Рішення від 14.10.2025 по справі 380/11028/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 рокусправа № 380/11028/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 27.06.2025):

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 17.05.2025 № 133850016263 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати стаж роботи ОСОБА_1 з 29.03.1993 року до 01.05.2016 року до стажу державної служби і призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», та провести перерахунок пенсії відповідно до наданих довідок: довідки про складові заробітної плати для державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 03.04.2025р. № 18-36/1 та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за 60 календарних місяців роботи підряд) від 03.04.2025р. № 18-37/1, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 11.04.2025».

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що вона звернулася до ГУ ПФ України у Львівській області з заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідач відмовив позивачці з підстав відсутності необхідного стажу, оскільки вважав, що робота на посадах в органах місцевого самоврядування не регулюється нормами Закону України «Про державну службу». Позивачка вважає, що відповідно до Закону України вона має право на пенсію відповідно до означеного Закону. За таких обставин, просила позов задовольнити.

Ухвалою від 04.06.2025 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

Ухвалою від 02.07.2025 вказану позовну заяву залишено без руху, у зв'язку із поданням позивачкою заяви про зміну позовних вимог та встановлено позивачці п'ятиденний строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали. У визначений судом строк позивачка усунула недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 14.07.2025 суд постановив продовжити розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії у зв'язку із прийняттям заяви про зміну позовних вимог.

Відповідач, Головн управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з позовними вимогами не погодився з огляду на те, що стаж роботи в органах місцевого. самоврядування після прийняття Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», з дати набрання ним чинності, тобто з 04 липня 2001 року, не зараховується до стажу державної служби. Тому вважає, що відмова у переводі позивачки на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» є правомірною. Враховуючи наведене, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позову.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 , виданим 13.03.2024 Пенсійним фондом України.

Згідно із записами в трудовій книжці НОМЕР_3 , позивачка:

29.03.1993 прийнята на посаду економіста, спеціаліста ІІ категорії планово-економічного відділу Трускавецької міської ради;

14.01.1994 переведена на посаду старшого економіста, спеціаліста ІІ категорії відділу соціально-економічного розвитку міської адміністрації;

29.04.1994 прийняла присягу державного службовця, присвоєно шосту категорію, 13 ранг державного службовця згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.1994;

01.07.1996 присвоєно 12 ранг державного службовця;

22.07.1997 переведена на посаду інспектора І категорії;

09.07.1999 переведена на посаду завідувача планово-економічного відділу, присвоєно 11 ранг державного службовця;

01.11.1999 присвоєно 10 ранг держслужбовця;

17.07.2001 присвоєно 10 ранг посадової особи місцевого самоврядування, прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування;

01.01.2002 присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування;

05.01.2011 переведена на посаду завідувача відділу планування та інвестицій;

01.09.2012 відділ планування та інвестицій включений як структурний підрозділ до управління розвитку курорту;

09.12.2015 «Управління розвитку курорту» перейменовано на «Управління розвитку міста»;

06.09.2016 відділу планування та інвестицій управління розвитку міста реорганізовано у планово-економічний відділ управління розвитку міста;

01.12.2016 переведена на посаду завідувача планово-економічного відділу управління розвитку міста;

01.06.2018 переведена на посаду начальника планово-економічного відділу управління розвитку міста;

04.02.2021 управління розвитку міста перейменовано на управління розвитку громади.

11 квітня 2025 року позивачка звернулася до Трускавецького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відділом перерахунків пенсій №3 Управління пенсійного забезпечення ГУ ПФ України у Львівській області прийнято рішення від 17.05.2025 № 133850016263 відділу перерахунків пенсій № 3 Управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ у Львівській області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки, ОСОБА_1 не набула 20 років стажу державної служби, достатнього для призначення пенсії за віком згідно із Законом України «Про державну службу».

Відповідач мотивує своє рішення тим, що починаючи з 05.07.2001 і по теперішній час ОСОБА_1 працює в органах місцевого самоврядування, отож станом на 01.05.2016 на посадах державної служби ОСОБА_1 не працювала. Стаж ОСОБА_1 на посадах державної служби зарахований на період з 29.03.1993 до 07.07.2001 і становить 8 років 3 місяці 6 днів.

Позивачка, вважаючи що означеним рішенням відповідача порушене її право на отримання пенсії за віком відповідно до спеціального Закону, звернулася до суду з позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із такого.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723- ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 № 3723- ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723- ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889 передбачено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Попереднього Закону, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723- ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 10.04.2018 в справі №295/16375/16-а.

Спір між сторонами у цій справі виник з підстав того, чи зараховується до стажу державної служби для призначення пенсії за Законом № 889 стаж роботи в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 8 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону № 3723- ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі, стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

До набрання чинності Законом № 889 діяв Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (надалі - Порядок № 283).

Відповідно до п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Згідно зі ст.15 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 2493- ІІІ (далі -Закон № 2493- ІІІ) при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування присвоюються ранги у межах відповідної категорії посад.

Ранги присвоюються відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації, результатів роботи.

Ранги присвоюються одночасно з обранням (прийняттям) на службу в органи місцевого самоврядування або обранням (призначенням) на вищу посаду. Особам, які призначаються на посади з випробувальним строком, ранги присвоюються після його закінчення, за результатами роботи. Особам, які призначені на посади і мають ранги посадових осіб місцевого самоврядування або ранги державного службовця, присвоєні за попереднім місцем роботи, надбавка за ранг у період випробувального строку виплачується відповідно до цих рангів.

Черговий ранг присвоюється за умови, якщо посадова особа успішно відпрацювала на займаній посаді не менш як 2 роки.

Згідно із записами у трудовій книжці позивачки, позивачка 17.07.2001 присвоєно 10 ранг посадової особи місцевого самоврядування, прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування.

З 2001 позивачка займала різні посади в органах місцевого самоврядування - Трускавецькій міській раді, її виконавчих органах.

Посади, за якими працювала позивачка в органах місцевого самоврядування у вищевказаний період, віднесені до посад в органах місцевого самоврядування.

Той факт, що посади, які обіймала позивачка за час роботи в органах місцевого самоврядування, відносяться до посад, визначених ст. 14 Закону № 2493 - ІІІ підтверджується зокрема й тим, що позивачці присвоєні відповідні ранги посадової особи місцевого самоврядування, в трудовій книжці здійснені відповідні записи.

В силу п. 4) ч. 2 ст. 46 Закону № 889 час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493, зараховуються до стажу державної служби.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що періоди роботи позивачки на посадах в органах місцевого самоврядування підлягають зарахуванню до стажу державної служби.

Відтак, стаж роботи позивачки на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом № 889 становить більше 20 років, що дає їй право на призначення пенсії відповідно до Закону № 889.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності своїх дій.

Стосовно позовної вимог про проведення перерахунку пенсії відповідно до наданих довідок: довідки про складові заробітної плати для державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 03.04.2025р. № 18-36/1 та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за 60 календарних місяців роботи підряд) від 03.04.2025р. № 18-37/1, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 11.04.2025, то суд вважає таку передчасною, оскільки відповідач ще не прийняв нового рішення стосовно призначення позивачці пенсії відповідно до Закону №889, а тому у задоволенні такої вимоги відмовляє.

При цьому, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд використовує повноваження передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України, та самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивачки.

Сума сплаченого позивачкою судового збору в розмірі 605,60 грн (пропорційно задоволеним вимогам) підлягає стягненню на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 17.05.2025 № 133850016263 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в у Львівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи в органах місцевого самоврядування з 05 липня 2001 року до 01 травня 2016 року та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 квітня 2025 року про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням висновків суду.

У задоволенні позову в частині інших позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 605 (шістсот п'ять)грн 60коп судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 14.10.2025.

Суддя Лунь З.І.