Рішення від 14.10.2025 по справі 280/5684/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

14 жовтня 2025 року Справа № 280/5684/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

02 липня 2025 року на адресу Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо обчислення всупереч положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, у довідці від 08 листопада 2024 року №1757/с про грошове забезпечення станом на 01 січня 2023 року для нарахування пенсії ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за особливості проходження служби та премії, виходячи із посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року в розмірі 1762,00грн.;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , із обов'язковим зазначенням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження військової служби та премії, виходячи із розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених згідно рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року у справі N9280/7575/24 із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року в розмірі 2684,00 грн.

Суддею встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 8 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області і отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважаючи, що визначення посадового окладу і окладу за військовим званням у 2023 році повинно бути розраховано шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», позивач звернувся до суду із позовом, в якому просив відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір його грошового забезпечення, станом на 01 січня 2023 року із обов'язковим зазначенням посадового окладу розрахованого від прожиткового мінімуму станом на відповідний рік, окладу за військове звання обчисленого за постановою КМУ № 704 від прожиткового мінімуму станом на відповідний рік та із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), та премії за відповідною посадою, яку позивач займав перед звільненням, обчисленим від посадового окладу відповідно до постанови КМУ 704 станом на 01 січня 2023 року, для проведення з 01 лютого 2023 року перерахунку основного розміру пенсії. На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року у справі № 280/7575/24 відповідач склав довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, в якій вказано основні розміри грошового забезпечення, розраховані із застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2023 року: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за вислугу років. Проте розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, що зазначені у вказаній довідці, відповідачем протиправно зменшені у грошовому виразі. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними. Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 07 липня 2025 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, а також залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, ЄДРПОУ 20490012).

22 липня 2025 року третьою особою до суду через особистий кабінет в підсистемі «Електронний суд» подано пояснення, які містять заперечення проти задоволення позову з огляду на відсутність правових підстав для видачі позивачу оновлених довідок.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, ухвалу про відкриття провадження у справі одержав в особистому кабінеті в підсистемі «Електронний суд» 07 липня 2025 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, яка міститься в матеріалах справи.

У період з 06 серпня 2025 року по 07 вересня 2025 року суддя перебував у щорічній оплачуваній відпустці.

На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію, призначену за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копіями паспорта громадянина України, картки платника податків, а також такі обставини встановлено рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року у справі № 280/7575/24, яке набрало законної сили 05 листопада 2024 року.

Вказаним рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року у справі № 280/7575/24 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення (включаючи додаткові види грошового забезпечення, надбавок, доплат, підвищень та премії) станом на 01 січня 2023 року для обчислення пенсії ОСОБА_1 , із зазначенням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених з урахуванням пункту 4 (в редакції від 30 серпня 2017 року), пункту 1 примітки Додатку 1 та примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, а саме: встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

На виконання вказаного судового рішення позивачу видано довідку від 08 листопада 2024 року № 1757/с про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2023 року, за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді позивача - начальник відділу соціального забезпечення - заступник начальника фінансово-економічного управління Одеського військового округу, згідно з якою такий розмір становить 43 739,05 грн. та складається з: посадового окладу складає 12 450,00 грн., окладу за військовим званням 2250,00 грн., надбавки за вислугу років 45% - 6615,00,00 грн., надбавки за доступ до державної таємниці 15% - 1867,50 грн., надбавки за особливості проходження військової служби 65% - 9 104,55 грн., премії 140 % - 11 452,00 грн.

Позивач вважає, що відповідачем при розрахунку надбавки за особливості проходження служби та премії, неправильно обчислено їх розмір та протиправно зменшено їх, у зв'язку з чим він звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Згідно з частиною 5 статті 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини 3 статті 43 та частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII.

Так, згідно з частиною 3 статті 43 Закону № 2262-XII, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами 1, 2 статті 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103; надалі Постанова № 103) встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, в якій суд касаційної інстанції зазначив, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, тому діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку № 45, яка була чинною до зазначених змін.

Подібна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23 лютого 2023 року у справі № 420/26816/21.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 (у редакції, яка була чинною до змін, внесених Постановою № 103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаток 2 до Порядку № 45 (у редакції, яка була чинною до змін внесених Постановою № 103) містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка містить такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія.

Як встановлено судом, відповідач, на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2024 року у справі № 280/7575/24, видав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення від 08 листопада 2024 року № 1757/с за нормами, чинними станом на 01 січня 2023 року, за відповідною (аналогічною) посадою, в якій визначено розміри посадового окладу, окладу за військовим званням (полковник), надбавки за вислугу років, надбавки за доступ до державної таємниці, надбавки за особливості проходження служби та премії.

Позивачем не оскаржується у даній справі правильність розрахунку розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за доступ до державної таємниці та надбавки за вислугу років, а тому це питання не є спірним.

При цьому слід вказати, що судом також не встановлено обставин неправильного обчислення розмірів наведених складових грошового забезпечення.

Водночас, спірним в межах даної справи є правильність розрахунку сум додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у наведеній довідці, а саме надбавки за особливості проходження служби та премії.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII).

Окрім того, цей Закон встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно з частинами першою - третьою статті 9 Закону 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260).

Пунктом 1 розділу I «Загальні положення» Порядку № 260 визначено, що цей Порядок визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Відповідно пункту 2 Порядку № 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту, винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду), премія.

Відповідно пункту 1 розділу VI «Виплата надбавки за особливості проходження служби» Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

Також відповідно до пунктів 1 та 2 розділу ХVI «Преміювання» Порядку № 260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

З наведеного вбачається, що надбавка за особливості проходження служби обчислюється у відсотках посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, розмір премії визначається у відсотках посадового окладу.

Такий порядок розрахунку вищевказаних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовця, також підтверджується довідкою ІНФОРМАЦІЯ_3 про розмір грошового забезпечення від 08 листопада 2024 року№ 1757/с, в якій зазначено, в тому числі, види грошового забезпечення, з яких обчислювались спірні у цій справі додаткові види грошового забезпечення позивача.

В той же час, зі змісту наведеної довідки судом встановлено, що відповідачем неправильно розраховано суми надбавки за особливості проходження служби та премії.

Так, згідно з вказаною довідкою посадовий оклад складає 12 450,00 грн., оклад за військовим званням 2250,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 6615,00,00 грн., надбавка за доступ до державної таємниці 15% - 1867,50 грн., надбавка за особливості проходження військової служби 65% - 9 104,55 грн., премія 140 % - 11 452,00 грн.

Однак суд зазначає, що за наведеного відсоткового значення вказаних виплат, вони мали бути обчисленні в таких розмірах:

- надбавка за особливості проходження служби - 13 854,75 грн. (12 450,00 грн. (посадовий оклад) + 2 250,00 грн (оклад за військове звання) + 6 615,00 грн (надбавка за вислугу років) = 21 315,00х 65%% = 13 854,75 грн.);

- премія - 17 430,00 грн. (12 450,00 грн. (посадовий оклад) х 140% = 17 430,00 грн).

Отже, відповідачем розраховано вказані види грошового забезпечення у меншому розмірі, ніж встановлено законодавством.

При цьому суд вказує, що наведені обставини пов'язані з тим, що відповідач розрахував надбавку за особливості проходження служби та премію з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, обчислених з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2018 року - 1762,00 грн та, відповідно, надбавка за вислугу років, яка входить до розрахунку надбавки за особливості проходження служби, також розрахована з таких розмірів посадового окладу та окладу за військове звання.

Жодних доводів із законодавчим обґрунтуванням підстав проведення відповідачем саме такого розрахунку надбавки за особливості проходження служби та премії, відповідач у відзиві на позовну заяву не навів.

Суд зауважує, що наведені відповідачем у відзиві на позовну заяву доводи не стосуються предмету розгляду в цій справі.

Окрім того, з наведеного вбачається, що відповідач визначив частину видів грошового забезпечення позивача з встановленого законодавством розміру, а іншу частину з розміру, що суперечить вказаним вище приписам законодавства.

Наведене свідчить про протиправність таких дій відповідача.

Щодо інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, то суд зауважує, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За встановлених обставин справи щодо зменшення позивачу розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, при оформленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача буде прийняття рішення про:

- визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, вказаних у довідці про розмір грошового забезпечення від 08 листопада 2024 року№ 1757/с, що видана позивачу для здійснення перерахунку його пенсії;

- зобов'язання відповідача оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для здійснення перерахунку пенсії позивача, з урахуванням правової оцінки суду, наведеної в цьому рішенні, вказавши відомості про посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років, у розмірах, що визначені в довідці про розмір грошового забезпечення від 08 листопада 2024 року № 1757/с, та зазначити відомості про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, - надбавки за особливості проходження служби та премію, розрахованих виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення від 08 листопада 2024 року № 1757/с.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору розподіл судових витрат з урахуванням положень статті 139 КАС України в цій частині судом не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, вказаних у довідці про розмір грошового забезпечення від 08 листопада 2024 року№ 1757/с, що видана ОСОБА_1 для здійснення перерахунку його пенсії.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням правової оцінки суду, наведеної в цьому рішенні, вказавши відомості про посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за класну кваліфікацію, надбавку за доступ до державної таємниці та надбавку за вислугу років, у розмірах, що визначені в довідці про розмір грошового забезпечення від 08 листопада 2024 року № 1757/с, та зазначити відомості про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, - надбавки за особливості проходження служби та премію, розрахованих виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення від 08 листопада 2024 року № 1757/с.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 14 жовтня 2025 року.

Суддя Д.В. Татаринов