Рішення від 14.10.2025 по справі 260/4651/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року м. Ужгород№ 260/4651/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гебеш С.А., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка - ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, а саме:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо залишення без розгляду поданої мною заяви №11213 від 27.11.2024 року про виплату недоотриманої пенсії після смерті ОСОБА_2 ;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області розглянути по суті подану мною заяву №11213 від 27.11.2024 року про виплату недоотриманої пенсії після смерті ОСОБА_2 та прийняти у встановленому законом порядку рішення про виплату мені, ОСОБА_1 , пенсії померлої ОСОБА_2 ;

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо залишення без розгляду поданої мною заяви №11207 від 27.11.2024 року про виплату допомоги на поховання ОСОБА_2 ;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області розглянути по суті подану мною заяву №11207 від 27.11.2024 року про виплату допомоги на поховання ОСОБА_2 та прийняти у встановленому законом порядку рішення про виплату мені, ОСОБА_1 , допомоги на поховання ОСОБА_2 ;

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області понесені мною витрати на оплату судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в межах піврічного строку із моменту смерті матері звернулася до відповідача із заявами про виплату недоотриманої пенсії та виплату на поховання. Однак отримала відповідь, в якій вказано про те, що подані заяви залишено без розгляду, оскільки такі не відповідають вимогам абз. 2 п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким визначено, що ВПО подають заяви з урахуванням вимог Постанови КМУ №637 від 05.11.2014 та п. 6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого Постановою КМУ 1596 від 30.09.1999, яким установлено, що уповноваженим банком для ВПО є АТ "Ощадбанк". Позивачка вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують її права на соціальний захист, зазначаючи про те, що вона не є внутрішньо-переміщеною особою, а лише змінила місце проживання після смерті своєї матері з м. Донецька на м. Ужгород. Відтак, не можуть бути застосовані положення, які визначають порядок отримання/надання соціальних послуг для ВПО.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

15.09.2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що такий проти позову заперечує, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, як безпідставних. Заперечуючи проти позову вказує на те, що позивачці неодноразово наголошувалося про те, що її задовольнити не вбачається за можливе, оскільки такі подані без дотримання вимог абз. 2 п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким визначено, що ВПО подають заяви з урахуванням вимог Постанови КМУ №637.

Частиною 5 ст. 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на викладене вище справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьку померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .

Позивачка - ОСОБА_1 є дочкою померлої ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про її народження від 10.05.1983 року.

Позивачка вказує на те, що на момент смерті її матері вони проживали разом та були зареєстровані за однією адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відмітками у паспортах. Після смерті матері ОСОБА_3 переїхала в м. Ужгород.

Із позовної заяви вбачається, що позивачка у м. Ужгороді не перебуває на обліку як внутрішньо-переміщена особа, а лише змінила своє місце проживання.

27.11.2024 року позивачка звернулася до відповідача із заявами №11213 про виплату недоотриманої пенсії померлої матері та № 11207 про виплату допомоги на поховання.

25.12.2024 року Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Закарпатській області надано відповідь за №5832-5617/К-02/8-0700/24, в якій вказано про те, що подані заяви залишаються без розгляду, оскільки їх було подано без дотримання вимог абз. 2 п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок 22-1), яким визначено, що внутрішньо-переміщені особи (далі - ВПО) подають заяви з урахуванням вимог Постанови КМУ №637 та п. 6 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого Постановою КМУ №1596, установлено, що уповноваженим банком для ВПО є АТ "Ощадбанк".

Вирішуючи спірні правовідносини по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначає Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон №1058-IV).

Згідно ст. 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Предметом спору в межах спірних правовідносин є бездіяльність відповідача щодо відмови у виплаті недоотриманої пенсії померлої матері позивачки та допомоги на поховання.

Питання виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера врегульоване в ст.52 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зокрема, сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статтісума пенсії ділиться між ними порівну.

У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

В разі смерті пенсіонера членам його сім'ї або особі, яка здійснила його поховання, виплачується для цього допомога в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Тобто, нараховані суми коштів пенсії, не виплачені внаслідок смерті пенсіонера, не входять в склад спадщини, а виплачуються його спадкоємцям, якщо вони звернулися відповідною заявою з цього приводу у визначений строк.

Відповідно до статті 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Отже, обчислення шестимісячного строку для отримання нарахованих, але не виплачених сум пенсії померлого пенсіонера, розпочинається з дати його смерті. Право на отримання цих коштів з датою прийняття спадщини закон №1058-IV не пов'язують.

Згідно з п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Відповідно до абз.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, згідно з п.2.26 вказаного Порядку надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника. Непрацездатними членами сім'ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті. Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.

Отже, члени сім'ї спадкодавця на підставі ч.1 ст.1227 Цивільного кодексу України безспірно мають право на суми пенсії, які йому належали та не були виплачені (недоплачені), але не були одержані за життя, для чого мають звернутися до органу Пенсійного фонду у встановленому законом порядку з наданням підтверджуючих документів.

Як свідчать встановлені обставини спору, позивачка у встановленому законом порядку звернулася до відповідача відповідною заявою з документами, які вважала такими, що підтверджують її право на отримання перерахованої пенсії її покійної матері. То ж мала законні сподівання на належний її розгляд.

Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України №1058-VI документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Отже, за результатами розгляду заяви особи територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів зобов'язаний прийняти рішення - акт владно-розпорядчого характеру, чого у спірних правовідносинах не встановлено.

Встановлені обставини та згаданий лист відповідача 25.12.2024 доводять, що відповідач не розглянув заяву позивачки щодо дотримання нею форми та не з'ясував, чи подано повний пакет документів доданих до неї, всупереч вказаним нормам не прийняв рішення акту владно-розпорядчого характеру. Пояснення відповідача надані листом щодо заяви залишені без розгляду, не узгоджуються зі вказаними вище передбаченими законом підставами та способом дій такого суб'єкта владних повноважень щодо обов'язку винести акт владно-управлінського характеру (рішення), а у т. ч. обов'язок згідно зі ст.52 Закону України №1058-IV виплатити недоодержані внаслідок смерті пенсіонера кошти пенсії його членам сім'ї.

Одночасно, у листі вказано про те, що ВПО подають заяви з урахуванням вимог Постанови КМУ №637 від 05.11.2014 року, тобто позивачці відмовлено в отриманні виплат, у зв'язку з тим, що вона не зареєстрована як ВПО. З цього приводу суд зазначає наступне.

Правовий статус внутрішньо переміщених осіб визначено Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» 20.10.2014 № 1706-VII. Цей Закон відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.

У рішенні Верховного Суду у зразковій справі про припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі від 03.05.2018 у справі № 805/402/18 Суд докладно проаналізував статус внутрішньо переміщеної особи та дійшов висновку, що спеціальний статус внутрішньо переміщеної особи не збігається та не може підміняти собою жоден із закріплених у Конституції України конституційно-правових статусів особи, та не є окремим конституційно-правовим статусом особи. Проте реєстрація особи як внутрішньо переміщеної надає можливість державним органам врахувати її особливі потреби. Серед таких особливих потреб - доступ до належного житла та правової допомоги, доступ до спеціальних державних програм, зокрема адресних програм для внутрішньо переміщених осіб, тощо. Очевидно, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або "інші права", як це зазначено у ст. 9 Закону № 1706-VII), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації (п. 50, 51).

Відповідно до ст. 14 Закону № 1706-VII внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.

З огляду на вищенаведене, положення Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» і підзаконних правових актів, прийнятих на його виконання, можуть тлумачитися у світлі розширення гарантій дотримання прав тимчасово переміщених осіб, а не звуження змісту чи обсягу їх прав.

Позивачка дійсно формально підпадає під ознаки, наведенні у статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» 20.10.2014 № 1706-VII, яка визначає поняття внутрішньо переміщеної особи. Однак, отримання чи збереження цього статусу є не обов'язком, а правом особи, яка вважає себе переміщеною особою і бажає скористатися відповідними додатковими гарантіями.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.02.2018 у справі № 234/11095/17, від 30.09.2019 року у справі №310/6279/17.

Для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України щодо ефективного способу повного захисту порушеного права позивачки, суд дійшов висновку визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяв позивачки від 27.11.2024 року про виплату недоотриманої пенсії померлої матері та допомоги на поховання та зобов'язати його повторно розглянути з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, заяви позивачки від 27.11.2024 про виплату недоотриманої пенсії за померлою матір'ю та допомоги на позовання та за результатами їх розгляду прийняти відповідні рішення.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивачки необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1937,92 грн, сплачений згідно з квитанцією від 05.06.2025 року.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) щодо залишення без розгляду поданої ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) заяви №11213 від 27.11.2024 року про виплату недоотриманої пенсії після смерті матері ОСОБА_2 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) розглянути по суті подану ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) заяву №11213 від 27.11.2024 року про виплату недоотриманої пенсії після смерті матері ОСОБА_2 та прийняти у встановленому законом порядку рішення про виплату пенсії померлої ОСОБА_2 .

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) щодо залишення без розгляду поданої ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) заяви №11207 від 27.11.2024 року про виплату допомоги на поховання ОСОБА_2 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) розглянути по суті подану ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) заяву №11207 від 27.11.2024 року про виплату допомоги на поховання ОСОБА_2 та прийняти у встановленому законом порядку рішення про виплату допомоги на поховання ОСОБА_2 ;

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) судовий збір у сумі 1937,92 грн (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім гривень дев'яносто дві копійки), що сплачений відповідно до квитанції від 05.06.2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяС.А. Гебеш