14 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8412/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
судді Стецика Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Адвокат Харченко Оксана Олексіївна, діючи в інтересах ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач) у якому просила:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку, та мітки «Порушення правил військового обліку»;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про розшук ТЦК, та мітки «Вас розшукує ТЦК від 27.11.2024».
В обгрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що при оновленні військово-облікового документу через застосунок «Резерв+» ОСОБА_1 виявив примітку «порушення правил військового обліку», а також примітку «Вас розшукує ТЦК від 27.11.2024». У відповіді на адвокатські запити відповідач повідомив, що причиною таких записів в електронному кабінеті позивача є факт неприбуття останнього за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних в особливий період.
Позивач вважає такі дії ІНФОРМАЦІЯ_3 незаконними та протиправними. Стверджує, що йому не було відомо про наявність повістки. Оскільки ТЦК не складав ані протокол, ані постанову про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення військового обліку, юридичні підстави для внесення відповідних відомостей до Реєстру військовозобов'язаних «Оберіг» відсутні.
Враховуючи вищенаведене, представник позивача просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник ІНФОРМАЦІЯ_3 позовних вимог ОСОБА_1 не визнав та просив у їх задоволенні відмовити. В обгрунтування своїх заперечень зазначив, що військовозобов'язаному ОСОБА_1 рекомендованим листом було надіслано повістку прибути на 11 год. 00 хв. 14.10.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 для звірки даних в особливий період. Днем отримання (такого поштового відправлення) повістки військовозобов'язаним ОСОБА_1 є відмітка («адресат відсутній за вказаною адресою») проставлена у поштовому повідомлені 22.10.2024, що підтверджується інформацією від поштового оператора. Повістка було надіслано за місцем проживанням, яке позивач зазначив у застосунку «Резерв+».
Отже, відповідно до вимог абзацу другого підпункту 2 пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, позивач вважається таким, що оповіщений належним чином.
Оскільки позивач, будучи військовозобов'язаним, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 за викликом, він порушив правила військового обліку. За порушення правил військового обліку позивача було оголошено в розшук.
На даний час ОСОБА_1 не доставлений працівниками поліції до ІНФОРМАЦІЯ_3 для складання протоколу у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. А тому, останній продовжує перебувати у законному розшуку як військовозобов'язаний який порушив військовий облік.
Представник позивача подав відповідь на відзив, де зазначив, що аргументи відповідача, викладені у відзиві, є необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності, а також не спростовують доводів, викладених у позовній заяві, зокрема щодо відсутності належного оповіщення позивача та безпідставності внесення відомостей до реєстру. На думку представника позивача, відповідач не довів факту належного оповіщення позивача, що є необхідною умовою для виникнення у нього обов'язку явки до ТЦК та СП. Також звернув увагу на те, що відповідач у своєму відзиві не надав суду жодного доказу притягнення позивача до адміністративної відповідальності (зокрема, копії протоколу про адміністративне правопорушення, копії постанови про накладення адміністративного стягнення). Без таких документів факт адміністративного правопорушення, як передумова для внесення відомостей до реєстру, є недоведеним.
Інших заяв по суті справи до сторін не надходило.
Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 08.01.2019 (а.с.21зворот-22) та даними військово-облікового документа позивача із застосунку «Резерв+» (а.с.22зворот-25).
Позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.22 зворот, 40).
04.10.2024 відповідачем на зареєстровану адресу проживання позивача рекомендованим листом надіслано повістку №281526 щодо необхідності з'явитися 14.10.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 для звірки даних (а.с.99-101).
Вказаний лист повернуто без вручення. Як причина повернення зазначено, що адресат відсутній за вказаною адресою (а.с.99).
31.03.2025 представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із адвокатським запитом у якому просив: надати інформацію з її документальним підтвердженням чи вносилась ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_2 , про «порушення правил військового обліку», а в разі внесення - надати інформацію з її документальним підтвердженням щодо дати та підстав такого внесення. У разі відсутності документального підтвердження наявності підстав для внесення ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_2 , інформації про «порушення правил військового обліку», прошу внести відповідні виправлення у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 (а.с.26зворот-29).
Листом за вих. №5216 від 11.04.2025 відповідач повідомив, що «…04.10.2024 під час дії особливого періоду було надіслано повістку поштовим зв'язком ОСОБА_1 на підставі підпункту 2 пункту 41 «Порядку проведення призову громадян на військову службу…» та прибути на 11 год. 00 хв. 11.10.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних в особливий період. Днем отримання (такого поштового відправлення) повістки військовозобов'язаним ОСОБА_1 є відмітка проставлена у поштовому повідомленні, що підтверджується інформацією від поштового (день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку… Отже, будучи належним чином оповіщеним військовозобов'язаний ОСОБА_1 не прибув у визначений час та дату до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Даним фактом неприбуття він порушив вимоги абз.7 ч.1 ст.22 цього Закону… тобто він вчинив адміністративне правопорушення, передбачене за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП» (а.с.29зворот).
Заявою від 28.04.2025 ОСОБА_1 повідомив ІНФОРМАЦІЯ_2 , що 24.02.2022 ним було пройдено паспортний контроль на кордоні із Польщею. З моменту перетину кордону з Польщею в Україну він не повертався та станом на момент написання даної заяви перебуває у Сполучених Штатах Америки. Просив виключити його із порушників правил військового обліку та переліку осіб, які перебувають у розшуку та внести відповідні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (а.с. 33-34).
Позивач зазначає, що не був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів; постанова та протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП щодо нього не виносилися. Тому дії відповідача є протиправними у зв'язку з відсутністю винесеного рішення про адміністративне правопорушення.
Спірні правовідносини виникли щодо правомірності внесення відомостей про порушення правил військового обліку з боку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).
Згідно з частинами першою, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ).
На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є:
1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;
2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;
3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).
За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
З урахуванням зазначеного ІНФОРМАЦІЯ_2 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п.3 Порядку №1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За нормами п.15 Порядку №1487 за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»:
- взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, відповідним підрозділом розвідувального органу.
Відповідно до п.79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
Вказаним Порядком №1487 також визначено Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку, далі - Правила) відповідно до яких призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, в тому числі:
1) перебувати на військовому обліку:
за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;
за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;
7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1частини першої статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;
Як встановив суд із відмітки у паспорті громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 виїхав з території України 24.02.2022.
Як повідомив сам позивач у поданій до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяві від 28.04.2025 (а.с.33-34), з моменту перетину кордону з Польщею (24.02.2022) в Україну він не повертався та станом на момент подання заяви перебуває у Сполучених Штатах Америки, про що наявні відповідні відмітки у закордонному паспорті.
Згідно з наведеними вище Правилами військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів та пунктом 23 Порядку №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.
Згідно з пунктом 53 Порядку №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які виїжджають за кордон, не знімаються (не виключаються) з військового обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.
Відповідно до підпункту 2 частини 5 статті 37 Закону №2232-XII зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України:
які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання;
які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
які зараховані до військового оперативного резерву;
в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;
Проте приписами пункту 53 Порядку №1487 у редакції до 18.05.2024 (чинній станом на момент виїзду позивача за кордон у лютому 2022 року) було передбачено зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які виїжджають за кордон на строк більше трьох місяців і таке здійснювалося після особистого прибуття їх до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки з документами, що підтверджують виїзд за кордон. Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які виїжджали за кордон на строк до трьох місяців, з військового обліку не знімалися.
Суд зауважує, що виїзд за межі території України 24.02.2022 позивача, не звільняв останнього від обов'язку особисто з'явитися до відповідного ТЦК з метою зняття з військового обліку.
Водночас, з 13.06.2024 набули чинності зміни, внесені до підпункту 10-1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487), згідно з яким, громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв'язку з вибуттям за межі України на строк понад 3 місяці, зобов'язані були протягом 30 днів з дня набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №563 стати на військовий облік одним з таких способів:
прибуття особисто до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями, визначеними додатком 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.
Було визначено, що заява подається громадянином України закордонній дипломатичній установі України особисто разом із паспортом громадянина України для виїзду за кордон, який після прийняття заяви повертається громадянину України, або засобами поштового зв'язку разом з копією першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Закордонна дипломатична установа України надсилає заяву з визначеними документами відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінню або регіональному органу СБУ або відповідному підрозділу розвідувальних органів на їх адресу електронної пошти, яка розміщена на їх офіційному веб-сайті, у семиденний строк.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме: з копії електронного військово-обліковому документа «Резерв+», ОСОБА_1 не знятий з військового обліку.
18.05.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633 ІХ від 11.04.2024.
Вказаним Законом статтю 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема частини десятої, встановлено:
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно із копією електронного військово-обліковому документа «Резерв+» вбачається, що дані позивачем уточні вчасно.
Разом з тим, відповідачем відповідно до вимог пунктів 30-1, 30-2, 30-3 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що затверджений Постановою КМУ №560 від 16.05.2024 відповідачем була сформована повістка №281526 щодо необхідності з'явитися позивачу до ІНФОРМАЦІЯ_3 для звірки даних.
Місце реєстрації позивача на теперішній час: АДРЕСА_1 .
Повістка № НОМЕР_3 була надіслана на вищезазначену адресу позивача за допомогою Національного оператора поштового зв'язку «Укрпошта», із необхідністю явки у конкретно визначений час -11.00 год 14.10.2024.
У вказаний день, 14.10.2024 позивач до ІНФОРМАЦІЯ_3 не з'явився, жодних документів щодо поважності причин неявки не надав.
Судом встановлено, що рекомендований лист з повісткою повернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із відміткою про відсутність адресата за вказаною адресою.
У відповідності до абз.3 пп.2 п.41 вказаного Порядку належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку є день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою відповідному ТЦК та СП.
Зважаючи на факт неявки за повісткою, сформованою засобами поштового зв'язку, вказаного військовозобов'язаного до ІНФОРМАЦІЯ_3 , та в рамках пп.2 п.56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022, було сформовано подання щодо розшуку ОСОБА_1 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення передбачене статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до органів Національної поліції (звернення №E196746 від 27.11.2024).
Враховуючи вище наведене суд не вбачає протиправності у діях відповідача, оскільки позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , його місце реєстрації: АДРЕСА_1 . Тому відповідач направив повістку відповідно до норм чинного законодавства, підстави для виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку відсутні.
Відповідно до пункту 9 Положення №154, Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Отже, органи Національної поліції за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснюють саме адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210,210-1КУпАП, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
При цьому, розшук військовозобов'язаних, призовників або резервістів ТЦК та СП є процедурою встановлення місцезнаходження особи, яка не з'явилася за викликом або ухиляється від виконання обов'язків військового обліку. Наслідком розшуку є примусовий привід особи до ТЦК та СП.
З матеріалів справи слідує, що у зв'язку з неприбуттям позивача за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 , 27.11.2024 було автоматично сформовано звернення до Ковельського районного управління поліції ГУНП у Волинській області щодо доставки позивача до ТЦК та СП в зв'язку із фактичним вчиненням ним адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП (а.с.98).
Суд зазначає, що доставлення військовозобов'язаного до органу ТЦК та СП здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення.
Тобто, у такому випадку в першу чергу здійснюється розшук особи та її доставлення до органу ТЦК та СП, та в другу чергу складення протоколу про адміністративне правопорушення за правопорушення, визначені статтями 210 та 210-1 КУпАП.
Отже, розшук військовозобов'язаного з метою доставлення/адміністративного затримання оголошений у спірному випадку правомірно та у порядку, визначеному законом.
Доставлення військовозобов'язаного, як примусовий привід, здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення.
Зазначене вище свідчить про безпідставність доводів позивача про порушення відповідачем порядку притягнення останнього до адміністративної відповідальності.
Відповідно до пункту 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII, до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Як встановлено судом, у розширеному витягу з даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформований за допомогою програми «Резерв+», в розділі «Правопорушення» зазначено, що дані в цьому реєстрі відсутні.
Такі відомості у повній мірі відповідають встановленим судом обставинам, оскільки доставлення військовозобов'язаного, як примусовий привід, здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення.
Натомість, позивач також заявляє позовну вимогу про виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ним правил військового обліку.
Зважаючи на те, що наді Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не містять жодної інформації «про порушення правил військового обліку» позивачем, тому така позовна вимога є безпідставною та такою, що не підлягає до задоволення.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем у повній мірі доведено правомірність оскаржуваних дій в порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано судом 14 жовтня 2025 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Суддя Н.В. Стецик