Рішення від 15.10.2025 по справі 460/11109/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року м. Рівне №460/11109/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕВЕРВЕЛЛЕ УКРАЇНА"

доГоловного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

30.06.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю «Евервелле Україна» звернулось в суд з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області - №12945086/43020360 від 05.06.2025 про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкової накладної №8/7 від 20.12.2024 та зобов'язання Державної податкової служби України здійснити реєстрацію податкової накладної №8/7 від 20.12.2024 Товариства з обмеженою відповідальністю «Евервелле Україна» в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановленому відповідним законодавством порядку датою її фактичного подання на реєстрацію.

Ухвалою від 01.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №460/11109/25. Розгляд справи вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у строки, визначені статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з позовною заявою та відповіддю на відзив вимоги ґрунтуються на тому, що між ТОВ «Евервелле Україна» та ТОВ «EVERWELLE» (республіка Естонія) було укладено контракт про поставку товару, в межах якого мала бути проведена поставка сої у кількості 1055000 кг на суму 18268822,47 грн. З метою експортного оформлення документів ТОВ «Евервелле Україна» складено і подано на реєстрацію податкову накладну №8/7 від 20 грудня 2024 року. Реєстрацію даної податкової накладної було зупинено з покликанням на те, що відносно ТОВ «Евервелле Україна» було прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Поміж того, що зазначене рішення платник податків вважає протиправним і оскаржує в судовому порядку, позивач також зауважує на тому, що контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної та рішення не містить конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття. Водночас, контролюючим органом не було сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, не вказано, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. На переконання позивача, надіслані ТОВ «Евервелле Україна» письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарської операції та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Відповідачі у відзиві на адміністративний позов та додаткових письмових поясненнях до нього, проти задоволення адміністративного позову заперечили, мотивуючи свою позицію тим, що підставою зупинення реєстрації податкової накладної слугувала відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків, про що зазначено у відповідній квитанції, де запропоновано позивачу надати пояснення та їх документальне підтвердження. Перелік документів, необхідних для розгляду питання про прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН визначений пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019. Для реєстрації податкової накладної №8/7, виписаної 20.12.2024 на реалізацію за експортним контрактом сої згідно коду УКТ ЗЕД 1201900000 в обсязі 1055000,00 кг. позивачем 02.06.2025 подано документи, в тому числі складську довідку, згідно якої вбачається, що станом на 20.05.2025 залишок соєвих бобів складає 1052950,00 кг. Разом з тим, документи складського та бухгалтерського обліку, в яких відображено зменшення обсягу запасів внаслідок природної втрати для Комісії не надано. З огляду на вказане, Комісія дійшла висновку, що документи складені з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки містили недостовірну інформацію щодо залишку сої на терміналі. Крім того, сторона відповідачів зауважила на тому, що ТОВ «Евервелле Україна» двічі подавало на реєстрацію податкову накладну за №8/7 з однаковою номенклатурою, ціною та кількістю продукції, а саме 13.12.2024 та 20.12.2024. Під час зупинення їх реєстрації позивачем було долучено аналогічні документи до повідомлення про надання пояснень та їх документального підтвердження. По обох накладних позивач отримав відмову у реєстрації і відповідні рішення одночасно оскарженні платником податків до суду.

Дослідженням по справі письмових доказів суд встановив таке.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «Евервелле Україна» (код ЄДРПОУ 43020360) є юридичною особою та зареєстрованим платником податків, в тому числі платником ПДВ; основним видом діяльності товариства є: 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.

18.12.2024 Комісією Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №3358, за яким ТОВ «Евервелле Україна» включено в перелік ризикових на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. У відповідній графі рішення зазначено, що підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку слугувала інформація про придбання і постачання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання. У відповідній колонці рішення зазначено, що у ризиковій операції задіяний постачальник - платник податків з податковим номером 43618111, тобто Приватне підприємство «Оскарпарк».

Наведена інформація підтверджена Витягом з протоколу №184/17-00-18-00-07 від 18.12.2024 засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області.

ТОВ «Евервелле Україна» рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку №3358 від 18.12.2024 в судовому порядку не оскаржувало, але подавало податковому органу документи, на підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника, зокрема і рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 у справі №380/25438/24, яке набрало законної сили 11.03.2025, після його перегляду Восьмим апеляційним адміністративним судом, і яким визнано протиправним та скасовано рішення Комісії про віднесення ПП «Оскарпарк» до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку (https://reyestr.court.gov.ua/Review/125823690).

20.12.2024 ТОВ «Евервелле Україна» склало та подало на реєстрацію податкову накладну за №8/7 на операцію з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, у якій зазначило одержувачем (покупцем) ТОВ «EVERWELLE» (республіка Естонія).

У верхньому лівому кутку податкової накладної відображена інформація про те, що вона не підлягає наданню отримувачу (покупцю)(тип причини - 22), та міститься покликання на контракт №19-08-13-DUSB від 13.08.2019.

У розділі «А» зазначена загальна сума коштів, що підлягають оплаті з урахуванням ПДВ - 18268822,47 грн., і така ж сума вказана, як обсяги постачання при експорті товарів за ставкою 0% (код ставки 901).

У розділі «Б» вказано: Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - соя; Код товару згідно УКТ ЗЕД - 1201900000; Кількість - 1055000 кг.; Ціна постачання одиниці товару/послуги або максимальна роздрібна ціна товарів без урахування ПДВ - 17,3164194; Код ставки - 901; Обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ - 18268822,47 грн.

Відповідно до Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №9387116251 від 20.12.2025 «Документ доставлено до ДПС України. Документ збережено. Реєстрація зупинена». Причиною вказано: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація ПН від 20.12.2024 №8/7 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».

02.06.2025 позивач подав до комісії регіонального рівня повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №2. До повідомлення долучено 93 додатки, серед яких: договора, специфікації, акти здачі приймання робіт, акти наданих послуг, акти звірки взаємних розрахунків, видаткові накладні, платіжні інструкції, виписки по рахунку, залізничні накладні, акти приймання в оренду вагонів. Копії таких документів позивачем долучено і до матеріалів справи. Відповідачами, в свою чергу, жодних зауважень щодо відповідності їх номенклатури та/або змісту тим документам, які подавались на розгляд комісії регіонального рівня, не заявлено.

05.06.2025 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області прийнято Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12945086/43020360, яким платнику податків відмовлено у реєстрації податкової накладної №8/7 від 20.12.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою зазначено: «надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.» В графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» вказано: «не відповідність кількісного обліку щодо залишку зерна на терміналі поданим на реєстрацію ПН, Надані первинні документи уже були подані на розгляд з іншою ПН».

На обґрунтування прийняття вказаного рішення податковим органом надано Витяг з протоколу №83/17-00-18-00-07 від 05.06.2025 засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області.

13.06.2025 позивачем подана Скарга, щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

26.06.2025 Комісією центрального рівня прийняте Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від №26705/43020360/2, яким скаргу платника податків залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №8/7 від 20.12.2024 - без змін.

Відповідно до цього, позивач оскаржив рішення №12945086/43020360 від 05.06.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №8/7 від 20.12.2024 до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Податкового кодексу України.

Згідно пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Відповідно до положень пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України, ставки податку встановлюються від бази оподаткування в таких розмірах:

а) 20 відсотків;

б) 0 відсотків;

в) 7 відсотків;

г) 14 відсотків.

За правилами пункту «а» підпункту 195.1.1. пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу України, операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються за нульовою ставкою.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» № 2155-VIII від 05.10.2017 та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 3 розділу II Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану» №3706-IX від 09.05.2024, що набрав чинності 01.07.2024, було внесено зміни до певних законів України. Зокрема, Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» №959-XII від 16.04.1991, було доповнено статтею 19-2 такого змісту:

«Стаття 19-2. Особливості здійснення операцій з експорту окремих видів товарів у період дії воєнного стану (режим експортного забезпечення)

Тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, Кабінет Міністрів України має право приймати рішення про запровадження та скасування режиму експортного забезпечення, який полягає у встановленні особливостей здійснення операцій з експорту окремих видів товарів у порядку та на умовах, визначених цією статтею.

Тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, експортні операції з вивезення за межі митної території України товарів, що класифікуються за кодами 0409 00 00 00, 0802 31 00 00, 0802 32 00 00, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 згідно з УКТ ЗЕД, здійснюються з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Забороняється експорт окремих видів товарів суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, які не є платниками податку на додану вартість згідно з Податковим кодексом України.

Забороняється експорт окремих видів товарів, якщо передбачені зовнішньоекономічним договором контрактні (зовнішньоторговельні) ціни є нижчими, ніж мінімально допустимі експортні ціни на окремі види товарів, затверджені рішенням (наказом) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Мінімально допустимі експортні ціни обчислюються у доларах США. При цьому враховуються передбачені законодавством України умови поставки і розрахунків, стан кон'юнктури зовнішніх та внутрішніх ринків, цінова інформація та прогнози щодо можливих цінових коливань, контрактна практика щодо відповідного товару на відповідному ринку та інша інформація кон'юнктурно-цінового характеру.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, забезпечує оновлення мінімально допустимих експортних цін шляхом прийняття відповідного рішення (наказу) кожного десятого календарного дня місяця, а якщо такий день припадає на вихідний - наступного за ним робочого дня.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення (наказу) надає інформацію про затвердження мінімально допустимих експортних цін центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Мінімально допустимі експортні ціни розміщуються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення (наказу). У разі порушення центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, передбаченого цим абзацом строку, застосовуються попередньо затверджені мінімально допустимі експортні ціни на відповідні товари, розміщені на його веб-сайті.

Мінімально допустимі експортні ціни застосовуються з дня, наступного за днем їх розміщення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику.»

Постановою Кабінету Міністрів України №1261 від 29.10.2024, яка набрала чинності з 01.12.2024 було запроваджено режим експортного забезпечення до операцій з експорту окремих видів товарів за переліком згідно з додатком у порядку та на умовах, визначених статтею 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

У такому переліку міститься найменування товару «Соєві боби, подрібнені або неподрібнені» за кодом згідно з УКТЗЕД 1201.

Підпунктом 97.1. пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, якими даний підрозділ доповнений пунктом 8 розділу I Закону №3706-IX від 09.05.2024, що набрав чинності 01.07.2024, передбачено, що платник податку на додану вартість з метою вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів зобов'язаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів. Вивезення відповідних товарів за межі митної території України у митному режимі експорту після складення податкової накладної не вважатиметься окремою оподатковуваною операцією у розумінні підпункту "г" пункту 185.1 статті 185 цього Кодексу.

За правилами підпункту 97.2. цього ж пункту, операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів оподатковуються за ставками податку, визначеними пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу:

а) операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, що здійснюються платниками податку на додану вартість, у яких за результатами операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів протягом попередніх 12 календарних місяців (до 11 листопада 2024 року - за фактичний наявний період, починаючи з 11 листопада 2023 року) сума неотриманих грошових коштів за операціями з експорту окремих видів товарів, за якими банком (банками) не був завершений валютний нагляд за дотриманням платником податку - резидентом установлених Національним банком України граничних строків розрахунків (після їх закінчення), не перевищує 20 відсотків загальної суми операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, щодо яких закінчилися встановлені Національним банком України граничні строки розрахунків, - оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом «б» пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу. Порядок розрахунку частки неотриманих грошових коштів за операціями з експорту окремих видів товарів та визначення переліку платників податків, які відповідають вимогам цього підпункту, визначаються Кабінетом Міністрів України;

б) операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, що здійснюються платниками податку на додану вартість, не зазначеними в підпункті «а» цього підпункту, - оподатковуються за ставками, визначеними підпунктами «а» і «г» пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу для операцій з постачання таких товарів на митній території України. До таких операцій ставка, визначена підпунктом «б» пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, застосовується виключно після підтвердження факту завершення розрахунків у встановленому цим пунктом порядку (шляхом складення та реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної у порядку та на підставах, визначених підпунктом «в» підпункту 97.4 цього пункту).

У податковій накладній, що складається за операцією з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів: може бути зазначено тільки один товар за одним кодом згідно з УКТ ЗЕД; одиниці виміру товарів зазначаються у кілограмах. Податкова накладна, складена з порушенням таких вимог, не приймається до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Якщо з дати реєстрації податкової накладної, складеної за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, в Єдиному реєстрі податкових накладних минуло 30 календарних днів і не оформлено митну декларацію на такі товари, реєстрація такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних скасовується.

Згідно з абзацом десятим пункту 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015, у випадку здійснення операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів платником податку на додану вартість, який відповідає вимогам, визначеним підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у другій частині порядкового номера податкової накладної (після знака дробу) зазначається код «7».

Абзацами другим та третім пункту 12 Порядку №1307 передбачено, що на операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів складається окрема податкова накладна. При складанні такої податкової накладної у верхній лівій частині накладної у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» робиться позначка «X» та зазначається тип причини 22 - «Складена на операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів». У графі «Отримувач (покупець)» такої податкової накладної зазначаються найменування нерезидента та через кому - країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «300000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється. У верхній лівій частині такої податкової накладної у відповідному рядку графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України» зазначаються дата та номер договору (контракту), відповідно до якого здійснюється операція з вивезення за межі митної території України окремих видів товарів, та у разі здійснення таких операцій на підставі форвардного контракту у спеціальному полі робиться позначка «Х».

Таблична частина розділу Б податкової накладної заповнюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 16 Порядку №1307. У графі 2 зазначається опис (номенклатура) товарів/послуг постачальника (продавця). В цій графі може бути зазначено тільки один товар за одним кодом згідно з УКТ ЗЕД. Інформація про таку операцію в податковій накладній зазначається одним рядком. У графі 3.2.2 проставляється позначка «Х», зокрема у разі вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, які є власною сільськогосподарською продукцією у розумінні підпункту 14.1.33 примітки 1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України. У графі 4 одиниці виміру товарів зазначаються у кілограмах.

Судом встановлено, що податкова накладна за №8/7 від 20.12.2024, складена ТОВ «Евервелле Україна» на операцію з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, в повній мірі відповідає усім вимогам Порядку №1307, заповнена коректно і правильно. Жодних зауважень до заповнення відповідних граф і до її оформлення податковий орган не висловлював.

Та обставина, що ТОВ «Евервелле Україна» є платником податку на додану вартість, який відповідає вимогам, визначеним підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, відповідачами під сумнів не ставилася і не ставиться.

Суду не надано жодного доказу того, що сума неотриманих позивачем грошових коштів за операціями з експорту окремих видів товарів, за якими банком (банками) не був завершений валютний нагляд за дотриманням граничних строків розрахунків (після їх закінчення), перевищує 20 відсотків загальної суми операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, щодо яких закінчилися встановлені Національним банком України граничні строки розрахунків, протягом попередніх 12 календарних місяців.

Відповідно, ТОВ «Евервелле Україна» мало і має повне право на застосування нульової ставки з операцій вивезення за межі митної території України товарів в режимі експортного забезпечення.

Зазначений у податковій накладній №8/7 від 20.12.2024 товар «соя» з кодом УКТ ЗЕД 1201900000 є тим видом товару, на який поширюється дія режиму експортного забезпечення при здійснення з ним експортних операцій з вивезення за межі митної території України, відповідно до статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» №959-XII від 16.04.1991 та постанови Кабінету Міністрів України №1261 від 29.10.2024.

За вимогами абзацу другого підпункту 97.1 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної, складеної за операцією з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України відповідно до пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

Пункт 201.16. статті 201 Податкового кодексу України містить виключно відсилочну норму про те, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України №1187 від 18.10.2024 було внесено зміни до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 і установлено, що положення пунктів 3-7 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та пунктів 1 і 5 додатка 3 до зазначеного Порядку - з урахуванням змін, внесених цією постановою, в частині дії режиму експортного забезпечення, запровадженого Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», застосовуються протягом дії такого режиму.

Постанова Кабінету Міністрів України №1187 від 18.10.2024 набрала чинності 21.11.2024. Відповідно, з цієї дати застосовуються ознаки безумовної реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування, що складені відповідно до пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у яких відображено операцію, до якої застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», наведені у пункті 3-1 Порядку №1165. Такі ознаки безумовної реєстрації податкових накладних визначено окремо для експортерів - виробників такої продукції (підпункт 1 пункту 3-1) та для трейдерів, тобто осіб, які закупають таку продукцію на території України і надалі її експортують (підпункт 2 пункту 3-1).

Так, відповідно до підпункту 2 пункту 3-1 Порядку №1165, у редакції яка діяла на дату подання позивачем на реєстрацію податкової накладної №8/7 від 20.12.2024, податкова накладна/розрахунок коригування, подані для реєстрації в Реєстрі платником податку, у якого відсутня податкова звітність щодо нарахування плати за землю або у якого за даними податкової звітності, поданої за останній звітний період, за який настав граничний строк її подання (з урахуванням уточнюючих декларацій), перебувають у власності/користуванні земельні ділянки сільськогосподарського призначення, загальна площа яких станом на дату прийняття для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування становить менше 500 гектарів, та одночасно виконуються такі умови:

платник податку, який подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, зареєстрований як платник податку на додану вартість не менше 365 днів, що передують даті прийняття податкової накладної для реєстрації в Реєстрі, та за останні 12 звітних (податкових) періодів, що передують даті прийняття податкової накладної для реєстрації в Реєстрі, податкові декларації з податку на додану вартість подані не пізніше граничного строку сплати суми податку на додану вартість за відповідний звітний (податковий) період;

на дату прийняття податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі стосовно платника податку відсутнє чинне рішення про відповідність одному з критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість згідно з пунктами 1-5 додатка 1 до Порядку;

на дату прийняття податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі платник податку зареєстрований (основне місце обліку) на території, яка не включена до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому Мінреінтеграції, або щодо цієї території наявний запис у такому переліку та зазначена дата припинення можливості бойових дій та/або дата завершення бойових дій, та/або дата завершення тимчасової окупації;

середньомісячна сума сплаченого податку на доходи фізичних осіб у розрахунку на одну фізичну особу, якій нараховано дохід у вигляді заробітної плати, за останні 12 місяців перевищує суму податку на доходи фізичних осіб, розраховану з подвійного розміру мінімальної заробітної плати у відповідному місяці, за умови, що середньомісячна чисельність працюючих у такому періоді становить не менше трьох осіб. При цьому період 12 місяців обраховується від останнього звітного періоду, передбаченого для подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, граничний строк подання якого настав;

на дату прийняття для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування платник податку не перебуває у стані банкрутства, ліквідації, припинення;

на дату прийняття для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування у платника загальна сума податкового боргу із сплати податків, зборів, обов'язкових платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, не перевищує розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року;

обсяг операцій з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», зазначений у податковій накладній/ розрахунку коригування, прийнятій/ прийнятому для реєстрації в Реєстрі, не перевищує значення показника Сума експ2 у поточному календарному році, розрахованого на момент прийняття для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування за такою формулою: Сума експ2 = Сума експ_пр x Кпридб x Ккурс x C - Сума риз - Сума експ_поточ - Sексп_різниця, де Сума експ_пр - сума обсягу операцій із вивезення товарів за межі митної території України, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», відображена у прийнятих для реєстрації та зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування у календарному році, що передує даті прийняття податкової накладної для реєстрації в Реєстрі, яка не перевищує обсяг фактурної вартості цих товарів, вивезених за межі митної території України, зазначений у митних деклараціях у відповідному періоді; Кпридб - коефіцієнт придбання, який розраховується як відношення обсягу придбання без урахування Сума риз до обсягу постачання товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», за операціями, відображеними у прийнятих для реєстрації та зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування протягом 365 календарних днів, що передують даті прийняття для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування за операцією з вивезення товарів за межі митної території України з урахуванням обсягу постачання, зазначеного у такій податкової накладній/розрахунку коригування. При цьому значення коефіцієнта Кпридб не може перевищувати одиницю; Ккурс - коефіцієнт курсових різниць, який розраховується як відношення встановленого Національним банком офіційного курсу долара США, що діє на 00 год 00 хв дня подання для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, до встановленого Національним банком офіційного курсу долара США, що діяв на 00 год 00 хв першого числа відповідного календарного місяця попереднього року; C - показник, який має значення: 1,5 - для платників податку, у яких сума операцій із вивезення за межі митної території України товарів, включених до товарних позицій 1507, 1512, 1514, відображених у прийнятих для реєстрації та зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування протягом 365 календарних днів, що передують даті прийняття податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі, становить менше 50 відсотків; 1,75 - для платників податку, у яких сума операцій із вивезення за межі митної території України товарів, включених до товарних позицій 1507, 1512, 1514, відображених у прийнятих для реєстрації та зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування протягом 365 календарних днів, що передують даті прийняття податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі, становить не менше 50 відсотків; Сума риз - сума обсягу операцій із придбання товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», розрахована відповідно до інформації щодо операцій із придбання або постачання таких товарів, зазначеної у рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку, прийнятому стосовно постачальників платника податку, які на дату прийняття для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування з вивезення товарів за межі митної території України перебувають у переліку платників податку, що відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.

Для розрахунку цього показника враховується загальна сума обсягу операцій із постачання платнику податку товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», зазначена у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування постачальника, дата подання для реєстрації яких припадає на період до дати подання для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування з вивезення товарів за межі митної території України та не перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність постачальника критеріям ризиковості платника податку; Сума експ_поточ - сума обсягу операцій із вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному році; Sексп_різниця - показник, який визначається як різниця між загальною фактурною вартістю товару згідно з додатковими митними деклараціями, поданими до відповідних періодичних або спрощених митних декларацій, або митними деклараціями, заповненими у звичайному порядку, у яких зазначені податкові накладні за операціями із вивезення товарів за межі митної території України, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», наведеною в таких деклараціях у національній валюті України за курсом, зазначеним у відповідній графі митних декларацій, та обсягом, зазначеним у прийнятих для реєстрації та зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних з урахуванням розрахунків коригування до таких податкових накладних за операціями з вивезення товарів за межі митної території України, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність». Показник дорівнює нулю, якщо загальна фактурна вартість товару згідно з додатковою митною декларацією менша ніж обсяг операцій, зазначений у податковій накладній з урахуванням розрахунку коригування до такої податкової накладної за операціями з вивезення товарів за межі митної території України, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність»;

Відповідно до пункту 4 Порядку №1165, у відповідній редакції, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Судом встановлено, а відповідачами не спростовано, що на дату подання позивачем на реєстрацію податкової накладної №8/7 від 20.12.2024 вона відповідала ознакам безумовної реєстрації, наведеним у підпункті 2 пункту 3-1 Порядку №1165.

Так, ТОВ «Евервелле Україна» зареєстроване на території Рівненської області, як платник ПДВ - зареєстроване з 01.07.2019, свідоцтво не анульоване; не перебуває у стані банкрутства, ліквідації, припинення; не має заборгованості із сплати податків, зборів, обов'язкових платежів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС; належним чином сплачує ПДФО, і зворотного відповідачами не доведено.

Обсяг операцій з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», зазначений у податковій накладній №8/7 від 20.12.2024 не міг перевищувати значення показника Сума експ2 у поточному календарному році, розрахованого за відповідною формулою, з огляду на те, що в ЄРПН у відповідному році ще не було зареєстровано жодної податкової накладної даного платника податків у режимі експортного забезпечення, і зворотного відповідачами не доведено.

Додатком 1 Порядку №1165 встановлено такі Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банку/небанківського надавача платіжних послуг, крім рахунків у Казначействі (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Кодексу, з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

На дату подання податкової накладної №8/7 від 20.12.2024 для реєстрації в Реєстрі стосовно платника податку - ТОВ «Евервелле Україна» відсутнє чинне рішення про відповідність одному з критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість згідно з пунктами 1-5 додатка 1 до Порядку, і зворотного відповідачами не доведено.

Що стосується рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №3358 від 18.12.2024, то за ним ТОВ «Евервелле Україна» включено в перелік ризикових на підставі пункту 8 додатка 1 до Порядку, а не пунктів 1-5 додатка 1 до Порядку.

Таким чином податковий орган взагалі не мав права зупиняти реєстрацію податкової накладної №8/7 від 20.12.2024, позаяк вона відповідала ознакам безумовної реєстрації, наведеним у підпункті 2 пункту 3-1 Порядку №1165.

Втім, як вбачається з квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №9387116251 від 20.12.2025, реєстрація податкової накладної №8/7 від 20.12.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена з тих підстав, що складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Наведеним доводиться, що податковим органом до податкової накладної №8/7 від 20.12.2024, було застосовано ознаки безумовної реєстрації, передбачені пунктом 3 Порядку №1165 (зокрема така ознака, як відсутність діючого рішення про відповідність платника податку одному з критеріїв ризиковості платника податку згідно з будь-яким додатка 1 до Порядку), а не пунктом 3-1 цього Порядку (де передбачена така ознака, як відсутність чинного рішення про відповідність одному з критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість згідно з пунктами 1-5 додатка 1 до Порядку).

Разом з тим, пунктом 3 Порядку прямо передбачено, що визначені ним ознаки безумовної реєстрації застосовуються до податкових накладних/розрахунків коригування, що подаються для реєстрації в ЄРПН, окрім, зокрема, податкових накладних/розрахунків коригування, складених відповідно до пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, у яких відображено операцію, до якої застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

Судом встановлено, що податкова накладна №8/7 від 20.12.2024 відповідала ознакам безумовної реєстрації, наведеним у підпункті 2 пункту 3-1 Порядку №1165 (у відповідній редакції).

Відповідно до пункту 4 Порядку №1165, у відповідній редакції, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

А відповідно до пункту 5 Порядку - платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). При цьому, не перевіряється на відповідність показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2), платник податку, який склав та/або подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, які складені за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність». Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Таким чином, перевірка відповідності критеріям ризиковості платника податку за додатком 1 того платника податку, який склав та/або подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, які складені за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», проводиться лише у тому випадку, якщо податкова накладна/розрахунок коригування не відповідає жодній з ознак безумовної реєстрації, наведеним у пункті 3-1 Порядку №1165.

Як вже було зазначено судом, подана позивачем на реєстрацію податкова накладна №8/7 від 20.12.2024 відповідала ознакам безумовної реєстрації, наведеним у підпункті 2 пункту 3-1 Порядку №1165 (у відповідній редакції), а відтак податковий орган не мав права ні зупиняти її реєстрацію, ні проводити перевірку відповідності критеріям ризиковості платника податків, ні проводити перевірку відповідності відображених у ній операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до цього, проведений податковим органом аналіз поданих платником податків для розблокування податкової накладної документів є абсолютно безпідставним заходом.

Окремо слід зауважити і на тому, що оскільки податкова накладна на операції з експорту окремих видів товарів складається до початку митного оформлення таких товарів, то первинні документи за такою операцією відсутні. Податкова накладна складається на підставі зовнішньоекономічного контракту, реквізити якого зазначаються у верхній табличній частині такої податкової накладної.

Відповідно до цього, висновки податкового органу, наведені у рішенні про відмову в реєстрації такої податкової накладної, про те, що за даними складської довідки у ТОВ «Евервелле Україна» залишок зерна на терміналі менший на 2050 кг., ніж той, що вказаний у податковій накладній, є алогічними, як і нічим не обґрунтовані висновки про те, що документи складського обліку позивача містять недостовірну інформацію щодо залишку сої на терміналі, позаяк не враховують норми втрат, передбачені Нормами та Порядком розрахунку норм природних втрат зерна та продуктів його переробки при зберіганні на зернових складах та зернопереробних підприємствах, який затверджено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №316 від 12.06.2019.

Враховуючи ту обставину, що реєстрацію поданої позивачем податкової накладної №8/7 від 20.12.2024 зупинено протиправно, то і прийняте внаслідок протиправного застосування подальшої процедури перевірки рішення податкового органу про відмову в реєстрації податкової накладної №8/7 від 20.12.2024, є протиправним.

Вказане рішення не відповідає визначеним у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям законності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості. Вказане рішення порушує права та законні інтереси позивача, позаяк незареєстрована в ЄРПН податкова накладна не надає можливості платнику податків розпочати митне оформлення такого товару.

За наведеного спірне рішення підлягає до скасування в судовому порядку, а відповідні позовні вимоги - до задоволення.

Щодо вимог про зобов'язання зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подання на реєтсрацію, суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Враховуючи попередній висновок суду про протиправність оскаржуваного рішення №12945086/43020360 від 05.06.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №8/7 від 20.12.2024 суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати подану ТОВ «Евервелле Україна» податкову накладну №8/7 від 20.12.2024.

У відзиві на позову наяву відповідачі вказують, що суд не може перебирати на себе повноваження щодо прийняття відповідних рішень щодо питань, які законодавством віднесені до компетенції державного органу; суд не може перебирати на себе повноваження щодо перевірки повноти наданих платником податків документів, що належить до виключної компетенції комісії регіонального рівня.

З даного приводу суд зазначає, будь-яке рішення суб'єкта владних повноважень, яке підлягає судовому оскарженню, підлягає перевірці судом на предмет дотримання критеріїв прийняття такого рішення, що свідчить про відсутність будь-якого втручання у дискреційні повноваження державного органу.

Відповідно до частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта правової дії, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Суд також зауважує, що рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, воно повинно бути ще й ефективним у захисті порушених прав, свобод та інтересів, а тому вважає, що покладання на відповідача 2, як на єдину уповноважену на такі дії особу, обов'язку зареєструвати відповідну податкову накладну в ЄРПН, не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.

Зазначене також узгоджується з передбаченим пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод правом особи на доступ до суду, що, зокрема, включає такий аспект, як право на розгляд справи судом із повною юрисдикцією, тобто судом, що має достатні та ефективні повноваження щодо: повторної (після адміністративного органу) оцінки доказів; встановлення обставин, які були підставою для прийняття оскарженого адміністративного рішення; належного поновлення прав особи за результатами розгляду справи по суті (пункт 70 рішення Європейського суду з прав людини від 28.06.1990 у справі «Обермейєр проти Австрії»; пункт 155 рішення Європейського суду з прав людини від 04.03.2014 у справі «Гранд Стівенс проти Італії»).

Європейський суд з прав людини у п.50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» констатував: «процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. the United Kingdom), пп.28- 36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати «вирішення» спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах «Мултіплекс проти Хорватії» (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)».

За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачами не доведено правомірності оскаржуваного рішення, а тому права та інтереси позивача підлягають судовому захисту як шляхом визнання протиправним такого рішення, так і шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №8/7 від 20.12.2024.

Разом з тим, визначаючи дату, якою слід зареєструвати розрахунок коригування, суд керується вимогами підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в силу приписів якого: якщо з дати реєстрації податкової накладної, складеної за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, в Єдиному реєстрі податкових накладних минуло 30 календарних днів і не оформлено митну декларацію на такі товари, реєстрація такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних скасовується.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №8/7 від 20.12.2024 у день набрання законної сили рішенням суду, позаяк в протилежному випадку, позивач не матиме тридцятиденного строку для оформлення митної декларації на товар, зазначений у такій податковій накладній.

За наведеного, позовні вимоги, з урахуванням положень частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають до повного задоволення.

За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином на користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 1514,00 грн. - з кожного з обох відповідачів.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Евервелле Україна» до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати, прийняте комісією Головного управління ДПС у Рівненській області рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12945086/43020360 від 05.06.2025, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Евервелле Україна» відмовлено у реєстрації податкової накладної №8/7 від 20.12.2024.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Евервелле Україна» податкову накладну №8/7 від 20.12.2024 у встановленому законодавством порядку днем набрання даним судовим рішенням законної сили.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Евервелле Україна» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1514,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Рівненській області та в сумі 1514,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Державної податкової служби України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 15 жовтня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕВЕРВЕЛЛЕ УКРАЇНА" (вул. Свободи, 2,м. Дубно,Дубенський р-н, Рівненська обл.,35603, ЄДРПОУ/РНОКПП 43020360)

Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166) Відповідач - Державна податкова служба України (Львівська площа, буд. 8,м. Київ,04053, ЄДРПОУ/РНОКПП 43005393)

Суддя Н.В. Друзенко