15 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/13879/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2025 року.
В обґрунтування позову зазначає, що з 30.11.2013 року позивача звільнено наказом начальника УМВС України в Житомирській області від 25.11.2013 № 374 о/с з посади начальника спеціального приймальника для утримання осіб, підданих адміністративному арешту, підпорядкованого УМВС, звільнено зі служби за п. 64 «Б» (через хворобу) згідно Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України. Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області 01.12.2013 року призначено пенсію по інвалідності у розмір 60% відповідних сум грошового забезпечення. На момент звільнення вислуга років становила: у календарному обчисленні - 18 років 10 місяців 26 днів, у пільговому обчисленні - 22 роки 07 місяців 20 днів. Така вислуга років надає йому право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", але відповідач протиправно відмовив у такому призначенні (переведенні).
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки позивач не мав на час звільнення необхідної календарної вислуги років, а саме 22 календарних років. Представник також вказав, що позивач з заявою про переведення на інший вид пенсії відповідно до Закону України № 2262-ХІІ не звертався.
Розглянувши дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) з особливостями, визначеними статтями 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), а також дослідивши подані сторонами документи, суд встановив таке.
Сторонами визнається, що позивачу 01.12.2013 року призначено пенсію по інвалідності у розмір 60% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
17.01.2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою про переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років.
До заяви долучено копію витягу з наказу від 25.11.2013 № 374 о/с про звільнення з посади начальника спеціального приймальника для утримання осіб, підданих адміністративному арешту, підпорядкованого УМВС, звільнення зі служби за п. 64 «Б» (через хворобу).
За результатами розгляду заяви позивача від 17.01.2025 року ГУ ПФУ в Житомирській області листом від 17.02.2025 №9535-5585/П-02/8-0500/25 року надало роз'яснення відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян". В листі вказано, що відповідно до пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, заява про призначення (перерахунок) пенсії подається пенсіонером або його законним представником особисто до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання з усіма необхідними документами. Оскільки заява надана всупереч вимог Порядку, вона розглянута відповідно до Закону України «Про звернення громадян». За матеріалами пенсійної справи загальна вислуга років становить 22 роки 7 місяців 8 днів, в тому числі в календарному обчисленні 18 років 10 місяців 26 днів, що виключає підстави для призначення пенсії за віком відповідно до пункту "а" статті 12 Закону № 2262-XII.
Вважаючи відмову відповідача у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років протиправною, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Розгляд звернень про призначення (перерахунок), виплату пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» врегульовано правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (надалі - Порядок № 3-1).
Приписи пп. 3 - 4 розділу І цього Порядку № 3-1 передбачають, що заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (заява про виплату пенсії (додаток 2 до цього Порядку)), заява про працевлаштування (звільнення) (початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняття (звільнення) на (зі) службу (служби) (додаток 3 до цього Порядку), заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку), заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 5 до цього Порядку), заява про виплату допомоги на поховання (додаток 6 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію.
Заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, ... може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Таким чином, переведення на інший вид пенсії, в контексті спірних правовідносин, реалізується шляхом звернення із відповідною заявою пенсіонера, поданою безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України, та доданими до неї документами.
Судом встановлено та визнається відповідачем, що заява позивача від 17.01.2025 року про переведення на пенсію за вислугу років була подана до ГУ ПФУ в Житомирській області.
Зазначене дає підстави суду зробити висновок, що заява позивача від 17.01.2025 року про переведення на пенсію за вислугу років була подана у повній відповідності до вимог Порядку № 3-1 та відповідно про безпідставність доводів відповідача щодо недотриманням позивачем вимог цього Порядку № 3-1 при подання такої заяви.
Одночасно суд враховує, що відповідно до вимог пункту "а" ч. 1 ст. 12 Закону №2262-XII (в редакції на час звільнення позивача зі служби) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.
Позивач відноситься до осіб, зазначених у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону (в редакції на час звільнення позивача зі служби), які за наявності підстав, передбачених пунктом "а" ч. 1 ст. 12 Закону №2262-XII, можуть набути право на пенсію за вислугу років.
Одночасно суд враховує приписи постанови КМ України від 17 липня 1992 р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" в редакції постанови КМ № 119 від 16.02.2022 (надалі - Порядок №393).
Суд погоджується з доводами позивача, що в розумінні вимог пункту 3 Порядку №393 (в редакції на час призначення позивачу пенсії по інвалідності) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах відповідний час проходження служби, перелічений в цьому пункті.
Суд враховує, що відповідно до пункту 4-1 Порядку №393 особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, яким відповідно до пункту 3 цієї постанови в редакції, що діяла до 17 травня 2024 р. включно, зарахування періодів служби було передбачено на пільгових умовах для визначення розміру пенсії, під час призначення пенсії за вислугу років такі періоди зараховуються до вислуги років відповідно до законодавства, що діяло до 17 травня 2024 р. включно, для визначення розміру пенсії.
Тобто, на час призначення позивачу пенсії по інвалідності була наявна невідповідність між нормами Закону №2262-XII та Порядку №393 щодо визначення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до цього Закону.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до приписів ч. 3 ст. 7 КАС України у разі невідповідності правового акта закону України або іншому правовому акту підлягає застосуванню правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Суд зазначає, що алгоритм дій відповідача щодо вирішення питання про призначення (переведення) пенсії відповідно до вимог цього ж Закону №2262-XII врегульовано правовими нормами Порядку № 3-1.
Так, заяви, які подаються відповідно до цього Порядку, реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсій згідно із Законом органу, що призначає пенсію (п.1 розділу ІV. Порядку № 3-1).
При прийманні документів працівник органу, що призначає пенсію, окрім іншого, з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат, повідомляє заявника про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів (п.2 розділу ІV Порядку № 3-1).
Як зазначено в п. 6 розділу ІV Порядку № 3-1, рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається органом, що призначає пенсію за місцем фактичного проживання особи, не пізніше 10 днів з дня надходження заяви.
Рішення за результатами розгляду заяви засвідчується підписом керівника органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в пенсійній справі.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 5 днів з дня прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії видає або направляє особі повідомлення із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Матеріали справи засвідчують, що відповідачем при розгляді заяви позивача від 17.01.2025 року про переведення на пенсію за вислугу років не було дотримано наведених вимог Порядку № 3-1.
Тобто заява позивача від 17.01.2025 року про переведення на пенсію за вислугу років не була розглянута у відповідності до вимог Порядку № 3-1 і рішення про наявність чи відсутність підстав для такого переведення позивача на пенсію з інвалідності на пенсію за вислугу років не було прийнято.
Водночас суд враховує, що відповідно до вимог статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, окрім іншого, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
В зв'язку з цим суд робить висновок, що відповідачем розгляд заяви позивача від 17.01.2025 у передбаченому законодавством порядку здійснено не було, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Вказане порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву позивача від 17.01.2025 року про переведення на пенсію за вислугу років у повній відповідності до вимог Порядку № 3-1 та із врахуванням вимог Закону №2262-XII.
З матеріалів справи встановлено, що позивача звільнено від сплати судового збору, у зв'язку з чим суд відповідно до вимог ст. 139 КАС України не вирішує питання щодо стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, оскільки підтвердження понесення інших судових витрат позивачем матеріали справи не містять.
Керуючись статтями 241 - 246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7 м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ 13559341) задовольнити частково.
Визнати протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.01.2025 року про переведення на пенсію за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути звернення ОСОБА_1 від 17.01.2025 року про переведення на пенсію за вислугу років відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, та із врахуванням положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Майстренко