Справа № 420/8670/25
15 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський кружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ) щодо невнесення, згідно заяви від 11.03.2025, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про те, що ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) не військовозобов'язаний, у зв'язку з виключенням з військового обліку згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серія НОМЕР_3 від 22.05.2023 про визнання непридатним до військової служби за станом здоров'я з виключенням з обліку за гр.ІІ ст.13А Наказу Міністерства Оборони України №402 від 14.08.2008 року;
2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про те, що ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) не військовозобов'язаний, з відображенням даних постанови військово-лікарської комісії та її дати та вилучення відмітки про порушення правил військового обліку, згідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серія НОМЕР_3 від 22.05.2023, про визнання непридатним до військової служби за станом здоров'я з виключенням з обліку за гр.ІІ ст.13А Наказу Міністерства Оборони України №402 від 14.08.2008 року;
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) судові витрати.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує, що відповідно до висновку Військово-лікарської комісії від 19.05.2023 він був визнаний непридатним до військової служби за станом здоров'я з виключенням з військового обліку за гр.ІІ ст.13-А Наказ Міністерства Оборони України №402 від 14.08.2008 року та про те, що він не підлягає повторному пересвідченню. На підставі висновку ВЛК йому було видано тимчасово посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_3 від 22.05.2023 з відповідними відмітками.
Втім, в лютому 2025 року позивач при перевірці даних реєстру через мобільний додаток «Резерв+» дізнався, що інформація про його непридатність до військової служби та виключення з обліку відповідним чином не відображається в Єдиному державному реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ОБЕРІГ». 07.02.2024 (вихідний № 128) представником Позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач) було направлено адвокатські запити з вимогою надати інформацію про причини невідповідності даних відображених в Єдиному державному реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ОБЕРІГ» з фактичними даними та проханням виправити ці розбіжності. 19.02.2025 у відповідь на адвокатський запит від відповідача надійшов лист за №1275/979 в якому зазначено прохання надати до ІНФОРМАЦІЯ_1 висновок військово-лікарської комісії на підставі якого було прийняте рішення про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. 11.03.2025 Позивач поштою (накладна № 6860400222208) на прохання відповідача подав заяву до якою долучив нотаріально засвідчені копії довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.05.2023 №83-3/384 та тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_3 від 22.05.2023. Однак незважаючи на наявність неодноразових звернень та адвокатських запитів актуальні дані в Єдиному державному реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ОБЕРІГ» відносно позивача по теперішній час не відображаються та навпаки з'явилася відмітка про начебто порушення правил військового обліку позивачем .
Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 31.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі для надання до суду відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України.
Ухвалу суду від 31.03.2025 в електронному вигляді відповідачу було направлено судом через підсистему Електронний суд та доставлено до електронного кабінету - 01.04.25 (10:41).
Однак, у встановлений судом строку та на даний час, відзиву на позовну заяву ОСОБА_2 від відповідача не надійшло, що в силу приписів КАС України не є перешкодою для розгляду справи.
Як визначено ч. 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 №83-3/384 від 22.05.2023, пройшов медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 19.05.2023, за результатами якого ОСОБА_1 постановлено діагноз: “дифузний токсичний зоб ІІІ ст. декомпенсації. Тиреотоксикоз важка форма в медикаментозній декомпенсації…». На підставі графи ІІ статті 13А Розкладу хвороб визнаний “непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку».
22.05.2023 ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 видане тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 (далі - тимчасове посвідчення), у п. 7 якого міститься запис про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку за гр.ІІ ст.13А Наказу МОУ №402 від 14.08.2008.
У п.8-10 тимчасового посвідчення зазначено, що позивач призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_5 зарахований у запас за ст.66 А Наказу МОУ №402/08. Повторному медичному переосвідченню не підлягає. Тимчасове посвідчення видане замість військового квитка згідно Наказу Міністра Оборони України №610 від 21.11.2017.
Також у п.13 та 14 тимчасового посвідчення містяться відмітки 19.05.2023 про те, що позивач знятий з військового обліку та виключений з військового обліку військовозобов'язаних за ст.37 п.6 пп.3, як визнаний ВЛК непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр.ІІ ст.13А (довідка №83-3/384)).
З військово-облікового документу, сформованого 24.03.2025 через мобільний застосунок «Резерв+» вбачається, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 , категорія обліку: невійськовозобов'язаний; підстава зняття/виключення: непридатні; відстрочка до: «-»; тип відстрочки: «-»; постанова ВЛК: «-»; дата ВЛК: «-»; Квартирно-експлуатаційної служби, Черговий; звання: солдат; ВОС:957070; номер в реєстрі Оберіг: 150420200640702100002.
З даних, які містять у вказаному документі, відомості про проходження ним ВЛК та про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку відсутні.
Також, наявна відмітка про порушення правил військового обліку.
07.02.2024 (вихідний № 128) представником позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі Відповідач) було направлено адвокатські запити з вимогою надати інформацію про причини невідповідності даних відображених в Єдиному державному реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ОБЕРІГ» з фактичними даними та проханням виправити ці розбіжності.
19.02.2025 у відповідь на адвокатський запит від відповідача надійшов лист за №1275/979 в якому зазначено прохання надати до ІНФОРМАЦІЯ_1 висновок військово-лікарської комісії на підставі якого було прийняте рішення про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
11.03.2025 позивач поштою (накладна № 6860400222208) подав заяву до якої долучив нотаріально засвідчені копії довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.05.2023 №83-3/384 та тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_3 від 22.05.2023.
Однак, незважаючи на наявність неодноразових звернень та адвокатських запитів актуальні дані в Єдиному державному реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «ОБЕРІГ» відносно позивача по теперішній час не відображаються та з'явилася відмітка про порушення правил військового обліку позивачем .
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суд із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 65 Конституції України визначає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (із подальшим продовженням такого строку).
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Як визначено ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
За приписами ч.2,3 ст.1 Закону №2232-ХІІ, військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з вимогами ч.7 ст.1 Закону №2232-ХІІ, виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Відповідно до ч.1, 2, 6 ст.14 Закону №2232-XII взяття громадян України на військовий облік призовників проводиться з метою визначення наявних людських ресурсів, ступеня їх придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.
Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.
Для взяття на військовий облік призовників громадяни України зобов'язані особисто прибути до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк, визначений у повістці, та подати необхідні документи, перелік яких установлюється Міністерством оборони України.
Відповідно до п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 року, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (далі Положення №154 від 23.02.2022 року).
Пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Згідно п.11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 року № 1487.
За приписами п.2, 3 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У відповідності до п. 79 Порядку районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:
- організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
- здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
- забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів;
- проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
- виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
Водночас, за закріпленим у п. 81 Порядку №1487 правилом, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначає Закон України 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).
В силу вимог ст.1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
В силу вимог ч.8,9 ст.5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Згідно ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відповідно до ч.3 ст.13 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Згідно ч.1 до ст.14 Закону № 1951-VIII ведення Реєстру включає, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до п.1 якого військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Відповідно до п.2 Порядку №559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):
- в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
- у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Приписами п.4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Пунктами 5, 6 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами: Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка; Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони; Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).
Відповідно до п.8 Порядку № 559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема, відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку).
Отже, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.
Так, з матеріалів справи суд встановив, що військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 19.05.2023 був проведений медичний огляди ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за результатами якого він був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Також, 22.05.2023 ІНФОРМАЦІЯ_7 було видане позивачу тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 , у якому проставлена відмітка про виключення його з військового обліку 19.05.2023.
В той же час, відомості електронного військово-облікового документу не відповідають відомостям військово-облікового документу в паперовій формі (тимчасового посвідчення військовозобов'язаного) щодо, зокрема, проходження ВЛК, порушення правил військового обліку.
З метою приведення у відповідність відомостей електронного військово-облікового документу до відомостей військово-облікового документу в паперовій формі позивач звертався до відповідача із відповідними заявами, які були отримані відповідачем, про що до суду надано відповідні письмові докази.
Право на звернення із такими заявами з метою виправлення недостовірних відомостей реєстру передбачене п. 2 ч.1 ст. 9 Закону №1951-VIII, п.4 Порядку № 559.
Проте, будь-якого рішення за результатами розгляду заяв позивача відповідачем прийнято не було, відомості електронного військово-облікового документу не були приведені у відповідність до відомостей військово-облікового документу в паперовій формі, недостовірні відомості щодо позивача в Реєстрі виправлені не були. Протилежного відповідачем в ході розгляду справи не доведено.
За висновком суду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, який є органом ведення Реєстру, забезпечує ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних, до компетенції та обов'язків якого належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання від позивача заяви та документів, повинен був внести зміни до Реєстру в тій частині, в якій відомості Реєстру не відповідають даним тимчасового посвідчення військовозобов'язаного. Як визначено п.4 Порядку №559 зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Втім, всупереч вимог законодавства, відповідач ухилився від вчинення дій, передбачених Порядком №559, що свідчить про протиправну бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду цієї справи, проаналізувавши встановлені обставини, оцінивши докази, як кожен окремо так і в сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .
При цьому, суд також враховує, згідно ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Європейський суд з прав людини у своїх численних рішеннях сформував сталу практику оцінки ефективності засобу юридичного захисту. Засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13, має бути «ефективним» як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося. Навіть якщо якийсь окремий засіб юридичного захисту сам по собі не задовольняє вимоги статті 13, задоволення її вимог може забезпечуватися за допомогою сукупності засобів юридичного захисту, передбачених національним законодавством (рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України», №40450/04, пункт 64).
Конституційний Суд України у рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 підкреслив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).
Суд зазначає, що рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За таких обставин, суд вважає, що зобов'язання відповідача внести актуальні дані щодо ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням відомостей, що містяться у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_3 , зокрема, з відображенням даних постанови військово-лікарської комісії, її дати та вилучення відмітки про порушення правил військового обліку, забезпечить ефективний захист порушеного права позивача та належне вирішення спору.
При цьому, щодо вилучення відмітки про порушення правил військового обліку суд, з огляду на викладене вище зауважує, що відповідач не довів наявності достатніх підстав для встановлення такої відмітки про позивача у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, якого згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_4 від 22.05.2023 було знято з військового обліку та виключено з військового обліку військовозобов'язаних за ст.37 п.6 пп.3 як такого, що визначений ВЛК непридатним до військової служби за гр.ІІ ст.13А Наказу МОУ №402 від 14.08.2008.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи те, що за наслідками розгляду справи суд прийшов висновку про задоволення позову в повному обсязі, наявні передбачені КАС України підстави для відшкодування позивачу понесених ним витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Судом встановлено, що за подання цього позову ОСОБА_1 сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується наявною у справі платіжною інструкцією.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 3028 грн.
У відповідності до приписів пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлена ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Водночас, за приписами ч.3 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Виходячи з викладеного, оскільки позовну заяву подано за допомогою підсистеми «Електронний суд», то позивачу за звернення до суду з даною позовної заявою належало сплатити судовий збір в розмірі 968,96 грн. Отже, фактично, позивачем сплачено судовий збір в більшому розмірі (1211,20грн).
Відтак, з огляду на прийняття рішення про задоволення вимог Товариства, за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача слід стягнути сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом судовий збір в розмірі 968,96 грн.
При цьому, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення актуальних даних стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі, щодо постанови військово-лікарської комісії, її дати, якою ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку військовозобов'язаних.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про те, що ОСОБА_1 не військовозобов'язаний, із зазначенням відомостей постанови військово-лікарської комісії, її дати згідно запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серія НОМЕР_3 від 22.05.2023 та вилучити відмітку про порушення правил військового обліку.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 .
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА