Рішення від 15.10.2025 по справі 600/3317/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/3317/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Чернівецькій області (далі - позивач) звернулося в суд з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить:

- стягнути з ОСОБА_1 податковий борг на загальну суму 9624339,01 грн, в тому числі до державного бюджету - 6455763,60 грн., до місцевого бюджету 2808575,41 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем перед бюджетом рахується податковий борг на загальну суму 9624339,01 грн, який у свою чергу складається з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, податку на доходи фізичних осіб, військового збору, податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів, штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування норм регулювання обігу готівки та адміністративних штрафів та інших санкцій, який у добровільному порядку відповідачем не сплачений.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач правом на подання відзиву у встановлений судом строк не скористався. Ухвала про відкриття провадження направлена за адресою державної реєстрації місця проживання відповідача, однак поштове відправлення повернулося на адресу суду з відміткою поштового зв'язку "адресат відсутній за вказаною адресою".

Частиною 1 статті 174 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що ухвала про відкриття провадження у справі постановляється з додержанням вимог статті 126 цього Кодексу, частиною 11 якої визначено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином

Згідно частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи наведене, ухвала про відкриття провадження у справі вручена відповідачу належним чином, однак відзив ним не подано, за таких обставин, керуючись частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази суд встановив наступне.

Відповідно до розрахунку податкової заборгованості у відповідача наявний податковий борг на загальну суму 9624339,01 грн, що підтверджується матеріалами справи.

На підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 пп.78.1.7 п.78.1 ст.78, ст.79, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-УІ, п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Закону України "Про внесення змін до Податкового Кодексу України та інших законів щодо підтримки платників податків за період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року № 533-ІХ (із змінами внесеними згідно із Законом від 13 травня 2020 року № 591-IX) та Закону України "Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб - підприємців" від 14 липня 2020 року № 786-ІХ, наказу ГУ ДПС у Чернівецькій області № 533-п від 27.02.2025 р. посадовими особами позивача, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка діяльності платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, дотримання норм законодавства щодо ввезення, виробництва чи реалізації підакцизних товарів, з питань обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2018 року по 31,12.2024 року.

Перевіркою встановлено наступні порушення:

Документальною позаплановою невиїзною перевіркою платника податків - фізичної особи ОСОБА_2 встановлено порушення:

1) пп. 16.1.12 п. 16.1 ст. 16, п. 44.1, п. 44.3, п. 44.6 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, не надано для проведення перевірки всіх необхідних документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки в повному обсязі.

2) пп. 16.1.7 п. 16.1 ст. 16, пп. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20, пп. 20.1.14 п. 20.1 ст. 20, пп. 73.3.3 п. 73.3, ст. 73 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, не надано інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження в повному обсязі.

3) абз. 9) пп.298.2.3. п.298.2 ст.298 Податкового кодексу та абз. 3 п.299.10 ст.299 Податкового кодексу України № 2755 від 02.12.2010 р., із змінами та доповненнями, внаслідок порушення платником податків вимог перебування на спрощеній системі оподаткування - здійснення платником 1 або 2 групи діяльності, яка не передбачена у пп.1 або 2 п.291.4 ст.291 Податкового кодексу України № 2755-VI, із змінами та доповненнями платник податків - фізична особа ОСОБА_1 підлягає виключенню з реєстру платників єдиного податку з 01.10.2019 року.

4) п.4) п.293.4 ст.293 Податкового Кодексу України, не застосовано ставку єдиного податку у розмірі 15% до доходу, отриманого від провадження діяльності визначеної у підпункті 3 пункту 291.3 статті 291 Кодексу, чим занижено єдиний податок за серпень 2019 року в загальній сумі 360.00 грн. (2400*15%).

5) пп. 49.18.5 , п.49.18 ст.49, п. 177.11 ст. 177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), в частині неподання подання податкової декларації пре майновий стан та доходи за період з 01.10.2019 р. по 31.12.2019 р., за 2022 рік, 2023 рік, 2024 рік (4 шт).

6) п.п.164.1.1, п.п.164.1.3 п.164.1 ст.164, п.177.1, п.177.2, пп.177.4.1, пп.177.4.2, пп.177.4.4: пп.177.4.5, п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) донараховано податок з доходів фізичних осіб від здійснення господарської діяльності за період з 01.10.2019 року по 31.12.2024 року на загальну суму 2788517,08 грн., в тому числі з 01.10.2019 року по 31.12.2019 року в сумі 34934,94 грн., за період 2020 року в сумі 655065,78 грн., за період 2021 року в сумі 779593,14 грн., за період 2022 року в сумі 466804,45 грн., за період 2023 року в сумі 560052,21 грн., за період 2024 року в сумі 292066,56 грн.

7) підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163, підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168, пункту 171.1 статті 171, підпункту "а" пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року 2755-VI, а саме платником податків - фізичною особою ОСОБА_1 неутриманий податок на доходи фізичних осіб з доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) 9-працівникам за період 2023 року, 2024 року, в результаті чого занижено податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 54522,00 грн.

8) п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), перевіркою встановлено заниження платником податків - фізичною особою ОСОБА_1 за період з 01.10.2019 року по 31.12.2024 року суми військового збору в загальній сумі 232376,40 грн., в тому числі з 01.10.2019 року по 31.12.2019 року в сумі 2911,24 грн., 2020 рік в сумі 54588,81 грн., 2021 рік в сумі 64966,09 грн. 2022 рік в сумі 38900,37 грн., 2023 рік в сумі 46671,01 грн., 2024 рік в сумі 24338,88 грн.

9) п.4 ч.2 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкові державне соціальне страхування" 2464-VI від 08.07.2010року (із змінами та доповненнями) а саме: несвоєчане подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за жовтень 2018 року.

10) абзацу 3 частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску і загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI, підпункту пункту 5 розділу IV Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску і загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953, несвоєчасно сплачено єдиного внеску по коду платежу 71040000 за період з 01.01.2022 по 31.12.2024

11) п.2 ст.7 розділу III Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010 року та Закону України від 06 грудня 2016 року 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", платника податків-фізичною особою ОСОБА_3 занижено єдиний внесок за період 01.10.2019 року по 31.12.2024 року в сумі 1173276,72 грн., в тому числі за період з 01.10.2019 року по 31.12.2019 року в сумі 38558,52 грн., за 2020 рік в сумі 134334,20 грн., за 2021 рік в сумі 223300,00 грн., за 2022 рік в сумі 242088,00 грн., за 2023 рік в сумі 247632,00 грн., за 2024 рік в сумі 287364,00 грн.

12) абз. 7 п. 1 ч. 1 ст. 4, п. 1 ч. 2 ст. 6, абз, 1 ч. 5 ст, 8 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п. 2 пункту 6 розділу III Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953, не визначено базу нарахування єдиного внеску з доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються), яка не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, що призвело до заниження сум доходу, на яку нараховується єдиний внесок всього на загальну суму 66638,00 грн., в тому числі за січень 2023 року в сумі 4422,00 грн., лютий 2023 року в сумі 2948,00 грн, березень 2023 року в сумі 5896,00 грн., квітень 2023 року в сумі 4422,00 грн., травень 2023 року в сумі 5896,00 грн., червень 2023 року в сумі 5896,00 грн., липень 2023 року в сумі 7370,00 грн, серпень 2023 року в сумі 7370,00 грн., вересень 2023 року в сумі 4422,00 грн., жовтень 2023 року в сумі 2948,00 грн., січень 2024 року в сумі 1562,00 грн,, лютий 2024 року в сумі 3124,00 грн., березень 2024 року в сумі 1562,00 грн., квітень 2024 року в сумі 5280,00 грн., травень 2024 року в сумі 3520,00 грн.

13) п.181.1 ст.181, п.183.2. ст..183, п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненням платником податків-фізичною особою ОСОБА_1 занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сумі 3168367 грн., в тому числі, грудень 2019 р. в сумі 41540 грн січень 2020 р. в сумі 24828 грн., червень 2020 р. в сумі 163222 грн., вересень 2020 р. в сумі 17714 грн., грудень 2020 р. в сумі 369088 грн., січень 2021 р. в сумі 41408 грн., лютий 2021 р. в сумі 24942 грн., березень 2021 р. в сумі 66897 грн., квітень 2021 року в сумі 92619 грн., травень 2021 р. в сумі 70830 грн., червень 2021 р. в сумі 37656 грн., липень 2021 р. в сумі 55055 грн., серпень 2021 р. в сумі 68156 грн., вересень 2021 р. в сумі 131852 грн., жовтень 2021 р. в сумі 3000 грн, грудень 2021 р. в сумі 282860 грн., січень 2022 р. в сумі 11600 грн., лютий 2022 р. в сумі 693 грн., квітень 2022 р. в сумі 7600 грн., травень 2022 р. в сумі 32200 грн., червень 2022 р. в сумі 35740 грн., липень 2022 р. в сумі 42480 грн., серпень 2022 р. в сумі 59822 грн., вересень 2022 р. сумі 66366 грн., жовтень 2022 р. в сумі 36995 грн., листопад 2022 р. в сумі 37014 грн., грудень 2022 р. в сумі 129517 грн., січень 2023 р. в сумі 20000 грн., лютий 2023 р. в сумі 13516 грн, березень 2023 р. в сумі 22810 грн., квітень 2023 р. в сумі 79794 грн., травень 2023 р. в сумі 877 грн., червень 2023 р. в сумі 42156 грн., липень 2023 р. в сумі 129026 грн, серпень 2023 р. в сумі 12800 грн., вересень 2023 р. в сумі 12800 грн., жовтень 2023 р. в сумі 6400 грн., грудень 2023 р. сумі 200999 грн., січень 2024 р. в сумі 12800 грн., березень 2024 р. в сумі 25600 грн., травень 2024р. в сумі 12800 грн., червень 2024 р. в сумі 11200 грн., серпень 2024 р. в сумі 8640 грн, вересень 2024 р. в сумі 7920 грн., листопад 2024 р. в сумі 7740 грн., грудень 2024 р. в сумі 273760 грн.

14) 163.1.1 пункту 163.1 статті 163, підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168, пункту 171.1 статті 171, підпункту "а" пункту 176.2 статті 176, підпункту 1.1, підпункту 1.2, підпункту 1.5 пункту 161 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, а саме платником податків - фізичною особою ОСОБА_1 неутриманий військовий збір з доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) 9 - працівникам в сумі на загальну суму 4543,50 грн., у тому числі за січень 2023 року в сумі 301,50 грн., лютий 2023 року в сумі 201,00 грн., березень 2023 року в сумі 402,00 грн., квітень 2023 року в сумі 301,50 грн., травень 2023 року в сумі 402,00 грн., червень 2023 року в сумі 402,00 грн., липень 2023 року в сумі 502,5 грн., серпень 2023 року в сумі 502,50 грн., вересень 2023 року в сумі 301,50 грн., жовтень 2023 року в сумі 201,00 грн., січень 2024 року в сумі 106,50 грн., лютий 2024 року в сумі 213,00 грн., березень 2024 року в сумі 106,30 грн., квітень 2024 року в сумі 360,00 грн., травень 2024 року в сумі 240,00 грн.

15) п.п. 1, 2 та 3 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" із змінами та доповненнями (далі - Закон № 265), не проведено розрахункових операцій в готівковій/безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів) на повну суму покупки через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій у розмірі 1802302,09 грн., за період з 01.01.2024 року по 31.12.2024 року.

За результатами виявлених порушень, позивачем 08.05.2025 року прийнято наступні рішення:

- податкове повідомлення-рішення форми "Д" № 00000/10908/Ж10/24-13-24-04 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 68152.50 грн. (у тому числі: у сумі 54 522,00 грн. - основний платіж, у сумі 13630,50 грн. - штрафна санкція);

- податкове повідомлення-рішення форми "ПС" № 00000/10900/Ж10/24-13-24-04 про застосування штрафної санкції за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції у сумі у сумі 1020.00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "ПС" № 00000/10902/Ж10/24-13-24-04 про застосування штрафної санкції за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції у сумі у сумі 8000.00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "ПС" № 00000/10905/Ж10/24-13-24-04 про застосування штрафної санкції за платежем: податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 1360,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "ПС" №00000/10907/Ж10/24-13-24-04 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 3485646,35 грн. (у тому числі: у сумі 2788517,08 грн. - основний платіж, у сумі 697129,27 грн. - штрафна санкція);

- податкове повідомлення-рішення форми "Д" №00000/10916/Ж10/24-13-24-04 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб у сумі 5679,37 грн. (у тому числі: у сумі 4543,50 грн., у сумі 1135,87 грн.);

- податкове повідомлення-рішення форми "С" № 00000/10917/Ж10/24-13-24-04 про застосування штрафної санкції за платежем: штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки у сумі 1802302,09 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 00000/10915/Ж10/24-13-24-04 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 3960458,75 грн. (у тому числі: у сумі 3168367,00 грн. - основний платіж, у сумі 792091,75 грн. - штрафна санкція);

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 00000/10909/Ж10/24-13-24-04 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 290470,50 грн. ( у тому числі: у сумі 232376,40 грн. - основний платіж, у сумі 58094,10 грн. штрафна санкція).

Зазначені податкові повідомлення - рішення було направлено на адресу відповідача та вручене останньому, що підтверджується копіями рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

У зв'язку із наявністю податкового боргу позивачу було виставлено податкову вимогу форми "Ф" від 30.05.2025 року №0002212-1308-2413, яку було направлено засобами поштового зв'язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення, та вручене останньому, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 04.06.2025.

Таким чином, станом на дату подання позову відповідач має узгоджений податковий борг на суму 9624339,01 грн.

Надаючи оцінку вказаним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 8.1 та п. 8.3 ст. 8 ПК України встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Згідно п.п.14.1.72 п. 14.1 ст. 14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу)

Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень (п. 41.2 ст. 41 ПК України).

У відповідності до п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо гідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

За результатами виявлених порушень, позивачем 08.05.2025 року прийнято наступні рішення:

- податкове повідомлення-рішення форми "Д" № 00000/10908/Ж10/24-13-24-04 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 68152.50 грн. (у тому числі: у сумі 54 522,00 грн. - основний платіж, у сумі 13630,50 грн. - штрафна санкція);

- податкове повідомлення-рішення форми "ПС" № 00000/10900/Ж10/24-13-24-04 про застосування штрафної санкції за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції у сумі у сумі 1020.00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "ПС" № 00000/10902/Ж10/24-13-24-04 про застосування штрафної санкції за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції у сумі у сумі 8000.00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "ПС" № 00000/10905/Ж10/24-13-24-04 про застосування штрафної санкції за платежем: податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 1360,00 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "ПС" №00000/10907/Ж10/24-13-24-04 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 3485646,35 грн. (у тому числі: у сумі 2788517,08 грн. - основний платіж, у сумі 697129,27 грн. - штрафна санкція);

- податкове повідомлення-рішення форми "Д" №00000/10916/Ж10/24-13-24-04 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб у сумі 5679,37 грн. (у тому числі: у сумі 4543,50 грн., у сумі 1135,87 грн.);

- податкове повідомлення-рішення форми "С" № 00000/10917/Ж10/24-13-24-04 про застосування штрафної санкції за платежем: штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки у сумі 1802302,09 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 00000/10915/Ж10/24-13-24-04 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 3960458,75 грн. (у тому числі: у сумі 3168367,00 грн. - основний платіж, у сумі 792091,75 грн. - штрафна санкція);

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 00000/10909/Ж10/24-13-24-04 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 290470,50 грн. ( у тому числі: у сумі 232376,40 грн. - основний платіж, у сумі 58094,10 грн. штрафна санкція).

Зазначені податкові повідомлення - рішення було направлено на адресу відповідача та вручене останньому, що підтверджується копіями рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Пунктом 59.1 статті 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

У зв'язку із наявністю податкового боргу позивачу було виставлено податкову вимогу форми "Ф" від 30.05.2025 року №0002212-1308-2413, яку було направлено засобами поштового зв'язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення, та вручене останньому, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 04.06.2025.

Суд зазначає, що з моменту направлення вимоги борг не переривався та на час розгляду справи не сплачений, що підтверджується карткою особового рахунку.

Доказів самостійної сплати податкового боргу матеріали справи не містять, а відтак сума заборгованості у розмірі 9624339,01 грн перед бюджетом є узгодженою та підлягає сплаті.

Згідно з п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Таким чином, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 9624339,01 грн, який на час розгляду справи не сплачений.

Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму податкового боргу у встановлені законодавством строки до бюджету не сплатив, наявність у відповідача податкового боргу підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та доцільність задоволення позову повністю.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертиз. За відсутності вказаних витрат, суд не вирішує питання про їх стягнення.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг на загальну суму 9624339,01 грн, в тому числі до державного бюджету - 6455763,60 грн., до місцевого бюджету 2808575,41 грн.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200 А, м. Чернівці, 58006, Код ЄДРПОУ 44057187);

Відповідач - фізичнаі особа - підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Суддя І.В. Маренич