Рішення від 15.10.2025 по справі 440/11438/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11438/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 83% відповідних сум грошового забезпечення до 70% під час ії перерахунку на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року у справі №440/9928/21, обмеження її максимальним розміром та щодо відмови у призначенні та виплаті щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 Постанови №713 у розмірі 2000,00 грн. (дві тисячі гривень, 00 коп.);

- зобов?язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01 лютого 2025 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року у справі №440/9928/21 без обмеження її максимальним розміром та провести нарахування та виплату з 01 лютого 2025 року щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 Постанови №713 у розмірі 2000,00 грн (дві тисячі гривень, 00 коп.) з урахуванням раніше проведених виплат.

Позов обґрунтований тим, що пенсію за вислугу років позивач отримував у розмірі 83 процентів суми грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Разом з тим, під час перерахунку пенсії, проведеного на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року у справі № 440/9928/21, здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області у розмірі 70 процентів суми грошового забезпечення, чим порушено право позивача на отримання пенсії у належному розмірі та гарантований Конституцією України соціальний захист. Аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив, що позивачу здійснено перерахунок пенсії виходячи із 70 % грошового забезпечення з урахуванням вимоги частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та з 11 квітня 2007 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років у розмірі 83 процентів суми грошового забезпечення.

На підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року у справі № 440/9928/21, Головним управлінням ПФУ в Полтавській області проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року, проте при здійсненні такого перерахунку пенсію обчислено позивачу виходячи із розміру - 70 процентів суми грошового забезпечення, встановленого частиною другою статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії.

Не погодившись з діями відповідача щодо зменшення відсоткового значення грошового забезпечення з 83% до 70 % під час здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року у справі № 440/9928/21 , позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09 квітня 1992 року /надалі - Закон № 2262-XII/.

Пунктом "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /у первинній редакції/ було передбачено, що пенсії за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12) призначаються в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до частини другої вказаної статті загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.

У подальшому редакція частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", норма якої визначала максимальний процентний розмір відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для обчислення пенсії, змінювалася неодноразово.

Так, Законом України № 3946-XII від 04 лютого 1994 року частину другу вказаної статті після слова і цифри "категорії 2" доповнено словами і цифрами "категорій 2 та 3".

Законом України № 103/96-ВР від 25 березня 1996 року частину другу цієї статті викладено в такій редакції: "Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів".

Законом України №51-ІV від 04 липня 2002 року внесено зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ (згідно з пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві положення" такі зміни набрали чинності з дня введення в дію Закону України "Про Державний бюджет України на 2003 рік", а саме: з 01 січня 2003 року) шляхом заміни цифр "85", "95" і "90" відповідно цифрами "90", "100" і "95".

Законом України № 3591-IV від 04 квітня 2006 року частину другу статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" викладено в такій редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".

Законом України № 3668-VІ від 08 липня 2011 року, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України № 1166-VII від 27 березня 2014 року, який набрав чинності з 01 травня 2014 року, частину другу статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в новій редакції, а саме: "максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".

У рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Закон України № 1166-VII від 27 березня 2014 року набрав чинності після призначення позивачу пенсії за вислугу років у розмірі 83 процентів суми грошового забезпечення, а тому на позивача дія його норм не поширюється.

Крім того, внесені Законом України № 1166-VII від 27 березня 2014 року зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення максимального розміру пенсії не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, які змін у зв'язку з прийняттям Закону України № 1166-VII від 27 березня 2014 року не зазнали.

Таким чином, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише сума грошового забезпечення, яка зазначається у відповідній довідці, натомість відсотковий розмір грошового забезпечення, який визначається відповідно до наявної у позивача вислуги років та відповідно до норми закону, яка була чинною на час призначення позивачу пенсії, є незмінним. Тобто при перерахунку пенсії її розмір має обчислюватися із вказаної у довідці суми грошового забезпечення станом на момент проведення перерахунку, але виходячи із відсоткового розміру грошового забезпечення, право на який особа набула на момент виходу на пенсію і який не може бути зменшений у зв'язку з наступними змінами в законодавстві.

Наведеним суд відхиляє довід відповідача про правомірність застосування ним при перерахунку пенсії позивача частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції, чинній на час здійснення такого перерахунку.

Висновки суду відповідають правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у рішенні від 04 лютого 2019 року у зразковій справі №240/5401/18, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року.

Беручи до уваги наведене, у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового розміру грошового забезпечення з 83% до 70% суми грошового забезпечення, зазначеної у довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року від 23 червня 2021 року № 33/37-4/6349, при здійсненні перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року у справі № 440/9928/21.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо здійснення позивачу з 01 грудня 2019 року перерахунку пенсії, обчисленої на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року від 23 червня 2021 року № 33/37-4/6349, в розмірі 70 процентів відповідної суми грошового забезпечення та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати позивачу з 01 грудня 2019 року пенсію, обчислену на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року від 23 червня 2021 року № 33/37-4/6349, виходячи з 83 % грошового забезпечення, та виплатити пенсію з урахуванням проведених виплат.

Вирішуючи позовну вимогу щодо покладення на відповідача обов'язку здійснити перерахунок та виплату позивачу з 01 лютого 2025 року пенсії у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року у справі №440/9928/21 без обмеження її максимальним розміром та провести нарахування та виплату з 01 лютого 2025 року щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 Постанови №713 у розмірі 2000,00 грн (дві тисячі гривень, 00 коп.) з урахуванням раніше проведених виплат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 вказаного Кодексу кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Зі змісту наведених норм слідує, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. А відтак, суд не вправі вирішувати позовні вимоги, які заявлені на майбутнє, та не спрямовані на захист і відновлення вже порушених прав позивача.

Беручи до уваги те, що перерахунок та виплату пенсії з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року від 23 червня 2021 року № 33/37-4/6349, виходячи з 83 % суми грошового забезпечення, позивачу ще не проведено та право позивача на необмеження такої пенсії максимальним розміром під час здійснення такого перерахунку наразі не порушено, суд доходить висновку, що у задоволенні цієї позовної вимоги слід відмовити у зв'язку з передчасністю її заявлення.

Оскільки предметом спору у цій справі є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 83% відповідних сум грошового забезпечення до 70% під час ії перерахунку на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року у справі №440/9928/21, то позовні вимоги щодо покладення на відповідача обов'язку здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01 лютого 2025 року та провести нарахування та виплату з 01 лютого 2025 року щомісячної доплати до пенсії, передбаченої пунктом 1 Постанови №713 у розмірі 2000,00 грн (дві тисячі гривень, 00 коп.) з урахуванням раніше проведених виплат є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Отже, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

За подання позову до суду позивач поніс витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 1211,20 грн, що підтверджується фіскальним чеком від 16 серпня 2025 року. Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.

Враховуючи висновок суду про часткове задоволення позову, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає сума в 605,60 грн.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо здійснення ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року перерахунку пенсії, обчисленої на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року від 23 червня 2021 року № 33/37-4/6349, в розмірі 70 процентів відповідної суми грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року пенсію, обчислену на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Полтавській області" про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року від 23 червня 2021 року № 33/37-4/6349, виходячи з 83 % грошового забезпечення, та виплатити пенсію з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк