15 жовтня 2025 р. № 400/11912/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачів1. Об'єднаної військово-лікарської комісії при Заводському та ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , 2. ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними, скасування рішення №241/6 від 03.12.2024,
ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Об'єднаної військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - відповідач 1, ОВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 2, ІНФОРМАЦІЯ_5 ), в якому просить:
- визнати протиправними дії Об'єднаної військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визнання придатності до проходження військової служби за мобілізацією ОСОБА_1 ;
- скасувати рішення від 03.12.2024 року № 241/6 Об'єднаної військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання придатності до проходження військової служби за мобілізацією, ОСОБА_1 .
Ухвалою від 16.01.2025 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження (головуючий суддя Устинов І.А.).
Ухвалою від 21.05.2025 року суд ухвалив розглядати справу з викликом (повідомленням) сторін.
Відповідно до наказу голови суду від 08.07.2025 року № 85-к суддю ОСОБА_2 відраховано зі штату Миколаївського окружного адміністративного суду у зв'язку із звільненням його у відставку рішенням Вищої ради правосуддя від 08.07.2025 року № 1419/15-25.
23.07.2025 року було здійснено повторний автоматичний розподіл справи. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу, головуючим у справі визначено суддю Малих О.В.
Ухвалою від 24.07.2025 року суд прийняв справу до провадження та ухвали здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що згідно рішення відповідача 1 від 03.12.2024 року № 241/6 його визнано придатним до військової служби на підставі ст. 29Б, 31Б, 53В у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, начальних центрах, закладах, медичних установах, підрозділах логістики, зв'язку оперативного забезпечення, охорони. Зазначає, що Комісія була проведена без фізичної участі позивача, що є грубим порушенням процедурних норм передбачених Постановою № 560. Документи, складені за результатами ВЛК, мають ознаки фальсифікації та підробки огляду.
Відповідач 1 відзив на адміністративний позов не надав.
Відповідач 2 надав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що
24.06.2025 подано відзив на позовну заяву, у якому він проти позову заперечує. Зазначає, що оскаржуване рішення прийнято з урахування Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МОУ від 14.08.2008 року № 402, а позивачем обрано невірний спосіб захисту своїх порушених прав.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач 03.12.2024 пройшов медичний огляд ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 від 03.12.2024 року № 241/6 позивачу було поставлено діагноз: стан після оперативного лікування перфорації виразки ( 2005р) косоокість обох очей; амбліопія високого ступеня правого ока.
За результатом проведеного медичного огляду ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_8 зроблено висновок, що відповідно до статті 53-В, 29-Б, 31-Б , графи II Розкладу хвороб, графи ТДВ визнаний придатним до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, начальних центрах, закладах, медичних установах, підрозділах логістики, зв'язку оперативного забезпечення, охорони.
При цьому, як вбачається зі змісту довідки, позивач був ознайомлений з висновками ВЛК 03.12.2024, що підтверджується його підпис в картці обстеження та медичного огляду, що свідчить про відсутність зауважень до її змісту.
Позивач, вважаючи рішення від 03.12.2024 року № 241/6 протиправним, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, із врахуванням встановлених у справі обставин, суд зазначає наступне:
Відповідно до сь. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232).
Відповідно до ч. 3, 5, 9 ст. 1 Закону № 2232, військовий обов'язок включає проходження військової служби.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Згідно із ч. 6, 13, 14 ст. 2 Закону № 2232, одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України.
Виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).
Згідно із п. 1.2 глави 1 розділу I Положення № 402 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу I Положення № 402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до п. 2.12 глави 2 розділу IІ Положення № 402 у спірних питаннях, пов'язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, які залучаються до медичного огляду призовників, питаннях контролю за об'єктивністю висновків лікарів за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у заклад охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України.
Згідно з пунктом 2.2 глави 2 розділу I Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:
Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);
ВЛК регіону.
Пунктом 2.4.4 глави 2 розділу I Положення № 402 визначено, що на ВЛК регіону покладаються, зокрема,:
організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності;
контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення, поповнення, що прибуває для комплектування Збройних Сил України, з метою правильного розподілу його за родами військ, військовими частинами (кораблями), підрозділами та військовими спеціальностями, а також кандидатів на навчання за військовими
розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
Згідно п. 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
У відповідності до п. 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Документально оформлені результати проходження військовозобов'язаним медичного огляду ВЛК доставляються до районного (міського) ТЦК та СП не пізніше наступного дня після прийняття постанови про придатність військовозобов'язаного до військової служби. Постанова ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня з дня надходження відповідної постанови до районного (міського) ТЦК та СП. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Згідно з абз. 15 пп. «а» п. 20.3 глави 20 розділу ІІ Положення № 402 визначено, що при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту: «Придатний» - до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
З матеріалів справи вбачається, що з урахуванням хвороб, виявлених у позивача (стан після оперативного лікування перфорації виразки (2005 рік) косоокість обох очей. Амбліопія високого ступеня правого ока.) та на підставі статті статті 53-В, 29-Б, 31-Б , графи II Розкладу хвороб, графи ТДВ, його визнано придатним до військової служби.
При цьому суд зазначає, що суд не може надавати оцінку діям ОВЛК Центрального та ІНФОРМАЦІЯ_7 при прийняті нею оскаржуваного рішення щодо придатності позивача до військової служби за встановленими медичними діагнозами, оскільки такі повноваження ВЛК є виключними, і така оцінка не є правовою.
Крім того суд враховує, що до складу ВЛК входять лікарі із відповідною спеціальною освітою та певним досвідом роботи у сфері медицини.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 12.06.2020 року у справі № 810/5009/18, переглядаючи рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2019 року, зазначив (п. 70) «В свою чергу, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду суду касаційної інстанції».
Суд при вирішенні спору не встановив допущених відповідачем порушень Положення № 402 при прийнятті рішення щодо придатності позивача до військової служби.
Позивач не надав доказів, що відповідач при прийнятті спірного рішення не прийняв до розгляду від нього чи лікарняного закладу, в якому позивач проходив обстеження будь-які медичні документи, які є в наявності та містять інформацію про певні захворювання позивача, які б при розгляді могли вплинути на зміст рішення ОВЛК щодо придатності позивача до військової служби.
Суд вважає, що за таких обставин відсутні правові підстави для того щоб визнати протиправною та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 про ступінь придатності позивача, до військової служби, оформлену довідкою від 03.12.2024 року № 241/6.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до положень ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Об'єднаної військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про: визнання протиправними дій Об'єднаної військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо визнання придатності до проходження військової служби за мобілізацією ОСОБА_1 ; скасування рішення від 03.12.2024 року № 241/6 Об'єднаної військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання придатності до проходження військової служби за мобілізацією, ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 15.10.2025 року.
Суддя О.В. Малих