Рішення від 14.10.2025 по справі 340/3084/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3084/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Фермерського господарства “ВІКТОРІЯ-АГРО» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області №5397/6/11-28-04-04-04 від 14.04.2025 Про скасування статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік Фермерського господарства “ВІКТОРІЯ-АГРО»;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Кіровоградській області внести до Реєстру платників єдиного податку відомості щодо Фермерського господарства “ВІКТОРІЯ-АГРО» як платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що господарством виконано обов'язок, покладений Податковим кодексом України, щодо підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи та вчасно подано декларації платника єдиного податку 4 групи на 2025 рік. 28.02.2025 ФГ “ВІКТОРІЯ-АГРО» самостійно було виявлено помилку, що під час подання звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи № 2 в якій було відображено земельні ділянки на території Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, замість коду КАТОТТГ - UА35060010000018331 за місцем розташування земельних ділянок було вказано код КАТОТТГ - UАЗ5060210000019042 за місцезнаходженням фермерського господарства “ВІКТОРІЯ-АГРО». У зв'язку з цим 28.02.2025 року ФГ “ВІКТОРІЯ-АГРО» було подано уточнюючу податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи № 6 з кодом КАТОТТГ UА35060010000018331 за місцем розташування земельних ділянок яку контролюючий орган не прийняв, що підтверджується квитанцією № 9048267562 від 28.02.2025 року. Також представником зазначено, що невчасне подання звітності не може бути підставою для анулювання статусу платника єдиного податку четвертої групи, а також відповідачем не було дотримано процедуру прийняття оскаржуваного рішення.

Ухвалою судді від 27.05.2025 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (а.с.67).

Представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.70-73), у якому позов не визнав. Стверджував про законність спірного рішення, посилаючись на те, що земельні ділянки, що перебувають у користуванні ФГ “ВІКТОРІЯ-АГРО», знаходяться на території Ганнівської ТГ, код КАТОТТГ UA35060010000018331 (далі - Ганнівська ТГ) та Рівнянської ТГ, код КАТОТТГ UA35060210000019042 (далі - Рівнянська ТГ). Для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи до податкового органу позивачем подано: 10.02.2025 (до терміну подання річної податкової звітності платника єдиного податку четвертої групи): - розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробника за 2024 рік до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік №9022560769; - загальну (звітну) податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за місцем перебування на податковому обліку (код території Рівнянської ТГ) №9022561176; - звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за місцем розташування земельних ділянок (код території Рівнянської ТГ) №9022560268; - звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за місцем розташування земельних ділянок (код території Рівнянської ТГ) №9022558999. Таким чином, ФГ “ВІКТОРІЯ-АГРО» на порушення пп. 298.8.1 п.298.8 ст.298 ПКУ для щорічного підтвердження статусу платника єдиного не подано: - звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи окремо щодо кожної земельної ділянки, що розташовані на території Ганнівської ТГ. Факт не подання вказаної звітності платника єдиного податку четвертої групи встановлено в ході проведення камеральної перевірки, за наслідками якої складено акт від 19.03.2025 №3021/11-28-04-04-01/3/23687459. Таким чином, було встановлено порушення позивачем - п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України, наслідком чого є відповідальність передбачена підпунктом 5 пункту 299.10 статті 299 Податкового кодексу України - виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу.

Представником позивача подано до суду відповідь на відзив у якій повністю заперечує доводи відповідача, підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі (а.с.127-128).

Дослідивши подані учасниками справи документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Фермерське господарство “ВІКТОРІЯ-АГРО» зареєстровано як юридична особа 20.03.1997 року, перебуває на податковому обліку в органах державної податкової служби та було платником єдиного податку четвертої групи (а.с.10, 129-132). Основним видом діяльності за КВЕД є: 01.11 - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

10.02.2025 року позивачем для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2025 році засобами електронного зв'язку було направлено до ГУ ДПС у Кіровоградській області податкову звітність, а саме:

- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи №1, в якій було відображено земельні ділянки на території Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (код КАТОТТГ UA 35060210000019042) площею 420,3136 га, з додатком № 1 “Відомості про наявність земельних ділянок», та додатком № 3 “Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік», що підтверджується квитанцією № 9022558999 (прийнято пакет) від 10.02.2025 (а.с.17-25);

- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи №2, в якій було відображено земельні ділянки на території Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (код КАТОТТГ UA 35060210000019042) площею 12,0145 га, з додатком № 1 “Відомості про наявність земельних ділянок», та додатком № 3 “Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік», що підтверджується квитанцією № 9022560268 (прийнято пакет) від 10.02.2025 (а.с.26-33);

- загальну (звітну) податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи №3, в якій було відображено земельні ділянки на території Рівнянської та Ганнівської сільських рад Новоукраїнського району Кіровоградської області (код КАТОТТГ - UA 35060210000019042) площею 432,3281 га з додатком № 1 “Відомості про наявність земельних ділянок», та додатком № 3 “Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік», що підтверджується квитанцією № 9022561176 (прийнято пакет) від 10.02.2025 (а.с.34-42);

- звітний розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік, що підтверджується квитанцією № 9022560769 (прийнято пакет) від 10.02.2025 (а.с.43-45).

Податкові декларації та розрахунок були прийняті контролюючим органом.

У зв'язку із самостійно виявленою помилкою ФГ “ВІКТОРІЯ-АГРО» 28.02.2025 року було подано уточнюючу податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи №6 з кодом КАТОТТГ UА35060010000018331 за місцем розташування земельних ділянок, яку контролюючий орган не прийняв, що підтверджується квитанцією № 9048267562 від 28.02.2025 року. Вказано: Пакет не прийнято. Виявлені помилки/зауваження: Документ не відповідає всім вимогам електронного документа, оскільки виявлено недостовірність значень обов'язкового реквізиту щодо звітного (податкового) періоду, що уточнюється (за відповідний звітний (податковий) період не подано звітну (звітну нову) податкову декларацію).Перевірено на підставі п.49.3 ст.49, пп.208-1.8.1 п.208-1.8 ст.208-1 ПК України. (а.с.46-53).

Посадовою особою контролюючого органу проведено камеральну перевірку позивача, за результатами якої складено акт камеральної перевірки податкової звітності по єдиному податку четвертої групи від 19.03.2025 №3021/11-28-04-04-01/3/23687459 (а.с.77-78).

Актом встановлено, що ФÓ²КТОРІЯ-АГРО» не подано звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи окремо щодо кожної земельної ділянки за КАТОТТГ UА35060010000018331 за 2025 рік, чим порушено вимоги п.п.295.9.1 п.295.9 ст.295, п.п.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПК України, що призвело до втрати статусу платника єдиного податку четвертої групи відповідно до пп.5 п.299.10 ст.299 ПК України.

На підставі акту камеральної перевірки податкової звітності від 19.03.2025 №3021/11-28-04-04-01/3/23687459 контролюючим органом прийнято рішення №5397/6/11-28-04-04-04 від 14.04.2025 "Про скасування статусу платника єдиного податку четвертої групи", відповідно до якого, ФГ “ВІКТОРІЯ-АГРО» з 01.01.2025 року не є платником єдиного податку четвертої групи (а.с.12, 108).

Не погоджуючись із вказаним рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом для захисту своїх прав.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що до четвертої групи відносяться сільськогосподарські товаровиробники, зокрема, юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Відповідно до підпункту 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

За приписами підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:

- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) -контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений статтею 299 ПК України, відповідно до пункту 299.1 якої, реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Пунктом 299.10 статті 299 ПК України встановлено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, у разі якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.

Таким чином, реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку та є безстроковою. Податковий кодекс України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи, але не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у підпункті 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, не може бути, або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи. Анулювання здійснюється шляхом виключення з відповідного реєстру за рішенням контролюючого органу.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24.01.2019 у справі №814/1394/15.

Таким чином, для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи позивачем засобами електронного зв'язку 10.02.2025 направлено до Головного управління ДПС у Кіровоградській області: загальну звітну та звітні податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2025 рік з відповідними додатками 1 - Відомості про наявність земельних ділянок та додатками 3 - Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання, розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік, які були прийняті контролюючим органом, що підтверджується квитанціями від 10.02.2025 № 9022558999, № 9022560268, № 9022561176 та № 9022560769.

Доказів того, що подані позивачем до контролюючого органу документи під вказаними номерами, зокрема № 9022560268, не прийняті, матеріали справи не містять.

27.02.2025 року ФГ “ВІКТОРІЯ-АГРО» направлено до Головного управління ДПС у Кіровоградській області: уточнюючий розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробника за 2024 рік до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік №9046671853; уточнюючу загальну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за місцем перебування на податковому обліку (код території Рівнянської ТГ) №9046671675; уточнюючу податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за місцем розташування земельних ділянок (код території Рівнянської ТГ) №9046671632; уточнюючу податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за місцем розташування земельних ділянок (код території Рівнянської ТГ) №9046675320 (а.с.80-124).

Загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису визначає Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557 (далі Порядок).

Відповідно до п.2-3 розділу ІІ Порядку автор створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронній та паперовій формі, із зазначенням усіх обов'язкових реквізитів та з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису та печатки (за наявності), керуючись цим Порядком. Створення електронного документа завершується накладанням на нього кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та печатки (за наявності) підписувача (підписувачів). Після накладання кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису та печатки (за наявності), що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та кваліфікованому сертифікаті електронної печатки, автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) з використанням засобів електронного зв'язку до адресата протягом операційного дня.

Пунктом 5-6 розділу ІІ Порядку передбачено, що у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня.

Згідно з п.7 розділу ІІ Порядку автоматизована перевірка електронного документа включає:

підтвердження дійсності кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису та печатки (за наявності), що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та кваліфікованому сертифікаті електронної печатки за умов, встановлених Законом України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги»;

перевірку обов'язковості та послідовності накладання на електронний документ кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису та печатки (за наявності), що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та кваліфікованому сертифікаті електронної печатки підписувачів у встановленому порядку;

перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту);

перевірку обов'язкових реквізитів;

перевірку права підпису електронного документа підписувачем.

Пунктом 8 розділу ІІ Порядку передбачено, що перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 7 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається кваліфікована електронна печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.

Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.

Відповідно до п.9-10 розділу ІІ Порядку не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено нормативно-правовими актами та цим Порядком, формується друга квитанція. Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції). На другу квитанцію накладається кваліфікована електронна печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник другої квитанції зберігається в контролюючому органі.

З аналізу вказаних положень законодавства слідує, що після подання документів в електронній формі проводиться їх автоматизована перевірка, зокрема, для встановлення відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту). При невідповідності документа затвердженому формату (стандарту) у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. При цьому друга квитанція формується вже для підтвердження прийняття (реєстрації) або повідомлення про неприйняття в контролюючому органі електронного документа.

Як встановлено судом, 10.02.2025 позивачем було подано передбачений Податковим кодексом України перелік документів для підтвердження статусу платника єдиного податку та отримано відповідні квитанції про прийняття пакету документів.

Сам акт камеральної перевірки містить у собі відомості про дату фактичного подання звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, Додатку 3 "Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання", Додатку №1 "Відомості про наявність земельних ділянок" та розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника, а саме - 10.02.2025 рік (а.с.13-16). Щодо звітності, яка подана та прийнята згідно квитанції №9022560268, в акті камеральної перевірки взагалі не зазначена.

Враховуючи наведене, надані квитанції та акт камеральної перевірки підтверджують подання ФГ “ВІКТОРІЯ-АГРО» та прийняття відповідачем усієї звітності, передбаченої підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 та підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 Податкового кодексу України.

Згідно із пунктом 291.2 статі 291 Податкового кодексу України (далі - ПК України) спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

У пункті 291.3 статі 291 ПК України визначено, що юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Не мають права обрати та перебувати на спрощеній системі оподаткування, а також не мають права підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи платники податку, щодо яких (та/або щодо засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників яких) у порядку, встановленому Законом України "Про санкції", прийняті рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), протягом строку застосування таких санкцій.

Водночас, як визначає підпункт 4 пункту 291.4 статі 291 ПК України, суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, можуть мати четверту групу платника єдиного податку: сільськогосподарські товаровиробники - юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Відповідно до підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року відповідну звітність, про зазначалося вище.

При цьому, підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України передбачено, що платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений статтею 299 ПК України.

Відповідно до пункту 299.1 статті 299 ПК України реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 ПК України врегульовано, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.

З огляду на викладене, до платників 4 групи єдиного податку можуть належати сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

За положеннями пункту 299.2 статті 299 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Відповідно до пункту 299.10 статті 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:

1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;

2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;

3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;

4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;

5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;

6) набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті - в останній день календарного кварталу, в якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті;

7) втрати платником єдиного податку третьої групи статусу електронного резидента (е-резидента);

8) наявність щодо платника податку та/або його засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), прийнятого у порядку, встановленому Законом України "Про санкції": щодо платників першої і другої груп - в останній день місяця, у якому прийнято таке рішення; щодо платників третьої і четвертої груп - в останній день кварталу, у якому прийнято таке рішення.

Відповідно до абзацу другого пункту 299.11 статті 299 ПК України у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.51 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.

Аналіз наведених вище правових норм свідчить про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках.

З огляду на викладене, суд зазначає, що способом реалізації владних управлінських функцій у разі встановлення обставин під час проведення документальної перевірки, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників цього податку.

При цьому, прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної виїзної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування, тобто бути платником єдиного податку четвертої групи за критеріями, визначеними у підпункті 4 пункту 291.4. статті 291 Податкового кодексу України.

Повноваження податкового органу не визнавати податкову звітність податковою декларацією передбачені пунктом 48.7 статті 48 Податкового кодексу України, а саме: податкова звітність не визнається податковою декларацією у разі порушення будь-якої норми статті 48 ПК України, зокрема, це відсутність обов'язкових реквізитів: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; місцезнаходження (місце проживання) платника податків тощо.

Разом з тим, контролюючим органом не було встановлено невідповідності поданих податкових декларацій вимогам статті 48 ПК України. Крім того, відповідач не наділений повноваженнями не визнавати звітність, у зв'язку з пропущенням платником податку строку на подачу декларації, встановленого підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України (пропущення встановлених цією нормою строків).

Відповідач не наділений повноваженнями не визнавати звітність у зв'язку з пропущенням платником податку строку на подачу декларації, встановленого пп.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПК України (пропущення встановлених цією нормою строків), оскільки способом реалізації владних управлінських функцій за наявності встановлення обставин, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття податковим органом рішення саме про анулювання реєстрації платника єдиного податку, а таке анулювання, у свою чергу, вже реалізується шляхом виключення з реєстру платників цього податку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24.01.2019 у справі №814/1394/15.

При цьому суд зазначає, що прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).

Разом з тим, відповідачем не доведено факт прийняття рішення про анулювання реєстрації позивача, а спірним рішенням відповідач в резолютивній частині зазначив, що прийнято рішення щодо ФГ “ВІКТОРІЯ-АГРО» з 01.01.2025 року не є платником єдиного податку 4 групи, тобто позивача виключено з реєстру платників єдиного податку четвертої групи без анулювання реєстрації, що не відповідає суті повноважень податкового органу.

Законодавець наділив податковий орган правом приймати рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку виключно за наслідками проведення документальної перевірки платника податку. Однак, відповідачем не надано жодних доказів проведення документальної перевірки позивача, а також прийняття рішення про анулювання реєстрації позивача як платника єдиного податку.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 816/543/17 та від 29.03.2018 у справі № 804/2321/17.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що для виключення позивача з реєстру платників єдиного податку четвертої групи, на відповідача був покладений обов'язок:

- провести документальну перевірку позивача;

- встановити наявність хоча б однієї з підстав, встановлених п.299.10 ст.299 Податкового кодексу України;

- прийняти рішення щодо анулювання реєстрації позивача.

Верховний Суд у постанові від 26.02.2019 у справі №805/396/17-а, вказав на те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у встановлених законом випадках. При цьому прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку четвертої групи).

З огляду на викладене, аналізуючи норми податкового законодавства та висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно, з порушенням процедури анулювання статусу платника єдиного податку, виключив позивача з реєстру платників єдиного податку четвертої групи.

Крім того, відповідач, на якого покладено тягар доказування в адміністративному процесі, не надав суду доказів наявності у позивача підстав, за яких він не може бути платником єдиного податку четвертої групи.

При цьому, однією з підстав анулювання реєстрації платником єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу є неподання таким платником податкової звітності, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу, а таких доказів відповідачем не надано. Натомість позивачем подана податкова звітність визначена нормами ПК України, а також у зв'язку із виявленням самостійно помилки, подана була уточнююча податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи, де лише змінено код КАТОТТГ.

Також, суд зауважує, що наслідки неподання або несвоєчасного подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності визначені статтею 120 ПК України та тягнуть за собою накладення штрафу у визначених Законом розмірах.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 08 грудня 2021 року по справі №580/2725/19.

Таким чином, відповідач скасував статус платника єдиного податку четвертої групи за відсутністю законних підстав, з порушенням установленого порядку та не у спосіб, передбачений законом, а тому позові вимоги в яких позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області №5397/6/11-28-04-04-04 від 14.04.2025, а також зобов'язати Головне управління ДПС у Кіровоградській області поновити реєстрацію ФГ “ВІКТОРІЯ-АГРО» (ЄДРПОУ 23687459) як платника єдиного податку четвертої групи у Реєстрі платників єдиного податку з 01.01.2025 року, належить задовольнити.

Частиною 1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Фермерське господарство “ВІКТОРІЯ-АГРО» належним чином доведено обставини на яких ґрунтуються його позовні вимоги. В свою чергу відповідачем доводи позивача не спростовані, правомірність оскаржуваного рішення не доведено.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір в сумі 3028,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №3159 від 01 травня 2025 року (а.с.9), а відтак вказану суму слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Кіровоградській області.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фермерського господарства “ВІКТОРІЯ-АГРО» (27133, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Семенасте, ЄДПРОУ 23687459) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, ЄДРПОУ ВП 43995486) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 14.04.2025 року №5397/6/11-28-04-04-04 “Про скасування статусу платника єдиного податку четвертої групи».

Зобов'язати Головне управління ДПС у Кіровоградській області поновити реєстрацію Фермерського господарства “ВІКТОРІЯ-АГРО» як платника єдиного податку четвертої групи в Реєстрі платників єдиного податку з 01.01.2025 року.

Стягнути на користь Фермерського господарства “ВІКТОРІЯ-АГРО» (ЄДРПОУ 23687459) судові витрати на сплату судового збору в сумі 3028,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (ЄДРПОУ ВП 43995486).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА