації (декларування) особою місця свого проживання чи перебування, та передбачено документи, які підтверджують таку реєстрацію.

Згідно поданої позивачем відповідь на запит від 08.10.2025 № 2413-2025-0002552 щодо отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про реєстраційні дані фізичної особи - платника податків ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) видно, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна. Чернівецька область, Чернівецький район, Кам'янецька територіальна громада, с. Багринівка; місце проживання: АДРЕСА_2 .

Суд оцінює критично, відповідь на запит з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про реєстраційні дані про фізичні особи-платника податків від 08.10.2025 № 2413-2025-0002552, оскільки вказаний документ не є документом в розумінні Порядку № 265, який підтверджує реєстрацію відповідача у встановленому законом порядку місця проживання/перебування.

Натомість позивачем, не надано до суду копію паспорту громадянина України - відповідача, або витягу із реєстру територіальної громади, належні та допустимі докази, які підтверджують зареєстроване місце проживання/реєстрації відповідача.

Відповідно до п. 70.2 ст. 70 Податкового кодексу України до облікової картки фізичної особи - платника податків вноситься така інформація: прізвище, ім'я та по - батькові; дата народження; місце народження (країна, область, район, населений пункт); місце проживання, а для іноземних громадян - також громадянство; серія, номер свідоцтва про народження, паспорта (аналогічні дані іншого документа, що посвідчує особу), ким і коли виданий.

Відповідно до ч. 4 ст. 124 КАС України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.

Згідно з ч. 4 ст. 126 КАС України особам, які проживають за межами України, повістки вручаються в порядку, встановленому міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, у разі відсутності таких - у порядку, встановленому статтями 85, 86 цього Кодексу.

Тому, судом вбачається, що інформування фізичних осіб здійснюється за місцем їх проживання.

Беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до переконання, що позивачем не виконано ухвалу суду від 02.10.2025 та не надано до суду докази проживання/перебування відповідача за адресою вказаною ним в позовній заяві, зокрема: довідку органу реєстрації про реєстрацію місця проживання/перебування ОСОБА_1 ; копію паспорту відповідача з відомостями про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання особи; докази реєстрації платником податків тощо.

Не надано до суду позивачем також належні та допустимі докази на підтвердження проживання відповідача в Румунії, за адресою наведеною позивачем в заяві на усунення недоліків позовної заяви.

Оскільки позивачем не виконано ухвалу суду від 02.10.2025 про залишення позовної заяви без руху, зазначених в мотивувальній частині ухвали, тому суд вважає, що наявні підстави для повернення позовної заяви позивачу.

Відповідно до ч. 2 ст. 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Продовження строку - це надання нового строку на вчинення процесуальної дії, яка не була з поважної причини вчинена у заздалегідь встановлений судом строк.

Суд зауважує, що позивач не звертався до суду із заявою про продовження процесуальних строків, встановлених судом, в ухвалі суду від 02.10.2025 про залишення позовної заяви без руху, а також не вказав причини неможливості вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк та докази на їх підтвердження.

Пунктами 5 та 8 ч. 5 ст. 160 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують зазначені обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (ст. 161 КАС України).

Згідно п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Відповідно до ч. 6 ст. 169 КАС України про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді.

За результатами розгляду поданої представником позивача заяви про усунення недоліків позовної заяви, суд дійшов висновку, що позивачем не усунуто у строк встановлений судом недоліків позовної заяви, не надано належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів на підтвердження поважності причин неможливості виконання вимог вказаної ухвали, а також не подано заяви про продовження процесуальних строків встановленого судом, в ухвалі суду від 02.10.2025.

Таким чином, судом встановлено, що вимоги ухвали суду від 02.10.2025 про залишення позовної заяви без руху, позивачем не виконані, недоліки позовної заяви не усунуто.

Оскільки позивачем у строк встановлений судом не було усунуто недоліки позовної заяви, тому, на думку суду, наявні підстави для повернення позовної заяви позивачу.

Зважаючи на те, що судом вжито усіх належних заходів для реалізації та забезпечення права позивача на доступ до правосуддя, а позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк визначений судом, тому логічним є застосування до неї передбачених законодавством наслідків - повернення позовної заяви.

Окремо суд звертає увагу, що відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу.

За приписами абз. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.

Доказів того, що податкові документи, в тому числі які стали підставою для формування податкового боргу направлялися відповідачу фізичній особі за місцем проживання відповідача: АДРЕСА_2 , до суду позивачем не надано.

Відтак, позивачем не доведено факту виникнення у нього права на звернення до суду з даним позовом та дотримання ним строку на звернення до суду як то передбачено положеннями абз. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 169 та 248 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву повернути позивачу.

2. Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Згідно ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту підписання.

У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.

Суддя В.К. Левицький