Рішення від 14.10.2025 по справі 560/5933/25

Справа № 560/5933/25

РІШЕННЯ

іменем України

14 жовтня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області і Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просить

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 13.02.2025 № 222550016419 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах на підставі пункту 5 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 05.02.2025, зарахувавши у пільговий стаж періоди роботи з 01.01.1996 по 01.09.2010, з 02.09.2010 по 22.05.2020 та зарахувавши до страхового стажу період роботи з 09.09.1988 по 29.03.1991, з 24.09.1991 по 01.04.1992, 01.10.1992 по 24.05.1994.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що рішенням від 13.02.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовило у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно пункту 5 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. До страхового стажу не враховані періоди роботи, згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_1 від 08.12.1987: з 09.09.1988 по 23.09.1991, оскільки наявне виправлення в даті наказу в підставах внесення запису про звільнення. Крім того, запис про звільнення не засвідчено підписом відповідальної особи та печаткою підприємства. Довідка від 20.05.2024 № 815-05-03, за період роботи з 09.09.1988, не врахована, оскільки відсутня інформація про звільнення на підставі первинних документів (наказів, розпоряджень тощо). До страхового стажу вищевказаний період зарахований протягом листопада 1988 року - вересня 1992 року, згідно з довідкою про нарахування заробітної плати від 20.05.2024 №816/05-03; з 24.09.1991 по 01.04.1992, оскільки наявне виправлення в даті наказу в підставах внесення запису про прийняття; з 01.10.1992 по 24.05.1994, оскільки наявний допис дати наказу в підставах внесення запису про прийняття. До стажу роботи дояркою (оператором машинного доїння) не зараховані періоди роботи: з 01.01.1996 по 01.09.2010 відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 15.11.2023 № 4, оскільки довідка не відповідає вимогам Додатку № 5, а саме, не зазначено характер виконуваних робіт, виконання встановлених норм обслуговування, які підтверджуються даними первинного обліку та відсутня інформація щодо фактично відпрацьованого часу дояркою (оператором машинного доїння); з 02.09.2010 по 22.05.2020, згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27.01.2025 № 593/3-25/22, оскільки довідка не відповідає вимогам Додатку № 5, а саме відсутній підпис керівника. Крім того, не підтверджене документально право директора з персоналу на підпис довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Вважає відмову протиправною, оскільки основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Вказує, що трудова книжка серії НОМЕР_2 від 08.12.1987 містить інформацію про трудодні та записи підтверджують наявність 20 років пільгового стажу. Крім того формальності щодо заповнення довідок не можуть бути підставою для обмеження реалізації права на соціальний захист шляхом призначення пенсії. Просить задовольнити позовні вимоги.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що за наслідками розгляду заяви позивачки від 05.01.2025 та доданих до неї документів, прийняте рішення від 13.02.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону № 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи дояркою (оператором машинного доїння) 20 років. Стверджує, що для підтвердження наявності у особи пільгового стажу до органів Пенсійного фонду України необхідно надати трудову книжку, в якій наявні записи, внесені на підставі наказу або довідку за формою, встановленою додатком № 5 Порядку № 637 з додатковою інформацією стосовно жінок, які працюють доярками, а саме відомості про виконання встановлених норм обслуговування. Однак, долучені довідки не містили характеру виконуваних робіт, виконання встановлених норм обслуговування, які підтверджуються даними первинного обліку та відсутня інформація щодо фактично відпрацьованого часу дояркою (оператором машинного доїння) та підпису керівника. Просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Головне управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області правом на подання відзиву не скористалось

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивачка - ОСОБА_1 05.02.2025 подала заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 08.12.1987 позивачка працювала:

з 09.09.1988 по 23.09.1991 продавцем на Кам'янець-подільському харчовому торговому підприємстві,

з 24.09.1991 по 24.05.1994 касиром, продавцем ІІІ категорії в магазині 23,

з 01.01.1996 по 01.09.2010 дояркою у СТОВ ВФ "Мрія",

з 02.09.2010 по 22.05.2020 оператором машинного доїння у ТОВ СП "НІБУЛОН".

За змістом довідки СТОВ ВФ "Мрія" від 15.11.2023 №4 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній позивачка з 01.01.1996 по 01.09.2010 виконувала обов'язки доярки.

Відповідно до довідки ТОВ СП "НІБУЛОН" від 27.01.2025 №593/3-25/22 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній позивачка з 02.09.2010 по 22.05.2020 виконувала машинне доїння корів та встановлені норми обслуговування на рівні, не нижчому від технічно обґрунтованих, за професією, посадою - оператор машинного доїння.

Рішенням від 13.02.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовило позивачці у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно пункту 5 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Страховий стаж становить - 32 роки 04 місяці 18 днів. Стаж роботи дояркою (оператором машинного доїння) не визначений. До страхового стажу не враховані періоди роботи, згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_1 від 08.12.1987: з 09.09.1988 по 23.09.1991, оскільки наявне виправлення в даті наказу в підставах внесення запису про звільнення. Крім того, запис про звільнення не засвідчено підписом відповідальної особи та печаткою підприємства. Довідка від 20.05.2024 № 815-05-03, за період роботи з 09.09.1988, не врахована, оскільки відсутня інформація про звільнення на підставі первинних документів (наказів, розпоряджень тощо). До страхового стажу вищевказаний період зарахований протягом листопада 1988 року - вересня 1992 року, згідно з довідкою про нарахування заробітної плати від 20.05.2024 №816/05-03; з 24.09.1991 по 01.04.1992, оскільки наявне виправлення в даті наказу в підставах внесення запису про прийняття; з 01.10.1992 по 24.05.1994, оскільки наявний допис дати наказу в підставах внесення запису про прийняття. До стажу роботи дояркою (оператором машинного доїння) не зараховані періоди роботи: з 01.01.1996 по 01.09.2010 відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 15.11.2023 № 4, оскільки довідка не відповідає вимогам Додатку № 5, а саме, не зазначено характер виконуваних робіт, виконання встановлених норм обслуговування, які підтверджуються даними первинного обліку та відсутня інформація щодо фактично відпрацьованого часу дояркою (оператором машинного доїння); з 02.09.2010 по 22.05.2020, згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 27.01.2025 № 593/3-25/22, оскільки довідка не відповідає вимогам Додатку № 5, а саме відсутній підпис керівника. Крім того, не підтверджене документально право директора з персоналу на підпис довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Листом від 28.02.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про прийняте рішення.

Вважаючи протиправним рішення відповідача-2 від 13.02.2025, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування "№ 1058-IV (далі по тексту Закон №1058- ІV).

Пунктом 5 частини другої статті 114 закону України №1058-ІV передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Основним документом, що підтверджує пільговий стаж роботи працівника з огляду на положення статті 62 Закону №1788-ХІІ та пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637), є трудова книжка.

Положеннями пункту 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

При цьому відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників та у такій довідці повинно бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) про виконання встановлених норм обслуговування.

Уточнююча довідка є основним документом для підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи в трудовій книжці.

Підставою для відмови у зарахуванні до пільгового стажу позички періодів роботи з 01.01.1996 по 01.09.2010 слугувала відсутність характеру виконуваних робіт, виконання встановлених норм обслуговування, які підтверджуються даними первинного обліку та відсутня інформація щодо фактично відпрацьованого часу дояркою (оператором машинного доїння) у довідці від 15.11.2023 №4; з 02.09.2010 по 22.05.2020 відсутністю підпису керівника у довідці від 27.01.2025 № 593/3-25/22.

Суд встановив, що відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.12.1987 позивачка у період з 01.01.1996 по 22.05.2020 працювала дояркою, оператором машинного доїння. Вказані записи у трудовій книжці позивачки виконані без виправлень та перекреслень, у чіткій послідовності та відповідності дати, з посиланням на відповідні накази і завірені печатками роботодавців.

Посилання відповідача-2 на відсутність характеру виконуваних робіт, виконання встановлених норм обслуговування, які підтверджуються даними первинного обліку та відсутня інформація щодо фактично відпрацьованого часу дояркою (оператором машинного доїння) у довідці від 15.11.2023 №4 суд не бере до уваги, оскільки у трудовій книжці зазначені встановлений та виконаний мінімуми за кожний рік.

За змістом пункту 23 Порядку 637 документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).

Аргументи щодо відсутності підпису керівника у довідці від 27.01.2025 № 593/3-25/22, як підстава для відмови у підтвердженні роботи дояркою у період з 02.09.2010 по 22.05.2020 суд вважає необґрунтованими, оскільки норма пункту 23 Порядку №637 встановлює обов'язок підпису довідки посадовими особами і їх засвідчення печаткою, а не конкретно керівником. Зазначена довідка підписана директором з персоналу, начальником відділу підбору та адміністрування персоналу і головним бухгалтером, що відповідає вимогам Порядку №637.

Таким чином, суд вважає доведеним факт роботи позивачки дояркою та оператором машинного доїння і виконання нею встановлених норм обслуговування тварин з 01.01.1996 по 22.05.2020.

Вирішуючи позовні вимоги щодо зарахування до страхового стажу періодів роботи з 09.09.1988 по 29.03.1991, з 24.09.1991 по 01.04.1992, 01.10.1992 по 24.05.1994 суд враховує таке.

За змістом пункту 2.3 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах та закладах від 20.06.1974 № 162 та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 № 58 (чинних на момент заповнення спірних записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 08.12.1987) усі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - у день звільнення повинні точно відповідати текст наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, пір'яною або кульковою ручкою, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольору.

Посилання відповідача-2 щодо виправлення у записах трудової книжки позички наказів про прийняття та звільнення суд вважає безпідставним, оскільки неналежне заповнення роботодавцем трудової книжки не може бути підставою для позбавлення права зарахування до страхового стажу позивачки періодів роботи, зазначених у цій трудовій книжці.

Отже, трудовим законодавством України не передбачений обов'язок працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки. Підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.

Разом з тим, відповідно до розрахунку страхового стажу Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувало позивачці періоди роботи з 15.11.1988 по 15.09.1992. Тому підстави для повтороного їх зарахування відсутні.

Відтак, до страхового стажу позивачки необхідно зарахувати періоди роботи з 09.09.1988 по 14.11.1988, з 16.09.1992 по 24.05.1994.

Як наслідок, рішення Головного управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 13.02.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є протиправним.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Звертаючись до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачка мала достатній пільговий стаж (більше 20 років) для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту 5 частини другої статті 114 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", досягнула віку, встановленого абзацом восьмим пункту 2 частини другої цієї статті, і не потребує інших способів доведення цього факту.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Позивачка ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) звернулася із заявою про призначення пенсії 05.02.2025, після досягнення 55 років. Тому, має право на призначення пенсії з 05.02.2025.

Враховуючи викладене, адміністративний позов необхідно задовольнити частково та зобов'язати відповідача призначити з 05.02.2025 пенсію за віком на пільгових умовах, зарахувавши до стажу роботи, що дає право на її призначення в періоди роботи позивачки дояркою з 01.01.1996 по 22.05.2020 та до страхового стажу періоди роботи з 09.09.1988 по 14.11.1988, з 16.09.1992 по 24.05.1994.

У зв'язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 13.02.2025 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 період роботи дояркою з 01.01.1996 по 22.05.2020 та до страхового стажу періоди роботи з 09.09.1988 по 14.11.1988, з 16.09.1992 по 24.05.1994 і призначити пенсію на пільгових умовах з 05.02.2025.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1211,20 за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,Миколаївська обл., Миколаївський р-н,54008 , код ЄДРПОУ - 13844159)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук