Рішення від 15.10.2025 по справі 200/5985/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року Справа№200/5985/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (юридична адреса: 87528, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Сєрова, буд. 1-А, код ЄДРПОУ 13492430) до Громадської організації «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» (юридична адреса: Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Науки, будинок 2, код ЄДРПОУ 01289729) про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

07 серпня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі-позивач) до Громадської організації «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» (далі -відповідач), в якій просить суд:

- стягнути з Громадської організації «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» (код ЄДРПОУ 01289729) на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році, у розмірі 61851,26 грн та пеню у розмірі 3123,93 грн на р/р UA098999980313121230000005630 Донецьке ГУК/Краматорська МТГ/50070000; ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 37967785; МФО 899998; код платежу 50070000. ЄДРПОУ відділення Фонду (стягувача) 13492430.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідно до інформації з Пенсійного фонду України про створення відповідачем кількості робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача у 2024 році становила 14 осіб. Таким чином, згідно із частиною першою статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» у відповідача у 2024 році повинно бути працевлаштована 1 особа з інвалідністю, фактично ж, середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, склала 0 осіб. Отже, на переконання позивача, відповідач не виконав норматив по створенню 1 робочого місця для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що є одержувачем бюджетних коштів з місцевого бюджету і одержує безпосередньо через головних розпорядників кошти як фінансову підтримку на утримання місцевих осередків (рад) всеукраїнських організацій фізкультурно - спортивної спрямованості за кодом програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету 1115053 «Фінансова підтримка на утримання місцевих осередків (рад) всеукраїнських організацій фізкультурно - спортивної спрямованості». Програма розроблена з метою забезпечення подальшої реалізації державної політики у сфері фізичної культури та спорту в Донецькій області та визначає основні стратегічні напрямки щодо подальших дій у цій сфері.

Отже, ГО «Донецька ТО ВФСТ «Колос» не є бюджетною установою, але згідно статті 90 Бюджетного кодексу України фінансове утримання йде за рахунок коштів місцевого бюджету.

У зв'язку із запровадженням військового стану в країні, до 31 грудня 2023 року штатні працівники вийшли працювати дистанційно. Протягом 2024 року ГО «Донецька ТО ВФСТ «Колос» продовжила свою співпрацю з громадами області, органами місцевої влади в частині розвитку фізкультурно-оздоровчої, спортивно-масової роботи серед різних верств населення, в першу чергу сільського, а також всебічне сприяння розвитку спорту серед вимушених переселенців з Донецької області в безпечних регіонах України, проведення комплексних фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів та постійне підвищення рівня фізичного здоров'я населення.

ГО «Донецька ТО ВФСТ «Колос» веде роботу для пошуку, відбору працевлаштування працівників, а саме людей зі статусом осіб з інвалідністю. В зв'язку з цим, 10.07.2025 організацією подано звітність - інформацію про попит на робочу силу (вакансії) за формою 3-ПН до Слов'янського міського центру зайнятості, що підтверджує факт створення місця працевлаштування особи з інвалідністю, як то передбачено Законом.

Відтак, на думку відповідача, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, Донецьке обласне відділення фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, у розумінні пункту 7 частини першої статті 4 КАС України є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах згідно зі статтею 43 КАС України має адміністративну процесуальну дієздатність.

Відповідач, Громадська організація «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» (далі - ГО «Донецька ТО ВФСТ «Колос») зареєстрована як юридична особа, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємств та громадських формувань, за ідентифікаційним кодом: 01289729, Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Науки, будинок 2.

Громадська організація «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» є одержувачем бюджетних коштів з місцевого бюджету і одержує безпосередньо через головних розпорядників кошти як фінансову підтримку на утримання місцевих осередків (рад) всеукраїнських організацій фізкультурно- спортивної спрямованості за кодом програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету 1115053 «Фінансова підтримка на утримання місцевих осередків (рад) всеукраїнських організацій фізкультурно - спортивної спрямованості» відповідно до лімітної довідки про бюджетні асигнування та кредитування на 2024 рік від 15.12.2023, на підставі розпорядження голови Облдержадминістрації, начальника обласної військової адміністрації від 12.12.2023 № 605/5-23 «Про обласний бюджет на 2024 рік» на оплату праці і нарахування на заробітну плату від Управління фізичної культури та спорту облдержадміністрації для виконання Регіональної цільової програми розвитку фізичної культури і спорту в Донецькій області на 2022-2024 роки від 30.12.2021 № 1347/5-21.

Відповідно до витягу з Реєстру неприбуткових установ та організацій від 14.08.2025, копія якого наявна в матеріалах справи, рішенням від 27.12.2016 року № 1605224600329 про присвоєння ознаки неприбутковості, відповідач має ознаку неприбутковості 0048 - інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу, утворені та зареєстровані в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.

Донецьким ОВФСЗОІ в межах своїх повноважень на адресу Донецького обласного центру зайнятості направлено лист від 23.06.2025 року № 04.2-06/524 із проханням надати Донецькому ОВФСЗОІ інформацію стосовно роботодавця Громадська організація «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» (код ЄДРПОУ 01289729), у тому числі звіти за формою 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», які надавались роботодавцем Громадська організація «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» (код ЄДРПОУ 01289729) (код ЄДРПОУ 01289729) у 2024 році для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Донецький обласний центр зайнятості листом від 27.06.2025 року № 04.2/2285/01-42- 25 повідомив, що роботодавець - Громадська організація «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» (код ЄДРПОУ 01289729, місцезнаходження юридичної особи: Україна, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця НАУКИ, будинок 2) звіти форми 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» для осіб з інвалідністю у 2024 році не надавав.

Позивач звернувся з листом від 23.06.2025 року № 04.2-06/543 до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці із проханням здійснити перевірку роботодавця Громадська організація «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» (код ЄДРПОУ 01289729) щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році.

Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці у відповідь листом від 30.06.2025 року №СХ/3.1/6449-25 повідомило, що у Міжрегіонального управління відсутні підстави для проведення заходу державного нагляду (контролю) роботодавця Громадська організація «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» (код ЄДРПОУ 01289729) за листом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 23.06.2025 року № 04.2-06/543

Донецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю в автоматизованому режимі було створено розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті Відповідачем, у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік (далі - розрахунок АГС), обчислених відповідно до статті 20 Закону №875-ХІІ. Розрахунок АГС виконано в автоматизованому режимі на підставі показників, зазначених відповідачем у звітності, що надана ним до відповідних державних органів за основним місцем обліку. Розрахунок АГС має вигляд PDF файлу, який надіслано до електронного кабінету Відповідача як роботодавця на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України відповідно до п. 4 Постанови правління Пенсійного фонду України 10.03.2023 року №14-1.

Розрахунок надіслано у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (квитанція від 04 березня 2025 року - додається). Документ розміщено в електронному кабінеті роботодавця, на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України 04.03.2025 о 12:09:45.

Таким чином, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайнятих особами з інвалідністю, відповідач до 15.04.2025 року включно, відповідно до вимог Закону, повинен був самостійно сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі 61851,26 гривень.

Відповідач своїм правом звернутися до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю для вирішення питання відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" не скористався.

Вважаючи наявними порушення з боку відповідача, що призвели до застосування до нього адміністративно-господарських санкцій, позивач звернувся до суду з цим позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд виходив з наступного.

Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні визначено Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон № 875-XІI , у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), який гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України від 21 березня 1991 року № 875-XII “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон № 875-ХІІ).

Згідно частини третьої статті 18 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою статті 19 Закону № 875-ХІІ, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним. Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку. Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону. Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.

Надання даних, на підставі яких проводиться нарахування адміністративно-господарських санкцій, здійснюється відповідно до Порядку надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та у формі, затверджених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 10.03.2023 року № 14-2.

Надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій здійснюється відповідно до п.2 Порядку надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік» затвердженого наказом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 10.03.2023 року № 17, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2023 року за №456/39512.

Положеннями ст. 20 Закону № 875-ХІІ встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Судом в становлено, що відповідач має ознаку неприбутковості 0048 - інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу, утворені та зареєстровані в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації, є отримувачем бюджетних коштів.

Розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань, довгострокових зобов'язань за енергосервісом, довгострокових зобов'язань у рамках державно-приватного партнерства, середньострокових зобов'язань у сфері охорони здоров'я та здійснення витрат бюджету (п.47 ч.1 статті 2 Бюджетного Кодексу України).

Одержувач бюджетних коштів - це суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів здійснювати заходи, які передбачає бюджетна програма, та отримує на їх виконання кошти бюджету (п.38 ч.1 статті 2 Бюджетного Кодексу України).

Отже, відповідач не є бюджетною установою в розумінні Бюджетного кодексу України, а тому не звільнений від обов'язків, визначених положеннями ст. 20 Закону № 875-ХІІ.

Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 (далі - ПКМУ № 70 Порядок сплати суми АГС та пені). Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України. Роботодавці самостійно сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за своїм місцезнаходженням (для юридичних осіб) або місцем проживання (для фізичних осіб - підприємців) на рахунки, відкриті в органах Казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (пункт 2 ПКМУ № 70 Порядок сплати суми АГС та пені). Сума адміністративно-господарських санкцій, що сплачується роботодавцем за попередній рік, розраховується Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю на підставі показників звітності з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та зазначається у розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій (далі - розрахунок) (пункт 2 ПКМУ № 70 Порядок сплати суми АГС та пені). У разі зміни до 31 березня показників за попередній рік у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, що впливають на визначену у розрахунку суму адміністративно-господарських санкцій, Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю здійснює перерахунок та визначає в уточненому розрахунку суму адміністративно-господарських санкцій, яку повинен сплатити роботодавець (пункт 2 ПКМУ № 70 Порядку сплати суми АГС та пені).

Згідно із інформацією за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 10 березня 2023 року № 14-2, наданою Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (містить актуальні на дату та час її формування відомості) про працевлаштованих осіб з інвалідністю, про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю та яка необхідна для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», Громадська організація «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» (код ЄДРПОУ 01289729) є роботодавцем та має у 2024 році наступні показники: Середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік, осіб - 14 Середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, осіб - 0 Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, одиниць - 1 Фонд оплати праці штатних працівників, грн - 1731835,21 Середня річна заробітна плата штатного працівника, грн - 123702,52. Сума коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, грн - 61851,26 грн.

Таким чином, згідно частини першої статті 19 Закону № 875-ХІІ, відповідач у 2024 році повинен був працевлаштувати 1 особу з інвалідністю. Однак фактично середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, склала 0 осіб.

Отже, відповідач не виконав норматив у працевлаштуванні 1 особи з інвалідністю, для якої це місце роботи є основним. Документами, що підтверджують невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, є розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій (в тому числі уточнений розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій), що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю разом з Пенсійним фондом України та/або рішення суду (пункт 4 ПКМУ № 70 Порядок сплати суми АГС та пені).

У зв'язку з цим, з використанням інформації Пенсійного фонду України, Донецьким обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю в автоматизованому режимі створено розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті відповідачем, у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік (далі - розрахунок АГС), обчислених відповідно до статті 20 Закону №875-ХІІ. Розрахунок АГС виконано в автоматизованому режимі на підставі показників, зазначених відповідачем у звітності, що надана ним до відповідних державних органів за основним місцем обліку. Розрахунок АГС має вигляд PDF-файлу, який надіслано до електронного кабінету Відповідача як роботодавця на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України відповідно до п. 4 Постанови правління Пенсійного фонду України 10.03.2023 року №14-1.

Отже, Законом передбачена відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій для підприємств, які не забезпечили середньооблікову чисельність працюючих інвалідів відповідно до установленого нормативу.

Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 875-ХІІ забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Згідно з частиною третьою статті 18 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Таким чином, передбачена частиною першою статті 20 Закону № 875-ХІІ міра юридичної відповідальності у вигляді виникнення обов'язку сплатити адміністративно-господарської санкції на користь Фонду соціального захисту інвалідів має наставати або 1) у разі порушення роботодавцем вимог частини третьої статті 18 Закону № 875-ХІІ, а саме: не виділення та не створення робочих місць, не надання державній службі зайнятості інформації, не звітування перед Фондом соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, так як саме ця бездіяльність має своїм фактичним наслідком позбавлення державної служби зайнятості можливості організувати працевлаштування інвалідів, або 2) у разі порушення роботодавцем вимог частини третьої статті 17, частини першої статті 18, частин другої, третьої та п'ятої статті 19 Закону № 875-ХІІ, що полягає у безпідставній відмові у працевлаштуванні інваліда, який звернувся до роботодавця самостійно чи був направлений до нього державною службою зайнятості.

Системний аналіз наведених вище правових норм дає підстави зробити наступні висновки. 1. Фонд, центр зайнятості і роботодавець несуть субсидіарну відповідальність за працевлаштування інвалідів. 2. Обов'язок працевлаштування інвалідів, головним чином, лежить на центрі зайнятості, який повинен бути виконаний шляхом визначення кількості вакантних посад для інвалідів на підставі поданих звітів роботодавців, проводити пошук та направлення інвалідів до роботодавців, у яких наявні вакантні посади. 3. Фонд застосовує санкції, а також інші заходи впливу передбачені законодавством до суб'єктів господарювання, які не виконують нормативів щодо створення робочих місць для інвалідів, крім того, зокрема, сприяє у працевлаштуванні осіб з інвалідністю. 4. До обов'язків роботодавця належить створення робочих місць для інвалідів, звітування перед центром зайнятості щодо наявності вакантних робочих місць, працевлаштування інвалідів, які звертаються безпосередньо до роботодавця або направляються для працевлаштування центром зайнятості. 5. Додатковими доказами належного виконання роботодавцем своїх обов'язків є розміщення на телебаченні, у друкованих чи електронних засобах масової інформації, або у іншій формі оголошень, які містять інформацію про пошук відповідних працівників та підтверджують реальність намірів стосовно здійснення такого працевлаштування, а також підписання договорів співпраці з Державною службою зайнятості стосовно оперативного підбору претендентів на заявлені роботодавцем вакансії.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 21 серпня 2018 року у справі № 817/650/17, від 20 травня 2019 року у справі № 820/1889/17, від 12 липня 2019 року у справі №812/1126/18.

Суд, зауважує, відповідач повинен створити робочі місця для осіб з інвалідністю та повідомити про їх наявність, та працевлаштовувати таких осіб.

Згідно пункту 4 частини третьої статті 50 Закону України “Про зайнятість населення» роботодавці зобов'язані своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про: попит на робочу силу (вакансії).

Наказом Міністерства економіки України від 12 квітня 2022 року за № 827-22, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 травня 2022 року за № 565/37901, затверджено відповідно до пункту 4 частини третьої статті 50 Закону України “Про зайнятість населення», зокрема, Порядок подання форми звітності № 3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», який визначає механізм подання форми №3-ПН.

Форма № 3-ПН подається юридичними особами, фізичними особами - підприємцями, які в межах трудових відносин використовують працю фізичних осіб (далі - роботодавець), за наявності попиту на робочу силу (вакансії) (п.1.4 вказаного Порядку).

Форма № 3-ПН заповнюється та подається роботодавцем до філії міжрегіонального/регіонального центру зайнятості (або до міського, районного, міськрайонного центру зайнятості - до дати припинення їхньої діяльності) (далі - центр зайнятості) незалежно від місцезнаходження роботодавця з дня виникнення в нього потреби в підборі працівників та/або з дати відкриття вакансії, але не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення нового робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником (п.1.5 вказаного Порядку).

Відповідно до п. 1.6 вказаного Порядку, роботодавець визначає вид форми № 3-ПН - первинна або уточнювальна.

Первинна форма № 3-ПН подається з метою інформування про наявність попиту на робочу силу (вакансії).

Уточнювальна форма № 3-ПН подається в разі необхідності на заміну первинної та містить уточнення характеристик вакансії(й), зокрема умов праці, розміру заробітної плати, вимог до кандидата(ів) тощо. При цьому не можуть бути змінені дані щодо кількості вакансій та професійної назви робіт (професії/посади).

Актуальність зазначеної(их) у поданій формі № 3-ПН вакансії(й) уточнюється фахівцем центру зайнятості не рідше ніж двічі на місяць під час особистої зустрічі з роботодавцем, шляхом електронної комунікації, зокрема мобільним чи фіксованим зв'язком, надсилання/отримання повідомлення електронною поштою. Також таке уточнення здійснюється перед направленням зареєстрованого безробітного або особи, яка шукає роботу, до роботодавця (п. 1.7 Порядку).

Водночас, п. 1.8 Порядку передбачає, що роботодавець може самостійно повідомити центр зайнятості про закриття вакансії(й) шляхом електронної комунікації, зокрема мобільним або фіксованим зв'язком, надсилання повідомлення електронною поштою, а також під час особистої зустрічі з фахівцем центру зайнятості.

З наведених норм законодавства вбачається, що періодичності подачі звітності за формою № 3-ПН законодавством не встановлено, а передбачено, що така звітність подається у певний строк з дати відкриття вакансії, тобто передбачено одноразове інформування про кожну вакансію. Водночас, актуальність зазначеної(их) у поданій формі № 3-ПН вакансії(й) уточнюється фахівцем центру зайнятості не рідше ніж двічі на місяць та перед направленням зареєстрованого безробітного або особи, яка шукає роботу, до роботодавця. Роботодавець може самостійно повідомити центр зайнятості про закриття вакансії(й).

Отже, якщо роботодавець одноразово подав звітність форми № 3-ПН у строк не пізніше 3 робочих днів з дати відкриття вакансії, та в подальшому фахівцями центру зайнятості за результатами проведеної актуалізації не встановлено змін по актуальних вакансіях, зазначеної(их) у поданій формі № 3-ПН, і роботодавець не повідомляв центр зайнятості про закриття вакансії(й), суд вважає, що він є таким, що вжив залежних від нього передбачених законодавством заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих осіб з інвалідністю установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.

Верховний Суд у постановах від 07.02.2018 у справі П/811/693/17, 02.05.2018 у справі № 804/8007/16, 13.06.2018 у справі № 819/639/17, 20.05.2019 у справі № 820/1889/17 дійшов висновку про те, що закон не покладає обов'язок на підприємство здійснювати самостійний пошук працівників - інвалідів. Доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, є наказ по підприємству стосовно створення відповідного робочого місця, звіт форми №3-ПН.

Суд не приймає посилання відповідача, що 10.07.2025 ним подано звітність - інформацію про попит на робочу силу (вакансії) за формою 3-ПН до Слов'янського міського центру зайнятості, що, на його думку, підтверджує факт створення місця працевлаштування особи з інвалідністю, як то передбачено Законом, позаяк судом встановлено, що матеріали справи не містять жодного доказу, що відповідачем, з дня виникнення в нього потреби в підборі працівників та/або з дати відкриття вакансії, але не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії, подано звіт про попит на робочу силу (вакансії) форми № 3-ПН до органу зайнятості населення саме у 2024 році.

Судом враховується, що звіт за формою №3-ПН є актом інформування органів зайнятості (працевлаштування) про створені на підприємстві робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю і, водночас, запитом про направлення на підприємство осіб з інвалідністю для їх працевлаштування.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не було повідомлено центр зайнятості про наявність вакантної посади для працевлаштування інвалідів, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій є обґрунтованим.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13 липня 2020 року у справі №804/4097/18.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, затвердженим постановою КМУ від 31 січня 2007 року № 70, визначено процедуру сплати адміністративно-господарських санкцій. Відповідно до п. 4 Порядку, порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки НБУ за кожний календарний день прострочення. Нарахування пені відділеннями Фонду здійснюється з 16 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, по день сплати включно (пункт 4 ПКМУ № 70 Порядок сплати суми АГС та пені). Порядок нарахування пені та її сплати затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 року № 223.

Відповідно до п. 3.4 Порядку, нарахування пені здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарської санкції по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу).

Відповідно до п. 3.7. Порядку, у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування осіб з інвалідністю до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.

Згідно з рішенням Правління Національного банку України від 24 липня 2025 року №252-рш "Про розмір облікової ставки" розмір облікової ставки з 25.07.2025 становить 15,5%.

Отже, враховуючи вищевикладене, відділенням Фонду здійснено розрахунок пені за прострочення відповідачем сплати адміністративно-господарської санкції на 25.07.2025 року з урахуванням зазначеної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення.

Розрахунок одноденного розміру пені (сума пені за один день прострочення): 61851,26 грн х 0,05% = 30,93 грн де 61851,26 грн - сума адміністративно-господарських санкцій; 0,05% - розрахунковий розмір пені, вирахований за формулою 15,5х120:100:365=0,05, де 15,5 - ставка Національного банку України на 25.07.2025 року, 120 - відсотки від ставки НБУ, законодавчо встановлені для розрахунку розміру пені, 365 - кількість днів у поточному році (невисокосний рік).

Кількість днів існування боргу (кількість днів у період з 16.04.2025 до 25.07.2025 включно) дорівнює - 101. Сума пені, що необхідно сплатити, дорівнює 30,93 грн х 101 = 3123,93 грн.

Тобто, станом на 25.07.2025 року внаслідок порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 61851,26 гривень, відповідач - Громадська організація «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» (код ЄДРПОУ 01289729) також має сплатити пеню у розмірі 3123,93 грн.

Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість у розмірі 64975,19 гривень.

Доказів сплати даної заборгованості відповідач суду не надав.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, у розглядуваному випадку, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки під час розгляду даної справи не залучались свідки та не проводились експертизи, тому відсутні підстави для стягнення з відповідача таких судових витрат.

Керуючись 2, 3, 5- 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (юридична адреса: 87528, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Сєрова, буд. 1-А, код ЄДРПОУ 13492430) до Громадської організації «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» (юридична адреса: Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Науки, будинок 2, код ЄДРПОУ 01289729) про стягнення коштів, - задовольнити повністю.

Стягнути з Громадської організації «Донецька територіальна організація ВФСТ «Колос» (юридична адреса: Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Науки, будинок 2, код ЄДРПОУ 01289729) на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році, у розмірі 61851,26 грн та пеню у розмірі 3123,93 грн на р/р UA098999980313121230000005630 Донецьке ГУК/Краматорська МТГ/50070000; ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 37967785; МФО 899998; код платежу 50070000. ЄДРПОУ відділення Фонду (стягувача) 13492430.

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 14 жовтня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя О.В. Зінченко