Рішення від 09.10.2025 по справі 460/10943/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2025 року м. Рівне №460/10943/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, за участю: секретаря судового засідання О.В.Драної; представника позивача - адвоката Л.Я.Мокрицької; представника відповідача - М.В.Степанець; розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС України у Рівненській області про визнання протиправними та скасування рішень.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Головного управління ДПС України у Рівненській області (далі - Відповідач), в якому Позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 28.03.2025: №5417/1700240523 за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами резидентами річного декларування в сумі 840,28 грн; №5418/1700240523 за платежем податок на фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 10083,33 грн; №5419/1700240523 за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 340,00 грн; №5420/1700240523 за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 1020,00 грн; №5421/1700240523 за платежем адміністративні штрафи і санкції в сумі 8000,00 грн.

Стислий виклад позиції Позивача.

Позивач зазначає, що 07.04.2025 ним отримані податкові повідомлення-рішення від 28.03.2025. Такі рішення є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки Позивача не було повідомлено про факт призначення документальної позапланової невиїзної перевірки; Позивачу не було запропоновано надати пояснення та документи щодо предмета перевірки; перевірка здійснена з порушення процедури її призначення та проведення; наказу про проведення перевірки Позивач не отримував; підстав для проведення перевірки не було через відсутність обов'язкових передумов для її проведення. Тому, рішення контролюючого органу підлягають скасуванню, як такі, що прийняті за результатами перевірки, яка проведена з порушеннями процедури. Просив задовольнити позов повністю.

Стислий виклад заперечень Відповідача.

Відповідач зазначає, що підставою для призначення перевірки слугувала отримана в установленому законом порядку податкова інформація про можливі порушення платником податків норм податкового законодавства. Позивачу неодноразово надсилалися запити про необхідність надання контролюючому органу пояснень та документів щодо предмета перевірки, проте такі документи надані не були. Наказ про проведення перевірки надісланий Позивачу в установленому законом порядку, тому платник податків в силу норм Податкового кодексу України вважається таким, що повідомлений про здійснення ревізійної роботи. Просив відмовити Позивачу у задоволенні позову повністю.

Ухвалою суду від 30.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 22.07.2025.

Ухвалою суду від 22.07.2025, постановленою без оформлення окремого документа, закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 28.08.2025.

Ухвалою суду від 28.08.2025 клопотання ОСОБА_1 та Головного управління ДПС України у Рівненській області про відкладення розгляду справи - задоволено; судове засідання відкладене на 09.09.2025.

Ухвалою суду від 09.09.2025 клопотання Головного управління ДПС України у Рівненській області про витребування доказів - задоволено; витребувано у Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) нотаріально посвідчений офіційний переклад інформації, наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про отримання у період з 01.01.2022 до 31.12.2022 фізичною особою-платником податків ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (адреса - АДРЕСА_1 ) іноземних доходів від британського суб'єкта господарювання “Fenix International Ltd» за створення контенту у розмірі 6127,5 доларів США.

Ухвалою суду від 09.09.2025, постановленою без оформлення окремого документа, у судовому засіданні оголошена перерва до 02.10.2025.

Ухвалою суду від 02.10.2025, постановленою без оформлення окремого документа, у судовому засіданні оголошена перерва до 09.10.2025 у зв'язку з необхідністю ознайомлення з матеріалами справи представника Позивача.

У судове засідання 09.10.2025 прибув представник Позивача, підтримав заявлені позовні вимоги, та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

До суду також прибув представник Відповідача, заперечив проти позовних вимог, та просив суд відмовити Позивачу у задоволенні позову повністю.

Скорочене судове рішення (вступна та резолютивна частини) проголошене у відкритому судовому засіданні 09.10.2025 у порядку статей 243, 250 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності та з'ясувавши всі обставини, які мають правове значення для вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Керівником Головного управління ДПС України у Рівненській області винесений Наказ «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 » від 24.12.2024 №3138-п, яким, на підставі статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпунктів 78.1.1, 78.1.2 пункту 78.1, пункту 78.4, пункту 78.4, пункту 78.6 статті 78, статті 79, пункту 82.2 статті 82, підпункту 102.2.1 пункту 102.2 статті 102, підпунктів 69.2-2, 69.35-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, відповідно до листа ДПС України від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-04-03-07 та інформації, наданої компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, щодо фізичних осіб - резидентів України, які одержали доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, за 2022 рік, наказано провести документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 , з 27.01.2025, тривалістю 10 робочих днів; перевірку провести з питань подання до органів ДПС декларації про майновий стан та доходи, за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, повноти декларування отриманих доходів та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб і військового збору (далі - Наказ №3138-п) (а.с. 117 том 1).

Контролюючим органом сформоване Повідомлення від 24.12.2024 №523/Ж4/17-00-24-05-17 на підставі Наказу №3138-п, щодо проведення з 27.01.2025 документальної позапланової невиїзної перевірки за адресою: м. Рівне, вул. Відінська, 12 (каб. №204) (далі - Повідомлення №523/Ж4/17-00-24-05-17) (а.с. 118 том 1).

Головним державним інспектором відділу планових та позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Рівненській області Лукащук Олександрою Сергіївною, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку з питань подання до органів ДПС декларації про майновий стан і доходи за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, повноти декларування отриманих доходів та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб і військового збору фізичної особи ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи НОМЕР_1 , за результатами якої складений Акт «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з питань подання до органів ДПС декларації про майновий стан та доходи, за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, повноти декларування отриманих доходів та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб і військового збору» від 14.02.2025 №2969/Ж5/17-00-24-05-18/3612410464 (далі - Акт перевірки) (а.с. 65 том 1).

На підставі Акта перевірки контролюючим органом винесені податкові повідомлення-рішення від 28.03.2025:

№5417/1700240523 форми «Р», яким визначено суму податкового зобов'язання та штрафні санкції за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 4201,39 грн (основний платіж - 3361,11 грн; штрафна санкція - 840,28 грн) (далі - ППР №5417/1700240523) (а.с. 22 том 1);

№5418/1700240523 форми «Р», яким визначено суму податкового зобов'язання та штрафні санкції за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 50416,67 грн (основний платіж - 40333,34 грн; штрафна санкція - 10083,33 грн) (далі - ППР №5418/1700240523) (а.с. 31 том 1);

№5419/1700240523 форми «ПС» - штрафна (фінансова) санкція за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 340,00 грн (далі - ППР №5419/1700240523) (а.с. 28 том 1);

№5420/1700240523 форми «ПС» - штрафна (фінансова) санкція за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 1020,00 грн (далі - ППР №5420/1700240523) (а.с. 25 том 1);

№5421/1700240523 форми «ПС» - штрафна (фінансова) санкція за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 8000,00 грн (далі - ППР №5421/1700240523) (а.с. 19 том 1).

За результатами адміністративного оскарження ППР №5417/1700240523, №5418/1700240523, №5419/1700240523, №5420/1700240523, №5421/1700240523, Рішенням «Про результати розгляду скарги» Державної податкової служби України від 17.06.2025 №17496/6/99-00-06-01-02-06, скаргу платника податків - залишено без задоволення, а ППР №5417/1700240523, №5418/1700240523, №5419/1700240523, №5420/1700240523, №5421/1700240523 - без змін (а.с. 8 том 1).

Позивач зазначає, що оскаржувані ППР №5417/1700240523, №5418/1700240523, №5419/1700240523, №5420/1700240523, №5421/1700240523 підлягають визнанню протиправними та скасуванню у зв'язку з допущенням контролюючим органом ряду процедурних порушень щодо порядку проведення перевірки; допущені Відповідачем процедурні порушення при призначенні та проведенні перевірки безпосередньо вплинули на об'єктивність та правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки, які базувалися виключно на ненаданні Позивачем документів до перевірки, та, відповідно, на обґрунтованість та законність прийнятих рішень.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина п'ята статті 242 КАС України).

У постанові Верховного Суду від 23.11.2023 у справі №160/7797/23 (адміністративне провадження № К/990/34645/23) зазначено: «Незалежно від прийнятого платником податків рішення про допуск (недопуск) посадових осіб до перевірки, оскаржуючи в подальшому наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень. При цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства»; «Таким чином, колегія суддів зазначає, що оскаржуючи саме наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень (рішень) платник податків може посилатись на порушення порядку проведення такої перевірки, яким судами, поряд із встановленими в ході перевірки порушеннями податкового та/або іншого законодавства, має бути надана правова оцінка»; «Така правова позиція відповідає завданням та основним засадам адміністративного судочинства, закріпленим у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України».

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу оскаржуваних рішень - ППР №5417/1700240523, №5418/1700240523, №5419/1700240523, №5420/1700240523, №5421/1700240523, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.

Щодо підстав призначення та проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зі змісту Наказу №3138-п вбачається, що правовою підставою для призначення та проведення перевірки слугували: стаття 20, підпункт 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункти 78.1.1, 78.1.2 пункту 78.1, пункт 78.4, пункт 78.4, пункт 78.6 статті 78, стаття 79, пункт 82.2 статті 82, підпункт 102.2.1 пункту 102.2 статті 102, підпункти 69.2-2, 69.35-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України; лист ДПС України від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-04-03-07 та інформація, надана компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, щодо фізичних осіб - резидентів України, які одержали доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans, за 2022 рік.

Підпункт 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 ПК України: «Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків».

Підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України: «Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту».

Підпункт 78.1.2. пункту 78.1 статті 78 ПК України: «Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію, розрахунки, звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, якщо їх подання передбачено законом».

Отже, підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України визначає дві умови для призначення (здійснення) документальної позапланової перевірки:

(1) отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;

(2) якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Щодо першої умови судом установлено, що згідно інформації, яка надійшла листами від Державної податкової служби України від 02.10.2024 № 27331/7/99-00-24-03-07 (вх. ГУ ДПС №3229/8/17-00 від 02.10.2024) з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, отриманих від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFan, платник податків - фізична особа ОСОБА_1 в 2022 році отримала дохід з джерел походження за межами України, створивши контент на інтерактивній онлайн - платформі OnlyFan, на загальну суму 6127,5 доларів США, що в перерахунку у гривню за офіційним курсом Національного банку України на 31.12.2022 року становить 224 074,10 грн., який підлягає обов'язковому річному декларуванню та самостійному визначенню і сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

За приписами підпункту 14.1.171. пункту 14.1 статті 14 ПК України, податкова інформація - у значенні, визначеному Законом України "Про інформацію".

Відповідно до статті 10 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-XII (далі - Закон № 2657-XII), за змістом інформація поділяється на такі види, зокрема: податкова інформація.

За приписами частини першої статті 16 Закону № 2657-XII, податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Відповідно до частини другої статті 16 Закону № 2657-XII, правовий режим податкової інформації визначається Податковим кодексом України та іншими законами.

За правилами підпункту 19-1.1.46. пункту 19.1 статті 19 ПК України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: використовують під час виконання своїх посадових (службових) обов'язків податкову інформацію з інформаційно-телекомунікаційних систем та інших джерел, отриману в порядку та спосіб, визначений цим Кодексом.

Відповідно до пункту 74.1. статті 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є державною власністю.

Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

За правилами пункту 74.3. статті 74 ПК України, зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.

Так, листом від 02.10.2024 №27331/7/99-00-24-04-03-07 Державною податковою службою України на адресу Головних управлінь ДПС в областях та м. Києві було направлено інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020-2022 роки. Зазначені відомості використано при проведенні позапланової невиїзної перевірки з питань подання до органів ДПС декларації про майновий стан і доходи за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, повноти декларування отриманих доходів та своєчасності сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб і військового збору фізичної особи ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , результати якої оформлені актом від 14.02.2025 №2969/Ж5/17-00-24-05-18/3612410464.

Таким чином, Головним управлінням ДПС у Рівненській області використано інформацію, що надана ДПС України листом від 02.10.2024 та Інформацію від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, розпорядником якої є ДПС України та яка підлягає розголошенню в спосіб визначений законом.

Стаття 5 («Обмін інформацією на прохання») Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010 (далі - Багатостороння конвенція), яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 №677-VI та від 11.01.2013 №21-VII та є чинною з 01.07.2009 (зі змінами - з 01.09.2013), визначає, що на прохання запитуючої держави запитувана держава надає запитуючій державі будь-яку інформацію, що згадується у статті 4 Багатосторонньої конвенції та стосується конкретних осіб чи операцій. Відповідно до зазначених положень Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна та Багатосторонньої конвенції та згідно з Порядком обміну податковою інформацією за спеціальними письмовими запитами з компетентними органами іноземних країн, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2012 №1247, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.12.2012 за № 2171/22483 (далі - Порядок), ДПС України отримано інформацію, надану компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у порядку, передбаченому Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, яка набула чинності 11.08.1993, стосовно одержання доходів фізичними особами резидентами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans за 2020-2022 роки.

Статтею 22 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010 (далі - Багатостороння конвенція), яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 року №677-VI та від 11.01.2013 року №21-VII та є чинною з 01.07.2009 (зі змінами - з 01.09.2013) визначено, що з будь якою інформацією, отриманою Стороною згідно із Багатосторонньою конвенцією, поводяться як з таємною, така інформація захищається так само, як інформація, отримана відповідно до внутрішнього законодавства цієї Сторони, настільки, наскільки це є необхіднім для забезпечення необхідного рівня захисту особових даних, відповідно до гарантій, які можуть зазначатися Стороною, яка надає інформацію, та які вимагаються відповідно до її внутрішнього законодавства. Така інформація в будь-якому разі розголошується лише особам або органам (зокрема, судам та адміністративним чи наглядовим органам), які причетні до оцінки, збору або стягнення податків цієї Сторони, до здійснення виконавчих заходів або кримінального переслідування стосовно податків цієї Сторони чи до прийняття рішень за апеляціями стосовно податків цієї Сторони, чи до нагляду за зазначеним вище. Ця інформація може використовуватися лише особами чи органами, зазначеними вище, і тільки для цих цілей. Незважаючи на положення пункту 1 статті 22 Багатосторонньої конвенції, вони можуть розголошувати її під час відкритого судового розгляду або в судових рішеннях , які стосуються таких податків.

Таким чином, виключно ДПС України, як розпорядник вказаної інформації, може її поширювати/надавати, з урахуванням вимог Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах зі змінами, внесеними Протоколом про внесення змін і доповнень до Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 27.05.2010 (далі - Багатостороння конвенція), яка ратифікована Верховною Радою України із застереженням Законами України від 17.12.2008 №677-VI та від 11.01.2013 №21-VII та є чинною з 01.07.2009 (зі змінами - з 01.09.2013).

Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності податкового органу також використовується інша інформація, оприлюднена відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку, а також інформація, наведена у скарзі покупця (споживача) щодо порушення платником податків встановленого порядку проведення розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій та/ або програмних реєстраторів розрахункових операцій (підпункт 72.1.6 пункту 72.1 статті 72 ПК України).

Норми статті 72 ПК України визначають право контролюючого органу на отримання та використання у своїй діяльності інформації від банків та інших фінансових установ.

Порядок обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 16.04.2022 №118 (далі - Порядок №118).

Порядок №118 спрямований на забезпечення ефективного обміну податковою інформацією з компетентними органами іноземних країн за спеціальними запитами про надання податкової інформації, а також в межах спонтанного обміну податковою інформацією, що є необхідною або передбачуваною доречною для виконання чи застосування законодавства України або інших країн стосовно податків на які поширюються дії Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах, ратифікованих Законом України від 17.02.2008 №677 VI із застереженнями та/або міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування, а також інших чинних міжнародних договорів України, що передбачають обмін податковою інформацією.

Отже, лист Державної податкової служби України від 02.10.2024 № 27331/7/99-00-24-03-07 (вх. ГУ ДПС №3229/8/17-00 від 02.10.2024) з наданням відомостей щодо загальної кількості та вартості транзакцій в доларах США, отриманих від компетентного органу Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії щодо одержання доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFan, відповідно до якого платник податків - фізична особа ОСОБА_1 в 2022 році отримала дохід з джерел походження за межами України, створивши контент на інтерактивній онлайн - платформі OnlyFan, на загальну суму 6127,5 доларів США, що в перерахунку у гривню за офіційним курсом Національного банку України на 31.12.2022 становить 224074,10 грн., який підлягає обов'язковому річному декларуванню та самостійному визначенню і сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору, є належною податковою інформацією, що свідчила про можливі порушення платником податків податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Щодо другої умови для призначення (здійснення) документальної позапланової перевірки: «якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту» суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 73.3. статті 73 ПК України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про надання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і має містити: 1) підстави для надсилання запиту відповідно до цього пункту із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3) печатку контролюючого органу.

Відповідно до підпункту 73.3.1. пункту 73.3. статті 73 ПК України, письмовий запит про надання інформації надсилається платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема: за результатами аналізу податкової інформації, отриманої у встановленому законом порядку, виявлено факти, які можуть свідчити про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, із обов'язковим зазначенням таких фактів у запиті.

За приписами підпункту 73.3.2. пункту 73.3 статті 73 ПК України, запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 42.1. статті 42 ПК України, податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.

За приписами пункту 42.2. статті 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Відповідно до пункту 45.1. статті 45 ПК України, платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу.

Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.

Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.

Судом установлено, що Головним управлінням ДПС у Рівненській області, на належну адресу платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 , за якою Позивач перебуває на обліку в контролюючому органі, рекомендованим листом з повідомленням про вручення, у порядку статті 42 ПК України, надіслано запит від 10.10.2024 № 10326/17-00-24-01-06 щодо надання інформації та її документального підтвердження або спростування в частині походження грошових коштів отриманих з джерел за межами України та інформацію щодо їх оподаткування (а.с. 110 том 1).

Рекомендований лист з повідомленням про вручення поштового відправлення 08.11.2024 повернуто відправнику з відміткою пошти «за закінченням встановленого терміну зберігання».

Відповідно до пункту 42.5. статті 42 ПК України, у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Отже, Відповідач виконав усі необхідні умови щодо формування запиту про надання пояснень та документів, здійснив надіслання такого запиту на належну адресу платника податків у визначений нормами ПК України спосіб та порядку.

З урахуванням приписів пункту 42.5 статті 45 ПК України, Позивач є таким, якому документ (запит від 10.10.2024 № 10326/17-00-24-01-06) вважався належним чином врученим.

За приписами пункту 78.4 ст. 78 ПК України, про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Отже, у спірному випадку контролюючий орган мав усі правові підстави для призначення перевірки та винесення Наказу №3138-п, оскільки отримав в установленому законом порядку податкову інформацію про можливі порушення платником податків норм податкового законодавства, та надіслав такому платнику податків запит про надання пояснень та документів, що стосувалися предмета перевірки.

Щодо порядку проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Позивач порушує питання щодо дотримання контролюючим органом процедури проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, зазначаючи, що що істотною обставиною при вирішенні питання своєчасного повідомлення платника податків про проведення відносно нього перевірки є встановлення факту направлення контролюючим органом до початку перевірки наказу про проведення перевірки та повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки, а також дати, з якої наказ про проведення перевірки та повідомлення вважаються врученими у відповідності до вказаних вимог податкового законодавства.

Позивач зазначає, що контролюючим органом не виконано вимоги щодо надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки, що відповідно до абзацу другого пункту 79.2. статті 79 ПК є передумовою для права розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

За приписами підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до статті 62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

За правилами пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

За приписами пункту 79.1 статті 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.

Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Пунктом 79.2 статті 79 ПК України передбачено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Приписи пункту 42.2 статті 42 ПК України визначають, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Пунктом 42.5 ст. 42 ПК України визначено, що у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення. На вимогу платника податків, який отримав документ в електронній формі, контролюючий орган надає такому платнику податків відповідний документ у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.

З матеріалів справи слідує, що копію Наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 24.12.2024 №3138-п, а також письмове Повідомлення від 24.12.2024 №523/Ж4/17-00-24-05-17 про дату початку та місце проведення перевірки надіслано Позивачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення від 25.12.2024 №3301800046760 на належну податкову адресу платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 у порядку, визначеному статтею 42 ПК України.

Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення повернуто до відправника - 10.01.2025 з відміткою поштової установи «за закінченням встановленого терміну зберігання».

Таким чином, Наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 24.12.2024 №3138-п, а також письмове Повідомлення від 24.12.2024 №523/Ж4/17-00-24-05-17 вважаються врученими платнику податків - 10.01.2025.

Суд зазначає, що добросовісний платник податків зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження. У разі невиконання цього обов'язку платник не вправі посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання у зв'язку з цим негативних для такого платника наслідків.

Необізнаність платника податків з наказом про проведення перевірки через нехтування або ухилення від виконання такого обов'язку без поважних причин не може бути в подальшому розцінена на користь останнього.

У випадку направлення документів на актуальну податкову адресу платника податків (незмінність якої станом на час здійснення такого направлення Позивачем не заперечується і не спростовується) та з моменту проставлення поштовим оператором відповідної відмітки про невручення адресату поштового відправлення із зазначенням такої причини, Наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 24.12.2024 №3138-п, а також Повідомлення від 24.12.2024 №523/Ж4/17-00-24 05-17 вважаються врученими платнику податків.

Отже, Відповідачем виконані усі необхідні умови для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків, тому посилання Позивача на недотримання таких умов є безпідставними.

Не зважаючи на те, що Позивач оскаржує ППР №5417/1700240523, №5418/1700240523, №5419/1700240523, №5420/1700240523, №5421/1700240523 з процедурних підстав, суд вважає за необхідне надати таким рішенням оцінку по суті виявлених порушень.

Так, Актом перевірки від 14.02.2025 №2969/Ж5/17-00-24-05-18/3612410464 встановлено порушення платником податків:

пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49, пп. «в» п. 176.1 ст. 176, п. 179.1 ст. 179 ПК України, а саме: неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за результатами звітного (податкового) 2022 року;

п. 6.1 ст. 6, п. 22.1 ст. 22, п. 36.1 ст. 36, пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162, пп. 163.1.1, пп. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163, пп. 168.1.3 п. 168.1, пп. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168, пп. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170, пп. «б» п. 171.2 ст. 171 ПК України, а саме: заниження за звітний (податковий) 2022 рік оподатковуваного доходу, отриманого з джерел походження за межами України від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd», створивши контент на інтерактивній онлайн - платформі OnlyFan, на загальну суму 224074,10 грн., в результаті чого визначено суму податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 на суму 40 333,34 грн.;

пп. 1.2, 1.4, 1.5 пп. 16-1 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України, в результаті чого встановлено заниження суми податкового зобов'язання з військового збору, що сплачуються фізичними особами самостійно за результатами річного декларування, за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 на суму 3361,11 грн.;

п. 44.1 ст. 44, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 ПК України, внаслідок чого встановлено не збереження та не надання контролюючому органу первинних документів;

пп. 73.3.3 п.73.3 ст.73 ПК України, внаслідок чого, встановлено ненадання до податкових органів відповіді на письмовий запит про надання інформації.

З матеріалів прави установлено, що Акт перевірки 14.02.2025 №2969/Ж5/17-00-24-05-18/3612410464 надісланий контролюючим органом на податкову адресу платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення №3302300078831 та повернуто 05.03.2025 відправнику з відміткою поштової служби «адресат відсутній за вказаною адресою».

Заперечення на Акт перевірки 14.02.2025 №2969/Ж5/17-00-24-05-18/3612410464 платником не подавалися.

Щодо ППР №5417/1700240523 форми «Р», яким визначено суму податкового зобов'язання та штрафні санкції за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 4201,39 грн (основний платіж - 3361,11 грн; штрафна санкція - 840,28 грн) та ППР №5418/1700240523 форми «Р», яким визначено суму податкового зобов'язання та штрафні санкції за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 50416,67 грн (основний платіж - 40333,34 грн; штрафна санкція - 10083,33 грн), суд зазначає таке.

На виконання вимог ухвали суду від 09.09.2025 Державною податковою службою України надані документи: нотаріально посвідчений офіційний переклад інформації, наданий компетентним органом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії про отримання у період з 01.01.2022 до 31.12.2022 фізичною особою-платником податків ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (адреса - АДРЕСА_1 ) іноземних доходів від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту у розмірі 6127,5 доларів США (а.с. 238-244 том 1).

Зі змісту отриманої інформації вбачається, що Позивач отримав у період з 01.01.2022 до 31.12.2022 іноземні доходи від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту у розмірі 6127,5 доларів США:

номер постачальника - ID00065,

назва посередника - «Fenix International Ltd»,

номер акаунта - 269278923, 285933026,

юридична назва акаунта - OLEKSANDRA HORACHKO,

ім'я користувача - Alexandra,

акаунт дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

юридична адреса - Україна, вулиця Паркова, 62, Здолбунів, 35700,

назва банківського рахунку - OLEKSANDRA HORACHKO (Олександра Горачко),

вільний формат - 15.09.2022, 23.11.2022.

Відповідно до інформації щодо доходу, який отримала ОСОБА_1 за період 2022 року від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на платформі OnlyFans:

номер постачальника - ID00065,

назва посередника - «Fenix International Ltd»,

рік - 2022,

номер акаунта - 269278923, 285933026,

кількість трансакцій - 32, 3,

загальна вартість - 5441,50 та 686,

загальна вартість відшкодувань - 0 - 0,

утримані податки - 0 - 0 (а.с. 243 том 1).

Зазначені вище документи (докази) свідчать про те, що платник податків - фізична особа ОСОБА_1 в 2022 році отримала дохід з джерел походження за межами України, створивши контент на інтерактивній онлайн - платформі OnlyFan, на загальну суму 6127,5 доларів США, що в перерахунку у національну валюту за офіційним курсом Національного банку України на 31.12.2022 становить 224074,10 грн., який підлягає обов'язковому річному декларуванню та самостійному визначенню і сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Відповідно до пункту 6.1. статті 6 ПК України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету або на єдиний рахунок, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 22.1. статті 22 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.

За приписами статті 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Відповідно до підпункту 162.1.1 пункту 162.1 статті 162 ПК України, платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

За приписами підпункту 163.1.3 пункту 163.1 статті 163 ПК України, об'єктом оподаткування резидента є: іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

За приписами підпункту 168.1.3. пункту 168.1 статті 168 ПК України, якщо згідно з нормами цього розділу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу податку та подати річну декларацію з цього податку.

Відповідно до підпункту 168.2.1. пункту 168.2 статті 168 ПК України, платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Підпунктом 170.11.1. пункту 170.11 статті 170 ПК України визначено, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу, крім: а) доходів, визначених підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 цього Кодексу, що оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 цього Кодексу; б) прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному пунктом 170.2 цієї статті; в) прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному пунктом 170.13 цієї статті; г) виплат у грошовій чи негрошовій формі у зв'язку з розподілом прибутку, або його частини, джерелом яких є утворення без статусу юридичної особи, створене на підставі правочину або зареєстроване відповідно до законодавства іноземної держави (території) без створення юридичної особи, що оподатковуються в порядку, визначеному пунктом 170.11-1 цієї статті".

Відповідно до підпункту «б» пункту 171.2 статті 171 ПК України, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є: платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.

За приписами пункту 1.2. підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України, об'єктом оподаткування збором є: 1) для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу; 2) для платників, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, - щомісячна сума, що дорівнює розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; 3) для платників, зазначених у підпункті 3 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 292 цього Кодексу.

Пунктом 1.4. підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України визначено, що нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору з доходів платників збору, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставками, визначеними підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідно до пункту 1.5. підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України , відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету з доходів платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.

Суд зазначає, що отриманий Позивачем дохід від британського суб'єкта господарювання «Fenix International Ltd» за створення контенту на інтерактивній онлайн - платформі OnlyFan у загальному розмірі 6127,5 доларів США, є оподатковуваним доходом, отриманим з джерел походження за межами України.

Позивач отримав дохід на загальну суму в еквіваленті у національній валюті у розмірі 224074,10 грн., в результаті чого визначено суму податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.01.2022 по 31.12.2022.

Тому, визначені ППР №5417/1700240523 та №5418/1700240523 суми податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, та військового збору, є обґрунтованими та правомірними.

Оскаржуваним ППР №5418/1700240523 окрім визначення суми податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 40333,34 грн, також визначено суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 10083,33 грн.

Оскаржуваним ППР №5417/1700240523 окрім визначення суми податкового зобов'язання з військового збору у розмірі 3361,11 грн, також визначено суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 840,28 грн.

Пунктами 123.1. та 123.2. статті 123 ПК України визначено, що вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв'язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування. Діяння, передбачені пунктом 123.1 цієї статті, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Враховуючи попередній висновок суду про правомірність визначення суми податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 40333,34 грн, та визначення суми податкових зобов'язань з військового збору у розмірі 3361,11 грн - визначення суми штрафних санкцій у розмірі 10083,33 грн та у розмірі 840,28 грн також є правомірними, оскільки платником податків вчинені діяння, що зумовили визначення контролюючим органом сум податкових зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи.

Щодо ППР №5419/1700240523 форми «ПС», яким визначено штрафну (фінансову) санкцію за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 340,00 грн, суд зазначає таке.

Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

За приписами підпункту 49.18.4 пункту 49.18. статті 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу.

Підпунктом 170.11.1. пункту 170.11 статті 170 ПК України визначено, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Підпунктом «в» пункту 176.1. статті 176 ПК України визначено, що платники податку зобов'язані: подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього Кодексу таке подання є обов'язковим.

Відповідно до пункту 179.1. статті 179 ПК України, платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.

За правилами пункту 120.1. статті 120 ПК України, неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Враховуючи те, що Позивач отримав іноземний дохід на загальну суму в еквіваленті у національній валюті у розмірі 224074,10 грн., в результаті чого визначено суму податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.01.2022 по 31.12.2022, тому у платника податків був обов'язок подати контролюючому органу річну податкову декларацію у порядку та строки, визначені нормами ПК України.

Таких дій платник податків не вчинив, тому визначення оскаржуваним ППР №5419/1700240523 форми «ПС» штрафної (фінансової) санкції за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 340,00 грн за неподання декларації є правомірним.

Щодо оскаржуваного ППР №5420/1700240523 форми «ПС», яким визначена сума штрафних (фінансових) санкцій за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 1020,00 грн, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 44.1. статті 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.

Вимоги цієї статті щодо обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, застосовуються також до нерезидентів, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво (незалежно від наявності у нерезидента зареєстрованого (акредитованого, легалізованого) відокремленого підрозділу), та до іноземних юридичних осіб, визначених у підпункті 133.1.5 пункту 133.1 статті 133 цього Кодексу.

За приписами пункту 44.3. статті 44 ПК України, платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків.

Судом установлено, що Головним управлінням ДПС у Рівненській області, на належну адресу платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 , за якою Позивач перебуває на обліку в контролюючому органі, рекомендованим листом з повідомленням про вручення, у порядку статті 42 ПК України, надіслано запит від 10.10.2024 № 10326/17-00-24-01-06 щодо надання інформації та її документального підтвердження або спростування в частині походження грошових коштів отриманих з джерел за межами України та інформацію щодо їх оподаткування (а.с. 110 том 1).

Рекомендований лист з повідомленням про вручення поштового відправлення 08.11.2024 повернуто відправнику з відміткою пошти «за закінченням встановленого терміну зберігання».

З урахуванням приписів пункту 42.5 статті 45 ПК України, Позивач є таким, якому документ (запит від 10.10.2024 № 10326/17-00-24-01-06) вважався належним чином врученим.

Однак, запитувані контролюючим органом документи Позивачем не були надані.

У зв'язку з ненаданням платником податків запитуваних документів, контролюючим органом складений Акт від 27.01.2025 №116/Ж6/17-00-24-05-19, що засвідчує факт ненадання документів до проведення документальної позапланової невиїзної перевірки (а.с. 64 том 1).

Зазначене вище свідчить про те, що сума штрафних санкцій у розмірі 1020,00 грн за оскаржуваним ППР №5420/1700240523 визначена контролюючим органом правомірно та обґрунтовано.

Щодо оскаржуваного ППР №5421/1700240523 форми «ПС», яким визначена сума штрафних (фінансових) санкцій за платежем адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 8000,00 грн, суд зазначає таке.

Судом установлено, що Головним управлінням ДПС у Рівненській області, на належну адресу платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 , за якою Позивач перебуває на обліку в контролюючому органі, рекомендованим листом з повідомленням про вручення, у порядку статті 42 ПК України, надіслано запит від 10.10.2024 № 10326/17-00-24-01-06 щодо надання інформації та її документального підтвердження або спростування в частині походження грошових коштів отриманих з джерел за межами України та інформацію щодо їх оподаткування (а.с. 110 том 1).

Рекомендований лист з повідомленням про вручення поштового відправлення 08.11.2024 повернуто відправнику з відміткою пошти «за закінченням встановленого терміну зберігання».

З урахуванням приписів пункту 42.5 статті 45 ПК України, Позивач є таким, якому документ (запит від 10.10.2024 № 10326/17-00-24-01-06) вважався належним чином врученим.

Також, Позивачу надісланий на належну податкову адресу запит про надання документів від 28.01.2025 №8 щодо необхідності надання контролюючому органу документів, що стосувалися предмета перевірки.

Відповідно до підпункту 73.3.1. пункту 73.3 статті 73 ПК України, письмовий запит про надання інформації надсилається платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: за результатами аналізу податкової інформації, отриманої у встановленому законом порядку, виявлено факти, які можуть свідчити про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, із обов'язковим зазначенням таких фактів у запиті.

За приписами підпункту 73.3.2. пункту 73.3 статті 73 ПК України, запит вважається належним чином врученим, якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 73.3.3. пункту 73.3 статті 73 ПК України, платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані надавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом), у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Отже, на належним чином надіслані платнику податків запити від 10.10.2024 та від 28.01.2025, які в силу норм ПК України вважаються врученими платнику податків, останній не надав запитуваних документів.

За приписами пункту 121.2. статті 121 ПК України, ненадання відповіді на запит, неподання або подання не в повному обсязі платником податків, фінансовим агентом або іншою особою документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу, надісланий відповідно до підстав, передбачених підпунктами 6-8 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу у 5 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.

Неподання або подання не в повному обсязі платником податків документів чи іншої інформації на запит контролюючого органу в інших випадках, передбачених статтею 73 Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.

Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє особу від обов'язку подання інформації.

Враховуючи зазначене вище оскаржуване ППР №5421/1700240523 є правомірним, оскільки на обов'язкові запити контролюючого органу платником податків документи не надані. Доказів протилежного Позивач суду не надав.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем доведено правомірність оскаржуваних рішень - ППР в порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС України у Рівненській області (вулиця Відінська, 12, місто Рівне, 33023; код ЄДРПОУ ВП 44070166) про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 15 жовтня 2025 року

Суддя К.М. Недашківська