Рішення від 15.10.2025 по справі 160/15363/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2025 рокуСправа №160/15363/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: 27 травня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення індексації пенсії з 01.03.2025 ОСОБА_1 , згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 за №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та обмеження загальної суми пенсії максимальним розміром у сумі 39998,46 грн.;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з 01.03.2025 здійснити ОСОБА_1 , перерахунок і виплату основного розміру пенсії - на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 25.11.2024 по справі №160/11545/24 з урахуванням суми індексації пенсії в 2025 році на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 за №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та без обмеження загальної суми пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем не проведено індексацію пенсії з 01.03.2025 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №209, та протиправно здійснюється обмеження пенсії максимальним розміром, з чим позивач не погоджується.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 травня 2025 року відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

16 червня 2025 року від відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано, що розмір пенсії позивача з 20.03.2024 обчислено на виконання рішення суду від 02.08.2024 у справі №160/11545/24 та складає 39998,46 грн. За розрахунком станом на 01.03.2025 розмір пенсійних виплат позивача становить 39998,46 грн., що перевищує десять прожиткових мінімумів (23610,00 грн.), отже, розмір пенсії позивача не обмежено максимальним розміром за приписами ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік». Відповідач вказує, що з 01.01.025 позивачу проведено перерахунок пенсії з урахуванням вимог Закону №4059-ІХ та постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025. Проте, питання правомірності застосування відповідачем понижуючих коефіцієнтів є предметом розгляду у справі №160/9287/25. Відповідач вважає, що вимога позивача про застосування постанови КМУ №209 без урахування постанови КМУ №1, правомірність застосування якої є предметом розгляду в іншій справі №160/9287/25, є передчасною вимогою. З цих підстав просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

16 червня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він не погоджується з викладеними відповідачем у відзиві доводами. Так, позивач наголошує, що предметом розгляду у цій справі є питання обмеження пенсії максимальним розміром за наслідком проведеної індексації з 01.03.2025, що не призвело до збільшення суми пенсії позивача до виплати. Наголошує на тому, що положення постанови №209 в частині обмеження пенсії максимальним розміром суперечать приписам Закону №796-ХІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(ІІ)/2024.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , громадянин України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 та постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25.11.2024 у справі №160/11545/24 було зобов'язано відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності позивачу в розмірі відшкодування фактичних збитків з 20 березня 2024 року без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з розрахунком пенсії позивача з 20 березня 2024 року її розмір з надбавками дорівнює - 39998,46 грн. При цьому, середньомісячний заробіток - 75277,69 грн., що підтверджується протоколом перерахунку пенсії від 07.03.2025 та довідкою про розмір пенсії з 20.03.2024 до 01.03.2025, за наслідком проведеного перерахунку згідно з рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 у справі №160/11545/24.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії від 31.03.2025 позивачу була проведена індексація його пенсії на підставі постанови КМУ від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», що підтверджується збільшенням середньомісячної зарплати з 75277,69 грн. до 83431,74 грн.

Також, збільшився основний розмір пенсії від середнього заробітку - з 52694,38грн. до 58402,2 грн.

Проте, розмір пенсії до виплати залишився на рівні 2024 року у розмірі 39998,46 грн.

Також, з 01.01.2025 відповідачем застосовуються понижуючі коефіцієнти, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» на підставі яких розмір пенсії до виплати зменшено до 29740,94 грн.

В квітні 2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з проханням здійснити нарахування та виплату позивачу індексації (підвищення) пенсії з 01 березня 2025 із застосуванням коефіцієнту збільшення у розмірі 1,115 та без обмеження пенсії максимальним розміром.

Листом від 20.05.2025 №23220-15242/ПП-01/8-0400/25 Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області повідомило, що підстави для проведення індексації пенсії з 01.03.2025 відсутні.

Не погоджуючись із такими діями відповідача щодо обмеження розміру пенсії максимальним розміром, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку наведеному вище, суд виходить з такого.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 9 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15 лютого 2022 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» №2040-ІХ, яким частину п'яту статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» було викладено в новій редакції.

Так, частиною п'ятою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV).

Преамбулою названого Закону України закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінетом Міністрів України 20 лютого 2019 року видано постанову №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №124).

Згідно з пунктом 5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 4 Порядку №124 визначено формулу розрахунку коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 01 березня.

Положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).

Відповідно до статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Так, принцип законодавчого визначення умов і порядку його здійснення, полягає у забезпеченні чітких, рівних та прозорих правил для всіх суб'єктів, що беруть участь у цій системі. Умови, права та обов'язки щодо пенсійного страхування встановлюються виключно законами України. Це забезпечує правову визначеність і недопущення свавільного регулювання. При цьому, цей принцип також передбачає рівність прав і гарантій, адже законодавство повинно гарантувати однакові умови участі в системі для всіх осіб, незалежно від їхнього соціального чи економічного статусу. Крім того, зазначений принцип загальнообов'язкового державного пенсійного страхування полягає у прозорості умов нарахування пенсій, обчислення страхового стажу, розмір внесків і виплат, що дає змогу громадянам чітко розуміти свої права та обов'язки. Цей принцип правового регулювання також втілює принцип соціальної справедливості, адже законодавчо врегульовані умови покликані забезпечити справедливий розподіл пенсійних коштів між усіма учасниками системи, враховуючи сплачені внески та тривалість страхового стажу.

Принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) спрямований на забезпечення соціальної справедливості та мотивації до участі в системі страхування. Оскільки розмір пенсії прямо залежить від тривалості страхового стажу - чим довший стаж, тим вищий розмір пенсії. Це стимулює громадян працювати довше та сплачувати страхові внески протягом більшого періоду. Крім того, пенсійні виплати обчислюються з урахуванням заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Більший розмір заробітної плати означає більший внесок до Пенсійного фонду, що впливає на кінцевий розмір пенсії. Отже, вказаний принцип стимулює громадян працювати офіційно, отримуючи легальну заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески, адже це безпосередньо впливає на майбутні пенсійні виплати. Отже, принцип диференціації розмірів пенсії залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати спрямований на створення прозорої, справедливої та економічно обґрунтованої пенсійної системи. Він забезпечує зв'язок між внесками, зробленими до Пенсійного фонду, і рівнем соціального забезпечення у пенсійному віці.

Таким чином, законодавче визначення умов і порядку загальнообов'язкового державного пенсійного страхування забезпечує передбачуваність, стабільність і довіру до пенсійної системи. Це є ключовою складовою соціального захисту населення.

Отже, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

Зазначений правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі №160/28752/23.

Отже, при проведенні перерахунку пенсії позивачу, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Застосуванню також підлягає відповідна постанова Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25.02.2025 №209.

Порядок №124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсії позивача починаючи з 2021 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.

Із врахуванням вищевикладеного, абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто, під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

Застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду у справі №160/28752/23, суд констатує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, здійснюючи перерахунок пенсії позивача на підставі частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», без застосування коефіцієнта збільшення 1, 115 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.

Щодо обмеження пенсії максимальним розміром.

Мінімальний розмір пенсії в Україні на 2025 рік становить 2 361,00 грн., що відповідає прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Максимальний розмір пенсії становить 23610,00 грн. (10 прожиткових мінімумів).

З розрахунку пенсії позивача станом на 01.03.2025 вбачається, що розмір пенсійних виплат позивача становить 39998,46 грн.

Також, з наданих позивачем до позовної заяви довідки про розмір пенсії від 23.04.2025 та виписки з банківського рахунку вбачається, що пенсія виплачується позивачу у сумі 29740,94 грн., що перевищує десять прожиткових мінімумів та спростовує доводи позивача про те, що пенсія обмежується максимальним розміром.

Також, судом з'ясовано, що розмір пенсії до виплати в 2025 році залишився на рівні 2024 року у розмірі 39998,46 грн. з огляду на застосування відповідачем понижуючих коефіцієнтів за постановою №1 від 03.01.2025, що є предметом розгляду в іншій справі - №160/9287/25, яка перебуває в провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Відтак, суд відмовляє у задоволенні цієї частини позовних вимог.

Щодо заявлених позивачем вимог про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію на підставі рішення суду у справі №160/11545/24.

Суд вважає зазначені вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Так, матеріали справи не містять доказів того, що в цій частині права позивача порушені.

Також, не є предметом розгляду у цій справі порядок виконання рішення суду у справі №160/11545/24.

Підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку та виплаті перерахованих сум на виконання цього рішення будуть порушені, на момент вирішення даного спору, у суду відсутні.

Відтак, суд відмовляє в задоволенні цієї частини позовних вимог.

Отже, позов підлягає частковому задоволенню.

Суд не вирішує питання щодо стягнення судового збору, оскільки позивач звільнений від його сплати, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1).

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код: 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення індексації пенсії з 01.03.2025 ОСОБА_1 , згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.03.2025 ОСОБА_1 нарахування та виплату виплату пенсії з урахуванням індексації на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя А.О. Сластьон