Справа №613/961/25 Провадження № 2/613/539/25
14 жовтня 2025 року м. Богодухів
Богодухівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Сеник О.С.,
за участю секретаря судового засідання Дегтяр А.Ю.,
представника позивача - Черепова П.О.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Тризни Є.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богодухові в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 613/961/25 за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу,-
Позивач Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз», в інтересах якого діє представник позивача - адвокат Черепов П.О., звернувся до Богодухівського районного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_1 , у якому просить: 1) стягнути з відповідача - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь АТ «Харківгаз» вартість необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу в сумі 117596,75 грн, відшкодування вартості наданих послуг, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника в сумі 5883,37 грн, всього: 123480,12 грн; 2) розподіл судових витрат здійснити відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.
В обґрунтування позову зазначено, що АТ «Харківгаз» надавало ОСОБА_1 послуги з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . На ім'я відповідача за вказаною адресою відкрито особовий рахунок № НОМЕР_2 . Факт приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування) з АТ «Харківгаз» підтверджується здійсненням оплат спожитих послуг з розподілу природного газу.
Відповідно до предмету Типового договору розподілу природного газу Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором (п.2.1. Договору).
17.01.2022 року представниками АТ «ХАРКІВГАЗ» під час здійснення огляду ВОГ відповідача було виявлено порушення вимог Кодексу ГРС, передбачене розділом ХІ глави 2..п 1.3. Кодексу ГРС. За результатами виявленого порушення, в присутності споживача, відповідно до вимог п. 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, представниками АТ «Харківгаз» складено акт про порушення № КН 007021, крім того складено акт про виявлені порушення № 007021 та акт № 007021 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, в якому зазначено суть порушення, що відповідає п.1.3 глави 2 розділу. ХІ Кодексу ГРС. В складених актах встановлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, а саме: пошкодження скла відлікового пристрою, механічні пошкодження колес відлікового механізму.
Лічильник відповідача було демонтовано для проведення експертизи, про що складено відповідний акт (протокол) щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу від 17.01.2022. Згідно акту (протоколу) лічильник газу Gallus 2000 G-4 зав.№ 002545094 розпломбовано, поміщено в поліетиленовий транспортувальний пакет, який опломбовано захисною пломбою АТ «Харківгаз» та направлено на експертизу в лабораторію з технічного огляду та ремонту побутових та промислових лічильників газу АТ «Харківгаз».
27 січня 2022 року комісією АТ «Харківгаз» спільно з Державним підприємством «Укрметртестстандарт» на виконання вимог глави 10 розділу Х Кодексу ГРС було проведено експертизу ЗВТ та пломб, на яку споживач не з'явився.
Відповідно до п. 1.1. Акту експертизи лічильників газу № 123 від 27.01.2022 встановлено: П.1.2 «Пошкодження скла відлікового пристрою. Механічне пошкодження колес відлікового механізму. П 1.3. експертизи зафіксовано: «Пошкодження лакофарбового покриття лічильника», що в свою чергу свідчить про певні навмисні противоправні дії споживача, направлені на заниження (викривлення) показників лічильника при споживанні газу.
За результатами позачергової повірки членами комісії АТ «Харківгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» лічильник газу: Gallus 2000 G-4 зав.№ 002545094 визнано непридатним до застосування у зв'язку з несанкціонованим втручанням в роботу газового лічильника, що приводить до викривлення даних обліку природного газу. Члени комісії АТ «Харківгаз» спільно з метрологом державного підприємства «Укрметртестстандарт» склали та підписали Акт експертизи лічильників газу № 123 від 27.01.2022 без заперечень та окремих думок.
Довідкою ДП «Укрметртестстандарт» № 39-1-3/7958 від 27.01.2022 про непридатність засобу вимірювальної техніки встановлено, що лічильник газу Gallus 2000 G-4 зав. № 002545094, виробник: Україна, не відповідає вимогам п.п. 6.4 Р50-071 98 «Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки». Підстава для визнання ЗВТ непридатним: «Наявні ознаки пошкодження відлікового пристрою, що можуть перешкоджати роботі лічильника або впливати на його функціонування. Наявність пошкодження та дефектів лакофарбового покриття лічильника».
22 лютого 2022 року на виконання п. 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення Дергачівському відділенню АТ «Харківгаз» з приводу виявленого порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, на яке не з'явився споживач.
В результаті засідання комісією було прийнято рішення визнати акт про порушення таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРС, провести донарахування об'ємів за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових пристроїв та опалювальної площі будинку за шість місяців до дня виявлення порушення (абз. 1, п. 1 гл. 3 розд. ХІ Кодексу ГРС).
Згідно розрахунком, який проведено за період з 17.07.2021 по 17.01.2022, об'єм необлікованого природного газу здійснений за граничними об'ємами споживання природного газу населенням склав - 4071,36 м3. Вартість донарахованого об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» склала - 117596,75 гривень. Крім того, за рахунок споживача мають бути компенсовані витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням монтажем ЗВТ (засобу вимірювальної техніки) та витрати, пов'язані з експертизою в розмірі 5565,36 гривень, відповідно п.8 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС.
Розрахунок донарахованих обсягів складено відповідно до вимог п. 1 гл. 3 розд. ХІ Кодексу ГРС за шість місяців до дня виявлення порушення за граничними об'ємами споживання у розрахунковий період з 17.07.2021 по 17.01.2022.
Враховуючи викладене, з посиланням на ст.526 ЦК України, позивач стверджує про наявність підстав для стягнення зі ОСОБА_1 суми в розмірі 123480,12 грн, що складається із вартості необікованого (донарахованого) обсягу природного газу в сумі 117596,75 грн, відшкодування вартості наданих послуг, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника в сумі 5 883,37 грн..
Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 23 травня 2025 року позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу залишено без руху.
Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 03.06.2025 позовну заяву АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Відповідачу запропоновано в установлений судом строк подати письмовий відзив на позов.
09.10.2025 від АТ «ОГС «Харківгаз» надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що під час перевірки та здійснення огляду ЗВТ споживача ОСОБА_1 співробітниками АТ «Харківгаз» було виявлено порушення, передбачене Розділом ХІ глави 2 п. 1.3 Кодексу ГРС та складено акт про порушення № КІІ007021 від 17.01.2022.
Так надалі лічильник газу Gallus2000 G-4 зав. № 002545094 було поміщено в поліестиленовий транспортувальний пакет, який опломбовано захисною пломбою АТ «Харківгаз» та направлено на експеризу в лабораторію з технічного огляду та ремонту побутових та промисловних лічильників газу АТ «Харківгаз».
27.01.2022 комплексною комісією АТ «Харківгаз» та Державного підприємства «Укрметртестстандарт» на виконання вимог глави 10 Розділу Х кодексу ГРС було проведено експертизу ЗВТ та пломб, на яку споживач не з'явився.
Відповідно до п. 1.1 Акту експертизи лічильників газу № 123 від 27.01.2022 встановлено: п. 1.2 «Пошкодження скла відлікового пристрою. Механічне пошкодження коліс відлікового механізму. П. 1.3 експертиз зафіксовано: «Пошкодження лакофарбового покриття лічильника», що в свою чергу свідчить про певні навмисні протиправні дії споживача, направлені на заниження (викривлення) показників лічильника при споживанні газу.
Лічильник газу: Gallus2000 G-4 зав. № 002545094 визнано непридатним до застосування на підставі несанкціонного втручання в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу.
Вказані вище порушення, допущені споживачем, належним чином зафіксовані в акті про порушення № КН 007021, акті експертизи лічильника газу № 123 від 27.01.2022, довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-3/7958 від 27.01.2022, а також фотографіях, на яких відображені значні пошкодження на вимірювальному механізмі, які відповідно до експертизи є несанкціонованим втручанням в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу.
Представник позивача у судовому засіданні, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував. Пояснив, що дійсно по лічильнику ударили дверцяти антресолі, тому на лакофарбовому покриття лічильника утворилася подряпина, після чого лічильник був пофарбований. Однак, жодних дій, які б спричинили подряпини на кільцях відлікового механізму, він не вчиняв, і фізично не міг цього зробити, оскільки має значні порушення зору, є особою з інвалідністю 2 групи по зору. Природи цих пошкожень він пояснити не може. Крім того, вважає, що у нього не було мотиву втручатися в роботу газового лічильника та якось впливати на показники обсягу спожитого газу, оскільки він має пільги по оплаті комунальних послуг, і такі пільги мала також і його теща, яка раніше проживала разом з ним у цьому будинку. Заперечує факт втручання в конструкцію лічильника. Крім того, не погоджується з сумою вартості донарахованого обсягу природного газу, вважає її явно завищеною, оскільки газу на таку суму він не міг спожитти і за 5 років. На комісії з розгляду порушень він також не погоджувався із донарахованою сумою. Враховуючи викладене, відповідач та його предстанвик заперечували протии позову, просили відмовити у його задоволенні.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, зазначає наступне.
Відповідно до статей 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно із частиною першою статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема, є несанкціонований відбір природного газу.
Відносини між громадянами (споживачами природного газу) та газопостачальною організацією регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі по тексту - Кодекс ГРС), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1379/27824.
За визначенням п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС побутовий споживач - це споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.
В силу п.7 гл.3 розділу 6 Кодексу ГРС фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Відповідно до пп.3 п. 1 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання вроботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
У свою чергу, пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - це комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.
У відповідності до п.3.1.3 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 619, лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках: у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника.
Відповідно до п.4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Таким чином, саме споживач несе відповідальність за зберігання та цілісність ЗВТ, у т.ч. за збереження і цілісність пломб.
Відповідно до пункту 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо, зокрема : відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
Відповідно до п. 1-3 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Згідно з п.п.5, 6 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.
Згідно з п.п.2, 4, 5, 8 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи.
За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.
За приписами п.п. 7, 10, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
Уразі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Судом встановлено, що 01.04.2016 ОСОБА_1 приєднався до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача), за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджуєтсья копією заяви про приєднання (зворотній бік а.с.15).
Згідно з наявними в матеріалах справи довідкою ЦНАП Богодухівської міської ради Харківської області про зареєстроване місце проживання та копією паспорту серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Як пояснив ОСОБА_1 у судовому засіданні, вні проживає у цьому будинку з 1983 року.
Отже, ОСОБА_1 у розумінні п. п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС, є побутовим споживачем природного газу за вказаною вище адресою.
17.01.2022 представниками оператора ГРМ - АТ «ОГС «Харківгаз» була проведена перевірка газового обладнання за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами якої були виявлені ознаки несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ -лічильника Gallus G-4, заводський номер 002545094, про що був складений Акт про порушення № КН 007021 від 17.01.2022.
Зазначеним актом зафіксовано порушення п.1.3 глави 2 розділу ХІ - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме підозра на підрив скла на суматорі лічильника, а також видимі пошкодження коліщат лічильника (другого, третього та четвертого коліщати).
Вказаний акт підписаний ОСОБА_1 , який зазначив, що до виявлених порушень відношення немає, підозрює втручання других господарів.
Крім того, працівниками АТ «ОГС «Харківгаз» 17.01.2022 було складено акт № 007021 про виявлені порушення, яким зафіксовано унеможливлення виявлення дефекту лічильника шляхом зовнішнього огляду, а саме підозра на підрив скла на суматрі лічильника , також видимі пошкодження коліщат лічильника (першого, другого та третього коліщати).
Вказаний акт підписано обома сторонами, як представника АТ «ОГС «Харківгаз», так і ОСОБА_1 , який засвідчив власним підписом ознайомлення зі змістом акту, виявленими порушеннями, та підписав акт без зауважень та заперечень.
17.01.2022 складений акт (протокол) № 007021 про направлення ЗВТ на експертизу, в якому зазначено, що згідно з актом про виявлені порушення від 17.01.2022 № 007021, лічильник типу ГАЛУС G-4 зав. №002545094 з показами 68301,734 м3 встановлений за адресою: м. Богодухів, вул. Монастирська, 60, розпломбований (номер пломби 03043192), поміщений в пакет, опломбований (додатково опломбовано вхідний та вихідний патрубки цього лічильника та пакет з пломбою АТ «Харківгаз» № R34728610), та направлений на експертизу в лабораторію з ТО та ремонту побутових та промислових ЛГ АТ «Харківгаз».
У цьому акті зазначено дату і час проведення експертизи лічильника газу - 27.01.2022 о 10:00 год., та запрошено споживача ОСОБА_1 для проведення експертизи.
Акт (протокол) щодо направлення ЗВТ на експертизу підписаний споживачем ОСОБА_1 без зауважень та заперечень.
27.01.2022 комісією АТ «Харківгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» була проведена експертиза лічильника газу Gallus 2000, заводський номер 002545094, покази 68301 м3, знятого відповідно до акту від 17.01.2022 №КН 007021, належного споживачу ОСОБА_1 , встановленого за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами експертизи було складено акт від 27.01.2022 № 123, яким зафіксовано: у розділі «Результат зовнішнього огляду лічильника газу» у підрозділі «Цілісність відлікового механізму» - пошкодження скла відлікового пристрою, механічні пошкодження колес відлікового механізму; у підрозділі «Механічні пошкодження та інше» - пошкодження лакофарбованого покриття лічильника. Висновок комісії - несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу.
Як вбачається з довідки від 27.01.2022 № 39-1-3/7958, за результатами позачергової перевірки лічильник газу Gallus 2000 G4, заводський номер 002545094 визнано непридатним до застосування, підстава визнання засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) непридатним - наявні ознаки пошкодження відлікового пристрою, що можуть перешкоджати роботі лічильника або впливати на його функціонування, наявність пошкоджень та дефектів лакофарбового покриття лічильника.
22.02.2022 на засіданні комісії з розгляду актів про порушення Дергачівського відділення АТ «Харківгаз» розглянуто акт про порушення від 17.01.2022 № КН 007021, за результатами розгляду визнано цей акт таким, що відповідає Кодексу газорозподільних систем, та підлягає задоволенню, а також вирішено залишити до відшкодування абонентом вартість наданих послуг, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника в сумі 5883,37 грн, та провести донарахування об'ємів необлікованого природного газу в обсязі 3216,55 м3 за період з 17.07.2021 по 17.01.2022 за цінами закупівлі природного газу для «АТ «Харківгаз», які діяли у зазначений період. Вартість донарахованих об'ємів складає 117596,75 грн.
Таким чином, за результатами огляду лічильника споживача ОСОБА_1 було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника (пошкодження скла відлікового пристрою, механічні пошкодження колес відлікового механізму, пошкодження лакофарбованого покриття лічильника).
У свою чергу, експертизою лічильника було підтверджено несанкціоноване втручання в робту лічильника у розумінні п.4 глави І, п. 1.3 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС, яке призводить до викривлення показників лічильника.
Наявність вказаних порушень - пошкодження коліщат відлікового механізму, на яких наявні видимі численні подряпини, від'єднання скла відлікового механізму, після чого воно було встановлене на місце і приєднане за допомогою клею - чітко вбачається з фотографій, здійснених під час експертизи.
Пояснень щодо походження цих пошкоджень відповідач у судовому засіданні надати не зміг.
Суд зазначає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (частина перша статті 12 ЦПК України).
Відповідно до положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною шостою статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно із частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 77 ЦПК України).
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України).
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 80 ЦПК України).
У частині першій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Разом з тим, відповідач факт несанкціонованого втручання у конструкцію та роботу належного йому приладу обліку газу належними доказами не спростував.
Зокрема, суду не надано іншого висновку експерта, який міг бути складений на замовлення позивача в порядку ч.1 ст.106 ЦПК України, та не заявлено клопотання про призначення та проведення експертизи, яка б могла спростувати обставини, встановлені в акті експертизи № 123 від 27.01.2022.
Тобто, висновок акту № 123 від 27.01.2022 експертизи лічильника, яким встановлено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, відповідачем не спростований.
Акт експертизи № 123 від 27.01.2022 містить висновок про те, що правопорушення призвело до викривлення даних обліку природного газу.
Суд зауважує, що відповідач був присутній під час засідання комісії і мав змогу надати свої пояснення, зауваження, докази щодо виявлених порушень, разом з тим, виходячи зі змісту пояснень ОСОБА_1 , наданих у судовому засіданні, заперечував щодо вартості донарахованого об'єму природного газу, яку вважав завищеною.
Таким чином, оскільки актом про порушення зафіксовано, а експертизою підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, яке призвело до викривлення даних обліку природного газу, беручи до уваги, що належних та допустимих доказів відсутності факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) (висновку експертизи тощо) споживачем ОСОБА_1 не надано, суд вважає, що наявні обґрунтовані підстави для здійснення позивачем донарахування відповідачу об'ємів необлікованого природного газу.
Відповідно до п. 1 гл. 3 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Згідно з п. 8 гл. 9 розділу X Кодексу ГРС, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Відповідно до додатку 19 до Кодексу ГРС, граничні об'єми споживання природного газу населенням у разі порушення вимог Кодексу газорозподільних систем складають: плита газова (у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача) - 18,3 куб.м. на місяць, індивідуальне опалення в будинках, крім будинків, де встановлено опалювально-варильну піч (кухонне вогнище) (на 1 м кв. опалювальної площі) - 11,0 куб.м..
Якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період (п.2 Примітки до вказаного додатку 19).
22.02.2022 комісією АТ «Харківгаз» було складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу та його вартості, згідно з яким на підставі п. 1 гл. 3 розділу ХІ Кодексу ГРС здійснено розрахунок об'єму необлікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника до дня виявлення порушення, а саме з 17.07.2021 по 17.01.2022.
Для розрахунку взято опалювальну площу домоволодіння - 80,9 кв.м., кількість зареєстрованих у будинку осіб - 5, наявність газових приладів - опалювального котел, пита газова (ПГ-4).
Згідно з наданим розрахунком за період з 17.07.2021 по 17.01.2022 витрата газу за граничними об'ємами споживання склала 4071,363 куб.м. (у т.ч. за липень (15 днів з урахуванням коефіцієнту 0,3) - 173,45323 куб.м., серпень (за 31 день з урахуванням коефіцієнту 0,3) - 358,47000 куб.м., вересень (за 30 днів з урахуванням коефіцієнту 0,3) - 358,47000 куб.м., жовтень (за 15 днів з урахуванням коефіцієнту 0,3) - 173,45323 куб.м., жовтень (за 16 днів з урахуванням коефіцієнту 1) - 506,52903 куб.м., листопад (за 30 днів з урахуванням коефіцієнту 1) - 981,4 куб.м., грудень (за 31 день з урахуванням коефіцієнту 1) - 981,4 куб.м., січень (за 17 днів з урахуванням коефіцієнту 1) - 538,18710 куб.м.
За вказаний період на особовому рахунку споживача відображена витрата природного газу в обсязі 854,809 куб.м. (у т.ч. у липень (15 днів) - 13,51900 куб.м., у серпні - 27,94000 куб.м., у вересні - 27,94000 куб.м., у жовтні (15 днів) - 13,52000 куб.м., у жовтні (16 днів) - 44,99000 куб.м., у листопаді - 87,17000 куб.м., у грудні - 363,88000 куб.м., у січні (17 днів) - 275,85000 куб.м.).
Донарахований обсяг, визначений за граничними нормами споживання за період з 17.07.2021 по 17.01.2022, складає 3216,554 куб.м. (у т.ч. за липень- 159,93423 куб.м., за серпень - 330,53000 куб.м., за вересень - 330,53000 куб.м., за жовтень (за 15 днів з коефіцієнтом 0,3) - 159,93323 куб.м., за жовтень (за 16 днів з коефіцієнтом 1) - 461,53903 куб.м., за листопад- 894,23000 куб.м., за грудень- 617,52 куб.м., за січень (17 днів з коефіцієнтом 1) - 262,33710 куб.м.) (4071,363 - 854,809 = 3216,554 куб.м.).
З урахуванням ціни закупівлі природного газу, яка змінювалась протягом вказаного періоду (від 16,260 грн (мінімальна ціна за вказаний період) за куб.м. до 45,229 грн (максимальна ціна за вказаний період) за куб.м.) вартість донарахованого об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» склала 117596,75 грн.
Беручи до уваги викладене, вартість необлікованого (донарахованого) природного газу була визначена відповідачем з передбачених чинним законодавством підстав та з дотриманням порядку, встановленого Кодексом ГРС.
Відповідач, заперечуючи проти суми заявленої вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу, не наддав доказів оскарження дій АТ «ОГС «Харківгаз» стосовно здійснення донарахування.
14.03.2025 ОСОБА_1 було направлено вимогу № 10-Д про погашення заборгованості по оплаті вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу в сумі 117596,75 грн та витрат на демонтування, транспортування та експертизу лічильника в сумі 5883,27 грн, однак, станом на дату звернення до суду з даним позовом вказана заборгованість та витрати ОСОБА_1 не сплачені.
Враховуючи, що позивачем АТ «ОГС «Харківгаз» доведено факт несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника, встановленого по об'єкту за адресою: АДРЕСА_1 , споживачем природного газу за цією адресою є ОСОБА_1 , при цьому, відповідачем не спростовано факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та правомірності донарахування необлікованого обсягу природного газу та його вартості, суд дійшов висновку задоволення позову АТ «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 117596,75 грн та відшкодування відповідачем витрат по демонтажу, транспортуванню та проведенню експертизи лічильника в сумі 5883,27 грн.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з даним позовом позивачем АТ «ОГС «Харківгаз» було сплачено судовий збір у розмірі 3028 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією платіжної інструкції № 33172 від 21.01.2025.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Частиною 6 статті 141 ЦПК України передбачено, що якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 35 постанови ВССУ 17.10.2014 № 10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», роз'яснено, що якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Зазначене стосується й випадку, коли рішення ухвалено на користь позивача, а відповідач звільнений від сплати судового збору.
Згідно з п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп.
Відповідач є особою з інвалідністю 2 групи, що підтверджується даними пенсійного посвідчення серії НОМЕР_4 , а отже понесені витрати по сплаті судового збору не можуть бути стягнути зі ОСОБА_1 ..
Статтею 2 постанови КМУ від 27 квітня 2006 р. № 590 «Про граничні розміри компенсації витрат, пов'язаних з розглядом цивільних, адміністративних та господарських справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави» установлено, що: коли обидві сторони у цивільній або адміністративній справі звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави в їх фактичному розмірі, але не більше граничних розмірів компенсації таких витрат згідно з додатком.
За таких обставин, враховуючи, що позов було задоволено у повному обсязі, а відповідача звільнено від сплати судового збору, відповідно довимог ст.141 ЦПК України судові витрати позивача зі сплати судового збору слід компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 10-13, 19, 43, 76-81, 141, 212, 223, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,-
Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу та вартості послуг, що пов'язані з демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника газу - задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» вартість донарахованого обсягу природного газу в розмірі 117596,75 грн (сто сімнадцять тисяч п'ятсот дев'яносто шість гривень 75 коп).
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» вартість послуг, що пов'язані з демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника газу в розмірі 5883,37 грн (п'ять тисяч вісімсот вісімдесят три гривні тридцять сім коп.).
Судові витрати Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» по сплаті судового збору за подання позовної заяви у розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп. - компенсувати за рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз», адреса: 62302, Харківська область, м. Дергачі, вул. Культури, 100-А, код ЄДРПОУ 03359500.
Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Повний текст рішення складено 15.10.2025.
Суддя О.С. Сеник