Рішення від 15.10.2025 по справі 160/15038/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 рокуСправа №160/15038/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лозицької І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , 20 регіональної військово-лікарської комісії, Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство «Комунальне некомерційне підприємство «Центральна лікарня» Криничанської селищної ради про скасування постанов та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , 20 регіональної військово-лікарської комісії, Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство «Комунальне некомерційне підприємство «Центральна лікарня» Криничанської селищної ради, в якій просить суд:

- скасувати постанову штатної 20 регіональної військово-лікарської комісії від 02.01.2025 про незатвердження Свідоцтва про хворобу №1083/9 від 16.07.2024 ОСОБА_1 ;

- скасувати постанову Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України викладену в листі №598/4/1080 від 01.05.2025 про відсутність підстав для скасування постанови 20 регіональної військово-лікарської комісії від 02.01.2025;

- скасувати постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , викладену в довідці військово-лікарської комісії №2/КР/1038/9 від 02.01.2025 про придатність ОСОБА_1 до військової служби;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 в особі Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 скоригувати Свідоцтво про хворобу №1083/9 від 16.07.2024, з урахуванням всіх діагнозів стану здоров'я ОСОБА_1 в сукупності: діагнози, пов'язані з хворобами ендокринної системи, передбаченими статтею 13 Розкладу хвороб та діагнози хвороби системи кровообігу, передбачені статтею 38 Розкладу хвороб з визнанням непридатним для проходження військової служби у Збройних Силах України, з виключенням із військового обліку;

- зобов'язати штатну 20 регіональну військово-лікарську комісію повторно розглянути Свідоцтво про хворобу №1083/9 від 16.07.2024 ОСОБА_1 , з урахуванням всіх наявних у ОСОБА_1 діагнозів в сукупності: діагнози, пов'язані з хворобами ендокринної системи, передбаченими статтею 13 Розкладу хвороб та діагнози хвороби системи кровообігу, передбачені статтею 38 Розкладу хвороб та винести постанову про його затвердження з визнанням непридатним для проходження військової служби у Збройних Силах України, з виключенням із військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 . 16.07.2024 пройшов військово-лікарську комісію в КП «КНП «Центральна лікарня Криничанської селищної ради». Відповідно до Свідоцтва про хворобу №1038/9 від 16.07.2024 позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. 24.12.2024 року 20 Регіональна військово-лікарська комісія Свідоцтво про хворобу №1038/9 від 16.07.2024 постановою від 02.01.2025 не затвердила, зазначивши, що визначений діагноз підпадає під дію ст. 13-б графи ІІ Розкладу хвороб - придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. Не погодившись із рішенням штатної 20 Регіональної військово-лікарської комісії, 16.04.2025 позивач звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України зі скаргою на постанову штатної 20 Регіональної військово-лікарської комісії від 02.01.2025 про незатвердження Свідоцтва про хворобу № 1083/9 від 16.07.2024, в якій просив скасувати постанову штатної 20 Регіональної військово-лікарської комісії від 02.01.2025 про незатвердження Свідоцтва про хворобу №1083/9 від 16.07.2024; визнання протиправними дій 20 Регіональної військово-лікарської комісії, які полягають у визначені, що діагноз, встановлений позивачу у Свідоцтві про хворобу №1083/9 від 16.07.2024 підпадає під дію ст. 13-б графи ІІ Розкладу хвороб - придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони; призначити та провести повторний медичний огляд; винести постанову, якою визнати позивача непридатним для проходження військової служби у Збройних Силах України з виключенням із військового обліку. У відповідь на зазначену скаргу ЦВЛК надала відповідь №598/4/1082 від 01.05.2025, згідно з якою, на момент проведення медичного огляду постанова 20 Регіональної військово-лікарської комісії про придатність до військової служби відносно позивача винесена обґрунтовано, для скасування даної постанови ВЛК і проведення на теперішній час повторного медичного огляду з метою визначення ступеня придатності до військової служби підстав немає. Позивач не погоджується з даним висновком, оскільки стан здоров'я позивача не дозволяє виконувати передбачені статутами службові обов'язки у Збройних Силах України, а проведення ВЛК відбулось із порушенням Положення №402. З такою позицією відповідачів позивач не погоджується, у зв'язку з чим, звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

До суду від представника 20 регіональної військово-лікарської комісії надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що згідно свідоцтва про хворобу №1038/9 зазначено про вторинний цукровий діабет середньої тяжкості, що, в свою чергу, зазначено в поясненнях щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби. Крім того, зазначає, що згідно з усталеною судовою практикою, при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються рішення ВЛК, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певної постанови, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому, оцінка підставності постанови ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Отже, суди вправі перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури її прийняття. Таким чином, ВЛК надано виключне право встановлення причинного зв'язку захворювань, травм, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців та вибір формулювань в яких приймаються постанови ВЛК.

До суду від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_1 є позаштатною ВЛК, підпорядкованою системі штатних ВЛК, а не ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка в своїх діях та рішеннях є незалежною від останнього. Тому, вважає, що щодо прийняття висновку військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.01.2025 щодо позивача, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Від Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України відзив на позовну заяву на адресу суду не надходив.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство «Комунальне некомерційне підприємство «Центральна лікарня» Криничанської селищної ради, своїм правом на надання письмових пояснень щодо позову та/або відзиву не скористалась.

Від представника позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив 20 регіональної військово-лікарської комісії, в якій останній підтримав позовні вимоги, посилався на те, що є непридатним до військової служби. З огляду на викладене, просив суд позов задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 призваний на військову службу та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до п. 12 Свідоцтва про хворобу №1038/9, яке 06.10.2024 не затверджене постановою 20 регіональної військово-лікарської комісії, діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва: Е11.42 Вторинний цукровий діабет (стан після панкреонекрозу - 2011 р.), середня важкість, стадія субкомпенсації. Діабетична гематопатія. Діабетична полінейропатія з помірною сенситивною атакою, больовим синдромом, розладами чутливості. Діабетична мікро-макроангіопатія нижніх кінцівок, ішемія нижніх кінцівок ІІ-Ф ступеню. Діабетична ангіопатія сітківки, пресбіопія, енцефалопатія складного генезу зі стійким, цефалгічним, помірним астено-вегетативним синдромом.

Згідно п. 13 зазначеного Свідоцтва постанова ВЛК про придатність до військової служби, служби за військовою спеціальністю тощо. На підставі статті 13-А графи II Розкладу хвороб - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до п. 12 Свідоцтва про хворобу №1038/9, яке 02.01.2025 не затверджене постановою 20 регіональної військово-лікарської комісії, діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва: Е11.42 Вторинний цукровий діабет (стан після панкреонекрозу - 2011 р.), середня важкість, стадія субкомпенсації. Діабетична гематопатія. Діабетична полінейропатія. Діабетична мікро-макроангіопатія нижніх кінцівок, ішемія нижніх кінцівок ІІ-А ступеню. Діабетична ангіопатія сітківки, пресбіопія, енцефалопатія складного генезу зі стійким, цефалгічним, помірним астено-вегетативним синдромом. Ожиріння І (першого) ступеню (ІМТ 30).

Згідно п. 13 зазначеного Свідоцтва постанова ВЛК про придатність до військової служби, служби за військовою спеціальністю тощо. На підставі статті 13-А графи II Розкладу хвороб - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

Довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 02.01.2025 №2/КР/1038/9 за результатом проведеного медичного огляду ВЛК 02.01.2025, на підставі ст. 13б Розкладу хвороб, графи ІІ ТДВ встановлено придатність позивача до військової служби в військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, охорони, логістики, навчальних центрах, зв'язку, оперативного забезпечення.

16.04.2025 позивач подав до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України скаргу на постанову штатної 20 Регіональної військово-лікарської комісії від 02.01.2025 про незатвердження Свідоцтва про хворобу №1083/9 від 16.07.2024, в якій просив:

- скасувати постанову штатної 20 Регіональної військово-лікарської комісії від 02.01.2025 про незатвердження Свідоцтва про хворобу № 1.083/9 від 16.07,2024 ОСОБА_1 ;

- визнати протиправними дії 20 Регіональної військово-лікарської комісії які полягають у визначені, що діагноз, встановлений ОСОБА_1 у Свідоцтві про хворобу № 1083/9 від 16.07.2024 підпадає під дію ст. 13-б графи II Розкладу хвороб - придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони;

- призначити та провести повторний медичний огляд;

- винести постанову, якою визнати ОСОБА_1 непридатним для проходження військової служби у Збройних Силах України з виключенням із військового обліку.

Рішенням Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 01.05.2025 №598/4/10802 зазначено наступне:

«Ознайомившись та вивчивши надані Вами військово-медичні документи, діагнози, які відображено у виписних епікризах, консультативних висновках лікарів, висновках інструментальних досліджень, враховуючи зазначене в Постанові 20 Регіональної військово- лікарської комісії від 02.01.2025 рішення Постанови ІНФОРМАЦІЯ_5 в свідоцтві про хворобу №1038/9 від 02.01.2025 не затверджується згідно Наказу MO України №402 від 2008 року (зі змінами) (визначений діагноз підпадає під дію ст. 13-б гр. II оформити довідкою ВЛК за новим протоколом) відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення).

З огляду на вищевикладене, на момент проведення медичного огляду постанова ВЛК 20 регіональної ВЛК про придатність до військової служби Вас винесено обґрунтовано, для скасування даної постанови ВЛК і проведення на теперішній час повторного медичного огляду з метою визначення ступеня придатності до військової служби - підстав не має, згідно Положення».

Позивач не погоджується з наведеними позиціями відповідачів, що стало підставою для звернення до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання спірних правовідносин передбачене Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232).

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону №2232, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Як встановлено ч. 3 ст. 1 даного Закону №2232, військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Підпунктом «б» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону №2232 визначено, що звільнення військовослужбовців з військової служби під час дії воєнного стану здійснюється: за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону №2232 та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Суд звертає увагу, що при розгляді даної справи судом не досліджується медичний критерій (стосовно діагнозу та його правомірності, а також придатності до військової служби), а лише юридична процедура прийняття і відповідність спірного рішення вимогам законодавства.

Відповідно до п. 1.1 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

Підпунктом 2.4.4 пункту 2.4 розділу ІІ Положення №402 визначено, що на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.

Як вбачається із пункту 2.4.5 розділу І Положення №402, ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.

За правилами підпункту 2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення, рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Відповідно до підпунктів 2.3.5 та 2.4.10 розділу І Положення №402 визначено, що постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Відповідно до пункту 1.2 розділу ІІ Положення №402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Згідно з пунктом 1.4 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.

Пунктом 3.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Як вбачається із пункту 3.8 розділу ІІ Положення №402, за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: «Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «Обмежено придатний до військової служби»; «Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний до військової служби».

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

«Придатний до військової служби»;

«Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;

«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

Відповідно до пунктів 20.1-20.2. розділу ІІ Положення №402, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.

Згідно з пунктом 20.3 розділу ІІ Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: а) «Придатний» до військової служби; «Непридатний» до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: «Обмежено придатний до військової служби»).

У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову «придатний до військової служби», за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що під час дії воєнного стану військовослужбовці підлягають медичному огляду за наявності для цього підстав.

За результатами медичного огляду ВЛК відповідного рівня приймає рішення про придатність чи не придатність військовослужбовця до військової служби, яке оформляється відповідною довідкою.

Відповідно до підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення, до позаштатних постійно діючих ВЛК належать, зокрема, ВЛК ТЦК та СП.

За визначенням підпункту 2.5.2 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення, позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

Згідно із підпунктом 2.5.3 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення, до складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.

Підпунктами 2.8.1, 2.8.2 пункту 2.8 глави 2 розділу 1 Положення визначено, що ВЛК ТЦК та СП створюється у районному (міському) ТЦК та СП.

Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій у ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК. Персональний склад ВЛК районного (міського), обласного ТЦК та СП визначаються наказами відповідних керівників ТЦК та СП.

Роз'яснення ВЛК регіону та ЦВЛК з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК ТЦК та СП.

Відповідно до підпункту 2.8.4 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення, на ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.

З урахуванням вищезазначених норм слідує, що для проведення медичного огляду створюються позаштатні ВЛК організовані при ТЦК та СП, які проводять медичний огляд осіб, передбачених пункті 1.1 глави І розділу І Положення.

Щодо доводів позовної заяви про порушення відповідачем процедури проведення військово-лікарської експертизи, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення, Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Порядок проведення медичного огляду військовозобов'язаних визначений главою 3 розділу ІІ Положення.

Відповідно до пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення, медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.

Приписами пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення визначено, що під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Відповідно до пункту 20.1 глави 20 розділу ІІ Положення, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Відповідно до пункту 20.2 глави 20 розділу ІІ Положення, постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК.

Постанови штатних ВЛК можуть прийматися як за результатом проведеного медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі проведеного медичного огляду у позаштатних ВЛК та наданих на розгляд медичних документів.

Згідно із пунктом 21.2 глави 21 розділу ІІ Положення, причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних ТЦК та СП на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.

Відповідно до пункту 22.2 глави 22 розділу ІІ Положення, у штатних ВЛК протоколом є також бланк свідоцтва про хворобу, довідки, надіслані для затвердження (контролю) або перегляду постанов, коли текст остаточної постанови підписується головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, і секретарем.

Особлива думка голови або членів комісії записується на примірнику свідоцтва про хворобу (довідки) або на окремому аркуші, який додається до цього свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК).

Окрім того, пунктом 22.9 глави 22 розділу ІІ Положення встановлено, що під час дії особливого періоду свідоцтво про хворобу на військовозобов'язаних складається у трьох примірниках, на військовослужбовців - згідно з вимогами пункту 22.8 розділу II цього Положення.

Разом з тим, пункт 22.10 глави 22 розділу ІІ Положення унормовує, що свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з незатвердженою штатною ВЛК постановою повертається до госпітальної (гарнізонної) ВЛК, яка склала його, з викладенням у постанові штатної ВЛК причин незатвердження та необхідними рекомендаціями.

Системне тлумачення вказаних норм дає підстави для висновку, що у випадку визнання військовозобов'язаного непридатним до військової служби за станом здоров'я, ВЛК організована при ТЦК та СП видає постанову, яка оформлюється свідоцтвом про хворобу, яке направляється разом із наданими на розгляд медичними документами на затвердження до штатної ВЛК відповідно до адміністративно-територіальних зон відповідальності. А рішення про обґрунтованість постанови позаштатної ВЛК штатна комісія приймає на підставі проведеного медичного огляду. Поряд з цим, у свідоцтві про хворобу ТЦК та СП постанова про причинний зв'язок захворювань (травм, поранень, каліцтв, контузії) не виноситься, окрім випадків коли військовозобов'язані призвані на навчальні (перевірочні) збори.

При цьому, штатна ВЛК наділена правом затверджувати/не затверджувати постанови підпорядкованих позаштатних ВЛК ТЦК та СП. Тобто у випадку виявлення фактів порушення проведення огляду або невідповідності статті Розкладу хвороб відповідно до діагнозу або відсутність встановленого діагнозу, штатна комісія приймає постанову про незатвердження постанови підпорядкованої ВЛК ТЦК та СП. При цьому постанова про незатвердження оформлюється на бланку свідоцтва про хворобу, яке надіслано для розгляду.

Після прийняття постанови медичні документи разом з двома примірниками свідоцтва про хворобу повертаються за належністю до ТЦК та СП де було проведено медичний огляд особи.

Постанова штатної комісії засвідчується підписом на двох примірниках головою ВЛК та секретарем ВЛК, на третьому примірнику головою, членами та секретарем ВЛК, що скріплюється гербовою печаткою комісії із зазначенням подальших дії, які слід вжити підпорядкованій ВЛК.

При цьому обов'язку щодо зазначення постанови відповідно до пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ Положення або видачі довідки ВЛК у штатної комісії не виникає, оскільки штатна ВЛК своєю постановою вказує подальші вказівки підпорядкованим ВЛК організованим при ТЦК та СП, а рішення прийнятті штатними ВЛК є обов'язковими до виконання.

Як встановлено судом, за наслідком проведеного огляду позивача, 02.01.2025 року 20 регіональною військово-лікарською комісією було видано постанову про незатвердження свідоцтва про хворобу №1038/9 ОСОБА_1 .

Згідно із сформульованими у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.06.2023 у справі №916/3027/21 стандартами доказування обставин спору: 1) покладений на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність передбачає, що висновки суду можуть будуватися на умовиводах про те, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були; 2) суд з дотриманням вимог щодо всебічного, повного, об'єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів визначає певну сукупність доказів, з урахуванням їх вірогідності та взаємного зв'язку, які, за його внутрішнім переконанням, дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, що входять до предмета доказування.

Суд відмічає, що у силу ч. 4 ст. 44, ч. 2 ст. 78, ч. 3 ст. 78, п. 4 ч. 5 ст. 160, п. 5 ч. 5 ст. 160, ч. 4 ст. 161, ч. 4 ст. 162 КАС України обов'язок повідомлення суду усіх обставин справи та підтвердження доводів про існування цих обставин відповідними доказами покладений, насамперед на учасників справи сторони спору.

Окрім того, суд згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України обтяжений законодавцем обов'язком встановити об'єктивну істину у кожному спорі за власною ініціативою безвідносно до стану виконання учасниками справи сторонами спору згаданого вище процесуального обов'язку.

У силу правових висновків постанови Верховного Суду від 06.06.2024 у справі №400/1217/23:

1) Обов'язок позивача доводити обставини, на які він посилається на обґрунтування своїх доводів, є ключовим аспектом принципу змагальності та рівності в судовому процесі;

2) Позивач не може будувати власну позицію на тому, що вона є доведеною, допоки інша сторона не надасть доказів на її спростування (концепція негативного доказу), оскільки такий підхід нівелює саму сутність принципу змагальності;

3) Обов'язок доведення обставин, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, у рівній мірі покладається на обох сторін. Кожна сторона повинна довести факти, на які вона посилається. При цьому підставу позову повинен довести саме позивач.

Позивач повинен подати докази, на яких ґрунтуються його вимоги разом з поданням позовної заяви.

В разі неможливості самостійно представити такі докази, позивач повинен про це повідомити суд та зазначити причини, з яких доказ не може бути подано. Крім того, позивач вправі подати до суду клопотання про витребування доказів, із зазначенням причини неможливості самостійного їх представлення та наведенням вжитих ним для цього заходів;

4) Посилання позивача на те, що в силу вимог частини другої статті 77 КАС України обов'язок доказування правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладається на відповідача, не заслуговують на увагу, оскільки визначений цією правовою нормою обов'язок відповідача не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Відтак, підсумовуючи наведене, суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень має доводити правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності, проте, це не позбавляє позивача обов'язку довести інші обставини, за яких сталося порушення його права та, зокрема ті, що стосуються факту і обсягу такого порушення.

При цьому, доводи позивача з приводу незаконності процедури, яка потягла прийняття оскаржуваних постанов, як зазначалося вище, зведено до припущень про порушення цієї процедури. Конкретних фактів таких порушень позовна заява не містить.

Розглядаючи спір з урахуванням наявних доказів, суд зауважує, що, як зазначалось вище, відповідно до пункту 22.2 глави 22 розділу ІІ Положення, у штатних ВЛК протоколом є також бланк свідоцтва про хворобу, довідки, надіслані для затвердження (контролю) або перегляду постанов, коли текст остаточної постанови підписується головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, і секретарем.

У цій справі 02.01.2025 року 20 регіональною військово-лікарською комісією було видано постанову про незатвердження свідоцтва про хворобу №1038/9 ОСОБА_1 , яка за своєю юридичною природою є постановою штатної ВЛК. При цьому, за результатом розгляду скарги позивача, рішенням Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 01.05.2025 №598/4/10802 постанову 20 регіональної військово-лікарської комісії про незатвердження свідоцтва про хворобу №1038/9 встановлено відсутність підстав для скасування останньої.

Підсумовуючи наведене, суд зауважує, що порушень процедури огляду позивача на ступень його придатності до військової служби з боку відповідача - 20 регіональної військово-лікарської комісії за наявними у справі доказами не встановлено, а незгода позивача зі взяттям його на військовий облік становить окремий предмет спору, з огляду на що суд не вправі вийти за межі позовних вимог в межах цієї справи та досліджувати підстави вчинення ІНФОРМАЦІЯ_1 вказаних дій.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви.

З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 257, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , 20 регіональної військово-лікарської комісії, Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство «Комунальне некомерційне підприємство «Центральна лікарня» Криничанської селищної ради про скасування постанов та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Лозицька