Справа №155/1339/25
Провадження №3/155/672/25
14.10.2025 м. Горохів
Суддя Горохівського районного суду Волинської області Сметана В.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.173, 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Горохівського районного суду Волинської області з ВП №2 (м.Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області 14 серпня 2025 року надійшли матеріали справ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.185 КУпАП та ст.173 КУпАП.
Постановою від 14 жовтня 2025 року матеріали справ об'єднано в одне провадження об'єднаному провадженню присвоєно номер №155/1339/25 (провадження №3/155/672/25).
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 597629 від 28 червня 2025 року вбачається, що 28 червня 2025 року о 21 годині 02 хвилин в селі Ощів вулиця Молодіжна, 15, ОСОБА_1 вчинив дрібне хуліганство, а саме кричав нецензурною лайкою, чим порушив громадський порядок та спокій громадян.
Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано за ст.173 КУпАП.
Крім того, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №597628 від 28 червня 2025 року вбачається, що 28 червня 2025 року о 21 годині 03 хвилин в селі Ощів вулиця Молодіжна, 15, ОСОБА_1 вчинив злісну непокору законній вимозі працівникам поліції, а саме не припиняв вчиняти дрібне хуліганство, домашнє насильство, не пред'являв документи, які засвідчують особу та при затриманні чинив агресивний опір, шарпав працівників поліції за верхній одяг.
Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано за ст.185 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, оскільки відповідно до інформації ВП №2 (м. Горохів) ГУНП у Волинській області Дмитрук С.В. проходить службу в лавах ЗСУ.
За наведених вище обставин, дослідивши докази в справі, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173, ст.185 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.173, ст.185 КУпАП, підтверджується доказами, дослідженими судом, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 597629 від 28 червня 2025 року, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 597628 від 28 червня 2025 року, рапортами, поясненнями від 28 червня 2025 року, протоколом АЗ № 019740 про адміністративне затримання за ст.261 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи характер та ступінь суспільної небезпеки, наслідки вчиненого правопорушення, суд дійшов висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст.173, ст.185 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справа про адміністративне правопорушення підвідомча суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня скоєння правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніше як через три місяці з моменту його виявлення. Дане правопорушення не є триваючим.
Вирішуючи питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності, вважаю необхідним адміністративні справи закрити, оскільки правопорушення за ст.173 КУпАП та за ст.185 КУпАП, ОСОБА_1 вчинив 28 червня 2025 року, строк накладення стягнення минув, проте суд, в зв'язку із неодноразовим відкладенням розгляду справи, а також направленням справи на дооформлення до відділення поліції №2 «м. Горохів» Луцького РУП ГУНП у Волинської області, не мав можливості розглянути дану справу в строк визначений в ст.38 КУпАП.
Відповідно до п.7 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст.38 цього Кодексу.
Оскільки на момент розгляду справи, сплинув строк притягнення особи до адміністративної відповідальності, передбачений ч.2 ст.38 КУпАП, вважаю необхідним адміністративну справу провадженням закрити.
Керуючись ст. ст. 38, 173-2, п.7 ст.247, ст. ст.283-284 КУпАП, -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 173, 185 КУпАП, та закрити провадження у справі, в зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення на підставі п.7 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Горохівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області В.М. Сметана