Рішення від 15.10.2025 по справі 420/37993/24

Справа № 420/37993/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України ОСОБА_1 як члену сім'ї загиблого ОСОБА_2 від 03.09.2024;

- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю на підставі ст. 2 Закону № 2980 і виплатити різницю між сумою, визначеною Законом № 2980, та фактично отриманою сумою, визначеною Законом № 1105, у розмірі 732000 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 31.03.2023 року внаслідок спрацювання вибухового пристрою під час виконання трудових обов'язків загинув чоловік позивачки ОСОБА_2 . Актом спеціального розслідування групового нещасного випадку по формі Н-1/П від 24.04.2023року , що стався 31.03.2023 року о 09 год. 30 хв. в акціонерному товаристві «Херсонобленерго» (далі - АТ «Херсонобленерго»), код згідно ЄДРПОУ 05396638 (далі - Акт по формі Н-1/П) нещасний випадок визнано пов'язаним з виробництвом. Чоловік позивачки працював на посаді старшого майстра служби повітряних та кабельних електричних мереж АТ «Херсонобленерго». Він загинув внаслідок множинних руйнацій тулуба й кінцівок. Основною причиною нещасного випадку виступає соціальний конфлікт (оголошена та неоголошена війна). Трагедія сталася поблизу повітряної лінії ПЛ-35 кВ «Посад-Покровка - Киселівка» АТ «Херсонобленерго». На арк. 2 Акту по формі Н-1/П, членами сім'ї потерпілого, які перебували на його утриманні, визнано одну особу: ОСОБА_1 , 1976 р.н., дружину.

У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону України Закон № 2980 членам сім'ї загиблих працівників об'єктів критичної інфраструктури, смерть яких наступила під час виконання професійних обов'язків у зв'язку зі збройним нападом держави-агресора, призначається одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю у розмірі 1 мільйон гривень. Оскільки АТ «Херсонобленерго» відноситься до паливно-енергетичного сектору, а саме до електроенергетики, а отже і до об'єктів критичної інфраструктури, то позивачка вирішила скористатися правом на ОГД і звернулася із заявою від 30.08.2024 року до Головного управління.

03.09.2024 року позивачка отримала від Головного управління рішення про відмову, з посиланням на те, що АТ «Херсонобленерго» не внесено до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури. Таке рішення відповідача позивачка вважає протиправним та зазначала, що відсутність об'єкта у Реєстрі не є підставою для відмови у призначенні одноразової грошової допомоги, враховуючи, що формування та ведення Реєстру розпочалося з 02.05.2023р., тоді як трагедія з її сином сталася 31.03.2023р., тобто до початку ведення Реєстру. До того ж, ні Законом №2980-IX, а ні Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, затвердженим постановою КМУ від 27.12.2023р. №1396, не передбачено такої підстави для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги як невнесення підприємства до Реєстру. АТ «Херсонобленерго» здійснює розподіл електричної енергії, тобто виконує критично-важливі функції, а тому сам лише факт не внесення його до Реєстру не спростовує того, що товариство володіє ознаками об'єкта критичної інфраструктури. Позивачка зазначала, що на її користь виплачено страхову виплату на підставі п.1 ч.5 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в сумі 268 000,00 грн. А відтак, ефективним способом захисту її прав буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити їй одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю на підставі ст.2 Закону №2980-IX та виплатити різницю між сумою, визначеною вказаним Законом, та фактично отриманою сумою, визначеною Законом №1105-XIV, у розмірі 732 000 грн.

Ухвалою від 16.12.2024 року Одеський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 420/37993/24 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.

Також вказаною ухвалою витребувано: від Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України інформацію про дату включення АТ «Херсонобленерго» (код згідно ЄДРПОУ 05396638) до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набуття ним правового статусу об'єкта критичної інфраструктури; від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області належним чином засвідчені матеріали на підставі яких прийнято оскаржуване Рішення про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України ОСОБА_1 як члену сім'ї загиблого ОСОБА_2 від 03.09.2024 року.

27.12.2024 року до Одеського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що 30.08.2024 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України. Відділом призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління було розглянуто заяву ОСОБА_1 , у відповідності до Закону України від 20.03.2023 № 2980-IX “Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» із змінами (далі - Закон № 2980) та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1396 із змінами (далі - Порядок № 1396).

Відповідач вказує, що відповідно до пунктів 7, 18 Порядку ведення Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, включення таких об'єктів до Реєстру, доступу та надання інформації з нього, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 року № 415, реєстр формується і ведеться уповноваженим органом у сфері захисту критичної інфраструктури України. Підставою для внесення інформації до Реєстру є повідомлення про внесення відомостей щодо об'єкта критичної інфраструктури до Реєстру, яке подає секторальний орган. Пунктом 16 вказаного Порядку з моменту присвоєння об'єкту критичної інфраструктури унікального реєстрового номера в Реєстрі він вважається таким, що набув правового статусу об'єкта критичної інфраструктури. Поряд з цим, відповідно до пункту 11 Порядку № 1396 для підтвердження факту віднесення об'єкта інфраструктури, на якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону № 2980 до об'єкта критичної інфраструктури, працівник уповноваженого органу після отримання заяви з документами, надсилає до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури письмовий запит щодо надання інформації про включення об'єкта до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набуття ним правового статусу об'єкта критичної інфраструктури Згідно з пунктом 16 Порядку ведення Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, включення таких об'єктів до Реєстру, доступу та надання інформації з нього, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 року № 415, з моменту присвоєння об'єкту критичної інфраструктури унікального реєстрового номера в Реєстрі об'єкт вважається таким, що набув правового статусу об'єкта критичної інфраструктури. Водночас, відповідно до пункту 18 Порядку ведення Реєстру встановлено, що підставою для внесення інформації до Реєстру є повідомлення про внесення відомостей щодо об'єкта критичної інфраструктури до Реєстру, яке подає секторальний орган.

Також відповідач зазначає, що для підтвердження факту віднесення Акціонерного товариства “Херсонобленерго» (код ЄДРПОУ 05396638) до об'єкта критичної інфраструктури, Головним управлінням надіслано письмовий запит від 30.11.2023 року № 2100-0311-8/39856 до Адміністрації державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо надання інформації про включення об'єктів до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набуття ними правового статусу об'єктів критичної інфраструктури для подальшого визначення права потерпілих на одноразову грошову допомогу згідно Закону № 2980. 05.12.2023 року за № 07/02/01-9342/СЕД отримана відповідь від Адміністрації державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, що об'єкт, розташований за фактичною адресою: вул. Пестеля, буд. 5, м. Херсон, до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури - не внесений (відповідь додається). В подальшому, для підтвердження факту віднесення Акціонерного товариства “Херсонобленерго» (код ЄДРПОУ 05396638) до об'єкта критичної інфраструктури, Головним управлінням надіслано письмовий запит від 01.11.2024 року № 2100-0311- 5/44706 до Адміністрації державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо надання інформації про включення об'єкта до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набуття ним правового статусу об'єкта критичної інфраструктури (запит додається). 11.11.2024 року за № 07/02/01-11351/СЕД отримана відповідь від Адміністрації державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, що об'єкт, розташований за фактичною адресою: вул. Пестеля, буд. 5, м. Херсон, до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури - не внесений (відповідь додається). Після того, знову ж таки, для повторного встановлення факту віднесення Акціонерного товариства “Херсонобленерго» (код ЄДРПОУ 05396638) до об'єктів критичної інфраструктури, Головним управління надіслано письмовий запит від 05.12.2024 року № 2100-0311-5/48915 до Адміністрації державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо надання інформації чи віднесено Акціонерного товариства “Херсонобленерго» (код ЄДРПОУ 05396638) до об'єкта критичної інфраструктури, включення такого об'єкта до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набуття ним правового статусу ОКІ (запит додається). 12.12.2024 року за № 07/02/01-12740/СЕД отримана відповідь на вищезазначений запит Головного управління де вказано, що інформацію про об'єкт, розташований за фактичною адресою: вул. Пестеля, буд. 5, м. Херсон, до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури не внесено (відповідь додається). З урахуванням зазначеного, Акціонерне товариство “Херсонобленерго» (код ЄДРПОУ 05396638) відповідно до вимог чинного законодавства не відноситься до об'єкту критичної інфраструктури.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного та оскільки відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2980 право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю мають особи з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури, Головним управлінням було вирішено відмовити ОСОБА_1 , як члену сім'ї загиблого ОСОБА_2 у призначені і виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України за Заявою від 30.08.2024 року, оскільки Акціонерне товариство “Херсонобленерго» станом на 31.03.2023 до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури - не внесене. Вказану відмову було оформлено Рішенням від 03.09.2024 року за № 11069/03-16 про відмову у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії російської федерації проти України ОСОБА_1 , як члену сім'ї загиблого ОСОБА_2 .

Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає, що відмова позивачу в призначені і виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України ґрунтується у відповідності та на підставі норм чинного законодавства України.

Крім того, відповідачем у відзиві вказано, що за заявою позивачки від 20.06.2023 року Головним управлінням було винесено постанову від 04.07.2023 року за № 210029510362-2023-1 про призначення одноразової грошової допомоги на сім'ю у розмірі 268000,00 грн, відповідно до пункту 1 частини 5 статті 36 Закону № 1105-XIV.

07.01.2025 року до суду від Адміністрації державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, на виконання ухвали від 16.12.2024 року, надійшов лист за вих. № 18/04-5608ДСК/ВС від 31.12.2024 року, в якому повідомлено, що пунктом 16 Порядку ведення Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, включення таких об'єктів до Реєстру, доступу та надання інформації з нього, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 року № 415 встановлено, що з моменту присвоєння об'єкту критичної інфраструктури унікального реєстрового номера в Реєстрі об'єктів критичної інфраструктури (далі - Реєстр) він вважається таким, що набув правового статусу об'єкта критичної інфраструктури (далі - ОКІ). 28.03.2024 року до Реєстру внесено два ОКІ оператора АТ «Херсонобленерго», а саме: «Північне регіональне управління розподільних мереж» (унікальний реєстровий номер - UА8912793993, фактична адреса місцезнаходження ОКІ - Херсонська область) та «Західне регіональне управління розподільних мереж» (унікальний реєстровий номер - UА7525424957, фактична адреса місцезнаходження ОКІ - Херсонська область).

31.01.2025 року до суду від позивачки надійшла відповідь на відзив, в якій позивачка заперечує проти доводів відповідача та наполягає на задоволенні позовних вимог.

31.01.2025 року до суду від позивачки надійшло клопотання про залучення АТ «Херсонобленерго» та Міністерство енергетики України до справи № 420/37993/24 в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог.

Ухвалою суду від 17.02.2025 року відмовлено у задоволенні клопотання позивача про залучення АТ «Херсонобленерго» та Міністерства енергетики України, в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

31.03.2023 року внаслідок спрацювання вибухового пристрою під час виконання трудових обов'язків, загинув чоловік позивачки ОСОБА_2 , який працював на посаді старшого майстра служби повітряних та кабельних електричних мереж АТ «Херсонобленерго».

Актом спеціального розслідування групового нещасного випадку по формі Н-1/П від 24.04.2023 року встановлено, що нещасний випадок, що стався з старшим майстром служби повітряних та кабельних електричних мереж АТ «Херсонобленерго» ОСОБА_2 , 31.03.2023року о 09 год. 30 хв. поблизу повітряної лінії ПЛ-35 кВ «Посад-Покровка - Киселівка» АТ «Херсонобленерго», пов'язаний з виробництвом (стався під час виконання трудових обов'язків в робочий час).

ОСОБА_1 є дружиною загиблого ОСОБА_2 .

За заявою ОСОБА_1 від 20.06.2023 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області винесено постанову від 04.07.2023 року за № 210029510362-2023-1 про призначення одноразової грошової допомоги сім'ї загиблого у розмірі 268000,00 грн на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999р. №1105-XIV, яка була виплачена позивачці 17.07.2023 року, що підтверджується банківською випискою, від 24.11.2024 року.

30.08.2024 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, як члену сім'ї (дружині) загиблого працівника об'єкту критичної інфраструктури.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, за наслідком розгляду заяви позивачки від 30.08.2024 року, прийняло рішення від 03.09.2024 року № 11069/03-16 про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України ОСОБА_1 як члену сім'ї загиблого ОСОБА_2 , яким відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 року №2980-ІХ, оскільки АТ «Херсонобленерго» станом на 31.03.2023 року до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури не внесене.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20 березня 2023 року №2980-IX (набрав чинності 01.05.2023 року), який спрямований на підтримку деяких категорій осіб, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, передбачено право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю.

Так, відповідно до ст.1 Закону №2980-IX право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю мають особи з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.

У разі загибелі (смерті) осіб, зазначених у частині першій цієї статті, у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю призначається і виплачується членам їхніх сімей.

До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у частині першій цієї статті, належать, зокрема, один із подружжя, який пережив загиблу (померлу) особу;.

Пунктом 4 частини першої статті 2 Закону №2980-IX передбачено, що одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю, на яку має право особа згідно із цим Законом, встановлюється у таких розмірах: у разі загибелі (смерті) - 1 мільйон гривень.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону №2980-IX одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю призначається і виплачується за рішенням органу, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Частинами 4, 5 статті 3 Закону №2980-IX передбачено, що якщо особа одночасно має право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої цим Законом, та одноразової грошової допомоги, одноразової страхової виплати або одноразової компенсації за шкоду життю та здоров'ю, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється виключно в порядку та розмірах, визначених цим Законом.

Особи, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю встановлюється Кабінетом Міністрів України. (ч.6 ст.3 Закону №2980-IX)

Статтею 4 Закону №2980-IX передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю особі, а у разі її загибелі (смерті) - членам її сім'ї, не здійснюються:

1) якщо загибель (смерть), поранення, каліцтво, контузія, захворювання, які призвели до інвалідності, є наслідком: вчинення особою кримінального або адміністративного правопорушення; алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення до самогубства, встановленого судом);

2) у разі подання завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю.

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно до цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи за рішенням суду, яке набрало законної сили.

У призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги може бути відмовлено або її виплата припинена чи призупинена особі, щодо якої рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено факт ухиляння від виконання обов'язку щодо утримання загиблої (померлої) особи за її життя.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, передбаченої Законом №2980-IX, визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, затверджений постановою КМУ від 27.12.2023 року №1396.

Відповідно до п.2 Порядку №1396 (в редакції, чинній на дату звернення позивача до відповідача із заявою про призначення ОГД) особи, які відповідно до статті 1 Закону мають право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю (далі - отримувачі), подають до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - уповноважений орган) заяву про призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - заява), за формою згідно з додатком.

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю виплачується в розмірах, визначених частиною першою статті 2 Закону. (п.3 Порядку №1396)

Пунктом 4 Порядку №1396 передбачено, що уповноважений орган обчислює розмір одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю з урахуванням інформації про надання отримувачам одноразової грошової допомоги, одноразової страхової виплати, одноразової компенсації за шкоду життю та здоров'ю, завдану їм внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, що зберігається у відповідних державних електронних інформаційних реєстрах, системах або базах даних органів, що надають адміністративні, соціальні та інші публічні послуги, провадять іншу управлінську діяльність та державне регулювання.

Згідно п.8 Порядку №1396 отримувачі, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.

Перелік документів, які подають для призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, визначено пунктом 10 Порядку №1396.

Відповідно до п.11 Порядку №1396 після отримання заяви з документами працівник уповноваженого органу здійснює заходи з ідентифікації отримувача шляхом отримання з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 10 цього Порядку, перевіряє зміст і належне оформлення документів, відповідність викладених у них відомостей про отримувача, сканує документи, які надано в оригіналі, та повертає їх отримувачу.

Для підтвердження факту віднесення об'єкта інфраструктури, на якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, до об'єкта критичної інфраструктури працівник уповноваженого органу надсилає до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури письмовий запит щодо надання інформації про включення об'єкта до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набуття ним правового статусу об'єкта критичної інфраструктури.

Відповідь уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури на письмовий запит уповноваженого органу надається протягом 10 робочих днів з дати його надходження.

Як вбачається з матеріалів справи, при розгляді заяви ОСОБА_1 від 30.08.2024 року про призначення одноразової грошової допомоги, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області враховано лист Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 05.12.2023року № 07/02/01-9342/СЕД, в якому вказано, Акціонерне товариство «Херсонобленерго» станом на 04.12.2023 року до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури не внесене.

Саме з вказаних підстав Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області спірним рішенням від 03.09.2024 року № 11069/03-16 відмовило ОСОБА_1 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України як члену сім'ї загиблого ОСОБА_2 .

Оцінюючи такі доводи відповідача, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 року №415 затверджено Порядок ведення Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, включення таких об'єктів до Реєстру, доступу та надання інформації з нього, який визначає процедури формування і ведення Реєстру об'єктів критичної інфраструктури (далі - Реєстр), включення об'єктів критичної інфраструктури до Реєстру, внесення до нього інформації про об'єкти критичної інфраструктури та їх виключення, доступу та надання інформації з Реєстру.

Відповідно до п.4 цієї Постанови встановлено адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації під час воєнного стану, а також протягом дванадцяти місяців після його припинення чи скасування з дня набрання чинності цією постановою забезпечити: функціонування, формування і ведення Реєстру в автоматизованій системі, що забезпечує роботу як одномашинний однокористувачевий комплекс, який обробляє інформацію однієї або кількох ступенів обмеження доступу.

Тобто, початок функціонування Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 року №415, відбувся після настання нещасного випадку з ОСОБА_2 .

Суд звертає увагу, що п.1 ч.7 ст.6 Закону №2980-IX визначено Кабінету Міністрів України затвердити перелік об'єктів критичної інфраструктури, на працівників яких поширюється дія цього Закону.

Поряд з цим, в силу ч.4 ст.6 Закону №2980-IX, до завершення формування реєстру об'єктів критичної інфраструктури відповідно до Закону України «Про критичну інфраструктуру» перелік об'єктів критичної інфраструктури, на працівників яких поширюється дія цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Правові та організаційні засади створення та функціювання національної системи захисту критичної інфраструктури і є складовою законодавства у сфері національної безпеки закріплені Законом України від 16.11.2021 року №1882-IX «Про критичну інфраструктуру» (далі - Закон №1882-IX).

За ст. 1 Закону №1882-IX об'єкти критичної інфраструктури - об'єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам; оператор критичної інфраструктури - юридична особа будь-якої форми власності та/або фізична особа - підприємець, що на правах власності, оренди або на інших законних підставах здійснює управління об'єктом критичної інфраструктури та відповідає за його поточне функціонування; сектор критичної інфраструктури - сукупність об'єктів критичної інфраструктури, які належать до одного сектору (галузі) економіки та/або мають спільну функціональну спрямованість; секторальний орган у сфері захисту критичної інфраструктури - державний орган, визначений законодавством відповідальним за забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері захисту критичної інфраструктури в окремому секторі критичної інфраструктури.

Згідно ч.1 ст. 8 Закону №1882-IX віднесення об'єктів до критичної інфраструктури здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону №1882-IX віднесення об'єктів до критичної інфраструктури здійснюється за сукупністю критеріїв, що визначають їх соціальну, політичну, економічну, екологічну значущість для забезпечення оборони країни, безпеки громадян, суспільства, держави і правопорядку, зокрема для реалізації життєво важливих функцій та надання життєво важливих послуг, свідчать про існування загроз для них, можливість виникнення кризових ситуацій через несанкціоноване втручання в їх функціонування, припинення функціонування, людський фактор чи природні лиха, тривалість робіт для усунення таких наслідків до повного відновлення штатного режиму.

Згідно ч. 1 ст. 9 Закону №1882-IX для організації ефективного забезпечення безпеки і стійкості критичної інфраструктури з урахуванням специфіки забезпечення окремих життєво важливих функцій та/або послуг визначаються сектори критичної інфраструктури.

Пунктом 2 частини четвертої статті 9 Закону №1882-IX передбачено, що до життєво важливих функцій та/або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, належать, зокрема, енергозабезпечення (у тому числі постачання теплової енергії).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 року № 1109 було затверджено Порядок віднесення об'єктів до критичної інфраструктури та Перелік секторів критичної інфраструктури.

Відповідно до постанови КМУ № 1109 від 09.10.2020 року до переліку секторів критичної інфраструктури віднесено паливно-енергетичний сектор, зокрема, електроенергетика (виробництво електричної енергії, забезпечення функціонування ринку електричної енергії, організація купівлі-продажу електричної енергії на ринку, управління системами передачі та енергопостачання, розподіл електричної енергії, експлуатація гідротехнічних споруд). Секторальний орган у сфері захисту критичної інфраструктури Міненерго.

Таким чином, саме виконання функцій із забезпечення життєво важливих національних інтересів є ключовим критерієм для віднесення того чи іншого об'єкту до числа об'єктів критичної інфраструктури.

Як вбачається зі змісту акту спеціального розслідування групового нещасного випадку від 24.04.2023 року, АТ «Херсонобленерго» здійснює розподіл електричної енергії КВЕД 35.13 «Розподілення електричної енергії» для всіх суб'єктів промисловості, соціальної сфери та населення Херсонської області, ремонтно-технічне обслуговування діючих електроустановок напругою 0,4-154кВ, які знаходяться на балансі товариства, контролює роботу приладів електроенергії на власних електроустановках та на електроустановках споживачів, не допускає безоблікове та безоплатне споживання електроенергії.

Враховуючи діяльність АТ «Херсонобленерго» можна дійти висновку, що вказане підприємство віднесено до об'єктів критичної інфраструктури, що дає позивачці право на призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом №2980-IX.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачці було протиправно відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України як члену сім'ї загиблого ОСОБА_2 .

З огляду на викладене, суд уважає обґрунтованими вимоги позивача про визнання рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України ОСОБА_1 як члену сім'ї загиблого ОСОБА_2 від 03.09.2024 року, протиправним та таким, що належать до скасування.

Стосовно позовних вимог зобов'язального характеру, то суд звертає увагу на таке.

Згідно пункту 2 частини 2 статті 6 Закону №2980-IX встановлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої цим Законом, мають також особи, визначені частиною третьою статті 1 цього Закону, у разі загибелі (смерті) осіб, визначених частиною другою статті 1 цього Закону, у період з 24 лютого 2022 року до набрання чинності цим Законом.

Згідно п. 4 Порядку № 1396, отримувачі, яким у період з 24 лютого 2022 року до набрання чинності Законом призначено та виплачено одноразову грошову допомогу, одноразову страхову виплату або одноразову компенсацію за шкоду життю та здоров'ю, завдану їм внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 р. воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, відповідно до інших нормативно-правових актів у розмірі меншому, ніж передбачено Законом, за рахунок коштів державного бюджету виплачується різниця між сумою, визначеною Законом, та фактично отриманою сумою.

За заявою ОСОБА_1 від 20.06.2023 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області винесено постанову від 04.07.2023 року за № 210029510362-2023-1 про призначення одноразової грошової допомоги сім'ї загиблого у розмірі 268000,00 грн на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999р. №1105-XIV, яка була виплачена позивачці 17.07.2023 року, що підтверджується банківською випискою, від 24.11.2024 року.

З огляду на викладене, суд уважає, що належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, передбачену ст.2 Закону України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023р. №2980-IX, та виплатити різницю між сумою, визначеною вказаним Законом, та фактично отриманою сумою, визначеною на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999р. №1105-XIV.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд робить висновок, що позовні вимоги позивача належать до задоволення.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

Згідно ч.ч.1, 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Матеріалами справи підтверджується, що позивачем сплачений судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Згідно з ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру та одну похідну вимогу.

Таким чином, за подання даного адміністративного позову сплаті підлягав судовий збір у розмірі 1211,20 грн (3028 грн х 0,4).

З огляду на викладене, суд уважає, що по даній справі з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Що стосується надмірно сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн він підлягає поверненню позивачу у порядку ст.7 Закону України «Про судовий збір», згідно з якою сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 03.09.2024 року № 11069/03-16 про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України ОСОБА_1 як члену сім'ї загиблого ОСОБА_2 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, передбачену ст.2 Закону України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023р. №2980-IX, та виплатити різницю між сумою, визначеною вказаним Законом, та фактично отриманою сумою, визначеною на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999р. №1105-XIV.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 15.10.2025 року.

Суддя Г. В. Лебедєва