Рішення від 15.10.2025 по справі 340/5987/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5987/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов мотивував тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка призначена йому у розмірі 74% від грошового забезпечення. ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання рішення суду у справі №340/1434/25 здійснило перерахунок його пенсії, зменшивши відсоткове значення базового розміру до 70%, припинивши виплату щомісячної доплати до пенсії 2000 грн. та обмеживши її максимальний розмір. Позивач не погоджується з виконаними відповідачем розрахунками пенсії та просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення основного відсоткового розміру його пенсії за вислугу років з 74 % до 70 % грошового забезпечення та припинення нарахування та виплати йому щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок його пенсії за вислугу років в розмірі 74% від відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки №638/1 від 16.01.2025 року станом на 01.02.2021 року та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії, відновити з 01.06.2025 року нарахування та виплату йому щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", виплату пенсії здійснювати без обмеження максимальним розміром.

Ухвалою судді від 03.09.2025 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованим тим, що на виконання рішення суду позивачу проведено перерахунок його пенсії у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення військовослужбовців, внаслідок чого розмір пенсії зріс більше ніж на 2000 грн. Тож відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" позивач не має права на щомісячну доплату. Перерахунок пенсії позивача проведено на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України, з якої у 2010 році був звільнений у запас. Вислуга років для призначення пенсії склала 28 років.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 01.06.2010 року призначило позивачу пенсію за вислугу років на підставі пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснювало перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, обчисленого з грошового забезпечення осіб офіцерського складу Збройних Сил України за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за нормами, чинними на 01.03.2018 року (9720 грн.) та 05.03.2019 року (18573 грн.). Відповідач перерахував основний розмір пенсії, виходячи із 70% від грошового забезпечення.

Позивач не погодився зі зменшенням відсотку, застосованого відповідачем при цих перерахунках його пенсії, та звертався до суду з відповідними позовами.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.08.2020 року у справі №340/2595/20 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити йому з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи з 74 % відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.03.2022 року у справі №340/975/22 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити йому з 01.04.2019 року перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи з 74 % відповідних сум грошового забезпечення.

З 01.07.2021 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області встановило позивачу щомісячну доплату до пенсії у сумі 1611, 20 грн., передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", а з грудня 2021 року припинило її виплату.

У вересні 2023 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.07.2023 року у справі №340/4834/23 відновило позивачу з 01.02.2023 року щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000 грн., передбачену постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

У січні 2025 року Кіровоградський обласний ТЦКСП на виконання рішень судів у справах №340/8449/23, №340/5966/24 виготовив та направив до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нову/виправлену довідку №638/1 від 16.01.2025 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2021 року (23961 грн.).

Оскільки відповідач відмовився провести перерахунок пенсії позивача на підставі цієї довідки, той звернувся до суду з відповідним позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.04.2025 року у справі №340/1434/25 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести з 01.02.2021 року перерахунок його пенсії на підставі оновленої довідки №638/1 від 16.01.2025 року та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

У травні 2025 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це рішення суду, здійснило перерахунок пенсії позивача, виходячи із підвищеного грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ, починаючи з лютого 2021 року, а також склало розрахунок, у якому розрахувало заборгованість з виплати пенсії за минулий час, як різницю між сумами пенсії, перерахованої на виконання судового рішення, та вже виплаченої пенсії, за період з лютого 2022 року по травень 2025 року.

Законність таких рішень, розрахунків та здійснених відповідачем обчислень пенсії за вказаний період не є предметом цього спору та може бути перевірена в порядку судового контролю у справі №340/1434/25.

З червня 2025 року пенсія позивачу виплачується у розмірі 23610 грн. щомісяця.

Так, згідно з протоколом від 12.05.2025 року розмір пенсії позивача з 01.06.2025 року складає 23620,88 грн., з яких:

- 16772, 70 грн. - основний розмір пенсії за вислугу років (23961 грн. х 70 %),

- 2348, 18 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році",

- 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році",

- 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році",

- 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 209 від 25.02.2025 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році".

Загалом на розрахунками відповідача, розмір пенсійних виплат позивача з 01.06.2025 року складає 23620, 88 грн., але обмежений максимальним розміром - 23610 грн.

Не погоджуючись з таким розміром пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом та просить виплачувати йому пенсію з 01.06.2025 року без обмеження максимального розміру.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).

Відповідно до статей 8, 10 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини 4 статті 64 Закону №2262-XII (у редакції Закону України №2040-IX від 15.02.2022 року, який застосовується з 01.03.2022 року) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону №2262-XII рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, прийняте уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України, може бути оскаржено до керівника цього органу Пенсійного фонду України, а в разі відмови у задоволенні скарги - до органу Пенсійного фонду України вищого рівня та/або у судовому порядку.

Суд установив, що відповідач, виконуючи у травні 2025 року рішення суду в адміністративній справі №340/1434/25, здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, з 01.02.2021 року.

При цьому перерахунку відповідач обчислив основний розмір пенсії у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення, проти 74 %, які застосовувалися раніше.

Відповідач керувався нормою частини 2 статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку), згідно з якою максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Оцінюючи ці доводи відповідача, суд виходив з того, що стаття 13 Закону №2262-XII визначає розміри пенсій, які призначаються за вислугу років.

Відповідно до цієї норми (у редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії у червні 2010 року) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Як свідчать матеріали справи, позивачу, який був звільнений з військової служби у запас та мав вислугу 28 років, у червні 2010 року пенсія за вислугу років була призначена відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-XII у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення (50% + (28 - 20) х 3%) та під обмеження, установлені частиною 2 цієї статті, не підпадала.

Згодом до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII були внесені зміни, зокрема пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 року, який набрав чинності з 01.10.2011 року, цифри "90" замінено цифрами "80", а пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166- VII від 27.03.2014 року, який набрав чинності з 01.05.2014 року, цифри "80" замінено цифрами "70".

Тобто, зміна максимального розміру пенсії за вислугу років, що призначається відповідно до Закону №2262-XII, (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Суд зазначає, що передбачені Законом №2262-ХІІ процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення. Стаття 13 Закону №2262-XII регулює саме порядок призначення пенсії за вислугу років. Відтак зміни, внесені до цієї статті, щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення поширюються на правовідносини щодо призначення пенсій за вислугу років, які виникли після набрання чинності цими змінами, але не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій.

При перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ її розмір має обчислюватися, виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію, і їх розмір не може бути зменшений наступними змінами в законодавстві.

Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у судових рішеннях Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/58/18 (№240/5401/18) щодо зменшення відсоткового значення грошового забезпечення при перерахунку пенсій військовослужбовцям, яку врахували також суди у справах №340/2595/20, №340/975/22 між тими самими сторонами.

Відтоді правове регулювання правовідносин щодо перерахунку пенсій військовослужбовців на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ не змінювалося, а зміни до цієї норми не вносилися.

Посилання відповідача на правові висновки Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 21.12.2021 року у справі №580/5962/20 щодо перерахунку пенсії прокурорів суд відхиляє, оскільки правовідносини у цих справах не є подібними.

Суд прийшов до висновку, що відповідач при перерахунку пенсії позивача, належної до виплати з 01.06.2025 року, протиправно зменшив основний розмір пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 74 % відповідних сум грошового забезпечення, до 70% відповідних сум грошового забезпечення, що призвело до порушення права позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.

Також суд установив, що відповідач при цьому перерахунку пенсії, обчислюючи розмір пенсії, належної до виплати, обмежив її десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

При цьому відповідач керувався Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011 року (надалі Закон №3668-VІ), частиною 1 статті 2 якого передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року у справі №7-р(II)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону №3668-VІ, що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Приписи статті 2 Закону №3668-VІ,, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 12.04.2023 року.

Отже з 12.04.2023 року норма статті 2 Закону №3668-VІ, на яку посилається відповідач, втратила чинність.

Доводи відповідача про те, що Рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022 поширюється лише на осіб, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, і яким пенсії призначені з 12.04.2023 року, є помилковими, оскільки у вказаному Рішенні такі умови відсутні.

Суд вважає, що до спірних правовідносин щодо обчислення пенсії, призначеної за Законом №2262-XII, необхідно застосовувати положення Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016, які не передбачають обмеження максимального розміру таких пенсій, а не норми Закону №3668-VI.

Натомість відповідач, здійснюючи у травні 2025 року перерахунок пенсії позивача, надав перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосував положення статті 2 Закону №3668-VI, тобто правову норму, яка регулює правовідносини аналогічно нормі, що визнана неконституційною, неправильно застосував норми Закону №2262-ХІІ.

Отже відповідач діяв всупереч вимогам верховенства права, що призвело до недоотримання позивачем нарахованих йому щомісячних пенсійних виплат та до порушення його права на отримання пенсії у розмірі, встановленому законом. Чинне законодавство не містить норм, які б визначали розмір максимального обмеження пенсій, призначених за Законом №2262-XII.

Відповідач незаконно обмежив максимальний розмір щомісячної пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, фактично позбавивши позивача права на отримання нарахованих та встановлених йому підвищень до пенсії.

Тож дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача та невиплати йому пенсії у повному розмірі слід визнати протиправними.

Суд вважає, що порушене право позивача має бути відновлено шляхом зобов'язання відповідача здійснити з 01.06.2025 року перерахунок пенсії, виходячи з 74 % відповідних сум грошового забезпечення, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, без обмеження максимального розміру пенсії.

У 2021 році Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - постанова КМУ №713), якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб постановив:

1. Установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

3. Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, за матеріалами пенсійних справ.

Суд установив, що пенсія за вислугу років ОСОБА_2 як колишньому військовослужбовцю призначена відповідно до статті 13 Закону №2262-XII у 2010 році і відтоді неодноразово перераховувалася на підставі статті 63 Закону №2262-XII.

Визначений відповідно до статті 13 цього Закону основний розмір пенсії позивача станом на 01.03.2018 року склав 7192, 80 грн., з 01.04.2019 року - 13744, 02 грн.

Позивачу у складі пенсії за липень - грудень 2021 року, лютий 2023 року - травень 2025 року виплачувалася щомісячна доплата до пенсії, передбачена постановою КМУ №713.

Відповідач, виконуючи у травні 2025 року рішення суду у справі №340/1434/25, здійснив з 01.02.2021 року новий перерахунок основного розміру пенсії позивача за вислугу років на підставі довідки №638/1 від 16.01.2025 року про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2021 року. У цій довідці розміри посадового окладу за відповідною посадою, з якої позивач був звільнений зі служби, та окладу за присвоєним йому військовим званням були визначені із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2021 року.

У зв'язку з таким перерахунком основний розмір пенсії позивача з 01.02.2021 року склав 16772,70 грн. (а з урахуванням належного відсоткового значення грошового забезпечення повинен становити 17731,14 грн.) Після цього перерахунку відповідач припинив нарахування і виплату позивачу щомісячної доплати в сумі 2000 грн.

Верховний Суд розглянув як зразкову справу №400/6254/24 (провадження №Пз/990/11/24) щодо правомірності дій пенсійного органу щодо припинення після перерахунку на виконання рішення суду пенсії військовослужбовця виплати щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою КМУ №713.

У цій зразковій справі Верховний Суд сформулював правовий висновок, що перерахунок пенсії військовослужбовця на підставі рішення суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови КМУ №713 є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000 грн.

Перерахунок пенсії позивача проведено у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ, пов'язаного зі зростанням з 1 січня 2021 року за Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який на той час був розрахунковою величиною для визначення окладів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Перерахунок основного розміру пенсії позивача з 01.02.2021 року хоча і проведений на виконання рішення суду, проте він обумовлений саме збільшенням рівня грошового забезпечення військовослужбовців (підвищенням їхніх окладів), як це передбачено частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII. Внаслідок цього перерахунку основний розмір пенсії позивача істотно підвищився (більше ніж на 2000 грн.). Тому позивач згідно з абзацом 3 пункту 1 постанови КМУ №713 не має права на щомісячну доплату.

Суд вважає, що після перерахунку пенсії позивача, проведеного у зв'язку з підвищенням з 01.01.2021 року грошового забезпечення військовослужбовців, правові підстави для нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн. відсутні.

Вимоги позову у цій частині є безпідставними, тому суд відмовляє у їх задоволенні.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на часткове задоволення позову, позивачу слід компенсувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені судові витрати на сплату судового збору пропорційно до задоволених позовних вимог, в сумі 605,60 грн.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення з 01.06.2025 року основного розміру пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 , з 74 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення, а також щодо обмеження максимального розміру пенсії та невиплати йому пенсії у повному розмірі.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.06.2025 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, виходячи з 74 % відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у довідці №638/1 від 16.01.2025 року, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, без обмеження максимального розміру пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 605,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ