15 жовтня 2025 р. № 400/1850/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , ,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
26 лютого 2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_2 про:
визнання протиправною бездіяльності начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у відмові у розгляді заяви позивача від 30.01.2025 про відстрочку від призову по мобілізації, на правленої до відділу засобами поштового зв'язку;
зобов'язання відповідача надати в письмовому вигляді належним чином оформлене рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відносно позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30.01.2025 він звернувся до голови комісії по розгляду заяв на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Однак, листом від 13.02.2025 № 356 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивача, що його заява не розглядалась, оскільки він її надіслав поштовим зв'язком, а не особисто. На думку позивача, така бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 є протиправною, тому що ні Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ні Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560), не передбачають обов'язку особисто відвідування військовозобов'язаним територіального центру комплектування та соціальної підтримки для подання заяви та документів на відстрочку. Надіславши особисто поштовим зв'язком заяву та документи для вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, він дотримався процедури особистого їх подання (направлення).
У відзиві на позовну заяву від 17.03.2025 № 759 ІНФОРМАЦІЯ_2 заперечив проти позову і просив у його задоволенні відмовити. Відзив умотивовано тим, що із заявою про надання відстрочки від 30.01.2025 позивач звернувся не до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , а на адресу голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вказаний відділ не може бути відповідачем у справі у зв'язку з тим, що він є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_1 , і відповідна комісія при ньому відсутня.
У відповідні на відзив від 25.03.2025 позивач вказав на те, що відзив за своїм змістом є відкритою маніпуляцією. В листі від 13.01.2025 № 356 начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначив, що заява позивача не розглядалась, а це свідчить, що він не ознайомлювався з її змістом, і тому не міг знати, що в ній йдеться про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
04.09.2025 представник позивача подав до суду позовну заяву (нова редакція), в якій відповідачем зазначив ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - відповідач). Підстава і предмет позову залишились незмінними.
18.09.2025 відповідач подав до Миколаївського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти позову і просив у його задоволені відмовити. На думку відповідача, позивач при поданні 30.01.2025 заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не дотримався вимог пункту 58 Порядку № 560 в частині особистого подання заяви та пред'явлені під час подання такої заяви свого військово-облікового документа.
У відповіді на відзив від 28.09.2025 позивач навів ті ж самі заперечення проти відзиву, які він зазначив у відповіді на відзив від 25.03.2025.
Відповідач правом на подання заперечень у встановлений судом строк не скористався.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ, ЗАЯВИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Одночасно з позовною заявою позивач подав до суду заяву про забезпечення позову від 26.02.2025, яка ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 задоволена частково, а саме: заборонено ІНФОРМАЦІЯ_2 , у тому числі його відділам, вчиняти дії щодо призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відносно позивача, у тому числі видавати відносно нього мобілізаційні розпорядження, вручати повістки на відправку до військової частини для проходження військової служби до набрання судовим рішенням у справі законної сили.
03.03.2025 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі та про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.
Справа № 400/1850/25 перебувала у провадженні головуючої судді ОСОБА_2 .
Відповідно до наказу голови Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 № 85-к суддю ОСОБА_2 відраховано зі штату Миколаївського окружного адміністративного суду у зв'язку зі звільненням його на підставі рішенням Вищої ради правосуддя від 08.07.2025 № 1419/15-25 у відставку.
Згідно з розпорядженням керівника апарату Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 № 191/02-10 «Про призначення повторного автоматизованого розподілу справи № 400/1850/25» було здійснено повторний автоматизований розподіл цієї справи.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.08.2025 головуючим суддею для розгляду цієї справи визначено суддю Ярощука В.Г.
01.09.2025 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про прийняття адміністративної справи № 400/1850/25 до свого провадження, про її розгляд спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також про залишення позовної заяви без руху та надав позивачу п'ятиденний строк з дня вручення ухвали для подання до суду позовної заяви, оформленої відповідно до статей 160, 161 КАС України з урахуванням оцінки суду, наведеної у мотивувальній частині цієї ухвали (зазначення відповідачем суб'єкта владних повноважень, який має адміністративну процесуальну правоздатність).
04.09.2025 представник позивача подав до суду позовну заяву (нова редакція), в якій відповідачем зазначив ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - відповідач). Підстава і предмет позову залишились незмінними.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 продовжено розгляд справи № 400/1850/25 та встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Розглянувши заяви по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Відповідно до військово-облікового документа позивача, сформованого 27.01.2025 через додаток «РЕЗЕРВ+», він є військовозобов'язаним, який перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 .
30.01.2025 позивач через установу поштового зв'язку надіслав на адресу голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про надання йому відстрочки як особі, яка на підставі пункту п'ятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
Листом від 13.02.2025 № 356 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивача, що його заява відповідно до пункту 58 Порядку № 560 не розглядалася. Йому рекомендовано особисто звернутись із відповідною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заяви надіслані поштовим зв'язком Укрпошта розглядатися не будуть.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-ХІІ).
Частиною першою статті 2 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абзацом другим частини другої статті 2 Закону № 2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.
Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову (направленням) громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом (частина перша статті 4 Закону № 2232-ХІІ).
Відповідно до абзацу третього частини шостої статті 2 Закону № 2232-ХІІ до видів військової служби належить військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Абзацом четвертим статті 1 Закону № 3543-ХІІ встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Основного Закону України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації (частини п'ята і шоста статті 4 Закону № 3543-ХІІ).
Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ (далі - Указ № 65/2022, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Статтею 3 Указу № 65/2022 встановлено, що мобілізація проводиться протягом 90 днів із дня набрання чинності цим Указом. Строк проведення загальної мобілізації продовжено згідно з Указом Президента України від 17.05.2022 № 342/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2264-ІХ, Указом Президента України від 12.08.2022 № 574/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2501-ІХ, Указом Президента України від 07.11.2022 № 758/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2739-ІХ, Указом Президента України від 06.02.2023 № 59/2023, затвердженим Законом України від 07.02.2023 № 2916-ІХ, Указом Президента України від 01.05.2023 № 255/2023, затвердженим Законом України від 02.05.2023 № 3058-ІХ, Указом Президента України від 26.07.2023 № 452/2023, затвердженим Законом України від 27.07.2023 № 3276-ІХ, Указом Президента України від 06.11.2023 № 735/2023, затвердженим Законом України від 08.11.2023 № 3430-ІХ, Указом Президента України від 05.02.2024 № 50/2024, затвердженим Законом України від 06.02.2024 № 3565-ІХ, Указом Президента України від 06.05.2024 № 272/2024, затвердженим Законом України від 08.05.2024 № 3685-ІХ, Указом Президента України від 23.07.2024 № 470/2024, затвердженим Законом України від 23.07.2024 № 3892-ІХ, Указом Президента України від 28.10.2024 № 741/2024, затвердженим Законом України від 29.10.2024 № 4025-ІХ, Указом Президента України від 14.01.2025 № 27/2025, затвердженим Законом України від 15.01.2025 № 4221-ІХ, Указом Президента України від 15.04.2025 № 236/2025, затвердженим Законом України від 16.04.2025 № 4357-ІХ, та Указом Президента України від 14.07.2025 № 479/2025, затвердженим Законом України від 15.07.2025 № 4525-ІХ, відповідно з 25.05.2022 на 90 діб, з 23.08.2022 на діб, з 21.11.2022 на 90 діб, з 19.02.2023 на 90 діб, з 20.05.2023 на 90 діб, з 18.08.2023 на 90 діб, з 16.11.2023 на 90 діб, з 14.02.2024 на 90 діб, з 14.05.2024 на 90 діб, з 12.08.2024 на 90 діб, з 10.11.2024 на 90 діб, з 08.02.2025 на 90 діб, з 09.05.2025 на 90 діб та з 07.08.2025 на 90 діб.
Згідно зі статтею 4 Указу № 65/2022 постановлено призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 22 Закону № 3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 22 Закону № 3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відповідно до частини восьмої статті 23 Закону № 3543-ХІІ відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 56 Порядку встановлено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з абзацами першим-третім пункту 57 Порядку № 560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Таким чином, комісія, яка розглядає питання надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є міжвідомчою комісією без статусу юридичної особи, до складу якої входять як представники центрального органу влади (керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу)), так і відповідного місцевого органу державної влади (представники районної (міської) державної (військової) адміністрації), і яка діє при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі).
Як наслідок, така комісія у правовідносинах щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період є суб'єктом владних повноважень, а тому вона є належним відповідачем в адміністративних справах про оскарження її рішень про надання або відмову в наданні відстрочки, яке оформлене протоколом.
Водночас районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не наділені такими повноваженнями.
За таких обставин позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а також про зобов'язання відповідача розглянути вказану заяву задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини першої і третьої статті 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Відтак районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки при отриманні від військовозобов'язаних про надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, зобов'язані в термін не більше 5 днів переслати за належністю до відповідної комісії.
Суд встановив, що 30.01.2025 позивач через установу поштового зв'язку надіслав на адресу голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву від про надання йому відстрочки як особі, яка на підставі пункту п'ятого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
Листом від 13.02.2025 № 356 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивача, що його заява відповідно до пункту 58 Порядку № 560 не розглядалася.
Вищевикладене свідчить, що заява позивача від 30.01.2025 надійшла на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 , який є структурним підрозділом відповідача.
Таким чином, відповідач в особі його структурного підрозділу протиправно не переслав заяву позивача від 30.01.2025 за належністю до Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Як наслідок, вказана комісія не розглянула цю заяву позивача і не прийняла жодного рішення.
Відповідно до частини другої статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Виходячи із наведеного, суд дійшов висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог, а саме:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо непереслання за належністю заяви ОСОБА_1 від 30.01.2025 до Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 перенаправити за належністю для розгляду заяву ОСОБА_1 від 30.01.2025 з додатками до Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Квитанцією до платіжної інструкції від 24.02.2025 підтверджується понесення позивачем судових витрат у розмірі 1211,20 грн на сплату судового збору за подачу адміністративного позову. Тому ця сума підлягає відшкодуванню шляхом стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо непереслання за належністю заяви ОСОБА_1 від 30.01.2025 до Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 .
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 переслати за належністю для розгляду заяву ОСОБА_1 від 30.01.2025 з додатками до Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 .
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір у розмірі 1211 (Одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
5. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
7. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
8. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
9. Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
10. Повний текст рішення суду складений 15.10.2025.
Суддя В.Г.Ярощук