14 жовтня 2025 року м. Ужгород№ 260/6407/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
Комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
11 серпня 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач - , інтереси якого представляє адвокат Вайда В.В. (ордер Серія АО № 1077930) звернувся через систему Електронний суд до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким просить:
- Визнати незаконною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 07 липня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 , Комісію для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву ОСОБА_1 від 07 липня 2025 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, та прийняти вмотивоване рішення, в порядку та строки, передбачені законодавством.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач 07 липня 2025 року особисто направив заяву із відповідними документами до ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо оформлення відстрочки на підставі п.13 ч.1 статті 23 ЗУ "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку".
Як видно з роздруківки з трекінгу відправлень Укрпошти, відповідач отримав вищезазначені документи ще 11 липня 2025 року. Однак, станом на день подання позову позивачем так і не отримано жодної відповіді від ІНФОРМАЦІЯ_3 про результати розгляду заяви про відстрочку.
Позивач зазначає, що у зв'язку із тим, що жодної відповіді про результати розгляду його заяви про відстрочку ним не було отримано, він припускає, що дане питання взагалі не виносилося на розгляд комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 .
На переконання позивача, така бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 є незаконною, та такою що порушує його право на оформлення відстрочки у порядок та строки, передбачені законодавством.
Ухвалою від 14 серпня 2025 року позов залишено без руху для усунення недоліків. Було зобов'язано позивача надати суду документ про сплату судового збору, а також заяву ( копію) про яку йдеться у позові і яку , як зазначає позивач, не розглянуто відповідачами.
25 серпня 2025 року від представника позивача на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви. Позивачем надано квитанцію по сплату судового збору. Також в заяві про усунення недоліків представник позивача зазначила, що позивачем було надано в якості доказів щодо подання відповідної заяви та додатків до неї - квитанції про направлення даних документів, а також цінний лист з описом вкладення, який підтверджує що позивачем було направлено заяву на відстрочку по п.13 ч.1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Також суду була надана квитанція про сплату судового збору.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Вказану ухвалу доставлено до електронного кабінету відповідача 27.08.2025 року, що стверджується Довідкою про доставку електронного листа.
Однак відповідач відзив у встановлений судом строк до суду не надіслав, про причини неподання такого не повідомив, про продовження процесуального строку для його подання не клопотав.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. З огляду на зазначене суд вважає за можливе застосувати процесуальні наслідки неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов, передбачені ч. 4 ст. 159 КАС України.
Більше того, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 відповідача зобов'язано подати до суду належним чином завірену заяву позивача направлену до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( згідно квитанції) та результати розгляду заяви ( рішення, тошо).
Разом з тим, відповідач витребувані судом докази не подав.
Згідно ч. 9 ст. 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Обставини встановлені судом
07 липня 2025 року згідно накладної Опису вкладення "Укрпошти" Комарницький Володимир Ярославович направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні документи:
- нотаріально-завірену копію пенсійного посвідчення ОСОБА_2 ;
- нотаріально-завірену копію довідку МСЕК ОСОБА_2 ;
- нотаріально-завірену копію паспорта ОСОБА_3 ;
- нотаріально-завірену копію пенсійного посвідчення ОСОБА_3 ;
- нотаріально-завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 ;
- нотаріально-завірену копію свідоцтво про народження брата Позивача.;
- копія витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_1 ;
- копія з реєстру територіальної громади ОСОБА_2 ;
- нотаріально-завірену копію заяви ОСОБА_2 ;
- нотаріально-завірену копію повного витягу з реєстру актів цивільного стану щодо ОСОБА_2 ;
- нотаріально-завірену копію повного витягу з реєстру актів цивільного стану щодо ОСОБА_1 ;
- електронний військово-обліковий документ (резерв+);
Як встановлено з роздруківки з трекінгу відправлень Укрпошти, заява ОСОБА_1 була вручена «за довіреністю» ІНФОРМАЦІЯ_2 - 11 липня 2025 року.
Позивач вказує, що станом на дату звернення до суду ним не отримано від ІНФОРМАЦІЯ_3 жодної відповіді про результати розгляду заяви про відстрочку.
Мотиви та норми права застосовані судом
КМУ Постановою від 16 травня 2024 р. № 560 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період ( в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) який визначає:
механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів;
процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи;
процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби;
процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.
Перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до пункту 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до пункту 57 Порядку №560 (в редакції чинній на час звернення позивача із заявою) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Відповідно до п.58 Порядку 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Додаток 4
до Порядку
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 930)
Голові комісії
(назва територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відокремленого відділу територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів України)
громадянина _____________________________
(власне ім'я та прізвище)
реєстраційний номер облікової картки платника податків _________________________________
адреса місця проживання ____________________________________________________________________________адреса електронної пошти ________________________
контактний номер телефону ________________
Я, ______________________________________________________________,
(прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), дата народження)
повідомляю, що є особою, яка на підставі абзацу (за наявності) _____ пункту _____ частини _____ статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
На підставі викладеного прошу розглянути мою заяву та оформити мені у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України
від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Про результати розгляду заяви та прийняте рішення прошу повідомити мені письмово за адресою, що зазначена у заяві.
Відсутність (зазначити потрібне):
інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), у випадках, передбачених у пункті 9 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
інших членів сім'ї першого (першого та другого) ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зазначеної у пункті 14 частини першої статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
підтверджую.
Додаток:_________________________________________________________
(засвідчені копії документів, що підтверджують право на відстрочку)
____ __________ 20____ р. ____________ ________________________
(підпис) (власне ім'я та прізвище)
Додаток 5 до Порядку: ПЕРЕЛІК документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію: п. 3) жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов'язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.
Як свідчать вищевказані законодавчі норми у переліку документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію не зазначено подання військово-облікового документу.
Відповідно до п. 60 Порядку 560, комісія:
- вивчає отримані заяву та підтвердні документи,
- оцінює законність підстав для надання відстрочки,
- за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку,
-або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення:
- про надання
- або відмову у наданні відстрочки.
Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відповідач був зобов'язний розглянути заяву ОСОБА_1 у строки та порядок передбачені законодавством, а також повідомити ОСОБА_1 про результати такого розгляду.
Як встановлено судом відповідачем не надано суду рішення за результатами розгляду заяви позивача про надання відстрочки. Відповідачем не надано жодних доказів того ,що ним було направлено відповідь позивачу.
З аналізу наведених вище норм вбачається, що як на час звернення позивача до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, так і на час розгляду судом даної адміністративної справи, обов'язок прийняття рішення про відстрочку від призову покладено на районний ТЦК.
З урахуванням зазначеного, у даному конкретному випадку відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, після отримання від позивача заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права, повинен був за наслідками розгляду цієї заяви прийняти конкретне рішення: або про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову у задоволенні цієї заяви.
Разом з цим, як свідчать матеріали справи, та вже зазначалося вище, відповідач протокольного рішення не прийняв.
При прийнятті рішення суд враховує, що бездіяльність це не вчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в даному випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
На підставі наведеного, суд доходить висновку, що відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або про вмотивовану відмову в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене вище, суд робить висновок, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Матеріалами справи підтверджено, що при поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн., який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 9, 72-76, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) , Комісії з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити .
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 07 липня 2025 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) в особі Комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період
розглянути заяву ОСОБА_1 від 07 липня 2025 року про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації
відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період КМУ Постановою від 16 травня 2024 р. № 560 .
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 1 211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривні 20 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адмінсуду протягом тридцяти днів.
СуддяЗ.Б.Плеханова