14 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/8767/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ,, позивач) звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач) з наступними позовними вимогами:
1) визнати протиправними дії щодо відмови здійснити виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться у Єдиному державному Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «Оберіг»), а саме визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров'я.
2) зобов'язати здійснити виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться у Єдиному державному Реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «Оберіг»), а саме щодо визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за станом здоров'я.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 11.10.2022 №10/2038 позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується довідкою позаштатної постійно діючої ВЛК та записами у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 12.10.2022. Позивач встановив додаток «Резерв+» та після проходження усіх етапів реєстрації отримав інформацію, яка не відповідає паперовим документам, зокрема, відсутня інформація про виключення з військового обліку за результатами ВЛК.
У червні 2025 року позивач звернувся із заявою до відповідача щодо приведення електронного документу у відповідність з паперовим, проте листом від 27.06.2025 №4740 відповідач фактично відмовив у задоволенні заяви.
Вважаючи зазначені дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Копію вказаної ухвали суду від 12.08.2025 про відкриття провадження у справі відповідач одержав через електронний кабінет в підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС 13.08.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а. с. 27), проте відзиву на позовну заяву до суду не подав.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 відповідно до довідки позаштатної постійно діючої ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 від 11.10.2022 №10/2038 згідно статті 66а графи ІІ Розкладу хвороб Наказу МО України №402 від 14.08.2008 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а. с. 16).
12.10.2022 до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_2 за №2069 внесені такі записи: 11.10.2022 рішенням ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового згідно статті 66а графи ІІ Розкладу хвороб Наказу МО України №402 від 14.08.2008; 11.10.2022 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно статті 66а графи ІІ Розкладу хвороб Наказу МО України №402 від 14.08.2008 (а. с. 14-15).
Згідно із військово-обліковим документом, сформованим 30.05.2025 у застосунку «Резерв+», позивач ОСОБА_1 має статус військовозобов'язаного, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 (а. с. 20-21).
Листом від 27.06.2025 №4740 відповідач, у відповідь на заяву від 23.06.2025, повідомив позивача, що рішення ВЛК щодо нього не було затверджено штатною ВЛК, у зв'язку з чим не могло бути внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; з метою проходження медичного огляду та подальшого внесення відомостей до Реєстру необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 (а. с. 17-19).
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
За приписами частини дев'ятої статті 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Статтею 37 Закону № 2232-ХІІ урегульовані правовідносини щодо взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Згідно із пунктом 3 частини шостої статті 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції станом на 11.10.2022 - дату виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 ) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Преамбулою Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII) визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).
За змістом статті 1 Закону №1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно із частинами п'ятою, восьмою, дев'ятою статті 5 Закону №1951-VIII органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
За приписами частин першої, другої статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Внесена до Реєстру інформація про призовника, військовозобов'язаного або резервіста є конфіденційною. Нерозголошення конфіденційної інформації гарантується державою. Збирання, зберігання, використання та захист інформації, що міститься у Реєстрі, здійснюються відповідно до закону.
Пунктами 1, 2 частини першої статті 9 Закону №1951-VIII визначено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно із пунктами 1, 2 частини першої статті 14 Закону №1951-VIII ведення Реєстру включає:
внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.
Підпунктом 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
Відповідно до абзацу другого пункту 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок № 1487), для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 16 Порядку №1487 визначено, що військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.
За приписами пункту 20 Порядку №1487 для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Згідно із пунктом 23 Порядку №1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи. Громадяни, які підлягають взяттю на військовий облік та не можуть здійснити електронну ідентифікацію в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зобов'язані особисто прибути до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.
Пунктом 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (далі - Порядок №559), передбачено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).
Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:
електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Відповідно до пункту 4 Порядку №559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Суд звертає увагу, що наказом Міністерства оборони України від 16.07.2024 №478 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.07.2024 за № 1154/42499) визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства оборони України від 28.03.2022 №94 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 01.04.2022 за № 378/37714, а тому суд відхиляє покликання позивача у позовній заяві на наказ Міністерства оборони України від 28.03.2022 №94, який до спірних правовідносин застосуванню не підлягає.
Системний аналіз наведених норм чинного законодавства України дає підстави дійти висновку про те, що відомості, які зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який був виключений з військового обліку, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі невідповідності відомостей, зазначених у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Суд також враховує правову позицію, викладену у пунктах 37-39 постанови Верховного Суду від 21.05.2025 у справі №280/2880/24, відповідно до якої законодавець виокремлює поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік. Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку. З аналізу положень Закону №2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.
З матеріалів справи видно, що за відомостями застосунку «Резерв+» позивач є військовозобов'язаний, взятий на облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 (а. с. 20-21).
Водночас, у його тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного за №2069 внесені такі записи: 11.10.2022 рішенням ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового згідно статті 66а графи ІІ Розкладу хвороб Наказу МО України №402 від 14.08.2008; 11.10.2022 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно статті 66а графи ІІ Розкладу хвороб Наказу МО України №402 від 14.08.2008 (а. с. 14-15)
Суд дійшов висновку, що оскільки відомості, які зазначені у військово-обліковому документі (графи 7, 13, 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного за № НОМЕР_1 ) позивача як громадянина України, який у встановленому порядку був виключений з військового обліку, не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, тому такі недостовірні відомості підлягають виправленню, у зв'язку із чим позивач виконав покладений на нього пунктом 4 Порядку №559 обов'язок та особисто звернувся до відповідача із заявою для внесення змін. Суд вважає, що у відповідача були відсутні правові підстави для відмови позивачу у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідних змін щодо визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Зазначена у листі від 27.06.2025 №4740 вимога ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо прибуття позивача з метою проходження медичного огляду та подальшого внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не ґрунтується на нормах чинного законодавства України, позаяк позивач уже був виключений з військового обліку та не підлягає повторному взяттю на облік.
На думку суду, встановлені судом фактичні обставини свідчать про порушення відповідачем вимог статті 9 Закону №1951-VIII, пункту 4 Порядку №559 під час розгляду заяви позивача щодо виправлення недостовірних відомостей, що містяться у зазначеному Реєстрі.
Відтак, враховуючи встановлені обставини справи та наведені норми чинного законодавства України, на підставі наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, позовні вимоги належить задовольнити повністю у спосіб прийняття судом рішення про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо відмови позивачу здійснити виправлення недостовірних відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 23.06.2025, та здійснити виправлення відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме щодо визнання позивача непридатним до військової служби за станом здоров'я з виключенням з військового обліку з 11.10.2022.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1211,20 грн, сплачений квитанцією від 04.08.2025 (а. с. 10).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 здійснити виправлення недостовірних відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.06.2025 та здійснити виправлення відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби за станом здоров'я з виключенням з військового обліку з 11.10.2022.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.А. Лозовський