Рішення від 15.10.2025 по справі 160/19121/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 року Справа № 160/19121/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЗлатіна Станіслава Вікторовича

за участі секретаря судового засіданняДубина Ю.О.

за участі:

представника позивача представника відповідача Улан Н.В. Тюлькіна О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Першотравенський ремонтно-механічний завод" про стягнення заборгованості та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Першотравенський ремонтно-механічний завод" до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування р

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі позивач за первісним позовом, Управління) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» (далі відповідач за первісним позовом), в якій позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій особам, що були зайняті на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1,2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України у розмірі 466 576,53 грн за період з січня 2025 року до червень 2025 року на р/р НОМЕР_1 , відкритий у філія - Дніпропетровське обласне управління ПАТ «Державний ощадний банк України» МФО 305482, код ЄДРПОУ 21910427.

В обґрунтування позовних вимог та з посиланням на норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджену Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 (далі - Інструкція №21-1) вказує, що відповідачем за первісним позовом не відшкодовуються фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій колишнім працівникам Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» за період з січня 2025 року по червень 2025 року, у зв'язку із чим утворилася заборгованість у розмірі, яка підлягає стягненню в судовому порядку. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою судді від 02.07.2025 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

17.07.2025 до суду надійшов відзив на первісну позовну заяву, в якому Товариство з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» позов не визнає, вважає його необґрунтованим та безпідставним, оскільки вважає, що правомірність розміру виставлених органом ПФУ до відшкодування Товариству з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» сум не підтверджена, як не підтверджена і реальність понесення ним фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Зазначає, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у спірний період чи довідки/інформації про розмір призначеної та фактично виплаченої пенсії не є первинними документами у розумінні статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV та пункту 2 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88, а тому вони носять довідковий характер. До матеріалів справи органом ПФУ надано певні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню без належних доказів їх отримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод». При цьому певні суми, заявлені як предмет позовних вимог, не відповідають сумам, що були виставлені відповідно до розрахунків відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій. Також органом ПФУ не надано відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п. 6.5 Інструкції №21-1, не надано жодних первинних документів щодо фактичної виплати заявлених до стягнення пенсій, а саме: витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, що зазначені у наданих Розрахунках; відомостей на виплату пенсій. Просить відмовити в задоволенні позову.

17.07.2025 до суду надійшла зустрічна позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» (далі позивач за зустрічним позовом) до Управління (далі відповідач за зустрічним позовом), позивач за зустрічним позовом просить суд:

- визнати протиправним та скасувати розрахунок № 1503/Р від 06.01.2025 року фактичних витрат на виплату і доставку пенсій ГУ ПФ України в Дніпропетровській області на суму 10 197,24 грн

В обґрунтування зустрічних позовних вимог з посиланням на положення Інструкції №21-1 зазначає, що не передбачено складання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій щомісяця, як зазначено у розрахунках, наданих разом із первісною позовною заявою позивачем за первісним позовом. Крім того, реальність понесення відповідачем за зустрічним позовом фактичних витрат на виплату на доставку пільгових пенсій також документально не підтверджується. Вважає, що відповідачем за зустрічним позовом порушено норми Інструкції № 21-1. Вказує, що законодавством встановлений чіткий порядок розрахунку і відшкодування витрат на доставку і виплату пільгових пенсій, а підставою для сплати витрат з відшкодування та виплати пільгових пенсій є розрахунки зазначених сум, направлення (вручення) розрахунків позивачу за зустрічним позовом; документи про призначення пільгових пенсій (довідки про пільговий стаж, протоколи (розрахунки про призначення пільгових пенсій тощо) по особам, які працювали на підприємстві позивача, а також документи про нарахування та виплаті пільгових пенсій за спірний період (відривні талони з поштового відправлення, банківські виписки) по конкретному працівнику позивача за зустрічним позовом, вказаному у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період. Оскільки розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у спірний період чи довідки/інформації про розмір призначеної та фактично виплаченої пенсії не є первинними документами у розумінні статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV та пункту 2 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88, позивач за зустрічним позовом вважає, що вони носять довідковий характер. Вважає, що доказами підтвердження правильності розміру сум, що виставлені до відшкодування мають бути: 1. розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (за формою згідно з додатками 6 та 7 Інструкції №21-1) з доказами вручення Товариству з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» (орган ПФУ надав вказані докази не у повному обсязі); 2. протоколи/розпорядження про призначення пільгових пенсій, що могли б підтвердити правомірність розміру пенсії, що зазначена в розрахунках фактичних витрат, адже розмір пенсії належної до відшкодування відповідно до розрахунків фактичних витрат змінюється хаотично, що не піддається якимось раціональним поясненням та не відповідає довідкам, що надані органом ПФУ. Так, щомісячні суми відшкодування, що становлять предмет позову мінялись кожного місяця. Вказує, що відповідачем за зустрічним позовом в підтвердження сум заборгованості не надано підприємству детальний розрахунок суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період у розрізі пенсіонерів, розпоряджень УПФУ про призначення пенсії, витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відривних талонів від відомостей на виплату пенсії, довідок про виплату пенсій. На думку позивача за зустрічним позовом, відповідач за зустрічним позовом склав розрахунки за спірний період із порушенням своїх повноважень. Просить задовольнити зустрічний позов.

Ухвалою суду від 21.07.2025 зустрічний позов залишено без руху, надано строк для усунення недоліків зустрічного позову.

Ухвалою суду від 21.07.2025 року вирішено здійснювати подальший розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 24.07.2025 року відкрито провадження за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод».

11.08.2025 Управління подало до суду відзив на зустрічний позов, у якому зазначає, що в додатках до позовної заяви на підтвердження направлення розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій наявні копії супровідних листів та копії реєстрів відправлених листів до них за спірний період. З посиланням на п. 6.4 Інструкції № 21-1, зазначає, що у органів Пенсійного фонду України є обов'язок щодо надсилання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, однак відсутній обов'язок щодо відстеження отримання вказаних розрахунків. Тому вважає, що докази направлення є належними та достатніми. Щодо підтвердження факту перерахування позивачем за первісним позовом та отримання працівниками відповідача за зустрічним позовом пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, до суду були надані довідки по кожному пенсіонеру за необхідний період, інформація в довідках відображає розмір фактично отриманої пенсії пенсіонерами за необхідний період та не суперечить інформації зазначеній у Розрахунку до позовної заяви про стягнення суми боргу з сум фактичних витрат щодо відшкодування Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод». Посилається на те, що позивач виконав свої обов'язки щодо виплати пенсій за віком, призначеної на пільгових умовах, працівникам відповідача.

Ухвалою суду від 06.10.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та заперечував проти задоволення зустрічного позову.

Відповідач у судовому засіданні заперечував проти позову та підтримав зустрічний позов.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване як юридична особа.

Відповідно до Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» Товариство з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону № 1058-ІV.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» перебуває на обліку в Управлінні.

Працівникам Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод», які зазначені у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у спірний період призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а», «б-з» статті 13 Закону №1788-XII за Списком № 1,2.

Управління надсилало на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначені особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, копії яких містяться у матеріалах справи.

Загальна сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1 та № 2 згідно вказаних Розрахунків становить 466 576,53грн.

Визначена вказаними розрахунками сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1та № 2 колишнім працівникам Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» за період з січня 2025 року до червень 2025 року відповідачем за первісним позовом не сплачена, доказів іншого суду не надано.

У даній справі Управління заявляє до відшкодування загальну суму заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» перед Пенсійним фондом України по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій особам, що були зайняті за списком № 1та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України.

Враховуючи несплату відповідачем за первісним позовом заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1 та № 2 за період з січня 2025 року до червня 2025 року в сумі 466 576,53 грн у добровільному порядку, Управління звернулось із цим позовом до суду.

Водночас, Товариство з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод», вважаючи протиправними дії Управління щодо складання стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» та направлення на його адресу розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 1503/Р від 06.01.2025 року, що підлягають відшкодуванню з січня 2025 року по червень 2025року, звернулось до суду із зустрічним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України).

Статтею 13 Закону №1788-XII визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.

За змістом пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:

підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;

за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.

У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дозволяє дійти висновку, що витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених особам, у тому числі, відповідно до пункту «а» частини першої статті 13 Закону №1788-ХІІ за Списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями до набуття пенсіонером права на пенсію за віком. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом України після 01 січня 2004 року, не пов'язаний з датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №809/602/17, від 28.02.2019 у справі №808/329/17, від 12.03.2019 у справі №809/602/17 від 25.04.2019 у справі №816/3653/15.

Отже, обов'язок відшкодування відповідачем за первісним позовом (позивачем за зустрічним позовом) Управлінню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №1, імперативно встановлений діючим законодавством.

Інструкція №21-1 визначає процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції №21-1 застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом пункту 2.1.1. Інструкції №21-1 платниками страхових внесків є страхувальники: 2.1.1. Роботодавці, зокрема, підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до пункту 6.1. Інструкції №21-1 (в редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин та до 03.05.2024) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування:

особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів б-з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З 05.03.2024 абзац перший даної норми викладено в такій редакції: «Для підприємств та організацій (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України) відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:..». В іншій частині норма чинна в попередній редакції.

Пунктами 6.4 та 6.5 Інструкції №21-1 визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

Відповідно до пункту 6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Отже, на роботодавця покладений імперативний обов'язок з відшкодування у повному розмірі витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, у тому числі, в частині пільгових пенсій за Списком №1. При цьому, суд зазначає, що позивач (за первісним позовом) зобов'язаний визначити належні до відшкодування роботодавцем суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у Розрахунках, а відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) зобов'язаний здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених органом Пенсійного фонду. Слід зазначити і те, що під час розгляду справи відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) не ставить під сумнів наявність в нього обов'язку відшкодувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пенсій, призначених його колишнім працівникам відповідно до пункту «а» статті 13 Закону №1788-XII та пункту 1 частини другої статті 114 Закону №1058-IV за період з січня 2025 року по червень 2025 року.

Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період, які надсилаються роботодавцю. Органи Пенсійного фонду зобов'язані повідомити підприємство про настання обставин, які впливають на суму відшкодування, шляхом надіслання відповідного розрахунку.

Як встановлено судом, на виконання вимог пункту 6.4 Інструкції №21-1 позивач за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом) направив на адресу відповідача за первісним позовом розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, якими визначався розмір щомісячних внесків за період з січня 2025 року до червня 2025 року.

Доводи відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) про відсутність доказів вручення вказаних розрахунків, суд відхиляє, оскільки на орган Пенсійного фонду України покладено лише обов'язок направлення таких розрахунків підприємство, проте, вимога направлення з повідомленням про вручення поштового відправлення відсутня.

Так, до матеріалів справи надано Реєстри відправлених листів за період січень 2025 року по червень 2025 року, які містять штамп поштового оператора АТ «Укрпошта» про прийняття, що узгоджується з положеннями Порядку №270, які є належним підтвердженням виконання Управлінням обов'язку направлення Розрахунків на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод», встановленого пунктами 6.4, 6.7 Інструкції №21-1.

Усі долучені до справи розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, за формою та змістом відповідають додатку 6 Інструкції № 21-1, яким затверджено бланк розрахунку.

При цьому, зазначені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідачем за первісним позовом не оскаржені (оскаржується лише один розрахунок від 06.01.2025 року № 1503/Р), а отже визначені ними суми належних до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є узгодженими. Доказів іншого до суду не надано.

З цих самих підстав суд відхиляє доводи, викладені представником відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) у письмових поясненнях та зустрічному позові щодо незгоди саме із розміром сум заборгованості, визначених на підставі таких розрахунків, оскільки вказані обставини не охоплюються предметом первісного позову, перебувають поза межами предмету зустрічного позову, та могли бути підставою для оскарження відповідних розрахунків по суті при своєчасному їх оскарженні відповідачем за первісним позовом (позивачем за зустрічним позовом), проте, не підлягають оцінці у межах розгляду даної справи.

Посилання позивача за зустрічним позовом на те, що вказаний у Розрахунках розмір нарахованої та виплаченої пенсіонеру пенсії не може відрізнятись від розміру призначеної пенсії, є хибним, оскільки відповідно до пункту 6.2 Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.

Крім того, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії не є сталим, оскільки відповідно чинного пенсійного законодавства пенсії можуть бути перераховані, що враховано положеннями Інструкції №21-1, яка передбачає, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Водночас, про такі зміни підприємство також повідомляється шляхом направлення розрахунку, при цьому обов'язок направляти підприємству рішення про перерахунок пенсії чи будь-які інші документи, що стали підставою для зміну розміру пенсії, у органу ПФУ відсутній.

Судом також встановлено, що позивач врахував інформацію про смерть пенсіонера ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 : з березня 2025 року вказаний пенсіонер відсутній у розрахунках сум фактичних витрат на випплату пенсії.

Щодо доводів позивача за зустрічним позовом про відсутність повноважень у осіб, які підписували зазначені вище розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, суд зауважує наступне.

Як вже зазначалось судом, пунктом 6.4 Інструкції № 21-1 передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7).

Суд зауважує, що всі долучені до справи розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, за формою та змістом відповідають додатку 6 Інструкції № 21-1 (яким затверджено бланк розрахунку).

Суб'єктом підпису розрахунку (у додатку 6) зазначено керівника (заступника керівника) органу Пенсійного фонду України.

Водночас, згідно з пунктом 6.5 Інструкції №21-1, розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

За змістом Розрахунків вбачається, що вони підписані керівником (заступником керівника) органу Пенсійного фонду України.

Отже, судом встановлено, що Розрахунки підписані уповноваженими вчиняти такі дії особами і відповідальність за надання їм таких повноважень покладено безпосередньо на орган Пенсійного фонду України. Доказів того, що зазначені особи не мали відповідних повноважень на момент підписання розрахунків до матеріалів справи не надано та судом не встановлено.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідні позовні вимоги за зустрічним позовом заявлені безпідставно та не підлягають задоволенню.

У відповідності до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно зі статтею 23 Закону №1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Підсумовуючи вище викладене, суд зазначає, що, оскільки станом на день вирішення спору суду не надано доказів погашення Товариством з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1 та № 2 за період з січня 2025 року по червень 2025 року наявні підстави для стягнення з відповідача за первісним позовом вказаної суми, а тому в цій частині первісний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Верховним Судом у постановах від 07.09.2022 у справі №818/450/17, від 08.11.2023 у справі №818/763/18 та від 29 травня 2025 року у справі №160/119/23 зроблено висновки про те, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є підставою для стягнення заборгованості. Водночас це стягнення не є безумовним, якщо органом пенсійного фонду допущено помилки в проведенні обрахунку або включено будь-які додаткові суми до стягнення.

Також суд зазначає, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області при отриманні Розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій від інших територіальних органів Пенсійного фонду України, по підприємствах, які перебувають у нього на обліку, обліковує нараховані суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій та, відповідно, суми сплачених платежів, у відповідних картках особових рахунків підприємства, відповідно до вимог Порядку № 21-2 та абзацу першого пункту 6.8.

Відтак ГУ ПФУ в Дніпропетровській області є належним органом Пенсійного фонду стосовно обліку нарахованих та сплачених сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по отриманих Розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій від інших територіальних органів Пенсійного фонду України по платнику Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод», та, відповідно, належним органом звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості з відповідних платежів, у разі несплати таких нарахованих сум.

Аналогічну правову позицію займає Верховний Суд у постанові від 29 травня 2025 року у справі №160/119/23.

Крім того, суд зазначає, що доводи позивача за зустрічним позовом про протиправність дій Управління щодо складання стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» та направлення на його адресу розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, № 1503/Р від 06.01.2025 року, є необґрунтованими, а тому зустрічний позов не підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з такого.

Згідно з частиною другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.

Судові витрати позивача за зустрічним позовом покладаються на позивача, оскільки у задоволенні зустрічного позову відмовлено.

Керуючись ст. 241-246 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» (52744, Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Миколаївка, вул. Травнева, 1-ж, код ЄДРПОУ 34245509) про стягнення суми боргу з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» заборгованість у розмірі 466 576,53 грн за період з січня 2025 року до червень 2025 року по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були зайняті за списком № 1та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України на р/р НОМЕР_1 , відкритий у філія - Дніпропетровське обласне управління ПАТ «Державний ощадний банк України» МФО 305482, код ЄДРПОУ 21910427.

У задоволенні зустрічного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Першотравенський ремонтно-механічний завод» (52744, Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Миколаївка, вул. Травнева, 1-ж, код ЄДРПОУ 34245509) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про скасування розрахунку - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 15 жовтня 2025 року.

Суддя С.В. Златін