з питань встановлення судового контролю
15 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/6000/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши у письмовому провадженні заяву представника позивача адвоката Хомича Івана Олександровича про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дії щодо відмови у проведенні індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796; зобов'язання провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9 118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2022.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2024 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, відмовлено повністю.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2025 року рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2024 року у справі №140/6000/24 скасовано та позов задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та 1,0796;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 06 грудня 2023 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 06 грудня 2023 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01 березня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 березня 2024 року;
- позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії за період з 01 березня 2022 року по 05 грудня 2023 року залишено без розгляду;
- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 968,96 грн згідно квитанції №6176-0409-8940-1575 від 06.06.2024 та сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1453,44 грн згідно квитанції №1603-3000-2238-4458 від 23.09.2024.
20.08.2025 до суду надійшла заява представника позивача адвоката Хомича Івана Олександровича про встановлення судового контролю за виконання рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду у справі № 140/6000/24.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинський області протягом 30 днів з дня набрання цією ухвалою суду законної сили подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2025 року у справі №140/6000/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
29.09.2025 до суду надійшов звіт ГУ ПФУ у Волинській області про виконання рішення суду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання постанови суду від 31.01.2025 в адміністративній справі №140/6000/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
14.10.2025 до суду надійшла заява представника позивача адвоката Хомича Івана Олександровича про встановлення судового контролю за виконання рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду у справі № 140/6000/24.
Заява обґрунтована тим, що всупереч постанові суду апеляційної інстанції Відповідач самостійно, порушуючи спосіб виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2025 у справі №140/6000/24, не здійснює послідовне індексацію пенсії позивачу із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчисленні пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796, починаючи з 01.03.2024.
За змістом частини першої статті 382-1 КАС України Суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Відтак, заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, з урахуванням статті 166 КАС України, розглянуто судом в порядку письмового провадження.
При розгляді заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення суд враховує таке.
19.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX (далі Закон № 4094-ІХ), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України викладено у новій редакції, а Кодекс адміністративного судочинства України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Відтак, розгляд заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ.
За приписами частин першої, другої статті 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України (тут і надалі в редакції Закону №4094-ІХ) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Судом встановлено, що Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2025 року рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2024 року у справі №140/6000/24 скасовано та позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та 1,0796; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 06 грудня 2023 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 06 грудня 2023 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити з 01 березня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 березня 2024 року; позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії за період з 01 березня 2022 року по 05 грудня 2023 року залишено без розгляду; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 968,96 грн згідно квитанції №6176-0409-8940-1575 від 06.06.2024 та сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1453,44 грн згідно квитанції №1603-3000-2238-4458 від 23.09.2024.
29.09.2025 до суду надійшов звіт ГУ ПФУ у Волинській області про виконання рішення суду.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2025 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про виконання постанови суду від 31.01.2025 в адміністративній справі №140/6000/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Суд наголошує, що у даній справі 29.09.2025 відповідач ГУ ПФУ у Волинській області уже подавав звіт про виконання рішення суду та ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2025, прийнято звіт ГУ ПФУ у Волинській області про виконання постанови суду від 31.01.2025 в адміністративній справі №140/6000/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
При цьому, приписами статей 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України не передбачено обов'язку суду зобов'язувати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, повторно подати звіт про виконання судового рішення після постановлення ухвали про прийняття звіту про виконання рішення суду.
Отже, оскільки ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2025, прийнято звіт ГУ ПФУ у Волинській області про виконання постанови суду від 31.01.2025 в адміністративній справі №140/6000/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, поданий 29.09.2025, та інших нових обставин для встановлення судового контролю в порядку статті 382 КАС України за виконанням постанови суду від 31.01.2025 у даній справі судом не встановлено, тому суд не вбачає фактичних та правових підстав для реалізації свого диспозитивного права покладення на відповідача як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов'язку повторно подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відтак, ураховуючи зазначені обставини, у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду належить відмовити.
Керуючись статтями 248, 256, 295, 381-1, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви представника позивача адвоката Хомича Івана Олександровича про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк