15 жовтня 2025 року Справа № 160/6734/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.
при секретарі судового засідання Довгополій Т.В.
за участю:
представника відповідача: Шаповал В.В.
розглянувши в судовому засіданні у місті Дніпрі питання про надання часу для подання додаткових пояснень у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, яка надійшла до суду 08.07.2025, просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 18.06.2024 №1505020-2412-0463- UA12020150000050274 на суму 465 817,50 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 18.06.2024 №1505007-2412-0463- UA12020150000050274 на суму 20293,00 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 18.06.2024 №1505016-2412-0463- UA12020150000050274 на суму 20917,40 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 18.06.2024 №1505014-2412-0463- UA12020190000075117 на суму 26180, 25 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 18.06.2024 №1505001-2412-0463- UA12020150000050274 на суму 104 287,50 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 18.06.2024 №1505008-2412-0463- UA12020150000050274 на суму 451 912,50 грн.
Ухвалою суду від 19.03.2025 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/6734/25 за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.
В підготовчих засіданнях оголошувались перерви.
В підготовчому засіданні 09.07.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на іншу дату.
Чергове судове засідання було призначено на 19.09.2025.
19.09.2025 до суду від представника позивача надійшло клопотання про долучення доказів.
В судове засідання 19.09.2025 з'явились представники сторін.
В судовому засіданні 19.09.2025 представником позивача заявлено клопотання про надання часу для подання додаткових пояснень по суті спору.
Ухвалою суду від 19.09.2025 зупинено провадження в адміністративній справі №160/6734/25 до 09.10.2025 до 09:30 год.
Судове засідання у справі №160/6734/25 знято з розгляду 09.10.2025 та розгляд справи призначено на 15.10.2025 о 13:00 год.
15.10.2025 до суду від представника позивача надійшло клопотання про долучення доказів.
Ухвалою суду 15.10.2025 провадження у справі поновлено.
В судове засідання 15.10.2025 з'явилась представник відповідача.
В судовому засіданні судом витребувано додаткові докази у представника відповідача.
Відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з частиною 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Положеннями частин 1 та 2 статті 236 КАС України визначено підстави, за наявності яких суд зобов'язаний зупинити провадження у справі, та підстави, за наявності яких суд має право зупинити провадження у справі.
Суд зауважує, що нормами КАС України не передбачено витребування доказів як підставу для зупинення провадження у справі.
Водночас, відповідно до частини шостою статті 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Пунктом 6 частини 2 статті 236 КАС України визначено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів - до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Враховуючи необхідність надання представнику відповідача часу для надання до суду додаткових доказів, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи по суті заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у справі до 21.10.2025 до 10:00 год.
Зупинити провадження в адміністративній справі №160/6734/25 до 21.10.2025 до 10:00 год.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар