Справа № 396/1968/25
Провадження № 1-кс/396/435/25
про арешт майна
15.10.2025 року м. Новоукраїнка
Слідчий суддя Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши в залі судових засідань Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області в м. Новоукраїнка клопотання старшого слідчого СВ Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області капітана поліції ОСОБА_4 про арешт майна по матеріалах досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 12025121080000291 від 03.09.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,
Старший слідчий СВ Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області капітан поліції ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором Новоукраїнської окружної прокуратури ОСОБА_3 , внесла до суду клопотання про арешт майна в ході проведення досудового розслідування кримінального провадження внесеного до ЄРДР за № 12025121080000291 від 03.09.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
В обґрунтування клопотання вказує, що рішенням першої сесії Ганнівської сільської ради восьмого скликання №1 від 20.11.2020 ОСОБА_5 обрано депутатом Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 04365321 (юридична адреса: вул. Центральна, 2 с. Ганнівка Новоукраїнського району Кіровоградської області).
Рішенням першої сесії Ганнівської сільської ради восьмого скликання №7 від 20.11.2020 ОСОБА_5 обрано секретарем Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області.
Відповідно до рішення двадцять сьомої сесії Ганнівської сільської ради восьмого скликання № 1575 від 02.10.2024 обов'язки Ганнівського сільського голови Новоукраїнського району Кіровоградської області покладено на секретаря Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області ОСОБА_5 .
Положеннями частин 1, 2, 3, 5 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади села. Сільський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Сільський голова очолює виконавчий комітет відповідної ради, головує на її засіданнях. На сільських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді виконувача обов'язків Ганнівського сільського голови, мала наступні повноваження:
- забезпечувати здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
- організовувати роботу ради та її виконавчого комітету;
- підписувати рішення ради та її виконавчого комітету;
- скликати сесії ради, вносити пропозиції та формувати порядок денний сесій і головувати на пленарних засіданнях ради;
- забезпечувати підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднювати затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;
- укладати від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подавати їх на затвердження відповідної ради;
- здійснювати інші повноваження місцевого самоврядування, визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до компетенції її виконавчих органів.
Сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
При здійсненні наданих повноважень сільський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою.
Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді виконувача обов'язків Ганнівського сільського голови Новоукраїнського району Кіровоградської області, відповідно до ст.ст. 140, 141 Конституції України, ч. 3 ст. 18 КК України, п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ст. ст. 12, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто була службовою особою та представником органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 (далі - Закон): сільські (селищні, міські) ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими Законами.
Статтею 16 Закону закріплено:
- органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону (ч.1);
- матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл (ч.3);
- від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (ч.5);
- місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, … інших місцевих бюджетів (ч.6);
- сільські, … ради мають печатки із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України (ч.9).
Відповідно до статті 28 Закону здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету належить до відання виконавчих органів сільських (селищних, міських) рад.
Аналогічна норма закріплена статтею 64 Закону, якою встановлено, що видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет (ч.1). Сільські (селищні, міські) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів та визначають напрями їх використання (ч.2).
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет.
Посадові особи одержують заробітну плату, розмір якої має забезпечувати достатній життєвий рівень. Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України. Посадовим особам місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законами України не передбачено тривалішої відпустки, з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Статтею 98 Кодексу законів про працю України встановлено:
Оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюються на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Законом України «Про оплату праці» встановлено:
- Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
- Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства (ст.1).
Згідно ст.2 Закону «Про оплату праці» заробітна плата поділяється на основну, додаткову та інші заохочувальні виплати.
- Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
- Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
- Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Статтею 8 Закону «Про оплату праці» встановлено, що умови оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 «Про упорядкування структури та умови оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» встановлено:
- Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених цією постановою, і схем посадових окладів згідно з додатками 48-53, 57 (п.1).
- Керівникам органів місцевого самоврядування надано право у межах затвердженого фонду оплати праці здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менше як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу (п.п.2 п.2).
- Надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (п.п.3 п.2).
Положення про порядок преміювання працівників апарату Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області затверджене рішенням сесії Ганнівської сільської ради №140 від 22.12.2017. Положенням встановлено:
- Преміювання працівників сільської ради здійснюється за якісне, своєчасне і в повному обсязі виконання обов'язків, визначених Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та посадовими інструкціями, а також з урахуванням їх ініціативи, особистого вкладу в загальні результати роботи за місяць (п.1.2). Фонд преміювання працівників сільської ради утворюється в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі та економії фонду оплати праці (п.2.1). Фонд преміювання працівників сільської ради створюється у розмірі не менш як 10 відсотків від посадового окладу (п.2.2).
При наданні щорічної відпустки працівникам сільської ради виплачується допомога на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати працівника один раз на рік (п.5.1). За заявою працівника надається допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника за розпорядження сільського голови один раз на рік (п.5.2). Матеріальна допомога виплачується у межах фонду оплати праці працівників сільської ради (п.5.3).
Колективний договір між адміністрацією і трудовим колективом Ганнівської сільської ради об'єднаної територіальної громади Новоукраїнського району Кіровоградської області на 2021-2025 рр. (додаток до рішення виконкому від 26.04.2021 №37) також містить Положення про преміювання сільського голови, працівників виконавчого апарату та робітників, зайнятих обслуговуванням Ганнівської сільської ради об'єднаної територіальної громади, основні норми якого аналогічні вищевказаному Положенню. Крім того, п.2 Положення (додаток до Колективного договору) встановлено:
- У разі економії фонду оплати праці на кінець поточного року, з урахуванням особистого внеску, сільському голові, працівникам виконавчого апарату та робітникам, зайнятим обслуговуванням ради, може бути виплачена одноразова премія за результатами роботи в поточному році за рахунок утвореного фонду преміювання, економії фонду преміювання, економії фонду заробітної плати.
Отже, виходячи з вищевикладеного, основна заробітна плата працівникам органів місцевого самоврядування встановлюється на підставі трудового договору у вигляді посадових окладів. До додаткової заробітної плати відносять доплати, надбавки, що носять обов'язковий характер (за ранг, вислугу тощо) та доплати та надбавки за якість роботи, що встановлюються законодавчими актами; щомісячні (щоквартальні) премії, передбачені законодавством. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати, що носять одноразовий характер (премії за підсумками року, до ювілейних дат), матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку тощо. Виплати передбачаються як трудовим законодавством, так і колективним договором.
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон) визначено виключну компетенцію сільських (селищних, міських) рад, до якої належить, зокрема, питання щодо затвердження витрат на утримання апарату ради, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях відповідної ради (п.5 ч.1 ст.26).
Виконавчі органи сільських рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам (ч.2 ст.11 Закону). Сільський голова очолює виконавчий комітет сільської ради (ч.3 ст.12 Закону).
Виходячи з вищевикладеного, рішення сесії є актом колегіального органу, ухваленим депутатським складом сільської ради. Розпорядження голови, який очолює виконавчий комітет, не можуть суперечити рішенням сесії, оскільки вони відображають волю колегіального органу, обраного громадою.
Досудовим розслідування встановлено, що 25 грудня 2023 року на двадцять третій сесії восьмого скликання Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області прийнято рішення №1482 «Про оплату праці апарату Ганнівської сільської ради», п.1 якого передбачено: «Не здійснювати виплати премій та матеріальної допомоги апарату Ганнівської сільської ради на період 2024 року».
У листопаді 2024 року (більш точної дати та часу в ході досудового розслідування встановити не представилось можливим) у ОСОБА_5 виник умисел на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану, шляхом видання розпоряджень про нарахування та виплату премій та матеріальної допомоги працівникам апарату Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області всупереч рішення Ганнівської сільської ради від 25.12.2023 за №1482.
Реалізуючи вищевказаний умисел, діючи умисно та цілеспрямовано, з корисливих мотивів, у порушення вимог вищевказаного законодавства та рішення Ганнівської сільської ради від 25.12.2023 №1482, ОСОБА_5 , перебуваючи на своєму робочому місці в Ганнівській сільській раді Новоукраїнського району Кіровоградської області за адресою: вул.Центральна, 2, с.Ганнівка Новоукраїнського району Кіровоградської області (більш точного часу органом досудового розслідування не встановлено, але не пізніше 22.11.2024), видала розпорядження від 22.11.2024 №23-ОД/пр, яке для організації виконання передала головному бухгалтеру Ганнівської сільської ради, та на підставі якого за жовтень 2024 року премійовано старосту Ганнівської сільської ради Кропивницького старостинського округу ОСОБА_6 у розмірі 40% від посадового окладу на суму 6255,6 гривень.
У подальшому, продовжуючи реалізацію вищевказаного умислу, діючи умисно та цілеспрямовано, з корисливих мотивів, у порушення вимог вищевказаного законодавства та рішення Ганнівської сільської ради від 25.12.2023 №1482, ОСОБА_5 , перебуваючи на своєму робочому місці в Ганнівській сільській раді Новоукраїнського району Кіровоградської області за адресою: вул.Центральна, 2, с.Ганнівка Новоукраїнського району Кіровоградської області (точного часу органом досудового розслідування не встановлено, але не пізніше 20.12.2024), видала розпорядження від 20.12.2024 №26-ОД/пр, яке для організації виконання передала головному бухгалтеру Ганнівської сільської ради, та на підставі якого за листопад 2024 року премійовано: старосту Ганнівської сільської ради Кропивницького старостинського округу ОСОБА_6 в розмірі 120% від посадового окладу на суму 9830,23 грн; старосту Ганнівської сільської ради Шишкінського старостинського округу ОСОБА_7 в розмірі 50% від посадового окладу на суму 4095,93 грн; старосту Ганнівської сільської ради Приютівського старостинського округу ОСОБА_8 в розмірі 100% від посадового окладу на суму 15639 грн; старосту Ганнівської сільської ради Григорівського старостинського округу ОСОБА_9 в розмірі 60% від посадового окладу на суму 9373,4 грн; на загальну суму 38938,56 гривень.
Таким чином, згідно з відомостями з нарахування заробітної плати Ганнівської сільської ради за 2024 рік, працівникам Ганнівської сільської ради нараховано та проведено виплату премії відповідно до вищевказаних розпоряджень виконувача обов'язків Ганнівського сільського голови ОСОБА_5 на загальну суму 45194,16 гривень.
Крім того, продовжуючи реалізацію вищевказаного умислу, діючи умисно та цілеспрямовано, з корисливих мотивів, у порушення вимог вищевказаного законодавства та рішення Ганнівської сільської ради від 25.12.2023 № 1482, ОСОБА_5 , перебуваючи на своєму робочому місці в приміщенні Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області за адресою: вул. Центральна, 2, с.Ганнівка Новоукраїнського району Кіровоградської області (точного часу органом досудового розслідування не встановлено, але не пізніше 04.11.2024), видала розпорядження від 04.11.2024 №44-в «Про надання відпустки ОСОБА_6 », яке для організації виконання передала головному бухгалтеру Ганнівської сільської ради, та на підставі якого в листопаді 2024 року старості Ганнівської сільської ради Кропивницького старостинського округу ОСОБА_6 нараховано та виплачено матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 17646,07 гривень.
Одночасно з нарахуванням заробітної плати в бухгалтерському обліку установи, яка має найманих працівників, відображається нарахування Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п.п.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Сума Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму премій та матеріальної допомоги, необґрунтовано нарахованих ОСОБА_5 працівникам Ганнівської сільської ради у 2024 році, розрахунково складає 13824,85 гривень.
Внаслідок вищевказаних протиправних дій ОСОБА_5 , яка, діючи умисно, зловживаючи службовим становищем, будучи виконувачем обов'язків Ганнівського сільського голови, у листопаді та грудні 2024 року видала розпорядження №23-ОД/пр від 22.11.2024, №26-ОД/пр від 20.12.2024, № 44-в від 04.11.2024, на підставі яких було здійснено безпідставні незаконні нарахування премій та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 62840,23 грн та сплати Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 13824,85 грн, чим заподіяно збитки державі в особі Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області на загальну суму 76 665,08 грн, що документально підтверджується висновком судово-економічної експертизи № 736/25-27 від 25.08.2025.
Положенням ч.1 ст.31 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та п.1 ч.1 ст.481 КПК України передбачено, що письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення депутату місцевої ради здійснюється Генеральним прокурором, його заступником, керівником обласної прокуратури в межах його повноважень.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, а саме заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану.
Встановлено, що 12.09.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці с.В'юнки Новоукраїнського району Кіровоградської області, зареєстрованій та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , з середньою спеціальною освітою, виконувачу обов'язків Ганнівського сільського голови Новоукраїнського району Кіровоградської області, громадянці України, раніше не судимій, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України ( а.к. 65-69).
10.10.2025 року прокурором у кримінальному провадженні в інтересах Ганнівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (ЄДРПОУ 04365321) заявлено цивільний позов у порядку ст.128 КПК України з метою відшкодування шкоди, спричиненої кримінальним правопорушенням, в розмірі 76 665 гривень 08 копійок (сімдесят шість тисяч шістсот шістдесят п'ять гривень 08 копійок).
Крім того в ході проведення досудового розслідування встановлено, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна встановлено, що за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровано на підставі права власності наступне нерухоме майно:
- земельна ділянка, площею 5,6334 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2340167435240), кадастровий номер: 3524085200:02:000:9109, розташована за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район, Приютівська сільська рада з цільовим призначенням - 01.02 для ведення фермерського господарства, категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, яка 01.04.2021 передана в оренду ФГ «Булат» (код ЄДРПОУ 30350906). Вказує, що з урахуванням факту спричинення ОСОБА_5 матеріальної шкоди державі, виникла необхідність в накладенні арешту на майно останньої, з метою відшкодування шкоди завданої даним кримінальним правопорушенням.
Прокурор просить задовольнити клопотання слідчого про арешт майна.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Частиною 2 ст. 131 КПК України, передбачено, що одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна.
Відповідно до ч. 2 п. 4 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди..
Частиною 1 ст.170 КПК України встановлено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Ч.2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Положеннями ч. 10 ст. 170 КПК України визначено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
При розгляді клопотання про арешт майна, слідчий суддя, відповідно до вимог ч.2 ст. 173 КПК України, повинен врахувати правову підставу для арешту майна та можливість використання майна, як доказу у кримінальному провадженні, якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу та достатність доказів, що вказують на вчинення кримінального правопорушення.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Частиною 6 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Необхідність арешту майна, а саме на обєкт нерухомого майна земельної ділянки, яка належать ОСОБА_5 , слідчим обґрунтовується - з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, забезпечення цивільного позову.
Перевіривши матеріали клопотання, враховуючи правову підставу для арешту майна, достатність доказів, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, наслідки арешту, розумність та співрозмірність обмеження права власності, завдання кримінального провадження, інші обставини, вважаю з метою можливості відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, забезпечення цивільного позову, клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.131, 132, 170,172, 173 КПК України
Клопотання старшого слідчого СВ Новоукраїнського РВП ГУНП в Кіровоградській області капітана поліції ОСОБА_4 про арешт майна - задовольнити.
Накласти арешт із забороною відчуження та розпорядження на нерухоме майно, належне на праві власності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- земельна ділянка, площею 5,6334 га (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2340167435240), кадастровий номер: 3524085200:02:000:9109, розташована за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район, Приютівська сільська рада з цільовим призначенням - 01.02 для ведення фермерського господарства, категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, яка 01.04.2021 передана в оренду ФГ «Булат» (код ЄДРПОУ 30350906).
Ухвала про арешт майна виконується слідчим негайно.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом 5 днів з часу її оголошення.
Повний текст ухвали суду складено 15.10.2025 року о 14:00 годині.
Слідчий суддя: ОСОБА_1